Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
k1dz0r19

k1dz0r19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.12.2017
Salut..am si eu un monitor model:ivory lcd si il am de cativa ani buni imi place cum merge si momentan nu imi permit sa dau banii pe altul nou de sarbatori..
Povestea:
De cateva luni sa zic asa deschid unitatea din buton dar monitorul nu se aprinde ramane negru iar acel led de jos palpaie portocaliu mereu si pe ecran palpaie odata cu becul ...uneori apare imaginea dupa cateva minute alteori dupa cateva ore...acum in seara aceasta am venit de la munca si sa intru putin sa ma joc pe el...surpriza am stat 5 ore si nimic aceeasi poveste palpaie dar nu apare imaginea pe ecran...am demontat carcasa m-am uitat pe acolo am sters de praf pentru prima oara de cand il am cam de vreo 5 6 ani m-am uitat pe la condensatori sunt perpecti gen nu sunt sparti,umflati,ruginiti ..am montat la loc carcasa cum era cu toate surubelele etc...si degeaba face la fel...am bagat a 2-a unitate zic poate o fi de la placa video/placa de baza...nimic tot asa...cablurile sunt ok bagate deci nici de la asta nu e...tin sa mentionez ca se aude un sunet ca un sfarait in interior iar cand mai scot uneori cablul de alimentare din monitor si il bag la loc bippaie cateva secunde si incepe sa palpaie la loc

Edited by k1dz0r19, 16 December 2017 - 22:54.


#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
E defecta sursa cel mai probabil. Un centru de reparatii il poate rezolva cu 50-100 lei.
Sugestia mea, mai degraba iei suta aia, mai pui una peste si mergi si iti cumperi un monitor nou.

#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
1. il duci la un electronist sa-l repare
2. iei altul la mana a doua

Din pacate ambele optiuni costa bani. Nu e calculator, n-ai ce sa gadili sau sa resetezi...

#4
k1dz0r19

k1dz0r19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.12.2017
Am schimbat cablul de alimentare cu unul mai mare de 15 V si s-a aprins becul verde si imaginea pe ecran e mai deschisa  nu mai e acel negru inchis

#5
adytzoi

adytzoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.06.2010
Palpaitul portocaliu e de obicei de la alimentare.
Cel mai probabil a "crapat" ceva condensator prin sursa.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postk1dz0r19, on 16 decembrie 2017 - 22:51, said:

Salut..am si eu un monitor model:ivory lcd si il am de cativa ani buni imi place cum merge si momentan nu imi permit sa dau banii pe altul nou de sarbatori..
Povestea:
Spoiler
Daca monitorul tau e ca asta...
[ https://s18.postimg.org/8i8m1r295/630125949032901814613341-4732928-700_700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

..vei fi nevoit sa scoti bani din buzunar pentru:
1. a repara monitorul (ca s-a stricat o piesa la monitor);
2. a cumpara un monitor la mana a doua (ceva mai bun).

#7
k1dz0r19

k1dz0r19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.12.2017
Salut nu ete acest model al meu este ivory 92SB

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@k1dz0r19, ideea e ca ti s-a stricat monitorul ! si ai doar doua solutii:
- sa repari monitorul;
- sa cumperi altul.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Problema e de la backlight, probabil tuburi uzate, dar nu defecte complet. O solutie ar fi blocarea protectiei pe sursa,  dar ramane doar o solutie de moment. Lasa in pace condensatorii, a devenit o moda recomandarea schimbarii lor, de catre toti neofitii. Daca esti destul de indemanatic, desfaci spatele display-ului, masori lungimea tuburilor si cauti tuburi noi. Cu inlocuirea e putin mai complicat, din cauza cerintelor de contacte/izolare perfecta a acestora, dar nu e imposibil de realizat cu multa atentie si rabdare.

Edited by myshyk, 17 December 2017 - 08:49.


#10
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Salut,
Am o aparenta problema la 2 monitoare pe care le-am cumparat de curand:
- afisarea textelor bold/colorate (in special pe browsere) apare cu un contur/umbra ca si cand nu ar fi puse in rezolutia nativa (2560*1440). Monitoarele sunt noi, ASUS MX27AQ, pe Display Port, placa Quadro FX4800, sistem Windows 10.
Singura problema identificata - nu exista drivere pentru acest monitor pt. Win10, insa banuiesc ca ar trebui sa functioneze corect cu driverul de monitor "generic"
Mentionez ca pe acelasi sistem, cu alte doua monitoare cu rezolutii/dimensiuni similare nu aveam problema asta de afisare.
Atasez un print-screen, nu stiu daca e relevant sau daca la voi o sa se vada "problema".

Daca poate cineva sa-mi dea un sfat... multumesc anticipat !

Attached Files



#11
Rooberrt

Rooberrt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.01.2018
Salut! De curand am achizitonat un PC mid range cu GTX 1060 si Ryzen 1300x. Problema e ca pana acum am avut laptop, iar dupa achizitonare a aparut problema monitorului. Aveam prin casa un monitor SAMSUNG vechi (2011), insa avea VGA si cum placa video nu dispune decat de iesire DVI si HDMI, am fost nevoit sa achizitionez un adaptor HDMI to VGA. Problema e ca in ciuda fps-urilor mari, sesizez un usor screen tearing/stutter sau frame skipping, nu stiu cum sa il numesc. Nu e foarte evident, dar exista. E posibil ca aceste probleme sa fie cauzate de adaptor? Multumesc!

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Ce inseamna fps "mari", mai mari de 60 ?
Monitorul tau probabil nu poate reda decat cel mult 60 FPS. Tot ce e peste genereaza "screen tearing". Ca sa scapi de asta trebuie sa setezi placa grafica cu V-Sync in mod "fast" ...

Attached File  Capture.JPG   164.12K   5 downloads

#13
Rooberrt

Rooberrt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.01.2018
Multumesc pentru raspuns. Folosesc deja V-Sync si Adaptive V-Sync si tot mi se pare ca problema e prezenta in anumite titluri, daca nu chiar in toate, doar ca nu e atat de sesizabila.

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
in cazul asta probabil ca va trebui sa iti cumperi un monitor mai acatarii ...

#15
Rooberrt

Rooberrt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.01.2018
Deci, chiar daca cumpar tot un monitor 60hz, dar cu HDMI, tot va fi mult mai bine decat conectarea cu un adaptor.

#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu cand aveam monitor limitat la 60Hz nu aveam probleme de tearing cu fast v-sync.
Acum folosesc un G-sync / 144Hz si e cu totul alta viata. Recomand sa iei direct unu monitor cu G-Sync daca tot faci o cheltuiala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate