Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Formatare microSD

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014
Salut! Am gasit un card microSD de 4 gb in casa, cand l.am bagat in laptop imi aparea doar 1 gb memorie, am incercat sa.l formatez cu MiniTool Partition Wizard si acuma nu mai merge deloc. Cand dau sa intru pe el imi cere sa.l formatez. Incerc sa.l formatez imi spune "Windows was unable to complet the format" apoi "sa ma asigur ca discul nu este doar pentru citit".
Dupa ceva timp mi.am adus aminte ca imi arata doar un gb pentru ca restul de 3 i.am formatat in ext3 pentru a mai castiga ceva memorie la un Allview.
Care este solutia de a readuce cei 4 gb ai cardului?!

Am si un link dupa care am formatat atunci cardul. Daca credeti ca va ajuta o sa vi.l trimit prin pm pentru ca nu ma lasa sa.l atasez topicului.

Am si un link dupa care am formatat atunci cardul. Daca credeti ca va ajuta o sa vi.l trimit prin pm pentru ca nu ma lasa sa.l atasez topicului.

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Foloseste un low-level format tool sau un trial de la EaseUS sau Gparted pentru a formata.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,823
  • Înscris: 06.01.2008
In mod normal in "Disk Management" trebuie sa apara partitia chiar daca e ext3, si sa-ti permita sa le stergi pe ambele, dupa care sa creezi una singura de tip FAT32.
Dar sunt sanse foarte mari sa fie defect cardul.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
Cu disk management inclus in windows, nu cunosc cum functioneaza alte programe mai mult sau mai putin dubioase

#5
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014

View PostAnn0nyym0us, on 15 decembrie 2017 - 11:13, said:

Foloseste un low-level format tool sau un trial de la EaseUS sau Gparted pentru a formata.

View Postmodoran, on 15 decembrie 2017 - 11:15, said:

Cu disk management inclus in windows, nu cunosc cum functioneaza alte programe mai mult sau mai putin dubioase

in tskmng imi vede tot 1gb ,cu hdd low level format merge formatat dar cand vreau sa intru pe el imi cere iarasi sa-l formatez si sunt aceleasi simptome

#6
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Incearca cu alt cardreader baga-l in telefon si vezi daca merge formatat la capacitatea lui initiala

Edited by cristi05, 15 December 2017 - 12:15.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,304
  • Înscris: 15.06.2004
Mie imi suna a card defect. Dar mai poate fi si cititorul cu problema - incearca in altceva - e ex intr-un telefon.
Daca nici acolo nu merge atuncui arunca-l.

#8
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Posteiffel, on 15 decembrie 2017 - 12:22, said:

Daca nici acolo nu merge atuncui arunca-l.
Inainte de al arunca, rupe-l naiba in 2-a.
sa nu-l gaseasca altcineva si sa-l REREREcupereze.
De cand a aparut superglue-ul, nici asta nu pare o metoda suficient de sigura de a scapa de el.

Edited by OPEDI, 15 December 2017 - 12:51.


#9
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

View PostAnn0nyym0us, on 15 decembrie 2017 - 11:13, said:

Foloseste un low-level format tool sau un trial de la EaseUS sau Gparted pentru a formata.

Daca foloseste Gparted de pe un stick cu o distributie live de linux cel mai bine este sa aleaga "Create partition table" din meniu si sa aleaga DOS

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Folositi doar "formatatorul" oficial.
https://www.sdcard.o...ds/formatter_4/

#11
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014
Din pacate nu reusesc so formatez nicicum acel card. Multumesc pentru raspunsuri!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate