Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Un alt computer din retea are acelasi ip cu al meu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Buna seara . Va rog frumos , pe cei care va pricepeti , sa-mi explicati si mie ce inseamna rubrica din poza . Scrie in italiana , dar in traducere ar veni cam asa .'' Un alt computer din retea are acelasi ip cu al meu . '' Deci , ce inseamna asta , si de ce-mi apare atunci cand sta sa cada net-ul ?? Daca nu am postat in sectiunea corecta , cer scz si rog mutarea unde trebuie . Multumesc tuturor pentru eventualele lamuriri .

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil chiar asta inseamna:
Un alt computer din retea are acelasi ip cu al meu

cred ca poti sa rezolvi cu:
CMD
ipconfig /release
ipconfig /renew

#3
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Dupa italiana pe care o cunosc eu se traduce asa:

Un stat relevant are un conflict de intarziere.

Cineva de la un alt calculator care a fost maltratat te saluta si iti spune ca este stresat. Pentru a-l ajuta si a-i rezolva problema, contacteaza administratorul de la centru. Pentru ca le-a picat windowsul, s-au perdut registrii (nel registro - n-avem registrii cred) de la acel centru dar administratorul este disponibil acum.

#4
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Dupa 15 ani de stat doar in Italia , cred ca stiu sa traduc 4-5 vorbe .
Multumesc @pasila , o sa incerc .

#5
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View Postgladiatore, on 16 decembrie 2017 - 17:44, said:

Buna seara . Va rog frumos , pe cei care va pricepeti , sa-mi explicati si mie ce inseamna rubrica din poza . Scrie in italiana , dar in traducere ar veni cam asa .'' Un alt computer din retea are acelasi ip cu al meu . '' Deci , ce inseamna asta , si de ce-mi apare atunci cand sta sa cada net-ul ?? Daca nu am postat in sectiunea corecta , cer scz si rog mutarea unde trebuie . Multumesc tuturor pentru eventualele lamuriri .
Cine-i ISP-istul tau? Cumva "vecinul SRL"?

Introdu manual Client, mask, gatewai si DNS.

View Postgladiatore, on 16 decembrie 2017 - 18:03, said:

Dupa 15 ani de stat doar in Italia , cred ca stiu sa traduc 4-5 vorbe .
Multumesc @pasila , o sa incerc .
Pai daca stii, de ce ai mai deschis thread?

#6
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View Postgladiatore, on 16 decembrie 2017 - 18:03, said:

Dupa 15 ani de stat doar in Italia , cred ca stiu sa traduc 4-5 vorbe .
Multumesc @pasila , o sa incerc .

Daca stiai sa traduci nu mai faceai topic aici. Eu te-am ajutat si ti-am tradus totul. Din cate am inteles de la niste rude, eu chiar am un unchi in Italia. Asta spune tot despre cunostintele mele in aceasta limba.

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Stiu ce inseamna in romaneste , dar nu si ce vrea sa zica . Sunt bata la IT . Daca ma pricepeam un pic , crezi ca mai o lalaiam pe aici ?
Hai sa nu o dam in offtopic cu ....... Eu am intrebat din ce cauza apare acea fereastra . Si stranu , ca apare cand sta sa pice netul . Atat . Cum am tradus , sunt sigur ca nu am gresit .

Edited by gladiatore, 16 December 2017 - 18:08.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Adica 2 calculatoare din retea au aceeasi adresa IP.
Din cauza asta apare un conflict in retea .

Nu stim cum ai reteaua conceputa, dar daca ai IP-uri fixe in cazul asta solutia ar fi schimbarea IP-ului.
Daca ai DHCP atunci ai doua servere DHCP ( de ex 2 routere ) care dau acelasi IP-uri la calculatoarele din retea. Solutia ar fi dezactivarea serevrului DHCP de pe unul din routere.

Evident conflict in retea inseama ca in final pica netul.

#9
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Traducere: sunteti 2 care folositi aceeasi adresa de ip deci se aglomereaza si cade.
Intrebare: ai cumva 2 calculatoare la unul esti si la celalalt copilul/vecinul?

#10
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Multumesc frumos pentru lamurire , si pentru schimbarea titlului . Eu ma pricep mai putin , dar eram curios de ce si cum tot apare asa ceva .
Pentru mine e lamurita problema . Multumesc inca o data .
Da Nytro , sotia are un laptop , si folosim ambii acelasi net . Crezi ca asta ar fi problema ??

Edited by gladiatore, 16 December 2017 - 18:25.


#11
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
EZACT
Esti in Italia deci oricum e slaba legatura la internet iar cand va conectati amandoi cade nu mai face fata la asa trafic de date

Edited by Nytro84, 16 December 2017 - 18:33.


#12
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ok , multumesc mult . Pentru mine e caz inchis . Multumesc tuturor pentru ajutor .

#13
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
netu' va identifica pe fiecare, dupa MAC !

#14
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
credeti ca as putea si eu sa rezolv poblema in felul acesta?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNytro84, on 16 decembrie 2017 - 18:22, said:

Traducere: sunteti 2 care folositi aceeasi adresa de ip deci se aglomereaza si cade.
Intrebare: ai cumva 2 calculatoare la unul esti si la celalalt copilul/vecinul?

Faina explicatie Posted Image . De fapt realitatea  e cu totul alta si nu are nici o treaba cu aglomeratia Posted Image

View Postgladiatore, on 16 decembrie 2017 - 18:05, said:

Stiu ce inseamna in romaneste , dar nu si ce vrea sa zica . Sunt bata la IT . Daca ma pricepeam un pic , crezi ca mai o lalaiam pe aici ?
Hai sa nu o dam in offtopic cu ....... Eu am intrebat din ce cauza apare acea fereastra . Si stranu , ca apare cand sta sa pice netul . Atat . Cum am tradus , sunt sigur ca nu am gresit .

Apare din cauza ca 2 calculatoare ai acelas IP. Treaba asta in mod normal nu e posibila. Cauze: Unul care doreste sa se foloseasca de IP pentru acces la net sau o configurare gresita. 2 calculatoare NU pot sa aiba acelas IP ! Pot doar sa foloseasca un gateway comun doar....printr-un router !

View Postrealduc, on 16 decembrie 2017 - 18:33, said:

netu' va identifica pe fiecare, dupa MAC !

NU neaparat.  Providerul de servicii internet poate sa  foloseasca sau nu  acest serviciu . Pachetele de date se "orienteaza" dupa IP si nu dupa MAC !.

Edited by bumpocbum, 16 December 2017 - 19:13.


#16
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Deci , eu , impreuna cu sotia , avem 2 laptop-uri , care le folosim cam in acelasi moment . Cand eu sunt conectat , e conectata si ea . Avem acelasi program de munca si de aia e asa situatia .
Net-ul , il avem de la Telekom , pe fir , si are si un ruter modem , dracu stie cum se numeste .
Cam asa ar fi situatia .

#17
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postgladiatore, on 16 decembrie 2017 - 19:25, said:

Deci , eu , impreuna cu sotia , avem 2 laptop-uri , care le folosim cam in acelasi moment . Cand eu sunt conectat , e conectata si ea . Avem acelasi program de munca si de aia e asa situatia .
Net-ul , il avem de la Telekom , pe fir , si are si un ruter modem , dracu stie cum se numeste .
Cam asa ar fi situatia .
Degeaba faci ce a spus pasilla e posibil ca in viitor sa faca la fel! pune IP-uri fixe (diferite logic) la ambele laptopuri si nu o sa mai ai conflict IP!

Edited by stlk, 16 December 2017 - 19:49.


#18
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
He he he ....usor de zis pentru tine . Eu habar nu am cum se face . Dar nu-i nici o problema . Hai sa va spun de ce am deschis acest topic .
Eu vazand acea fereastra , am crezut ca un alt computer din Italia , sau ..dracu stie , din Europa , are acelasi ip ca mine . Am socotit ca de acel alt computer , face magarii , e posibil sa am eu probleme cu legea . Eu imi vad de treaba mea , nu vreau necazuri . Dar acum , ca ma-ti lamurit cum sta treaba , nu mai ma deranjeaza ca apare acea fereastra .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate