Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vreau sa cresc in inaltime

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1.68 pentru o fata de 15 ani e super ok.
Daca vrei neaparat si neaparat sa mai cresti consulta un endocrinolog.

@Anca, termin-o cu prostiile alea. Nu e deloc cazul aici.

Edited by Friskey, 16 December 2017 - 12:35.


#20
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Daca  ne luam dupa inaltimea parintilor are genetic de om inalt ,daca o activeaza prin putin sport e posibil sa creasca prea mult si apoi o sa vrea sa fie scunda
P. S  . La 1.75 e aerul altfel .?   a fost buna Posted Image))

Edited by Un-ZeU, 16 December 2017 - 13:00.


#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Fetele nu prea mai cresc dupa varsta de 15 ani. Poate 1-2 cm. Daca vrei mai mult, asculta sfatul userului un zeu adica exerciții de întindere, volei, înot sau aruncări ale mingii la coșul de baschet. Nu vad ce alte sporturi ar putea sa te ajute.
In ceea ce priveste genetica, nu e obligatoriu sa semeni cu părinții  ci sa semeni la inaltime cu un bunic sau o bunica. Eu cunosc pe cineva cu înălțimea de aproape 1,90 m cu parinti scunzi dar respectivul seamana cu familia unei bunici paterne care avea frați foarte înalți. Străbunicul lui era tot asa, foarte înalt. Deci caracteristicile fizice pot sari una-doua generații. Dar înălțimea ta este ok pentru o fata. Ai o plaja mai larga de unde iti poti alege iubiții. Daca ai avea peste 1,75 ai gasi mai greu baieti care sa aiba peste 1,80m.

#22
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008

View PostFriskey, on 16 decembrie 2017 - 12:33, said:

1.68 pentru o fata de 15 ani e super ok.
Daca vrei neaparat si neaparat sa mai cresti consulta un endocrinolog.

@Anca, termin-o cu prostiile alea. Nu e deloc cazul aici.

Da, ai dreptate, exact asta am vrut sa priceapa si bombonica: sa termine cu prostiile astea. Sa se preocupe de adevaratele deziderate ale varstei.

#23
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Oameni înalţi sunt mai frumoşi. Aşa că dorinţa ei e normală.
Cât despre mine, toate rudele de sex masculin pe care le cunosc şi sunt în etate de 19-36 de ani au cel puţin 1,76. Eu am 1,70. Aşa că nu am cum să nu mă simt aiurea. Plus că fetele (chiar şi alea de sub 1,65) preferă băieţii înalţi şi prima impresie contează. Da, contează să fii şi îngrijit, să nu ai burtă, dar un scund tot un scund rămâne. Un înalt măcar are o meserie: e înalt.

#24
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View PostAnca12, on 16 decembrie 2017 - 19:02, said:


Da, ai dreptate, exact asta am vrut sa priceapa si bombonica: sa termine cu prostiile astea. Sa se preocupe de adevaratele deziderate ale varstei.
O sa ii treaca asta cu inaltimea  in cateva zile ,ca  nu va fi atat de hotarata incat in perioada asta de crestere sa se tina de treaba( sport) .
O fi vazut vreun film cu Cameron Diaz si a zis ce marfa e.   Maine vede unu cu Scarlet Johannson care e scunda... si ii trece .

#25
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017
Troll
https://forum.softpe...rch_app_filters[forums][searchInKey]=&userMode=title

Politist in Canada my ass.

#26
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostBombonelWayhaught, on 16 decembrie 2017 - 12:00, said:

Mama 1.76, tata 1.92
tu: probabil 1,70

Nu e nimic ce poți face să crești în înălțime.
Sportul e bun, fă orice sport îți place.

Pentru cei care au impresia că înotul, voleiul, baschetul te ajută să crești în înălțime se înșeală. Sporturile astea selecționează tinerii deja înalți (sau copii care au potențial de creștere în înălțime) peste medie.

View Postdjl, on 16 decembrie 2017 - 19:24, said:

Oameni înalţi sunt mai frumoşi. Aşa că dorinţa ei e normală.
Cât despre mine, toate rudele de sex masculin pe care le cunosc şi sunt în etate de 19-36 de ani au cel puţin 1,76. Eu am 1,70. Aşa că nu am cum să nu mă simt aiurea. Plus că fetele (chiar şi alea de sub 1,65) preferă băieţii înalţi şi prima impresie contează. Da, contează să fii şi îngrijit, să nu ai burtă, dar un scund tot un scund rămâne. Un înalt măcar are o meserie: e înalt.
asta explică multe.

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Ia legatura cu Procust.

#28
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View PostBombonelWayhaught, on 16 decembrie 2017 - 12:00, said:

Mama 1.76, tata 1.92
Esti fata sau baiat? Ca fata, inaltimea ta teoretica ar fi undeva la 1.77-1.78, ca baiat la 1.90-1.91. In ambele cazuri esti mult sub potential. Sfatul meu e sa consulti un medic endocrinolog, probabil ca intrarea la pubertate ti-a franat cresterea. La 15 ani ar mai fi sanse de crescut, mai ales daca esti baiat. Dar chiar si ca fata cred ca ai putea obtine 1.75 daca incepi acum un tratament.

#29
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postcris_ncs, on 16 decembrie 2017 - 10:34, said:


Asta este principalul motiv de care tu esti ancorat in trecut. Ai impresia ca daca aveai 1.90, aveai mai mult succes la fete?
Nu! Mai degraba esti timid.
Traieste-ti viata. Altfel, peste 10-20 de ani, o sa fi tot la capitolul 'daca as fi facut'...

Seamana cu mine. Sunt in exact aceeasi situatie, chiar si inaltimea e identica. Si eu credeam ca tine pana am descoperit ce inseamna TSA (tulburarile de spectru autist), sindromul Asperger in special si faptul ca oamenii cu Asperger au "social skills" foarte proaste, au "talentul" de a indeparta chiar si persoanele care ar fi interesate, s-ar parea ca pot forma parteneriate mai trainice doar tot cu alte persoane cu TSA.

Quote

@ Initiator
Sport, de preferinta inot, volei, baschet. Mai poti trisa 'ce e scris in gene' cu cativa centimetri, prin unul din sporturile enumerate mai inainte.
Un mare mit. Maica-mea a facut inot (nu de performanta, dar a inotat serios in fiecare vara) si are 1.60, maica-sa avand 1.64. Singura modificare ca sa zic asa e ca are cutia toracica si umerii foarte dezvoltati pentru o femeie.

#30
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007
1.68 pentru femei e peste medie. Pentru barbati e sub medie, dar nu e pitic, sau ceva care sa iasa in evidenta imediat ca si caracteristica definitorie.
Cand vrei sa descrii pe cineva pitic, prima data te referi la inaltimea lui.
Dar la 1.68 pentru barbat, nu iesi in evidenta imediat, adica cine incearca sa te descrie cuiva care nu te cunoaste, nu incepe prin a spune ca esti pitic.
Djl, mai degraba da jos din burtica aia, te-ai cam ingrasat.
Nu pentru femei, nici asta nu-i un impediment serios, dar pentru tine, sa te pastrezi mai sanatos si sa nu cari prea multe kile dupa tine.

Iti garantez eu ca daca intrebi o femeie, la prima vedere o sa zica ca esti cam durduliu, nu cam scund. Si pentru durduliu ai ce face, mananca mai putin.
Asta daca tot e sa fim asa de pretentiosi cu aspectul.
Dar nici asta nu-i un impediment. Ca nu esti prea gras, nici vorba

Uite aici.
https://en.wikipedia...eight_worldwide
La barbati media e de 1.72, la femei de 1.57.
Hai sa caut undeva si standard deviation-ul, sa facem calculul cam pe unde te afli la 1.68 ca barbat sau ca femeie.
Oricum ca femeie e  bine, esti inalta, fara niciun fel de discutie.

Edited by maccip, 17 December 2017 - 15:15.


#31
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007
LE: Nu am gasit decat niste grafice unde arata deviatia standard pe undeva pe la 10cm la barbati si 7cm la femei. Femeile pare-se ca sunt mai grupate in jurul inaltimii medii decat barbatii.
Am luat valorile medii din wikipedia si cu deviatiile standard astea, hai sa calculam ce-i de calculat.

Presupunand ca distributiile dupa inaltime sunt normale, atat pentru barbati cat si pentru femei, calculam distributia cumulativa(care e procentul de oameni mai scunzi decat X).
Asadar, inaltimea de 1.68 = 1.72-0.4 sigma= media-0.4*distributia la barbati, ceea ce duce la distributia cumulativa FI(-0.4)=0.5*(1+ERF(0.4/sqrt(2))=34.45%
Pentru femei 1.68=1.57+(11/7)sigma=media+1.57*distributia, adica FI(+1.57)=0.5*(1+ERF(1.57/sqrt(2))=94.20%
Deci un barbat de 1.68 e mai inalt ca 34.45% dintre ceilalti. E scund, dar nu e o caracteristica definitorie.
iar o femeie e pe undeva pe la 94.2%, doar 6% dintre femei sunt mai inalte decat ea. Deci putem spune ca o femeie 1.68 e chiar inalta.
Formulele sunt de pe wikipedia, nu-s facute de mine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate