Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Este posibil sa se strice antena/modemul telefonului din senin?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
biankapc

biankapc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.11.2017
Am aceeasi chinezarie de aproape 3 ani : Akai Hero - MT6582M Quad Core 1gb ram 4gb rom Android 4.4.2 si este ok inafara de bateria mica care totusi ofera o autonomie buna (cel putin 8 ore). Acum o saptamana telefonul a incetat sa aiba semnal in aproape orice cladire: blocuri (unele, in apartamentul meu am semnal ok), liceu, restaurant, etc, si ca sa fiu sigur ca nu face telekom fite am pus cartela intr-o alta chinezarie (mt6572) si culmea, are semnal full in toate locurile enumerate. Este ceva ce pot sa-i fac? Incercat: Schimba slot-ul, Wipe Cache, switch 2g-3g si din *#*#4636*#*# si din setari, o gramada de restarturi.
In apartamentul meu (in apropiere de centru) am semnal o linie maxim doua, pana acum 1 saptamana avea 3 si prindea si full (4), la fel si cand sunt afara, tot 1-2 dar cum intru in liceu/unele cladiri se duce de tot semnalul, pana acum nu facea asa.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Orice e posibil.

#3
biankapc

biankapc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.11.2017
Macar a prins 3 ani
RIP 4.12.2014 - 11.12.2017 (cam pe atunci a inceput sa faca figuri)

#4
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
In interiorul lui foloseste niste mufe pentru contact intre placa de baza si antena/e. Daca conectorul a starit (fie ti-a picat pe jos sau ai dat mai tare cu el de masa), rezulta si semnalul mai slab.

Daca crezi ca merita sa-l repari, du-l la un service gsm.

#5
biankapc

biankapc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.11.2017
Mi-am comandat vineri un telefon nou, deci probabil o sa stea ca bibelou, dar faza e ca ultimele saptamani nu a avut niciun fel de soc (picat pe jos, etc) de asta ma mir asa, daca il scapam mai urat macar stiam din ce cauza s-o stricat saracu, da' asa Posted Image)

Edited by biankapc, 16 December 2017 - 23:04.


#6
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
3 ani (si ceva) este nemaipomenit de bun pentru un smartphone "modern"...practic se apropie incet-incet de ordinul Drosophilidae.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbiankapc, on 16 decembrie 2017 - 22:10, said:

in liceu/unele cladiri se duce de tot semnalul, pana acum nu facea asa.
Da, e o chestiune elementara, a scazut sensibilitatea ca urmare a unei defectiuni. Cum s-a spus o varianta ar fi contacte aiurea la antena desi daca ar fi cazul ai pierde peste 50dB si nu ar mai merge mai deloc decat daca esti langa celula. Alta varianta electronica busita, in special filtre duplexoare sau etajele de intrare. Mai poti strica antena daca ea este pusa langa baterie si tot umbli pe acolo poti zgaria cablajul antenei intr-o zona sensibila. In final o buseala in modemul RF integrat sau tunerul de antena care compromite sensibilitatea.

Edited by andreic, 17 December 2017 - 00:05.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ti-ai comandat Allview Viper 1s ? Posted Image

#9
biankapc

biankapc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.11.2017
Da.

View Postandreic, on 17 decembrie 2017 - 00:03, said:

Da, e o chestiune elementara, a scazut sensibilitatea ca urmare a unei defectiuni. Cum s-a spus o varianta ar fi contacte aiurea la antena desi daca ar fi cazul ai pierde peste 50dB si nu ar mai merge mai deloc decat daca esti langa celula. Alta varianta electronica busita, in special filtre duplexoare sau etajele de intrare. Mai poti strica antena daca ea este pusa langa baterie si tot umbli pe acolo poti zgaria cablajul antenei intr-o zona sensibila. In final o buseala in modemul RF integrat sau tunerul de antena care compromite sensibilitatea.

chiar daca mi-am luat alt telefon chiar o sa-l duc in service, nu neaparat sa ii platesc reparatia, dar sa aflu ce are

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate