Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Achizitionare proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
aleeex17s

aleeex17s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.01.2011
Buna ziua

Ma gandesc sa achizitionez o proprietate in Iasi, in jurul sumei de 100.000 euro si ma gandeam sa fac plata prin transfer bancar din Thailanda in contul vanzatorului din Romania (deoarece banii ii am acolo). Este posibila aceasta operatiune?
Astept orice alta sugestie/modalitate de plata.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Banii sunt bani
Nu conteaza de unde vin
Sigur ca se poate dar, atentie la comisioane

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Banii sunt bani este adevarat, dar si mai adevarat este daca se pot controla.

Si mare atentie VANZATORUL.
S-ar putea sa fie destept vanzatorul si sa nu pice in plasa. Sa doreasca transfer bancar intre banca ta din RO si banca lui din RO.

Edited by keta, 16 December 2017 - 15:08.


#4
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Din cate stiu eu in foarte multe tari trebuie declarat la vama cand ai mai mult de 10 000 de dolari numerar la tine si trebuie sa declari si provenienta lor.
Deci transferul bancar ar fi cel mai indicat.
Asta in cazul in care nu esti un troll care se amuza pe seama noastra

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Poststmb, on 16 decembrie 2017 - 15:07, said:

Posibila este, insa nu cred ca "se risca" vanzatorul la asa ceva... din cauza ca prezinta risc.
Cum spunea cineva mai sus, cineva destept va cere banii dintr-un cont deschis la aceeasi banca ca si el si va rezolva totul instant la ghiseul bancii cu tine.
Daca vrea sa fie extra safe imediat dupa ce e confirmat transferul la ghiseu la randul lui va transfera banii din acel cont spre alt cont/ alta banca.
Se dau foarte multe tepe in Romania, unele care sfideaza si logica, si apoi tot victima sta pe drumuri chiar ani de zile sa incerce sa isi recupereze prejudiciul.
Explica de ce odata virati banii , ii poate pierde ?
Sau te intreb altceva , tu stii exact ce operatiuni implica la contract v-c de proprietate cu transfer bancar prin notar ?

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Ce riscuri vedeti pentru vanzator? Odata ce are banii in cont, e tot una.Daca e sa fie bani obtinuti ilegal, tot aia e si daca ii primeste din acelasi oras.Riscurile sint pentru cel care face transferul...

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostNytro84, on 16 decembrie 2017 - 15:25, said:

Din cate stiu eu in foarte multe tari trebuie declarat la vama cand ai mai mult de 10 000 de dolari numerar la tine si trebuie sa declari si provenienta lor.
Deci transferul bancar ar fi cel mai indicat.
Asta in cazul in care nu esti un troll care se amuza pe seama noastra
La o suma de peste 50.000 lei pret de vanzare este OBLIGATORIU sa se faca prin banca !

View Postfqx, on 16 decembrie 2017 - 15:30, said:

Ce riscuri vedeti pentru vanzator? Odata ce are banii in cont, e tot una.Daca e sa fie bani obtinuti ilegal, tot aia e si daca ii primeste din acelasi oras.Riscurile sint pentru cel care face transferul...
Nici cumparatorul nu risca nimic !
Actele se fac la notar si se semneaza dupa ce ai hartia de la banca ca a incasat banii !

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca aveai gramada aia de euroi , oriunde, nu mai veneai tu pe softpedia sa intrebi .

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View PostBaxon, on 16 decembrie 2017 - 15:32, said:

Actele se fac la notar si se semneaza dupa ce ai hartia de la banca ca a incasat banii !

Asa si ca , Cumparator dai niste bani pe ceva ce deja nu ai, DACA actele vor fi semnate APOI ?

#10
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postaleeex17s, on 16 decembrie 2017 - 14:32, said:

Buna ziua

Ma gandesc sa achizitionez o proprietate in Iasi, in jurul sumei de 100.000 euro si ma gandeam sa fac plata prin transfer bancar din Thailanda in contul vanzatorului din Romania (deoarece banii ii am acolo). Este posibila aceasta operatiune?
Astept orice alta sugestie/modalitate de plata.
Nu!

Ca si strain/imigrant/turist/etc nu poti transfera bani in afara Thailandei. Doar cetatenii thai o pot face si e 2% comision.

Edited by baliosss, 16 December 2017 - 16:04.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,620
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaleeex17s, on 16 decembrie 2017 - 14:32, said:

Buna ziua
Ma gandesc sa achizitionez o proprietate in Iasi, in jurul sumei de 100.000 euro si ma gandeam sa fac plata prin transfer bancar din Thailanda in contul vanzatorului din Romania (deoarece banii ii am acolo). Este posibila aceasta operatiune?
Astept orice alta sugestie/modalitate de plata.
Intrebi la notariat cum trebuie procedat, caci in contract stiu ca trebuie sa figureze contul debitor si creditor cu numele corect al proprietarului/fostul, altfel poate fi atins de nulitate partiala sau totala.

Edited by andreic, 16 December 2017 - 16:11.


#12
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Aiurea, oricum transfer mai mare de 10.000 se raporteaza , asa ca oricum intervine BNR /banca cumparatrului/vanzatorul final, si verifica cumparatorul .cum in ce fel are sumele de bani...asa ca vanzatorul e de buna credinta cum are bani in cont .CUmparatorul dispune cum vrea de bani odata ajunsi in contul lui.

#13
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Eu am patit asa ceva .SI hartia scria clar .se raporteaza orice transfer mai mare de 10.000 de $.Daca tu esti atootstiutor.Jos palaria.SI aveam contract. SI eram cu bani blocati in Brd.in contul meu nu al altcuiva.Dar ma rog pe aici umbla numai experti.Eu spun ce am patit Eu nu vrajeli auzite in colt de strada.
SI inca ceva e transfer international nu intre banci romanesti.Nu cunosc cate conturi ai tu afara si ce transferuri ai facut la viata ta.Dar atunci cand deschizi un cont afara te pun sa semnezi inclusiv documente pentru fiscul american, asa ca numai vorbim de spalare de bani si alte vrajeli.

Edited by reti, 16 December 2017 - 16:41.


#14
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View Postreti, on 16 decembrie 2017 - 16:37, said:

...se raporteaza orice transfer mai mare de 10.000 de $...

Aoleo...stai pe loc ca ma ametesti.
Se raporteaza orice transfer mai mare de 10000 Euro,nu de USD,una la mana,iar doi,daca vorbim de o persoana ce beneficiaza de servicii de Private Banking,se raporteaza atunci cand vorbim de sume egale sau ce depasesc 500000 Euro.

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postketa, on 16 decembrie 2017 - 15:55, said:

Asa si ca , Cumparator dai niste bani pe ceva ce deja nu ai, DACA actele vor fi semnate APOI ?

Scuze ca nu am precizat exact !
Actele se fac la notar se semneaza si le tine notarul care in caz ca , cumparatorul nu plateste , le poate anula !
Scuze inca o data !

Apoi cand vanzatorul impreuna cu , cumparatorul vin cu hartia de la banca ca s-au incasat banii pe tranzactie , notarul elibereaza hartiile

Edited by Baxon, 16 December 2017 - 16:56.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
te complici inutil.

cel mai simplu e sa-ti deschizi un cont la banca la care si vanzatorul cont, si sa-ti transferi intai banii din strainatate in contul tau. ulterior poti face transfer intrabancar din contul tau in contul vanzatorului, iar asta e si rapid si ieftin.

#17
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007

View Post_Smiley_, on 16 decembrie 2017 - 21:19, said:

te complici inutil.

cel mai simplu e sa-ti deschizi un cont la banca la care si vanzatorul cont, si sa-ti transferi intai banii din strainatate in contul tau. ulterior poti face transfer intrabancar din contul tau in contul vanzatorului, iar asta e si rapid si ieftin.
Si ? Ce nu plateste comision cand face tranzactia din Thailanda in contul de Romania/ Doar ca relatia dintre vanzator cont Romania -cumparator cont Romania este mai curata si rapida .Atat in rest comisioanele se pastreaza basca supliment contul de Romania.

#18
aleeex17s

aleeex17s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.01.2011
E mai sigur sa transfer din Thailanda in contul din Romania iar apoi sa fac transferul intre bancile din de aici prin notariat pentru achizitionarea imobilului? Sau pot la fel de bine sa transfer direct in contul vanzatorului (din Thailanda in Romania) dupa intocmirea actelor necesare?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate