Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Parcarile magazinelor

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 DannyMC, on 02 ianuarie 2018 - 19:24, said:

Conducerii magazinului! Parcarile alea sunt proprietati private.
Daca au bariera si restrictie de acces.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
propietati private sunt oricum, doar ca sunt sau nu deschise aceesului public.

#39
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 alex342, on 15 decembrie 2017 - 20:17, said:

Am doar o intrebare scurta. Parcarile magazinelor (Carrefour, Auchan, Kaufland, Metro etc) caror legi se supun?

legilor de circulație în vigoare. Sunt drumuri publice, chiar dacă dacă sunt proprietate privată.

#40
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

 MembruAnonim, on 02 ianuarie 2018 - 19:14, said:

In parcarile diverselor magazine s-au amenajat puncte de incarcare pentru masini electrice. Totusi aceste puncte de incarcare sunt ocupate de masini care nu au nici o treaba cu incarcarea electrica. Se poate face ceva ? Sau...iar i-a luat  pe guvernanti nepregatiti ?  Se ocupa cineva de chestia asta? Cui ma pot adresa?
Dar cablul acela este foarte lung. Doar ai masina electrica, ar trebui sa stii.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Chiar nu am acordat atentie lungimii, dar are 4 sau 5 metri. Si ce fac? Parchez in fata masinilor parcate pe locul de incarcare si pun cablul printre masinile parcate? Ar merge, am sa incerc data viitoare.

#42
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 MembruAnonim, on 02 ianuarie 2018 - 19:14, said:

In parcarile diverselor magazine s-au amenajat puncte de incarcare pentru masini electrice. Totusi aceste puncte de incarcare sunt ocupate de masini care nu au nici o treaba cu incarcarea electrica. Se poate face ceva ? Sau...iar i-a luat  pe guvernanti nepregatiti ?  Se ocupa cineva de chestia asta? Cui ma pot adresa?
ce are scula cu prefectura?
Să te adresezi de ce? pentru ce?
Până se se reglementeze altfel, se aplică dreptul primului venit.

 MembruAnonim, on 03 ianuarie 2018 - 22:38, said:

Chiar nu am acordat atentie lungimii, dar are 4 sau 5 metri. Si ce fac? Parchez in fata masinilor parcate pe locul de incarcare si pun cablul printre masinile parcate? Ar merge, am sa incerc data viitoare.
parchezi unde poți. Nu este reglementat nicăieri că tu musai trebuie să ai prioritate în vreun fel.
Dacă vrei poți ține așa ceva în portbagaj, să nu rămâi în situații să n-ai unde-ți băga ștecherul.

Edited by DaculScoril0, 05 January 2018 - 00:03.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 DaculScoril0, on 05 ianuarie 2018 - 00:03, said:

ce are scula cu prefectura?
Să te adresezi de ce? pentru ce?
Până se se reglementeze altfel, se aplică dreptul primului venit.

parchezi unde poți. Nu este reglementat nicăieri că tu musai trebuie să ai prioritate în vreun fel.
Dacă vrei poți ține așa ceva în portbagaj, să nu rămâi în situații să n-ai unde-ți băga ștecherul.


Am inteles, maine ma duc si-mi parchez masina electrica in intrarea benzinariei. A stai ca e blocarea cailor de acces. Ok ma duc si o parchez la o pompa de alimentare si plec sa beau o cafea in interior, stand cat mai mult. Este reglementat undeva ca nu am voie sa parchez la pompa?

L.E. Ar fi frumos sa ne organizam vreo 4 cu electrice sa blocam benzinaria, atunci o sa faci diferenta intre loc de parcare si statie de incarcare, cred. Deci tupeistii pana nu dai cu amenda in ei nu se lasa. Este marcat foarte clar locul ala !  De ce crezi ca a desenat proprietarul locului pe locul ala  o priza?

Edited by MembruAnonim, 05 January 2018 - 01:11.


#44
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 DaculScoril0, on 05 ianuarie 2018 - 00:03, said:

ce are scula cu prefectura?
Să te adresezi de ce? pentru ce?
Până se se reglementeze altfel, se aplică dreptul primului cocalar venit.
Ti-am corectat ca sa intelegi si tu de ce regula asta nu se aplica la toata lumea, unii au invatat sa aiba putin bun simt: nu parcheaza pe locuri de handi, la copii si mamici, nu o lasa in usa magazinului ca are doar o punga de seminte de luat si e greu sa mearga pe jos etc.

#45
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Am avut azi un incident ce ma lasa nelamurit pentru ca nu gasesc baza legala pentru parcarile magazinelor.
Este vorba de un magazin mic cu vreo 7 locuri de parcare si are doar un semn de parcare rezervata. Cui nu se stie.
Nu au bariera, gard nimic deci poate parca oricine acolo. Azi un gigel vine si bineinteles ma loveste cu replica daca am treaba la magazinul respectiv.
Pana la urma am mutat masina ca ma enerva, dar vreau sa stiu ce poate face politia in astfel de cazuri.

#46
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 diZy, on 23 martie 2018 - 19:14, said:

Am avut azi un incident ce ma lasa nelamurit pentru ca nu gasesc baza legala pentru parcarile magazinelor.
.........
Baza legala este ca nu e parcarea ta !

#47
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
Este parcare rezervata pentru clienti

#48
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Asa si daca ma holbez putin la magazinul ala sunt si eu client nu?
Repet, ce poate face politia in aceste cazuri?

#49
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
Este parcare privata, politia vine și îți dă amenda :)

#50
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
@dizy: am si eu o astfel de problema, cu o parcare a unui Mega care ocupa tot trotuarul.
poza cu semnul si intrebare la primarie daca au inchiriat / concesionata parcarea catre agentul comercial in discutie.
intre timp, cumparind ceva din magazin devii automat client. orice Posted Image (sunt convins ca intelegi, mai ales daca este un magazin cu produse alimentare).

#51
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Se poate sa terminati cu raspunsurile in 2 peri?
Imi da amenda ca am incalcat legea, articolul care?
@suri Si daca te holbezi putin la magazin tot client esti. Te-ai razgandit intre timp.
De asta mi se pare si mie dubioase aceste parcari. Adica vad ca se poate impune o taxa sau limita de timp (cu limita e iar discutabil), dar sa discriminezi cine parcheaza nu vad baza legala. Adica daca parchez acolo sunt obligat sa intru in magazin, daca nu intru sunt obligat sa plec?
Stiu sunt un porc ca le ocup un loc de parcare, dar in caz ca ati uitat cum e in Bucuresti poate incercati si voi.
Singura concluzie la care am ajuns e ca sunt parcari publice pe teren privat cum a zis cineva pe prima pagina.

#52
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 diZy, on 25 martie 2018 - 15:23, said:

Se poate sa terminati cu raspunsurile in 2 peri?

Eu te intreb pe tine : pot incerca sa parchez in curtea ta ? In Bucuresti este mai greu , si ma gindeam ca la tine in curte ar fi un loc bun !?

Edited by 86-APP, 25 March 2018 - 16:35.


#53
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Poti incerca, dar nu vei reusi pt ca as avea gard. Ca sa nu mai zic ca nu faci o comparatie buna. Haideti va rog sa gasim cadrul legislativ si sa nu deviem pe motive morale. Am recunoscut ca ce fac nu e corect si as parca in alta parte chiar cu plata daca ar fi.
Am gasit un link ce are multiple alte link-uri in comentarii si pare ca ne apropiem mai mult de adevar.

https://www.zoso.ro/...ocarea-rotilor/

#54
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 diZy, on 25 martie 2018 - 17:36, said:

Poti incerca, dar nu vei reusi pt ca as avea gard. Ca sa nu mai zic ca nu faci o comparatie buna. Haideti va rog sa gasim cadrul legislativ si sa nu deviem pe motive morale.......
Adica tu pui gard , dar cind TU vrei sa parchezi in curtea altuia cauti " cadru legislativ " ...Foarte " moral " .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate