Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Ce părere aveți despre direcția în care merge cinematografia actuală?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

View Postpascali_daniel, on 16 decembrie 2017 - 09:30, said:

Se indreapta intr-o directie foarte buna. Majoritatea filmelor promoveaza terorismul, homosexualitatea si violurile iar limbajul obscen este la ordinea zilei. Ne miram apoi de unde le vin cretinoizilor din Europa sa puna bombe si sa omoare oameni nevinovati pe strada, ca au vazut filme cu mafioti, teroristi si armament. Nu trebuie mult ca un retard dinala sa se creada in filme intr-o lume reala. Filmele romanesti de dupa revolutie, la fel, sunt pline de injuraturi, taţe, buci, mafioti, curve si toate au o orientare negativa. Pana si desenele animate sunt pline de "porcarii" in ele. Ma uitam odata la fimea se uita la un desen animat cu unu care avea un cutit plin cu sange si alerga dupa un profesor (ca spunea ala in desenu animat "uite asa nu mai fac ora de matematica"). Uitati aici un astfel de desen animat (erau date intr-o vreme parca pe Cartoon Network si le-au scos ca si-au dat si ei seama ce porcarii sunt), de filme ce sa mai zic
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xzCI-jtgfb4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Exact de ce scriam mai sus, referitor la filmele si serialele post revolutionare. Ms ca mi-ai dat un exemplu. Traim intr-o lume condusa de satanisti in care se promoveaza "negativismul" si terorismul sub orice forma. Daca vrei sa faci un film cu panseluţe nu se gasesc fonduri, in schimb daca vrei sa faci un film in care promovezi omorurile, violurile, limbajul  si comportamentul  obscen imediat ajunge pe marile ecrane si mai castiga si vreun premiu de mare arta cinematografica
Intai uita-te la serial si dupa vorbeste, fac pariu ca daca vezi primul episod dupa nu mai vrei sa-l lasi din mana pana termini ambele sezoane, e calitate nu telenovela, crede-ma.

#38
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 22.05.2011

View PostKevlar111, on 19 decembrie 2017 - 23:11, said:

Intai uita-te la serial si dupa vorbeste, fac pariu ca daca vezi primul episod dupa nu mai vrei sa-l lasi din mana pana termini ambele sezoane, e calitate nu telenovela, crede-ma.

N-am auzit de 'Happy Tree' astia, dar chiar n-ar trebui difuzat pe Cartoon&Shit  pt copii mici.

Eu tin minte de desenele astea, Real Quality,   stiu ca erau rated, si difuzate dupa 22.00 pt. oameni maturi:
http://www.imdb.com/title/tt0101178/

Edited by jakota, 20 December 2017 - 13:38.


#39
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postdjl, on 15 decembrie 2017 - 23:23, said:

Ce părere aveţi despre direcţia în care merge cinematografia actuală? Vă plac genul de filme care se scot, vă plac subiectele abordate?
Nu ma duc deloc la cinema.
Nici teveu nu vad decat foarte rar.

#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
De ce? Nu-ţi mai plac filmele actuale?

#41
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Filmele actuale sînt la fel de bune ca filmele mai vechi. Se fac și acum, ca mereu, și filme comerciale, și filme de artă, de festivaluri, de autor etc. (și ce alte clasificări or mai fi). Unele dintre ele reușite, altele mai puțin.
Ca și în cazul literaturii sau al muzicii, dacă sîntem așa de chițibușari încît să căutăm perfecțiunea, vom fi dezamăgiți. Probabil puține filme merită 10 curat. Dar dacă sîntem rezonabili și ne mulțumim cu filme de notele 7, 8 și 9, avem ce vedea. Timp să fie.
Ca și la anterioara discuție pe tema asta, observ că lumea vorbește de filme românești fără să fi văzut mare lucru din ele. Circulă încă aceleași clișee din anii 90, cînd mai toată cultura românească era într-o perioadă ambiguă. Astăzi se fac în jur de 20 de filme românești pe an, atît de artă, cît și comerciale (care nu pot rivaliza cu producțiile Hollywood, că asta e situația, nu avem piața aia). Ai de unde alege.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate