Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Telefon ieftin

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
Doresc sa cumpar pentru parinti un telefon si ma gandeam la Huawei Y5II, P8 lite si P9 mini lite. Buget 650 lei. Care este mai bun dintre cele trei?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu conteaza care este mai bun dar conteaza care va fi pe placul parintilor si ma ales,foarte important, sa poata fi folosit de ei.
Eu pana nu i-am luat de mana, la propriu, sa-si aleaga telefoanele, nu le placea nimic din ce alegeam eu.
Gaseau motive care mai de care mai amuzante. M-au disperat.
Te sfatuiesc calduros sa procedezi la fel. Du-i in magazine.

#3
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017

View PostNaijax, on 15 decembrie 2017 - 18:04, said:

Du-i in magazine.

De acord, insa, usor de spus si in anumite situatii extrem de greu de realizat din foarte multe motive.

In privinta telefonului, eu am riscat si am cumparat mamei un Huawei Y3II si nu am dat gres. Este perfect ca dimensiune, vede perfect informatiile de pe ecran si acum la mai bine de 3 luni de cand il are deja s-a obisnuit cu toate cele in manuirea lui.
Prin urmare un criteriu care trebuie urmarit este si dimensiunea. Unul prea mare este greu de manuit, la propriu, pentru o persoana mai in varsta. Unul prea mic, are deavntajului vizualizarii dificile a informatiilor de pe ecran.
Spor in alegere!

Edited by addumi, 15 December 2017 - 18:52.


#4
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 29.03.2010
La mama i-am luat Huawei P8 lite, si la tata i-am dat al meu Xiaomi Redmi 4 Prime. Telefoanele au mers bine, dar dupa ce le-am dat sa butoneze iphone-ul meu, niciunul nu a mai vrut sa se intoarca la Android. Le-am luat cate un iphone 5s (SH cu 500 de lei fiecare), si sunt foarte multumiti, pentru ca ios-ul este mult mai simplu si bine organizat

#5
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
Meniul cred ca ar fi mai ok la Samsung, dar la tara nu prea este semnal si cred ca Huawei sta mai bine la capitolul asta. Momentan are tot un Huawei Y5. Ma uitam la specificatii si mi se pare ca P9 mini lite este un P8 lite lansat in 2017. Ma insel?

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
P8 Lite nu are manager de memorie (si programe instalate) - total inacceptabil si absurd, si de asemenea deseori se blocheaza complet inainte de a deschide un link banal, si nu mai poti sa faci nimic decat cu hard reset ( bine ca merge si ala)
E un rahat de smartphone, dar 98 % din telefoanele curente androiod sunt asa - niste cretinatati absurde.

Asta nu inseamna ca o sa punem botu' la iphone...

Edited by loock, 15 December 2017 - 19:41.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Adica am inclusiv android cu 1gb ram si nu se blocheaza si tu zici ca p8lite se blocheaza ? Daca se blocheaza al tau nu inseamna ca se blocheaza toate.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu se blocheaza al meu, ca nu as utiliza asa ceva nici sa ma plateasca 10 K Euro pe zi.

Are maica-mea, care nu a instalat nimic pe el, si nu se joaca pe el.

98 % din telefoanele android sunt o cretinitate absurda.

Pe langa ca sunt proaste si de noi majoritatea, updateurile le fac tot mai proaste si mai proaste intentionat.
Este un sistem absurd si gasesc ca e o cretinatate sa accept asa ceva.
Nici platit gras nu as accepta o asa ceva.
E o jignire la adresa inteligentei umane.
Plus ca telefonul il folosesc profesional din 1994, si gasesc complet inacceptabil sa nu functioneze cand am nevoie de el, atat sa primesc cat si sa dau telefoane.

Plus ca ecranele sub 17 " ( saptespezece toli) sunt cacacios de mici, si e alta aberatie sa ma chimbesc la ceva asa de mic, si in acelasi timp sa nu am in ce buzunar sa il bag sau sa arate ridicol de prost cu buca umflata si sa se indoie cand stai pe el, sau sa nu pot sa-l scot daca nu ma ridic de pe scaun, sau sa sara din haina pe jos, sa sa nu-l tin bine cu o mana, sau sa nu-mi ajunga degetele pe tot ecranul daca nu-l plimb prin maini cu riscul garantat de a cadea pe jos, etc., etc.

Edited by loock, 15 December 2017 - 19:58.


#9
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View Postloock, on 15 decembrie 2017 - 19:40, said:

P8 Lite nu are manager de memorie (si programe instalate) - total inacceptabil si absurd, si de asemenea deseori se blocheaza complet inainte de a deschide un link banal, si nu mai poti sa faci nimic decat cu hard reset ( bine ca merge si ala)
E un rahat de smartphone, dar 98 % din telefoanele curente androiod sunt asa - niste cretinatati absurde.

Asta nu inseamna ca o sa punem botu' la iphone...
What? Ma rog, au probleme cu autentificarea pe wi-fi (bug hardware), dar in niciun caz nu au prb. cu ce ai scris tu. Poate ca ti s-a intamplat tie, dar nu e o problema generala la modelul ALE-21

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postradu2014, on 15 decembrie 2017 - 19:55, said:

What? Ma rog, au probleme cu autentificarea pe wi-fi (bug hardware), dar in niciun caz nu au prb. cu ce ai scris tu. Poate ca ti s-a intamplat tie, dar nu e o problema generala la modelul ALE-21

Chiar azi dimineata s-a blocat de fata cu mine, si nu era pe wi-fi, era pe date.
Deci nu e ce povestesti.
Erau niste linkuri de stiri si la click pe unul s-a blocat complet cu ecranul aprins, nu mai se misca nmic, nu raspundea la nici o comanda.
Noroc ca a raspuns la inchis/hard reset din butonul lateral.
Se blocheaza asa de rau - si nu e prima data - a facut de multe ori asa, incat nici daca ar avea manager de memorie nu ai avea cum sa ajungi la el. Dar nu are.
Am vazut smartphoneuri android mai vechi carea aveau manager de memorie si nici nu se blocau in halul asta de rau, puteai sa deschizi managerul de memorie si sa stergi memoria, sa opresti programe, sa dezinstalezi programe, etc.
Si unele aveau dual core sau single, si tot mergeau mai bine ca P8 lite care are 8 si degeaba...
Dar si alea mai vechi sunt ingenunchiate si merg foarte greu de la updateurile de sistem care sunt facute intentionat ca sa le faca inutilizabile.
Nu accept asa ceva.

Edited by loock, 15 December 2017 - 20:08.


#11
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
Asta se datoreaza si de la soft. Eu am S7 si nu s-a blocat intr-un an de zile. Ma gandesc sa merg pe p9 mini lite pentru ca are soft mai nou, probabil au mai rezolvat din bug-uri. In afara de soft exista si alte diferente intre p8 lite si p9 mini lite?

Edited by ffm, 15 December 2017 - 20:13.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am vazut oferte la Jeg 5 2017, ieri la voda la abonament de 13 E il lasau la 5 sute si ceva lei.

Nu ca as recomanda jeg 5, dar am vazut oameni multumiti cu ele ( oameni nepretentiosi...).
Insa la android te obliga sa iei des telefon nou pt ca sunt ingenunchiate de updateuri care le fac sa mearga tot mai prost, si se degradeaza repede si hardwareul.
Eu nu as lua, chiar daca nu ma joc pe el, nu accept din principiu un GPU slab.

S7 e un smartphone OK, insa e model high end.
Nu se compara cu pocnitorile ordinare de care povestesti.

Edited by loock, 15 December 2017 - 20:23.


#13
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
Au deja abonamente la telekom. Telefonul o sa-l cumpar la liber. Buget maxim 650 lei.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postloock, on 15 decembrie 2017 - 19:54, said:

Plus ca ecranele sub 17 " ( saptespezece toli) sunt cacacios de mici, si e alta aberatie sa ma chimbesc la ceva asa de mic, si in acelasi timp sa nu am in ce buzunar sa il bag sau sa arate ridicol de prost cu buca umflata si sa se indoie cand stai pe el, sau sa nu pot sa-l scot daca nu ma ridic de pe scaun, sau sa sara din haina pe jos, sa sa nu-l tin bine cu o mana, sau sa nu-mi ajunga degetele pe tot ecranul daca nu-l plimb prin maini cu riscul garantat de a cadea pe jos, etc., etc.

Ce ai fumat ?
Ce ecrane sub 17" visezi ?
Cine e atat de tampit sa puna telefonul la spate in buzunar si sa se puna pe el cand sta si apoi sa spuna ca telefonul e praf ca se indoaie ? Defapt cine s-ar pune pe telefon ?

View Postloock, on 15 decembrie 2017 - 20:20, said:

Insa la android te obliga sa iei des telefon nou pt ca sunt ingenunchiate de updateuri care le fac sa mearga tot mai prost, si se degradeaza repede si hardwareul.
Eu nu as lua, chiar daca nu ma joc pe el, nu accept din principiu un GPU slab.

S7 e un smartphone OK, insa e model high end.
Nu se compara cu pocnitorile ordinare de care povestesti.

Esti fan iphone ?
Ai avut vreodata iphone ?
Ai vazut ca updateurile pe care le primesc le ingreuneaza si le fac sa mearga tot mai prost ? Iti dau exemple cu 4, 4s, 5, 5s, 6 care la ultima versiune de soft (ultima la care le-au blocat cei de la apple) merg ca naiba. Sau ios-uri noi care aduc o multime de bug-uri (citeste si tu pe la iphone 7-8 sa vezi).

Am avut si iphone, si android cu 1gb ram si cu mai multi gb ram insa nu m-am plans niciodata, de restart, blocari... cam odata pe an daca am patit.

#15
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,580
  • Înscris: 26.06.2010
Le cumperi E-BODA sau Olviu , macar daca se strica sa nu le para rau

#16
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Mai pune vreo 50 de lei si iei Moto G5 de la Altex. Si P9 lite mini pare o optiune ok, desi in general Moto e mult mai bun. P8 lite e cam depasit la punctul asta.

Oricum, iti recomand sa te feresti de panarama de Samsung J3 2017, care este un non-telefon. Ce sa mai zic de aifon, alea tot non-telefoane sunt.

Edited by TrafalgarLaw, 16 December 2017 - 00:19.


#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostTruculMagic, on 15 decembrie 2017 - 23:02, said:

Ce ai fumat ?
Ce ecrane sub 17" visezi ?
Cine e atat de tampit sa puna telefonul la spate in buzunar si sa se puna pe el cand sta si apoi sa spuna ca telefonul e praf ca se indoaie ? Defapt cine s-ar pune pe telefon ?

Raspunzi aiurea fara sa citesti.
Am enumerat acolo si celelalte locuri in care incape.
Mai putin borseta din anii '90...


Esti fan iphone ?
Ai avut vreodata iphone ?
Ai vazut ca updateurile pe care le primesc le ingreuneaza si le fac sa mearga tot mai prost ? Iti dau exemple cu 4, 4s, 5, 5s, 6 care la ultima versiune de soft (ultima la care le-au blocat cei de la apple) merg ca naiba. Sau ios-uri noi care aduc o multime de bug-uri (citeste si tu pe la iphone 7-8 sa vezi).

Am avut si iphone, si android cu 1gb ram si cu mai multi gb ram insa nu m-am plans niciodata, de restart, blocari... cam odata pe an daca am patit.

Din nou raspunzi aiurea fara sa citesti.

S7-le pe care a scris initiatorul thredului ca-l are, si care e amintit de mine in postarea pe care ai citat-o si la care ai raspuns, e Samsung cu android, ce iphone visezi ???

Mai mult, in prima mea postare am scris in ultimul rand, separat anume ca sa fie clar si usor citibil ca daca nu-mi place androidul asta nu inseamna ca pun botu' la iphone...


Edited by loock, 16 December 2017 - 00:38.


#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postffm, on 15 decembrie 2017 - 17:57, said:

Doresc sa cumpar pentru parinti un telefon si ma gandeam la Huawei Y5II, P8 lite si P9 mini lite. Buget 650 lei. Care este mai bun dintre cele trei?
Niciunul .
Pt parinti ? Doar un telefon pt amandoi ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate