Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sennheiser Momentum In-Ear G sau Casti Hi-Fi Fiio FiiO F9 Standard Edition?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Am dilema asta acum. Posted Image Pe langa calitatea sunetului (subiectiva) as vrea sa stiu care sunt mai fiabile. Am avut cateva casti de acest tip la care s-a intrerupt cablul, de obicei pe dreapta Posted Image Ar avea prioritate varianta mai fiabila. Deocamdata vor fi folosite impreuna cu un player Fiio X1, Pe telefon nu prea ascult muzica, de altfel  a cam inceput sa dipara mufa traditionala de casti.

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Fiio F9 toată ziua...au cablu detașabil cu mufă de tip mmcx + faptul ca mai vine cu un cablu in pachet,ce-i drept cu mufa de 2.5 mm balansata.Dar chiar si asa ,mufa se poate inlocui cu una standard de 3.5 mm deci oricand mai ai un cablu de rezerva la dispoziție.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KMX0V2gjLIk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Folosesc cabluri Fiio(rc-ue2 si rc-se1) separate pentru casti Shure si Ultimate Ears,sunt ok.
Nu stiu ce casti ai mai avut,in ce conditii le foloseai,cat timp te tinea(cablu),dar pe viitor ai si tu grijă.

Edited by missionnad, 16 December 2017 - 08:14.


#3
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
FiiO F9 SE vine doar cu un cablu ( nedetasabil ). In filmulet este Fiio F9 PRO, dar si Fiio F9 Balanced Edition mai au cablu detasabil...

 edri, on 16 decembrie 2017 - 06:26, said:

Am dilema asta acum.  Pe langa calitatea sunetului (subiectiva) as vrea sa stiu care sunt mai fiabile.

FiiO F9 SE este de departe varianta mai bună, de fapt, în opinia mea, mai bine Fiio F5 decât Momentum in-Ear... Posted Image

Edited by alexx20alexx, 16 December 2017 - 08:32.


#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Cu scuzele de rigoare daca am omis acest aspect destul de important.
Atunci sa aleaga varianta detasabila cu cablu de rezerva,este la reducere la avstore,400 lei.

#5
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Multumesc pentru raspunsuri.

 missionnad, on 16 decembrie 2017 - 08:33, said:

Atunci sa aleaga varianta detasabila cu cablu de rezerva,este la reducere la avstore,400 lei.
Care sunt castile alea varianta detasabila cu cablu derezerva la 400lei? Fiio 9 pro sunt acum 639lei, iar balanced 469.
Unde segasesc de cumparat cabluri de rezerva? Merita diferenta de pret pentru  balanced fata de standard?

Edited by edri, 16 December 2017 - 09:49.


#6
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 edri, on 16 decembrie 2017 - 09:45, said:

Multumesc pentru raspunsuri.


Care sunt castile alea varianta detasabila cu cablu derezerva la 400lei? Fiio 9 pro sunt acum 639lei, iar balanced 469.
Unde segasesc de cumparat cabluri de rezerva? Merita diferenta de pret pentru  balanced fata de standard?
Astea ar fi,sincer numai inteleg nimic,colegul Alex spune ca cele Standard nu au cablu detasabil,dar pe siteul avstore apar ca fiind detasabil.
Cel mai.bine ar fi sa suni la avstore si primesti lămuriri clare si precise.
https://www.avstore....ASAAEgJ5f_D_BwE
Cablu de rezerva este Fiio RC-SE1(pentru casti Shure),costa 150 lei dar este super calitativ la mufe si conectori,nu stiu daca mai face parte din oferta avstore.
Acest cablu il folosesc la căștile mele Shure.
Se pare ca F9 PRO sunt doar 469 lei...repet,suna la Avstore si întreabă-i.
https://www.avstore....ASAAEgKpavD_BwE

Attached Files


Edited by missionnad, 16 December 2017 - 10:39.


#7
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Putem vedea și din poza producătorului diferența dintre BE și SE ( le-am lipit eu pentru a vedea exact diferența ):

Attached File  BE vs SE.png   566.84K   36 downloads

În dreapta este FiiO F9 Standard Edition...

L.E:

Astea sunt  Fiio F9 PRO: https://www.avstore....ti/fiio-f9-pro/

Posted Image

Edited by alexx20alexx, 16 December 2017 - 10:46.


#8
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Am comandat balance si un adaptor  pentru cablul balance. Multumesc ca m-ati ajutat sa cheltui mai multi bani decat mi-am propus. :)

#9
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
De obicei la bani putini,putin primesti..nu exista calitate iar dupa aceea vine regretul.
"m-am zgarcit la 50 lei si am luat din asta,trebuia sa iau din ala mai bun....acum aia e"

#10
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
"Problema" va fi ca daca tot voi avea casti balansate va fi necesar si un player cu intrare balansata. Posted Image

#11
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 edri, on 16 decembrie 2017 - 22:59, said:

"Problema" va fi ca daca tot voi avea casti balansate va fi necesar si un player cu intrare balansata. Posted Image
Nu neaparat,balansat este cablul,nu castile.
Există adaptor ,Fiio L26.

Attached Files



#12
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Adaptorul asta l-am comandat. "Problema" este in ghilimele pentru ca voi fi curios ce inseamna balansat ca auditie, daca se simte diferenta sau este doar marketing. Daca nu aveam cablu balansat nu mai aveam problema asta ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate