Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ce sa fac cu stocul de marfa daca vreau sa inchid i.i.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009
Saptamana viitoare vreau sa imi inchid i.i.-ul si am ceva marfa in stoc. Ce se va intampla cu ea dpdv contabil sau al anaf-ului? Cum este bine sa procedez? Sa il vand catre mine insumi ca persoana fizica cu un bon fiscal de vreo 2000 lei?

#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Vinde stocul cu BF, apoi începi procedura de lichidare.

#3
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
Fa o reducere de pret inainte.

#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Corect, până la valoarea de intrare.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Daca nu faci bilant si nu ai datorii la fisc/ stat/ bugete, faci ce vrei cu stocul ala, nu intereseaza pe nimeni.

#6
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 aaa1, on 14 decembrie 2017 - 13:28, said:

Saptamana viitoare vreau sa imi inchid i.i.-ul
Pesedeaua e de vina? Gata, incet incet plecam cu totii unde vedem cu ochii.

#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@overseas:
Cazurile de verificare sunt rare, da.
Asta nu înseamnă că-i exclusă o verificare a ANAF-ului, chiar și după lichidare.
În plus, nu văd niciun motiv pentru care nu ar face-o perfect legal.

Marfa știi că nu-i aparține lui ci II-ului, da?

#8
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009

 Tz3posu, on 14 decembrie 2017 - 13:55, said:

Pesedeaua e de vina? Gata, incet incet plecam cu totii unde vedem cu ochii.
da psd-ul e de vina si toata ameteala asta de legi si porcarii care le fac.Impredictibilitate totala...MA dispera.Prefer o tara mai linistita....


Sint la zi cu platile,ba chiar figurez la anaf ca au sa-mi dea ceva bani inapoi pe TVA. dar oare se pot lega de faptul ca nu a fost vandut tot stocul si nu si-au scos ei profitul sau ca mai au sa imi dea bani din TVA-ul acumulat la investitia initiala  care ar fi fost aproape anulat daca vindeam tot stocul ramas?

Reduceri fac dar "neofical", ca altfel trebuia dosar la primarie si toata birocratia lor de care mi-e sila...

Edited by aaa1, 14 December 2017 - 14:11.


#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
MIza statului sunt datoriile, nu corectitudinea, desi aici nu e problema de corectitudine.
II are personalitate juridica la fel ca SRL ?! Chiar si asa, raman la parerea mea, daca nu are datorii.

 aaa1, on 14 decembrie 2017 - 14:05, said:

da psd-ul e de vina si toata ameteala asta de legi si porcarii care le fac.Impredictibilitate totala...MA dispera.Prefer o tara mai linistita....

CRezi tu. Franta e mai birocratica.
In plus, romanul nu plateste pentru expertiza si consultanta.
Vrei ca un sudor sa-si rezolve si partea contabila, stiu.

#10
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017
Vinde marfa la pretul de achizitie catre tine (sau un prieten). La ce foame de bani este, sa nu te surprinda daca vine fiscul la puricat hartiile.

 overseas, on 14 decembrie 2017 - 14:07, said:

Franta e mai birocratica.
Asa, si?

#11
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009

 faracreier, on 14 decembrie 2017 - 14:19, said:

Vinde marfa la pretul de achizitie catre tine (sau un prieten). La ce foame de bani este, sa nu te surprinda daca vine fiscul la puricat hartiile.


Asa, si?

Nu am voie sa vand la pretul de achizitie. Credeam ca pe aici e cineva mai priceput care a mai trecut prin asta...

Edited by aaa1, 14 December 2017 - 14:24.


#12
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 aaa1, on 14 decembrie 2017 - 14:05, said:

da psd-ul e de vina si toata ameteala asta de legi si porcarii care le fac.Impredictibilitate totala...MA dispera.Prefer o tara mai linistita....
Bravo, incet incet o sa pleca mai toata lumea daca se continua asa. Cam asta e cel mai grav lucru care se poate intampla pentru ei. Nu o sa mai aiba cine sa plateasca taxe si impozite sau cel putin nu or sa mai plateasca oamenii care chiar muncesc si vor sa faca ceva in viata.

ontopic nu ma pricep sa iti dau un sfat, daca l apretul de achizitie nu ai voie atunci adauga un profit minim peste pretul de achizitie. Daca stocul si valoarea lui nu e mare nu cred ca iesi pe minus cu mult.

#13
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009

 Tz3posu, on 14 decembrie 2017 - 14:30, said:

Bravo, incet incet o sa pleca mai toata lumea daca se continua asa. Cam asta e cel mai grav lucru care se poate intampla pentru ei. Nu o sa mai aiba cine sa plateasca taxe si impozite sau cel putin nu or sa mai plateasca oamenii care chiar muncesc si vor sa faca ceva in viata.

ontopic nu ma pricep sa iti dau un sfat, daca l apretul de achizitie nu ai voie atunci adauga un profit minim peste pretul de achizitie. Daca stocul si valoarea lui nu e mare nu cred ca iesi pe minus cu mult.
Preturile de raft sint fixe si nu le pot schimba cum vreau eu..Ori vand la pretul corect ori nu vand deloc....Nu e loc de intors.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Banuiesc ca o sa si radiezi firma
In cazul asta poti sa-i spui contabilului sa lase in sold stocul de marfa asa cum este reflectat in bilant intrucat decizia de radiere reprezinta titlul de proprietate prin care detineti legal ca persoana fizica acel stoc de marfa.
Dupa care faci ce vrei cu marfa - o vinzi pe OLX

#15
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
De ce-s fixe preturile ? Dar astia cum naiba fac de modifica preturile in fiecare zi ?

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Un exemplu de discutie mai jos.
Cum spuneam, II nu are personalitate juridica separata de proprietar, daca ai datorii vor veni sa le platesti tu ca prsoana fizica.

https://www.avocatne...ndividuala.html

#17
pompilik

pompilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 17.02.2008

 aaa1, on 14 decembrie 2017 - 14:24, said:

Nu am voie sa vand la pretul de achizitie. Credeam ca pe aici e cineva mai priceput care a mai trecut prin asta...
Poti vinde la pretul de achitie fara probleme.

#18
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 aaa1, on 14 decembrie 2017 - 14:33, said:

...Ori vand la pretul corect ori nu vand deloc...
De unde ai scos-o pe asta cu prețul corect?!?
Vinzi după mercurial?

 overseas, on 14 decembrie 2017 - 14:54, said:

...Cum spuneam, II nu are personalitate juridica separata de proprietar, daca ai datorii vor veni sa le platesti tu ca prsoana fizica.
Asta nu înseamnă că nu ai obligația de a înregistra veniturile și de a plăti impozit pe activitea II.

Îți ofer un exemplu simplu:
Ai un imobil pe II.
Lichidezi II-ul (radiere din RC) și apoi dorești să vinzi imobilul.
Poți?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate