Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

problema triglicerida

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
criscristina83

criscristina83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.06.2016
Am si eu o problema care nu imi iese.

a) Se hidrolizeaza la 240 grade C si 45 atm o triglicerida mixta cand se realizeaza in prima etapa o conversie de 80% a grasimii, apele gliceroase continand 8% glicerina. Considerand ca in aceasta etapa se stabileste un echilibru, sa se noteze expresia Kc a reactiei de hidroliza si sa se determine raportul molar grasime : apa utilizata.  Raspuns:
   Kc= 55,2x3 / (y-2,4x)3
   raport molar 1/50
b )  Dupa indepartarea apelor gliceroase se amesteca grasimea cu aceeasi cantitate de apa ca la punctul a) pana cand se atinge o conversie de 96% a restului de grasime de la a). Sa se determine cantitatea de glicerina obtinuta din reactiile de la punctele a si b.
   Raspuns 48,06 g glicerina

Edited by criscristina83, 16 December 2017 - 20:16.


#2
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View Postcriscristina83, on 16 decembrie 2017 - 20:15, said:

Am si eu o problema care nu imi iese.

a) Se hidrolizeaza la 240 grade C si 45 atm o triglicerida mixta cand se realizeaza in prima etapa o conversie de 80% a grasimii, apele gliceroase continand 8% glicerina. Considerand ca in aceasta etapa se stabileste un echilibru, sa se noteze expresia Kc a reactiei de hidroliza si sa se determine raportul molar grasime : apa utilizata.  Raspuns:
   Kc= 55,2x3 / (y-2,4x)3
   raport molar 1/50
b )  Dupa indepartarea apelor gliceroase se amesteca grasimea cu aceeasi cantitate de apa ca la punctul a) pana cand se atinge o conversie de 96% a restului de grasime de la a). Sa se determine cantitatea de glicerina obtinuta din reactiile de la punctele a si b.
   Raspuns 48,06 g glicerina
Attached File  Se hidrolizeaza la 240 grade C .doc   35K   8 downloads

La punctul b mai trebuie niste date, o masa de care sa te poti lega sa calculezi. In functie de ce se calculeaza masa de glicerina daca la punctul a( sunt doar rapoarte?
De unde este problema?

#3
criscristina83

criscristina83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.06.2016

View Postaerdem, on 17 decembrie 2017 - 01:33, said:

Attachment Se hidrolizeaza la 240 grade C .doc

La punctul b mai trebuie niste date, o masa de care sa te poti lega sa calculezi. In functie de ce se calculeaza masa de glicerina daca la punctul a( sunt doar rapoarte?
De unde este problema?
Multumesc frumos de raspuns! Asa suna problema si culegerea este de Loredana Neacsu Chimie organica exercitii si probleme pentru clasele a X a si a XI a.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate