Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Funeraliile Regelui Mihai, tratate cu decență de televiziuni 16.12.2017

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
Marin2514

Marin2514

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,047
  • Înscris: 22.09.2013
Funeraliile Regelui Mihai, tratate cu decență de televiziuni
16.12.2017

Cele mai impresionante funeralii ale ultimilor 27 de ani au fost tratate cu decență de posturile de televiziune.



Toate au difuzat aceleași imagini - preluate de la TVR 1, producătorul exclusiv al evenimentului, iar abordarea fiecărui post TV a respectat solemnitatea evenimentului.

Pentru TVR, a fost o mobilizare fără precedent, cu peste 70 de camere și sute de oameni implicați.

Burtierele posturilor au fost sobre: Adio, Majestate!, Rămas bun, Majestate!, Drum bun, Majestate!

Cu decență a fost tratată și ultima parte a funeraliilor: slujba și înmormântarea de la Curtea de Argeș. Pe lângă toate stațiile TVR, au transmis în direct, potrivit monitorizării Paginademedia.ro, preluând imagini de la TVR: toate posturile de știri - Antena 3, România TV, Realitatea TV, Digi 24, B1 TV, dar și principalele posturi generaliste, Pro TV și Antena 1.

Solemna procesiune de final (sosirea Trenului Regal la Curtea de Argeș și slujba din Catedrală) a fost respectată de toate posturile TV care au difuzat funeraliile: puține cuvinte, mai mult imagini și fundalul impresionant, cu fanfara pe fundal și cu marșul funebru.

Momentul final a fost și el tratat în aceeași notă. Transmisiunea postului public s-a întrerupt în momentul în care sicriul cu trupul neînsuflețit al Regelui Mihai a intrat în necropola regală. Pentru că înmormântarea a avut loc cu ușile închise, doar în prezența familiei. Fără urcat pe morminte, fără filmări "exclusive" prin gard, fără imagini din groapă, fără agasarea familiei îndoliate.

Edited by Marin2514, 16 December 2017 - 23:24.


#2
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Mai bine ca a murit decent in Elvetia decat printre gandacii de la noi, cu "jurnalistii" de la Click, Latrine si CanCan printre usi...

Edited by iZet, 16 December 2017 - 23:39.


#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Dupa cele intamplate astazi, Sunt Mandru Ca Sunt Român
Si poate mai avem o sansa

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmarga32, on 16 decembrie 2017 - 23:31, said:

Regele Mihai a iubit asa mult tara noastra incat a ales sa moara in Elvetia. On topic.
Nu are nicio legatura ce spui, asa poti sa-ti zic si eu din moment ce a ales unde sa fie ingropat in tara inseamna ca iubeste tara mai mult ca pe Elvetia :)

#5
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Nu are absolut nicio legatura. Tu, bolnav fiind, alegi tara care iti ofera cele mai bune tratamente. Banii nu intra in discutie. Dar, ca sa mori, nu vrei sa iti dai obstescul sfarsit pe glia stramoseasca pentru care te-ai batut atata timp cu pumnul in piept?

#6
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 17.06.2007
Mă bucur  că s-au comportat normal antena3 și România TV. Sincer mă așteptam să comenteze cu tâmpeniile specifice antena 3, ceva de genul "statul paralel aduna basisti la funeralii", "Soros plateste huligani să arunce cu flori la ceremonie" etc. De la România TV mă așteptam să apară pe burtiera "senzațional, avem informații că în sicriu nu se afla regele Mihai, totul e inscenare".

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Da, au fost funeralii regale cum se cuvine.

Ce putea sa fie mai bine:

- din partea carelor de televiziune si niste imagini de sus, din unghiuri mai putin ascutite, mai elocvente si mai expresive cu imaginea de ansamblu cu afetul si cortegiul funerar.
- o catedrala patriarhala cu un exterior care sa nu lase loc de confuzie intre sobrietate si saracacios.
Nu era nevoie deloc sa concureze Westminster Abbey, dar nici sa para saracacioasa din exterior.
La interior am apreciat ca nu au filmat opulenta, care exista acolo, insa au prins patriarhul care avea un sclav care ii cara trena...
- Trenul regal facut in Italia in perioada interbelica avea la origine o locomotiva 230.516 mult mai frumoasa decat cea utilizata acum - care a fost si vopsita sorcova ( tricolorul putea sa fie mult mai mic pe ea). Putea sa fie eventual una retro modificata pe electric sau diesel daca cea cu aburi polueaza prea mult. In fine, chiar si asta utilizata putea sa fie vopsita negru toata, sau albastru inchis cum este de altfel si trenul, si decorata doar cu stema regala tricolora cu o dimensiune decenta.
- cele 21 de salve de tun au fost redate ridicol de incet...si din palme puteau sa pocneasca mai tare decat s-a auzit la TV.

Edited by loock, 17 December 2017 - 00:31.


#8
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
De ce a ajuns sa moara in Elvetia si nu in Romania? De ce a fost exilat? Care a fost vina lui ca a fost exilat de regimul comunist?
El a incercat sa salveze tara pe care o iubea nespus de mult. Daca nu o iubea atunci ne lasa la mana Nazistilor, pierdeam cu ei si ajungeam poate mult mai rau ca acum. Sub comunisti ajungeam, ce e drept, cu sau fara intoarcerea armelor, dar din fericire a trebuit doar sa platim daune de razboi pentru ca am schimbat partea. Dupa 90 a incercat sa revina in tara, dar i-a fost interzis. Nici macar 2 saptamani nu a stat in Romania din cauza cui? Un politician. Nu e in regula.

Edited by megafanro, 17 December 2017 - 22:37.


#9
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Ce nu mi-a placut este ca nu s-a respectat datina din strabuni, si nu s-a aruncat cu bani pe strada cand a trecut cortegiul funerar, se adunase atata lume acolo doar, inclusiv multi sarmani.

#10
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Incarcatura emotionala a fost mare.
Televiziunile au simtit asta si au respectat dorinta casei regale si a poporului.
Au avut care de transmisie pe tot parcursul, din unghiuri bune si calitatea emisiei in Bucuresti, in tren sau la Ploiesti  Curte de Arges
au fost de buna calitate.

Nu mai zic de protocolul ceremoniei resptectat integral si cu mare rigurozitate.
Eram departe....eram departe daca nu cadeau peste Romania comumistii si acum neocomunistii

Revenind la subiect ma bucur cand oamenii isi aduc aminte si de cei ce se straduie sa avem cele mai bune online-uri.
Camermani, regizori, tehmicieni de transmisie, oameni aproape anonimi dar  -parerea mea - de valoare

Edited by vio69a, 17 December 2017 - 09:28.


#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Numai mie mi s-a parut ca ultima catedrala unde a intrat sicriul si familia arata ca O SALA DE NUNTA ??

Tot sa ne facem de cacat in pic la oamenii aia...

#12
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View PostSeteh, on 17 decembrie 2017 - 01:51, said:

Ma nu stiu cum sa zic dar as spune ca nu am vazut sa miste vreun deget sa salveze tara pe care o iubea nespus de mult. Sau poate daca e Elvetia sau Germania poate a facut-o, nu stiu nu m-am interesat, dar Romania sigur nu era aia.
Si-a scapat pielea ca orice om. Ce atata rege?
Crezi ca a fost lasat? Nu a avut nici o sansa, nici macar nu l-au lasat sa spuna ceva. In '48, l-au "evacuat", iar in '90 cand a revenit dupa caderea regimului i-a fost interzisa intrarea in tara. Ce crezi tu ca putea sa faca? Sa fim seriosi.

View PostDaculScoril0, on 17 decembrie 2017 - 06:25, said:

în cazul în care ai lipsit la orele de istorie am pierdut la fel ca naziștii și am fost tratați ca țară învinsă, la fel ca Germania.
Despre ce vorbim?
NU, nu am pierdut, la fel ca nazistii, ci am castigat, cu aliatii, dar a trebuit sa platim daune de razboi Rusiei. Nu scrie nicaieri ca am fi pierdut razboiul. Daca imi arati tu undeva, oriunde, dar o sursa de incredere, ca Romania a facut parte TOT RAZBOIUL de partea Axei, atunci te cred. Dar pana atunci, in '45, am intors armele impotriva nemtilor la ordinul Majestatii Sale, trecand de partea Aliatilor.
Orele de istorie erau unele din orele la care nu chiuleam din simplul fapt ca imi place istoria.

#13
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Post86-APP, on 17 decembrie 2017 - 08:31, said:

....
Din fericire zilele astea am putut vedea adevarata fata a romanilor ,


Si mai ales fata Romaniei care putea fi....

In sfarsit...
revenind la parte tehnica, am scapat de interventiile stridente ale reporteritelor in speciat care intreaba victima...."cum v-ati simtit cand v-a pocnit in cap " ?

Bun, nu am scapat de tot caci bietii reporteri sunt torturati pshuhic  de sefii lor sa aduca stiri "calde" sa aduca ceva "inedit"

Edited by vio69a, 17 December 2017 - 09:42.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMarin2514, on 16 decembrie 2017 - 23:12, said:

Toate au difuzat aceleași imagini - preluate de la TVR 1, producătorul exclusiv al evenimentului, iar abordarea fiecărui post TV a respectat solemnitatea evenimentului.

Pentru TVR, a fost o mobilizare fără precedent, cu peste 70 de camere și sute de oameni implicați.

Da.. Un amestec de camere SD si HD si de imagini mixte, fara precedent pentru un asemnea eveniment.
N-am inteles de ce aplauda lumea la mort si de ce filmeaza sau face poze cu smartphone-ul.
Cu ce ajuta sufletul mortului sau la ce le folosete?

#15
Marin2514

Marin2514

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,047
  • Înscris: 22.09.2013
Apropo, am uitat să specific aseară, sursa articolului este paginademedia.ro, în caz de întrebați de unde am luat articolul.

#16
Marin2514

Marin2514

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,047
  • Înscris: 22.09.2013
https://www.paginade...urmarit-romanii
AUDIENȚE. Funeraliile Regelui Mihai, oră cu oră. La ce posturi le-au urmărit românii?

Edited by Marin2514, 17 December 2017 - 22:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate