Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Net neutrality

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
NecronLord

NecronLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.07.2014
Ce opinii aveti despre alegerea FCC-ului de a elimina legile implementate in 2015. Cum credeti ca o sa arate internetul in SUA peste cateva sapt/luni (desigur eliminam exagerarile)!

#2
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Absolut nicio părere.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005
Vom trăi și vom vedea. Și ce va fi la ei va ajunge și la noi.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Nu exista Net Neutrality. Probabil in nicio tara. Peste tot guvernele si-au bagat coada ptr a restrictiona au limita anumite zone ale internetului.
In China nu mai poti folosi niciun fel de messenger, SKype-ul a fost ultimul - scos luna trecuta.
In UK nu poti accesa site-uri de torente si tot asa.

In US problema e alta - US e condusa de companii ( prin sistemul de mita legala numit lobby ). Cu noua lege ce le permite sa perceapa diferite tarife in functie de ce vor clientii sa acceseze - vrei video streaming platesti suplimentar ptr banda de video streaming - ei nu fac decat o crestere a tarifelor si o redistribuire a latimii de banda. Practic castiga mai mult fara sa mai investeasca deloc - iau banda de la unii si dau la altii care platesc mai mult.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004

View Posteiffel, on 15 decembrie 2017 - 10:04, said:

Cu noua lege ce le permite sa perceapa diferite tarife in functie de ce vor clientii sa acceseze - vrei video streaming platesti suplimentar ptr banda de video streaming - ei nu fac decat o crestere a tarifelor si o redistribuire a latimii de banda.
problema mai mare e ca si providerii de continut pot face asta - netflix poate plati providerului de internet ca sa ii aloce mai multa banda decat ii aloca lui amazon video, de ex. deci daca tu esti la un provider care are contract cu netflix, atunci te uiti la netflix si asta e. sau la altele cu pauze lungi si dese.

Edited by born2lose, 15 December 2017 - 11:04.


#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Nu stiu de ce va stresati pt USA, cand la noi exista Zero-Rating. Adica vodafoame iti cere X euro sa nu contorizeze traficul in youflix, deega, facespace si altele...
De ce e rau Zero-rating? Pentru ca, concurenta la youface nu e in lista celor de la vodafoame sau telepom, deci e contorizat si scade din traficul inculs...

#7
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Falsa problema! In Europa, foarte multi provideri limiteaza traficul, de ani buni,  in functie de tipul de content. In zona de net mobil mai ales, pentru ca aici, tipul de trafic P2P poate sufoca toata banda. In cazul asta are loc o prioritizare a traficului. Mai mult, providerii seriosi fac optimizarea traficului video in functie de tipul de terminal.

Va rog, nu trageti concluzii gresite, prioritizarea traficului nu e neaparat un lucru rau.

Edited by sonnydellmarco, 15 December 2017 - 11:22.


#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Posteiffel, on 15 decembrie 2017 - 10:04, said:

...
In China nu mai poti folosi niciun fel de messenger, SKype-ul a fost ultimul - scos luna trecuta.
In UK nu poti accesa site-uri de torente si tot asa.

...

Care a fost logica sa se scoata messenger in China?

In UK nu merg p2p nici daca folosesti vpn? Mi se pare un amestec de neacceptat al autoritatilor in toata treaba asta. In cazul asta sa limiteze si masinile la viteza maxima admisa si asa mai departe.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004
... dar inca o data, nu limiteaza banda in functie de producatorul de content si de cat cotizeaza el la providerul de internet! tu sustii ca in europa se poate ca youtube sa vina sa plateasca providerul de internet sa limiteze banda netflix-ului?

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Falsa e informatia ta, @sonnydellmarco !
In Europa traficul la internet e limitat doar "In zona de net mobil".

Internetul de la RDS, Telekom, UPC.... nu limiteaza viteza la internet decat in baza contractului semnat de client:
28 Lei pt. 100-300mbps,
34 Lei pt. 500mbps,
39 Lei pt. 1000mbps;
6.5 Euro (30 Lei) pt. 100mbps,
9 Euro (~41 Lei) pt. 1000mbps;
34 Lei pt. 150mbps,
39 Lei pt. 300mbps,
49 Lei pt. 500mbps.

Ce vor sa faca aia din America e sa limiteze banda la internet la providerii de internet cum e "In zona de net mobil".
Dar exista o solutie la asta:
crearea unor retele de cartier, cum se intâmpla în România prin ’90, pentru a evita dependenta de furnizori de internet.
Daca stau sa ma gandesc, deja a inceput ! Ignored By Big Telecom, Detroit's Are Building Their Own Internet:
https://motherboard....it-mesh-network
http://www.popularme...r-own-internet/

Acuma eu teoretizez doua lucruri:
1. Federal Communications Commission va renunta taxarea preferentiala (lacomia dupa bani);
2. Guvernul va interzice crearea retelelor de internet (gen Intranet) de cartier intre oameni.

Gresita sau nu, asta e doar parerea mea  Posted Image

#11
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
2. Se întâmplă de ceva vreme în anumite contexte.

#12
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
@super8: citeste cu atentie ce am scris eu. Nu e vorba de limitarea vitezei ci de prioritizarea traficului si limitare vitezei sau chiar restrictionarea pentru anumit tip de trafic(web, VOIP, ftp, p2p, etc)
In Italia,  pe ADSL, TIM restrictionaza accesul la multe site-uri de torente, printre care si rarbg.to. Torentul in sine merge, pentru ca e P2P, insa site-ul nu.

traficul P2P-ul e marcat cu prioritatea minima, categoria junk. Prioritate are traficul web. Ce mai fac unii provideri e ca taie traficul VOIP: skype, whatsapp. Poti face chat dar nu poti face voce si video.

Edited by sonnydellmarco, 15 December 2017 - 12:16.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

View Postserginho74, on 15 decembrie 2017 - 11:39, said:

Care a fost logica sa se scoata messenger in China?

Odata limitarea accesului la informatii si in al doilea rand controlul asupra comunicatiilor.
Sa nu uitam ca in China esti obligat sa te inregistrezi cu date reale pe orice platforma de net si raspunzi personal ptr ce scrii.

View Postborn2lose, on 15 decembrie 2017 - 11:03, said:

problema mai mare e ca si providerii de continut pot face asta - netflix poate plati providerului de internet ca sa ii aloce mai multa banda decat ii aloca lui amazon video, de ex. deci daca tu esti la un provider care are contract cu netflix, atunci te uiti la netflix si asta e. sau la altele cu pauze lungi si dese.

Depinde din ce punct de vedere privesti. Ptr ca providerii in US apartin in general unor grupuri media - care ofera si continut. Aici poate fi o reala problema ptr alti furnizori de continut care nu detin ISP-uri, ptr ca respectivii isi vor prioritiza in special oferta lor.

#14
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Posteiffel, on 15 decembrie 2017 - 10:04, said:

Nu exista Net Neutrality. Probabil in nicio tara. Peste tot guvernele si-au bagat coada ptr a restrictiona au limita anumite zone ale internetului.
Problema de net neutrality se refera la ownershipul de segmente ale retelei de internet.
Se pune problema ca eu corporatie sa devin propietarul nodurillor fizice  de retea de internet unde sa fac ce doresc eu.Odata ce am devenit propietar, eu corporatie pot decide :
cine are voie sa treaca pe tronsonul de internet care se afla in propietatea mea
cine nu are voie sa treaca
pentru cei care au voie sa treaca cat ii costa.

Cu alte cuvinte sustinatorii net neutrality , atrag atentia ca nu vor ca fizic tronsoane de retea de internet sa devina propietatea cuiva.

Exemplu: daca eu corporatie cumpar fizic nodurile de retea internet subacvatice care leaga america cu europa , atunci eu daca vreau  fara sa dau raportul nimanui
pot decupla fizic de la internet magistrala subacvatica care face legatura intre america si europa, asta insemnand inchidera unor mii de noduri logice de internet pt ca nu mai
are cine sa le serveasca trafic.

Edited by navistar_eagle, 15 December 2017 - 12:54.


#15
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
@super8: Gresit! In Belgia de exemplu traficul este limitat si pe liniile fixe de internet.(150-250 GB/luna) poti sa iti iei "nelimitat" adica 750 GB/luna

#16
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
America este o tara in care totul se masoara in bani, la ce sa te astepti de la niste oameni imbolnaviti si indoctrinati cu idei de a avea bani, pentru ca banul inseamna tot.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

View Postnavistar_eagle, on 15 decembrie 2017 - 12:50, said:

Problema de net neutrality se refera la ownershipul de segmente ale retelei de internet.

In cazul asta, masurile votate de FCC acorda dreptul furnizorilor de internet sa separe pe pachete serviciile oferite si sa ofere latime de banda celor care platesc mai mult.
In sensul ca cine are nevoie doar de mail, palteste un pret, cine vrea si navigare altul, cine mai vrea sa vada si un youtube alt pret si asa mai departe.

Nu are treaba cu cine e proprietarul nodurilor e internet - oricum fiecare ISP are propriile sale noduri si propria sa infrastructura - care sunt interconectate totusi intre ele in unel puncte.

#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Maryus0234, ai dreptate !

View Postsonnydellmarco, on 15 decembrie 2017 - 12:11, said:

@super8: citeste cu atentie ce am scris eu.
Asa e ! ai dreptate.
Dupa ce m-am documentat pe google am inteles ce vrei sa spui.
Tarile din U.E. au "copiat" companiile de Telecomunicatie GSM [care ofera internet WiFi cu portia fie la abonament fie PrePay] cu scopul de a opri/reduce pirateria si a "fluidiza" traficul pe internet; asta pt. ca astia nu au infrastructura cum are Romania.

Insa FCC-ul din U.S.A. doreste sa duca lucrurile la extrem:
chiar daca orice om are acces la internet, viteza va fi mica ca in era dial-up;
iar daca doreste viteza mai mare, trebuie sa plateasca o taxa separata pentru o banda mai mare la net.

De exemplu:
furnizorul de internet cere 5$ pe luna pt. conexiunea la net;
daca clientul doreste o viteza mai mare, trebuie sa achite inca 2-3-4-5$ in plus pt. a avea viteza mai mare sa vada content HD, sa downloadeze mai repede programe ori sa posteze pe Forumuri.

Daca nu s-a inteles ce am vrut sa spun, va dau urmatorul exemplu:
iti faci abonament TV la 19,99 Lei;
daca vrei si canalele de Sport, HBO & HBO GO, AXN, XXX, desene animate, documentare etc. (exemple ipotetice !) trebuie sa platesti separat si pt. astea iar costul abonamentului va depasi cel initial, 19,99 Lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate