Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Intrebare despre banda mijloc Kiseleff

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Salut.

Sper ca nu s-a mai discutat.
Am si eu o intrebare: in Bucuresti, b-dul Kiseleff, intre Arcul de Triumf si Casa Presei, pe tronsonul din mijloc, cate benzi sunt ?
Eu din ce stiu este o linie continua albam deci 2 benzi. Dar, de la penultima parada militara a fost trasata o linie punctata galbena, pe mijlocul celor 2 benzi. Este legal marcajul ?

Problema mea este referitoare la cazul in care 2 masini care merg in paralel se ating: cine este de vina, in cazul in care cele 2 masini se aflat pe aceasi banda, caz intalnit pentru ca banda e mai lata si incap 2 masini.

Attached Files


Edited by Xavier_em, 14 December 2017 - 23:26.


#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
2 pe fiecare sens

#3
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
in mod real, adica dupa cum merge lumea 2 pe fiecare sens (legal e posibil sa fie doar una, dar cazul asta este extrem de des intalnit in Bucuresti unde marcajele lipsesc) dar in general evit sa merg cu cineva in paralel, iar daca e nevoie sa il depasesc o fac luandu-mi o marja de distanta, adica intrand pe celalalt sens (evident cand nu vine nimeni din fata) sau daca vine nu depasesc (devansez) deloc.

Edited by bossake, 14 December 2017 - 23:39.


#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Ca orice capitalist, în capitalã tre'sã fii jmeker, altfrel rãmîi cu mari dileme.
Din moment ce acel marcaj existã, este legal. Și se referã la ceva necunoscut nouã nejmekerii necapitaliști.
Posibil sã fie marcat pentru parada aviaticã, sã știe piloții de pe supersonice exact unde-i "aviatorilor"

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Acolo e o imbecilitate, dar strict legal este o banda pe sens, iar intre benzine linie dubla continua pt defilare.
E cam greu de sustinut ca e linie de delimitare, pt ca nu ai loc cu masina in acel spatiu.
Din cand in cand sta pe mijloc politia si salta carnete cand depasesti.

In cazul unei atingeri/accident, de vina va fi soferul ce depaseste, adica cel de pe banda 2 virtuala.

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Tare cu virtuala! Mi-a plãcut!
Aratã oricum  mai bine ca pe timpul meu...sigur benzile nu sunt împarțite și ele cu linii întrerupte negre? Cã s-ar potrivi cu galbenul continuuuuu de pe mijloc...

Edited by sarac.lipit, 14 December 2017 - 23:56.


#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Dunga galbenă e acolo de ani de zile și folosește la alinierea celor ce participă la paradele militare. După cum se observă clar, dunga aia nu e la jumătatea benzii, și sînt de fapt 2, la distanțe diferite față de ax, ca să se orienteze șoferii mașinilor care defilează (merg 2 în paralel).
Pe vremuri erau marcate 4 benzi acolo (2+2). Bănuiesc că acum nu se mai marchează pentru că nu respectă vreun normativ mai recent, adică carosabilul nu e suficient de lat. Așa că se lasă totul la buna înțelegere. Care de regulă (adică în 99,9% din cazuri) funcționează. Pentru că acolo e loc de 2 mașini în paralel.
Din cîte îmi aduc aminte, că nu am răbdare acum să caut, nu e neapărat necesar să se marcheze benzi, se poate circula în paralel dacă e loc. Ani de zile o mulțime de bulevarde din București nu au avut marcaje. Am găsit undeva informația că, dacă benzile nu sînt marcate, se consideră că sînt cel mult 2 pe sens, indiferent de lățimea drumului. Dar nu găsesc o trimitere la vreun articol de lege.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXavier_em, on 14 decembrie 2017 - 23:23, said:

Am si eu o intrebare: in Bucuresti, b-dul Kiseleff, intre Arcul de Triumf si Casa Presei, pe tronsonul din mijloc, cate benzi sunt ?
LE - una pe sens, 2 in total. Se vede clar marcajul deci nu sunt dubii.

Attached File  benzi.jpg   183.93K   93 downloads

Se poate detetmina acest lucru si analizand portiunea de la Presei Libere.

Attached File  benzi2.jpg   732.98K   89 downloads

Edited by andreic, 15 December 2017 - 01:03.


#9
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Liniile galbene punctate au ramas si pe tronsonul dintre Arcul de Triumf si Str Arhitect Ion Mincu.

Ele trebuiau sterse dupa parada de 1 decembrie. Nu prea au ce sa caute acolo pentru ca induc soferii in eroare .Le pot urma crezand ca urmeaza o sectiune cu lucrari.  
Faceti si voi reclamatie la brigada de politie rutiera si/sau la primaria sector 1. Eu nu prea am timp zilele acestea...

https://politiaroman.../petitii-online

http://www.primarias...reclamatii.html

Edited by polizei, 15 December 2017 - 02:10.


#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
E o singura banda pe sens. Daca ar fi fost doua ar fi existat un marcaj in sensul asta. Faptul ca intra vreo doua masini mai inghesuit e altceva.

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
eu parca tin minte ca acum ceva ani erau marcate 2 benzi pe sens. acum intr-adevar, conform marcajelor, este o singura banda, dar parerea mea este ca deocamdata doar lipsesc marcajele de separare a celor doua benzi de pe fiecare sens.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAdm, on 14 decembrie 2017 - 23:51, said:

Acolo e o imbecilitate, dar strict legal este o banda pe sens, iar intre benzine linie dubla continua pt defilare.
E cam greu de sustinut ca e linie de delimitare, pt ca nu ai loc cu masina in acel spatiu.
Din cand in cand sta pe mijloc politia si salta carnete cand depasesti.

In cazul unei atingeri/accident, de vina va fi soferul ce depaseste, adica cel de pe banda 2 virtuala.

nu e imbecilitate e ok asa e in Romania
in Romania exista banda de circulatie cu cate siruri de vehicile incap.
de vina este cel care a schimbat directia de mers.

daca vrei sa nu ai dureri de cap mergi, ca mine, pe mijlocul benzii sa nu mai incapa nimeni nici pe stanga nici pe dreapta, ca nu calci nici un marcaj nu ai de ce sa iei amenda.

Edited by arg, 15 December 2017 - 11:30.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarg, on 15 decembrie 2017 - 11:28, said:

daca vrei sa nu ai dureri de cap mergi, ca mine, pe mijlocul benzii sa nu mai incapa nimeni nici pe stanga nici pe dreapta, ca nu calci nici un marcaj nu ai de ce sa iei amenda.
Asa trebuie procedat oricum unde e o singura banda, nu treble sa lasi loc in dreapta ta incat sa mai incapa unu... ca se baga.

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Faptul că nu există marcaj nu înseamnă că e o singură bandă. Pe stradă trebuie să circuli cît mai aproape de partea dreaptă (citez din lege: „cît mai aproape de marginea părții carosabile”). Dacă mai rămîne loc prin stînga, oricine are voie să te depășească. Dacă circuli spre stînga, ca să nu lași loc de depășire, circuli ilegal.
Acum nu prea mai e cazul, dar pînă nu demult, primăriile cam neglijau refacerea marcajelor, și erau o mulțime de bulevarde nemarcate. De pildă, în București, Aviatorilor, cînd avea piatră cubică. Asta nu însemna că acolo era o singură bandă. Și acu se mai petrec astfel de fenomene cînd se reface asfaltul, între momentul asfaltării și cel al trasării marcajului. De unde tragem concluzia logică că nu numai marcajul delimitează benzile.
Ce e interesant e că am găsit în 2 locuri (n-am căutat mai adînc) o diferențiere între benzi și rînduri de circulație. „Daca sensul este atit de larg incit permite circulaţia simultana a mai multor siruri de vehicule, acesta poate fi impartit  în benzi (daca exista marcaje), sau rinduri (daca marcajele lipsesc).” (http://www.circulati...rutiera/4ro.htm). Cu precizarea că, oricît de lat ar fi un drum, el are maxim 2 rînduri (dacă nu sînt marcate benzi) - http://www.scoalarut...a-de-circulatie
Singura problemă e că nu găsesc nicio trimitere la vreun articol de lege, iar legea, atît cît am citit din ea, nu face diferențierea asta, de fapt chiar lasă în aer chestiunea. Tot ce se precizează în lege e treaba cu circulatul cît mai aproape de marginea din dreapta.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
faci o confuzie intre banda de circulatie si siruri de masini.
banda de circulatie e marcata si punct. ca pe o banda incap 10 siruri e alta poveste.

View Postabancor, on 24 februarie 2018 - 16:46, said:

Dacă circuli spre stînga, ca să nu lași loc de depășire, circuli ilegal.
aaaa, conform carui articol?
adica daca am "obstacole" pe dreapta si merg mai in stanga circul ilegal?

Spoiler

Edited by arg, 25 February 2018 - 14:29.


#16
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Nu confund nimic, asta și zic în mesaj: dacă nu sînt marcate benzi, circuli pe rînduri. Problema e pe cîte: pe 2, cum zice siteul ăla, sau pe cîte încap?
Obstacolele sînt un caz particular. Evident că ai voie să le ocolești. În rest, după cum văd că ai găsit și tu citatul, trebuie să circuli cît mai pe dreapta. Deci în cazul discutat aici, culoarul central de pe Kiseleff, nu e corectă încurajarea șoferilor de a circula încît să nu lase loc și altora.
Rezumat: nu contează că e sau nu e marcaj, șoferii trebuie să circule cît mai pe dreapta, iar cine vrea să depășească, poate să o facă, dacă are loc.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
da, dar vezi ca sunt guri de canal, gropi si alte minunatii pe care eu le consider obstacole nu merg pe margine din multe motive, inclusiv ca poate sa-mi sara un pieton in fata.
sunt n situatii in care efectiv nu vreau sa-l las pe cel din spate sa ma depaseasca, unul dintre ele ar fi ca eu vad ca nu are cum sa faca depasirea decat daca intru eu in sant.

Edited by arg, 25 February 2018 - 15:01.


#18
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007
E..asa vezi tu ,nu inseamna ca asa si e .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate