Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Fonduri europene pentru o pensiune.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bulgaru1977

bulgaru1977

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.09.2016
Buna seara,

As dori sa aflu cateva informatii despre fonduri europene pentru construirea unei pensiuni. Daca ati trecut prin asa ceva sau aveti cunoscuti care au construit o pensiune cu fonduri europene v-as ruga sa imi dati si mie cat mai multe detalii.

Multumesc.

#2
bulgaru1977

bulgaru1977

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.09.2016
A ce usor...multumesc de sfat.....oare as putea sa sun si la ora asta...hmmm...hai sa incerc
Superb sfat izvorat dintr-o inteligenta nemarginita. Multumesc.

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
La absorbția din 2o16 au fost zero la așa ceva
În 2o17 mai puține
Pentru 2o18 așteaptã-te la o înjumãtãțire. Nu dai bani unor membri cotizanți dovediți doghitoci în investiția lor....parcuri circulare cu bãnci dn2 în 2 metri în pãduri sau mlaștini, stadioane suspendate în vãgãuni, telescaune spre nicãieri...etc..
Succes!!!! Sã ne spui cît mai e comisionul...dacã rezolvi ceva anii ãștia.

#4
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 22.05.2011
Pai da, asa suntem noi romanii... e geru, e biocratie...trebuie spaga, nu se poate... lasa sa faca altii, noi dam banii inapoi la Ue, ca noi nu stim sai folosim. Foarte bine ca omul incearca sa faca ceva,,, Uita de exemplu in agricultura, strainii vin, cumpara terenuri, utilaje, fac silozuri, fac agricultura de performanta, noi stam si ne uitam la ei si ii privim cu invidie. Ei pot, noi nu putem...

#5
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 rhdghdhs, on 14 decembrie 2017 - 23:49, said:

Pai da, asa suntem noi romanii... e geru, e biocratie...trebuie spaga, nu se poate... lasa sa faca altii, noi dam banii inapoi la Ue, ca noi nu stim sai folosim. Foarte bine ca omul incearca sa faca ceva,,, Uita de exemplu in agricultura, strainii vin, cumpara terenuri, utilaje, fac silozuri, fac agricultura de performanta, noi stam si ne uitam la ei si ii privim cu invidie. Ei pot, noi nu putem...
care e legatura cu fondurile /

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sunt o gramada care au facut asta, mergi la cineva care se ocupa de proiecte.

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 poseidon07, on 15 decembrie 2017 - 00:15, said:

care e legatura cu fondurile /
Aici e clenciul
Probabil nu ai auzit...unele state europiene își subvenționeazã cetãțenii pentru a investi....cumpãra teren aici. Inclusiv șpaga este trecutã la cheltuieli deductibile pe firmã.
Nu ai cum concura cu ei. Sau dacã o faci, vei fi victimã sigurã. În ce lume trãiți? Cã aici tot se prãbușește pentru noi!!!! În centrul rumî...ãã capitalei?

 rhdghdhs, on 14 decembrie 2017 - 23:49, said:

Ei pot, noi nu putem...
Am explicat mai sus de ce.

 TruculMagic, on 15 decembrie 2017 - 00:20, said:

Sunt o gramada care au facut asta, mergi la cineva care se ocupa de proiecte.
Poate ar trebui sã afle cã ue îi plãtește....dacã are și el ceva parale...
Că de nerambursabile la viloaie n-am auzit...nu-s în startap.

 rhdghdhs, on 14 decembrie 2017 - 23:49, said:

Pai da, asa suntem noi romanii... e geru, e biocratie...
Probabil...
Am o grãmadã de cunoștințe cu așa ceva fãcute pe spinarea lor prin lume și au reclamã mare la intrare "de vînzare"
Din moment ce întreabã pe un forum ce și cum....clar e în temã cu toate cele....

Edited by sarac.lipit, 15 December 2017 - 00:42.


#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Vreau sa-mi fac si eu o pensiune din asta, mai ales daca e pe fonduri.
   De fapt vreau doua. Dar, ma multumesc si cu una.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Ajutorul prietenului "Google" este nepretuit in cazul de fata si va trebui sa intelegi ca nu-ti da nimeni mura'n gura si trebuie sa-ti storci creierii singurel.
Va trebui sa citesti FOARTE ATENT toate materialele urmatoare.
https://www.avocatne...-turistice.html
https://portal.afir....tati_neagricole
https://portal.afir....e_proiecte_pndr

Edited by Naijax, 15 December 2017 - 08:42.


#10
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 16.03.2014
Complet offtopic: "Saracul inainte sa fie sarac cu banii ii sarac cu mintea."

Am doi cunoscuti care au si primit finantare pe pensiuni pe vechiul exercitiu financiar 2007-2014, nu stiu ce conditii sant in actualul, dar aia umblau sigur dupa cofinantare (asta inseamna ca trebuie sa pui si tu o parte din bani).
Am intrebat pentru o hala, pe un consultant in fonduri UE, DESCURAJANT. Ieseam mai bine sa-mi iau hala second hand Germania (mult mai bine).

#11
bulgaru1977

bulgaru1977

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.09.2016
Multumesc celor care mi-au raspuns la subiect. Astept si alte sugestii.
Pentru cei care au raspuns pe langa ii rog sa evite acest topic, intrucat sunt satul de oameni pentru care orice pe lumea asta e greu...ma rog nu chiar orice.....sa tastezi aberatii pare usor..

Nu am oferit toate detaliile de la inceput deoarece am vrut sa aflu parerile la "rece".  Am un plan in mare, am ales zona si am circa 120k euro pt acest proiect. Suma este insuficienta si de aceea sunt curios cu ce se mananca acesta fonduri europene. Am scris aici in ideea ca as putea afla ceva info de la oameni care au trecut deja prin asa ceva.

Multumesc anticipat pentru orice info.

#12
bulgaru1977

bulgaru1977

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.09.2016
Chiar nu e nimeni pe aici cu ceva informatii????

#13
ayl

ayl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 26.08.2007
Conform
https://www.avocatne...-turistice.html
"la semnarea contractului de finanțare, beneficiarul primește o primă tranșă de 70% din ajutorul total, respectiv 35.000 de euro în cazul căsuțelor de tip camping sau 49.000 de euro pentru pensiunile agroturistice"
si apoi
"proiectul trebuie să genereze, până la momentul solicitării tranșei a doua, venituri de cel puțin 30% din valoarea avansului încasat" , "tranșa a doua, în sumă de 15.000 de euro, în cazul căsuțelor de primire turistică sau 21.000 de euro pentur pensiuni agro-turistice, se va acorda doar în situația în care toate obligațiile au fost respectate, iar societatea a obținut venituri în cuantumul asumat" si in cele din urma "neîndeplinirea obiectivelor din planul de afaceri va determina reducerea ajutorului nerambursabil procentual cu gradul de neîndeplinire al obligațiilor asumate, sau în întregime pentru neîndeplinirea cifrei de afaceri"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate