Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Trecere cablu TV pe fibră.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Imi cer scuze de la inceput, banuiesc ca s-a mai discutat pe diferite topicuri dar tot ce gasesc sunt informatii disparate care nu ma multumesc si nici timp nu prea mai am.
Am fost sunat acum 10 minute de catre cei de la RDS daca pot fi acasa intr-o ora sa imi treaca cablul TV pe fibra optica. Eu am un Huawei in casa in care intra fibra dar e doar pentru net, e configurat in bridge. Pentru TV am cablu coaxial.
CE presupune aceasta trecere? Am 4 tv-uri in casa cu 2 splitere, cum o sa fac acum conexiunea la tv-uri? Banuiesc ca din Huawei o sa iasa tot un coaxial si de acolo o sa ramana vechea structura pe care o am.
O sa fie diferenta de calitate sau semnal? Se simte ceva la internet?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Seteh, on 15 decembrie 2017 - 11:27, said:

Imi cer scuze de la inceput, banuiesc ca s-a mai discutat pe diferite topicuri dar tot ce gasesc sunt informatii disparate care nu ma multumesc si nici timp nu prea mai am.
Am fost sunat acum 10 minute de catre cei de la RDS daca pot fi acasa intr-o ora sa imi treaca cablul TV pe fibra optica. Eu am un Huawei in casa in care intra fibra dar e doar pentru net, e configurat in bridge. Pentru TV am cablu coaxial.
CE presupune aceasta trecere? Am 4 tv-uri in casa cu 2 splitere, cum o sa fac acum conexiunea la tv-uri? Banuiesc ca din Huawei o sa iasa tot un coaxial si de acolo o sa ramana vechea structura pe care o am.
O sa fie diferenta de calitate sau semnal? Se simte ceva la internet?

Da... Din Huawei iese un cablu care merge in splitter si apoi catre fiecare TV, numai ca la TV, din cate stiu, va trebui sa ai receivere digitale si CAM-uri CI+ pentru cartele, altfel ciu-ciu deoodare.

Edited by rosix, 15 December 2017 - 11:34.


#3
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
iti vor pune un media converter(care se alimenteaza la priza ) pe aceeasi fibra care iti intra in casa. MC-ul asta are o iesire coaxiala pe care o legi la splitter.
Avantaj: semnal TV mai puternic
Dezavantaj: un echipament in plus care tb pus in priza.

 rosix, on 15 decembrie 2017 - 11:33, said:

Da... Din Huawei iese un cablu care merge in splitter si apoi catre fiecare TV, numai ca la TV, din cate stiu, va trebui sa ai receivere digitale si CAM-uri CI+ pentru cartele, altfel ciu-ciu deoodare.
Nope, ei nu au GPON ca Telekom-ul. Se pune un media converter dedicat pt TV.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
daca (presupun ca) televizoarele stiu sa receptioneze dvb-c, mai este nevoie de receivere digitale?

#5
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 r_murphy, on 15 decembrie 2017 - 11:41, said:

daca (presupun ca) televizoarele stiu sa receptioneze dvb-c, mai este nevoie de receivere digitale?

Da, este, cu receiverele alea iti opresc semnalul cand ai uitat sa platesti, iti dau acces la diverse pachete, si nu mai este nevoie de atata personal de teren, totul tine de control

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 r_murphy, on 15 decembrie 2017 - 11:41, said:

daca (presupun ca) televizoarele stiu sa receptioneze dvb-c, mai este nevoie de receivere digitale?

Daca au slot CI+ ca sa faca decodarea e nevoie de CAM CI+ si cartela si poti renunta la receiver.

Edited by rosix, 15 December 2017 - 11:45.


#7
uid94270

uid94270

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.08.2007
Din media converter iese cablul coaxial, pe care il conectezi la spliter-ul ce presupun ca il ai deja. Restul e la fel ca inainte. Nu iti trebuie receivere digitale altele decat pe care le ai. Eu am de la RDS.
Important e sa iti instaleze media converter-ul aproape de spliter, altcumva trebuie sa ai un cablu coaxial mai lun pentru a ajunge la splitter.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Mai nou,CAM-ul vine fara cartela.

 rosix, on 15 decembrie 2017 - 11:45, said:

Daca au slot CI+ ca sa faca decodarea e nevoie de CAM CI+ si cartela si poti renunta la receiver.


#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 adisz, on 15 decembrie 2017 - 12:00, said:

Mai nou,CAM-ul vine fara cartela.

Interesant. Unde ai vazut? Are Telekomul CAM-uri fara cartela?

#10
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017

 sonnydellmarco, on 15 decembrie 2017 - 11:36, said:


Nope, ei nu au GPON ca Telekom-ul. Se pune un media converter dedicat pt TV.
Nu e peste tot asa. Sunt zone in care e fix ca la Telekom, din acelasi ONT oferind telefonie+internet+tv.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Aseară am fost programat, sa vina sa imi monteze aparatură pentru conversia coaxial/ fibra, pentru net, au plecat cum au venit și eu trebuie sa ii mai aștept o data :)
De ce ?!

Nu sint ,,puteri " pe cablu 😂
Am intrebat ce inginer a proiectat instalatia, băieții au dat din umeri, ințelegind și ei că este o greșeală de proiectare.
Acum cică vine alta echipa, sa mai tragă un cablu, ori sa mai adauge la parter un aparat, intr-o cutie de-a lor, nu știu exact.

Am văzut in schimb ce o să imi monteze, un aparătuț foarte mic, care are inclus și router, are doua antene.
Acum, trebuie să imi bat capul sa ii trag o priza sus pe perete, unde o sa fie pozat, ca sa nu am cabluri/ prelungitoare trase pe perete, sa se vadă urit.

Incă aștept sa vina CI+, probabil este comandat tocmai in China, că văd că durează nu gluma.
Pina atunci stau cu televizorul nou pe post de tablou, mai vad totuși You tube, pe routerul anemic din casa.


Am făcut și o strutocamila de cablu, vad niste posturi, dar nu mă mulțumește imaginea, are purici, nefiind decodate cum trebuie :lol:

L.E. Cică pentru tv, se mai adapteaza/ leagă (?!) un alt aparat mic de cel de net.

Attached Files


Edited by crisstonne, 15 December 2017 - 12:28.


#12
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Aparatul meau are deja iesire de Catv din ce vad, chiar mai trebuie sa mai puna inca un aparat? E un HUAWEY Echo Life HG865 .

PS : poza e luata de pe net :))) Nu am mileuri si macrameuri in casa :))

Edited by Seteh, 15 December 2017 - 12:48.


#13
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 Seteh, on 15 decembrie 2017 - 11:27, said:

Am fost sunat acum 10 minute de catre cei de la RDS daca pot fi acasa intr-o ora sa imi treaca cablul TV pe fibra optica.
De regula modificarea echipamentului se anunta din timp, nu de 10 minute. Vezi sa nu fie niste samsari care se dau de la RDS si sa-ti ciordeasca ceva prin casa, cum au fost cazuri prin tara cu samsari care se dadeau de la gaze sau electrica. Vezi daca vin cu masina RDS-ului si daca au legitimatiile la ei, acum de sarbatori NUMAI a lucratori de la RDS nu par aia care te suna in 10 minute ca-ti vin intr-o ora sa-ti modifice echipamentul

 Seteh, on 15 decembrie 2017 - 11:27, said:

O sa fie diferenta de calitate sau semnal? Se simte ceva la internet?
O sa se vada ceva mai bine pe cablu in analogic, iar pe digital semnalu o sa fie mai puternic iar calitatea spre 100%. Semnalu ca-tv emis de GPON-ul acela are putere mai mare si nu se pierde prin splitere si distribuitoare cum este pe vechea infrastructura de la bloc. NUMAI ca pe mine asta ma uimeste, daca stai la bloc eu n-am auzit sa treaca cablu TV pe fibra optica, daca era asa ceva anuntau din start pe site sau in digicare

Edited by pascali_daniel, 15 December 2017 - 14:37.


#14
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Au venit, nu intr-o ora ci in vreo 3. Mi-a pus inca o cutiuta pentru Catv. Nu sesizez nici o diferenta, tot intre 80-90 putere si 100% calitate aveam si inainte.
L-am intrebat degeaba daca nu se poate folosi Gponul pe care il am ca are iesire catv, omul era hotarat sa faca ce stia doar, sa mai monteze un dispozitiv. Degeaba am incercat sa il fac sa sune macar sa intrebe daca se poate, nimic, o tinea pe a lui.

Cum cu vecinii din bloc nu ma inteleg, nu stiu daca la toti se face asta. Oricum suntem putini la DIgi pe scara, majoritatea sunt la UPC. Stiu doar ca la 2 blocuri de mine sta un coleg care a fost sunat de ieri si anntat sa fie azi acasa ca o sa treaca pe fibra. El nu avea nici la net fibra.... Dr Taberei

Edited by Seteh, 15 December 2017 - 19:51.


#15
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,392
  • Înscris: 29.04.2010
Inseamna ca in curand se vor desfiinta cutiile clasice CATV + UTP de pe scara si tot semnalul va fi introdus prin FO, cum se face la case.

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Ce cutie sa desființeze ?!
Ca sa măsoare la mine pe scara, a coborit la parter, la o cutie dinaia de tabla, o avea aparatură acolo, zic și eu.

Alt aspect, am intrebat unde/ de unde vine cel mai de aproape semnalul, unde este centrul principal.
Cica pe la piata Unirii :eek:

Edited by crisstonne, 16 December 2017 - 02:20.


#17
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,392
  • Înscris: 29.04.2010
Tehnicienii pot explica mai bine. Cutia aia mare de pe scara din care iesea pana acum cablu coaxial si cablu UTP se va desfiinta atunci cand toti abonatii vor fi trecuti pe fibra. Reteaua veche devine inutila.

Probabil vor ramane numai cutiutele mici dreptunghiulare din plastic, unde e nodul de fibra optica.

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Adevărat, au apărut cutiuțe mici de plastic pe fiecare etaj :peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate