Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Cartela nefunctionala

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Buna ziua, am si eu un numar la Telekom, de fapt inca scrie pe cartele Cosmote, il am de cam 10 ani, saptamana trecuta a incetat sa mai functioneze, mentionez ca cu cateva zile inainte am incarcat, am activat o optiune si apoi din senin nu a mai avut semnal, am incercat si in alte telefoane, cartela nu mai functioneaza. Este cartela normala, nu abonament, se poate schimba ? Si care este procedura ? Multumesc mult. Imi recuperez si creditul si oferta ?

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cartela verde (Cosmote) o ai de 10 ani ?!! inseamna ca a "murit" cipul ori nu "stie" 3 si 4G.
Solutia e sa te duci la un sediu Telekom sa iti schimbe cartela sa pastrezi numarul; cica trebuie sa platesti o taxa.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Se poate schimba in orice magazin telekom. Te costa câțiva euro.

#4
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

View PostSerafim606, on 16 decembrie 2017 - 11:58, said:

Se poate schimba in orice magazin telekom. Te costa câțiva euro.
Pai de ce sa ma coste cand nu este vina mea ? Si plus ca pierd oferta si creditul de pe ea. Si daca imi portez numarul ? Nu este vorba de bani, ci de principiu, ca nu este prima data cand se strica o cartela ...

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
oferta, creditul, raman. taxa e 2 euro fata tva.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
din acelasi principiu ai pretentia cand cumperi ceva,sa te tina toata viata,eventual lasi si mostenire
mergi la un telekom si vei primi alt sim cu , creditul si oferta ce aveai pe cont
acolo vei afla daca este de platit ceva sau nu

#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă nu vrei să plătești o lași așa. Nu decartezi, nu folosești. Simplu!

#8
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

View PostKyKyKyKy, on 16 decembrie 2017 - 12:09, said:

Dacă nu vrei să plătești o lași așa. Nu decartezi, nu folosești. Simplu!
Ce mentalitate indoctrinata ai, la fel si cu bancile, tot ei se folosesc de banii tai si tot tu platesti comisioane, de asta merge totul prost, ca nu stim sa cerem drepturile, cat timp exista concurenta si ei au nevoie de noi, de ce sa platim ceva in plus, cand este bunul lor si ei castiga de pe noi ? In modul cum gandesti, cred ca ai sa fii bucuros sa platesti cand respiri ... Mai mergi pe afara sa vezi ca in tari civilizate la banci, nu se percep niciun comision, din contra, clientul nostru, stapanul nostru !

#9
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Ai dat-o din cartela-n bănci... 😂
Tu ceri ajutor și apoi îți bagi cucu-n gura celui ce ți-a oferit...
Ai doua variante: ori plătești schimbarea sim-ului ori te portezi. În ambele cazuri pierzi niște bani. Alegerea e a ta...

#10
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
INLOCUIRE SIM CARTELA PREPLATITA

Cum pot sa-mi inlocuiesc cartela SIM deoarece este furata / pierduta / defecta/ deteriorata?
Solicita la cel mai apropiat magazin Telekom Romania Mobil sau partener comercial inlocuirea cartelei SIM. Taxa perceputa pentru inlocuirea cartelei SIM este de 2.38 euro(TVA inclus) si se achita in magazin.In cazul in care soliciti inlocuirea din cauza defectarii vechiului SIM, pe langa documentele mentionate este necesar sa prezinti si SIM-ul deteriorat. Documentele necesare sunt:
- Formularul de inlocuire cartela SIM. (disponibil in magazin)
- Cartea/buletinul de identitate, datele de identificare ale cartelei.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
oranj, voda, nu taxeaza schimbul in caz de cartela defecta/schimbare cu microsim, nanosim.
digi nu taxeaza prima schimbare, ulterior cer 5 lei.

#12
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

View PostPostasul666, on 16 decembrie 2017 - 12:19, said:

Ai dat-o din cartela-n bănci... ��
Tu ceri ajutor și apoi îți bagi cucu-n gura celui ce ți-a oferit...
Ai doua variante: ori plătești schimbarea sim-ului ori te portezi. În ambele cazuri pierzi niște bani. Alegerea e a ta...
Nu o dau in bara, dar de ce in Romania nu putem si noi sa avem drepturi, doar obligatii ... E trist :(

View Poststmb, on 16 decembrie 2017 - 12:20, said:

Se poate schimba in magazinele Telekom.
Partea proasta e ca iti cer 3 euro parca pentru schimbare, nu stiu in ce masura sunt justificati banii, ca si la Vodafone/Orange iti cer majoritatea angajatilor taxa si de 7 euro desi politica companiei e ca schimbarea de SIM e gratuita si scrie asta inclusiv pe siteurile lor, dar asta nu ii impiedica pe angajati sa profite de necunoasterea unora si sa ii taxeze aiurea.
Incearca sa apelezi relatii clienti Telekom si sa vezi care e politica lor cu privire la schimbare de SIM.

PS: daca nu s-a schimbat ceva intre timp, se pare ca asta e politica lor, sa taxeze inlocuirea de sim.
Multumesc frumos, desi nu sunt de acord sa platesc, cand ei se folosesc de banii mei, fara clienti ei nu ar mentine compania.

#13
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postsuper8, on 16 decembrie 2017 - 11:51, said:

cipul ori nu "stie" 3 si 4G.
Nu exista cartela sa nu stie de 3G. 4G poate nu, dar 3G sigur da. In cazul initiatorului, sigur a murit cipul, se inlocuieste la orice magazin Telekom.

#14
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostLife2Live, on 16 decembrie 2017 - 12:58, said:

nu sunt de acord sa platesc
Ai o nefericita intelegere a termenului de client. Daca nu doresti sa platesti, ceea ce e dreptul tau pana la urma, mult succes in a folosi restul de credit de pe cartela precum si serviciile respective.

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postbiogood, on 16 decembrie 2017 - 12:59, said:

Nu exista cartela sa nu stie de 3G. 4G poate nu, dar 3G sigur da.
Extraordinar !!! te-a deranjat ca am zis "inseamna ca a "murit" cipul ori nu "stie" 3 si 4G" ?
Dar daca cartela @initiatorului a fost vanduta inainte sa se lanseze serviciul 3G in lume ?! la asta te-ai gandit ?
Poate e ultima din lotul cartelelor SIM ce nu "stiu" 3G.

In fine, daca vrea sa isi pastreaze nr. de telefon trebuie sa schimbe cartela contra-cost la un sediu Telekom;
ori sa porteze numarul in alta retea.
Orice ar alege tot tre' sa scoata bani din buzunar  Posted Image

#16
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
mie mi se intampla frecvent pe rds mai ales

#17
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RX-Bn71QYn0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostLife2Live, on 16 decembrie 2017 - 12:05, said:

Pai de ce sa ma coste cand nu este vina mea ? Si plus ca pierd oferta si creditul de pe ea. Si daca imi portez numarul ? Nu este vorba de bani, ci de principiu, ca nu este prima data cand se strica o cartela ...
Nu se stricã nimic
Am avut alo 12 ani
Nu intrase legea cu bolentinul cînd am schimbat-o nu de rea...am zis sã am mai multe numere, e veche, etc,etc
Aia nouã "s-a demagnetizat" la cîteva zile dupã introducerea legii.
E o nouã formã de control a tãntãlãilor. Simplu
Aaa, sâ nu pierd numãrul, m-au obligat la ab de 5 plãtind 7 pe 6luni, dupã multe înjurãturi și certuri cu sãracii telefoniști, la 8 luniam reușit sã trec iar la cartelã. Am aniversat evenimentul prin portare la diji. Alte prețuri!!!! Așa... La un sfert.
N-am renunțat la neserioșii ãia, le mai țin o cartelã neîncãrcatã 1,2,3 ani pentru redirecționare apel unde nu au ãștilalți semnal...destul de puține locuri.

Edited by sarac.lipit, 16 December 2017 - 15:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate