Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Acoperis rabatabil peste o scara.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare
Am un camin de apa (ingropat in pamant) destul de mare de dim 2x2x2 m. practic un cub cu latura de aprox 2m.
Doresc sa ma folosesc de el ca un fel de pivnita dar in acest moment am acces doar pe deasupra lui cu o scara.
As dori sa sparg un perete, sa pun o usa normala si sa fac niste trepte (scara de beton) pentru a urca si cobora nu doar eu ci si sotia, (si nu doar cat sunt inca tanar).

in imagine se vede asa: caminul, locul unde as vrea sa fac usa, si cum m-am gandit eu sa fac treptele pentru a ajunge jos si a intra inauntru.(pe o latura existenta).

daca aveti alte sugestii practice la ce am zis pana acum va rog sa le spuneti. (dar nu de genul .. sparge tot si refa in felul xxx pt ca nu am de gand).

problema mea este cum sa acopar treptele cu ceva solid si "rabatabil" pt ca sa nu cada cineva din neatentie etc in golul care va rezulta in urma acestor trepte.
eu ma gandeam la ceva in stilul "american" care il mai vad in filme cu un fel de usi "inclinate", in exteriorul caselor ca sa ajungi la subsol. (nu gasesc imagini acuma).

dar nu stiu cum sa proiectez acest lucru si poate exista alte solutii mai "bune" sau "practice" sau "etc"
orice sugestie este binevenita.
Attached File  3.png   3.07MB   71 downloads

multumesc anticipat
Razvan

PS deasupra acestui camin am un gratar.

Edited by roPopa, 14 December 2017 - 12:58.


#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
De ce nu faci o magazie deasupra lui?  Sau o casuta dinaia de lemn de prin magazinele de bricolaj. Si largesti gaura de la capac, o faci de 60 cm de lata si lunga cat caminul. Si faci scati pe structura metalica pe langa peretele caminului, in interiorul lui. Deasupra faci un capac cu doua balamale, eventual izolat cu polistiren dedesupt.

Edited by PoeOvidiu, 14 December 2017 - 12:45.


#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
O balustrada care sa inconjoare golul scarilor nu ar fi de-ajuns?

#4
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View PostPoeOvidiu, on 14 decembrie 2017 - 12:44, said:

De ce nu faci o magazie deasupra lui?  Sau o casuta dinaia de lemn de prin magazinele de bricolaj. Si largesti gaura de la capac, o faci de 60 cm de lata si lunga cat caminul. Si faci scati pe structura metalica pe langa peretele caminului, in interiorul lui. Deasupra faci un capac cu doua balamale, eventual izolat cu polistiren dedesupt.

daca fac in interior pierd ce spatiu este in interior. deci nici o sfaraiala. si in plus sunt sigur ca nu pot face o scara in 2 m de aceea am pus imaginea cu treptele care depasesc caminul. altfel iese prea abrubta.

View PostPhobos, on 14 decembrie 2017 - 12:53, said:

O balustrada care sa inconjoare golul scarilor nu ar fi de-ajuns?
nu cred. am copii mici si cred ca cel mai bine e sa am un capac care sa-mi garanteze "somnul" linistit :)

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cauta pe net imagini "basement door" si vei gasi exact ceea ce cauti, ca idee constructiva.
usile din metal sau lemn ar putea fi mai greu de manevrat, poate ca usile confectionate din pvc sau lambriu pvc ar fi o varianta mai buna si mult mai usor de manevrat, dar si de intretinut (nu ruginesc, nu trebuie vopsite).
ceva in genul acesta, adica
https://www.bilco.co...ne_Construction

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
auzi, dar la apa te-ai gandit
cu usa aia din desen e f ok asa cum ai gandit dar ce te faci cu apa ?

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostroPopa, on 14 decembrie 2017 - 13:01, said:

daca fac in interior pierd ce spatiu este in interior. deci nici o sfaraiala. si in plus sunt sigur ca nu pot face o scara in 2 m de aceea am pus imaginea cu treptele care depasesc caminul. altfel iese prea abrubta.



Nu ai inteles ce ti-a sugerat Poe Ovidiu sa faci !
Faci treptele de coborare , faci usa de acces si deasupra scarilor si implicit a caminului proiectezi o constructie usoara cu acoperis pt a proteja accesul si loc de depozitare deasupra caminului .

#8
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ce o sa vrei sa faci tu acolo se numeste curte engleza.... in mod obligatoriu o sa ai nevoie de trei pereti de sustinere a malului de pamant (ce ai desenat cu verde in dreapta sus) ... la care poti face balustrada asa cum ti s-a sugerat. Pentru liniste o faci inchisa pe toate cele 4 laturi (si pe peretele caminului) si prevezi o portita de acces la scari.  Ramane intradevar problema apei care se va aduna acolo asa ca o sa fie nevoie de un sifon de pardoseala racordat la canalizare.....sau varianta expusa de PoeOvidiu...in aceasi situatie sunt si eu cu al meu camin de put si asta vreau sa fac cu mentiunea ca scarile vor fi la exterior.

#9
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View Postpetre69, on 14 decembrie 2017 - 13:13, said:

auzi, dar la apa te-ai gandit
cu usa aia din desen e f ok asa cum ai gandit dar ce te faci cu apa ?
intradevar nu m-am gandit ff mult.
o solutie ar fi pe langa sapatul propriu zis "al constructiei" ... mai fac cu melcul 3, 4 gauri  (sub platforma din fata usii, acolo unde in mod normal se aduna apa) in care introduc tub gaurit pentru scurgere. in 4 directii ... si pun doar un gratar jos nu torn beton... (ca un fel de sifon) astfel apa "se va scurge odata si odata".
acuma in camin am doar o gaura nebetonata prin care se scurge orice apa care patrunde in camin. nici macar nu-i poti zice sifon.

si in plus trebuie in mod cert un acoperis care sa asigure o etanseitate cat mai buna pentru a nu patrunde apa in "casa scarilor".

acest acoperis ma tot intreb cum sa-l proiectez....

Edited by roPopa, 14 December 2017 - 14:26.


#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Scara se poate acoperi cu structura metalica imbracata in folie poliuretan de 10 mm , arata ok iar usa facuta pe sistem culisant .
Mai ai o optiune , mai tehnica , un elevator auto mai vechi ce functioneaza cu motor electric si surub cu filet , montat exact unde e golul acum si executata o platforma in loc de lamele de ridicare auto. In set vin 2 astfel de alemente la service auto, ai nevoie doar de unul . Se poate monta inclusiv telecomanda la el iar urcarea/coborarea este lina, suporta peste 1 tona sarcina ridicare . Vorbesc de unul sh , nu nou.

Attached Files


Edited by ldpe, 14 December 2017 - 14:41.


#11
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View Postldpe, on 14 decembrie 2017 - 14:38, said:

Scara se poate acoperi cu structura metalica imbracata in folie poliuretan de 10 mm , arata ok iar usa facuta pe sistem culisant .
Mai ai o optiune , mai tehnica , un elevator auto mai vechi ce functioneaza cu motor electric si surub cu filet , montat exact unde e golul acum si executata o platforma in loc de lamele de ridicare auto. In set vin 2 astfel de alemente la service auto, ai nevoie doar de unul . Se poate monta inclusiv telecomanda la el iar urcarea/coborarea este lina, suporta peste 1 tona sarcina ridicare .
buna idee .. dar unde as putea gasi asa ceva si pe la ce bani ?
cei drept mi-am dorit intotdeauna un lift pe undeva prin casa :)

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Mergi pe la service auto mai mari si intreaba daca au sau daca nu ce fac cu cele dezafectate , le duc la remat... ce fac dupa casare . Sau chiar la centre de colectare .
Exista si optiunea cu platforma "foarfeca" , acestea deobicei prin supermarketuri si depozite marfuri se gasesc.
Daca duci proiectul la capat cred ca 1 saptamana te dai cu liftul ...sus-jos Posted Image
Ideea am dat-o unui cunoscut , el dorea din subsolul casei ceva pentru lenesi , avand bani si-a luat platforma foarfeca de 700kg la 200cm, scarile sunt neuzate ...numai cu ea se plimba , e mai comod , nu mai rapid dar daca ai si ceva greutate (o damigeana cu vin de 30l de exemplu) e mai practic .

Edited by ldpe, 14 December 2017 - 14:47.


#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Partea de sus a cubului din beton e exact la nivelul solului, sau mai sus?

#14
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View PostPhobos, on 14 decembrie 2017 - 15:00, said:

Partea de sus a cubului din beton e exact la nivelul solului, sau mai sus?
aprox 30 cm deasupra solului.

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View PostroPopa, on 14 decembrie 2017 - 15:20, said:

aprox 30 cm deasupra solului.

O, super. Pai si-atunci de ce nu pui o placa dreptunghiulara prinsa cu balamale de cub, care sa cada exact peste golul scarilor? Care atunci cand se inchide sa fie la nivelul solului.

ceva de genul asta:

[ https://s7.postimg.org/nltedknbv/WP_000141.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 14 December 2017 - 15:47.


#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Ba chiar poti sa faci ca placa aia sa stea inclinata, asa are rol si de usa, si de acoperis.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate