Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Taxa auto (de poluare) 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#37
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Quoriah, on 14 decembrie 2017 - 13:39, said:

Sa vedem cum explica PSD-ul ca trebuie sa dai 200 EUR taxa cand masina ta a costat 2000 EUR dupa ce au scos taxa anterioara care era de max 300-400 EUR (plata unica).
Ti se pare ca au atata bun simt incat sa explice ceva ?
Romanii dorm in ghete balesc la luminile de sarbatori.
Asteapta sa bea, sa petreaca, si dupa anul nou o sa se trezeasca cu Dragnea scapat de parnaie, cu coruptii sl baronii jupani pe tara, iar ei niste "prostanaci, animale" care incep sa goleasca burtile dupa sarbatori.
Tara cretinilor care viseaza frumos.
Aia stau degeaba la Piata Victoriei si Piata Constitutiei sa protesteze, isi iau amenzi de la slugile din jandarmerie, iar boii de romani trec nepasatori cu gandul sa umple burta.
Lasa ca vine un 2018 misto cu dedicatie de la PSD fara numar la boroniada care fura, si cu multa masura pentru cei care muncesc.

Edited by notrust, 14 December 2017 - 13:46.


#38
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Real_NEO, on 14 decembrie 2017 - 13:30, said:

Nu fac nicio confuzie din moment ce am numere Bulgaresti. Stiu exact cati bani am dat pe asigurare.
Bre,  te mai intreb o data: crezi ca asigurarile in Ro sunt moca? Sau crezi ca daca ti se impune taxa de mediu esti scutit de asigurare?

 silesax, on 14 decembrie 2017 - 13:39, said:

E mult 200€ pe an ,20 era bine.
Cîte milioane de autoturisme sînt în tară înmatriculate ??
Vreo 7.000.000 de autovehicule.

#39
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Studiu de caz (personal)

Daca scade impozitul la cotele preconizate, imi voi putea permite lejer un SUV EURO 2-3 cu motor de 4-6L + taxa anuala de poluare pentru bagat pe camp / noroi / drumuri forestiere.

6-8000 EUR masina, inca vreo 2-3000 EUR modificarile la suspensii / sasiu si eventuale mici reparatii. Deci vreo 500 RON impozit anual + 200 EUR taxa mediu anuala. Hai sa zicem 500 EUR anual.

Ies mai ieftin decat cu plata unui impozit la motor de 3L in formatul curent. Aproape 600 EUR. Motoarele de peste 3L sarind direct la +1,500 EUR / an ca impozit.

Concluzie

1) tot pe aia saraci, care se taraie cu o masina de 1000-3000 EUR, ii loveste mai tare alaturi de ITP anual.

2) Culmea, astia saraci cu masini super ieftine erau fix aia care se bucurau cand mai aparea cate o taxa. Nah! Sa le iasa pe nas acum! Posted Image

3) Ba, mai mult, acum le iau astia si banii de reparatii pentru masina incat vor risca sa nu mai ia ITP-ul fara spaga in veci!

4) Masina noua devine din ce in ce mai mult o afacere proasta: decat 15,000 EUR pe o masina noua, nu mai bine 5-6k EUR pe un SH, cu vreo 2k EUR in reparatii + 2k EUR in taxe pentru 7-8 ani? Parca si astia cu masini noi doreau taxe mari pentru aia cu masini SH. Sa va iasa si voua pe nas! Posted Image


PS: nu va mai doriti si nu mai aplaudati cand se introduc taxe pentru unii. Karma is a bitch!

Edited by Quoriah, 14 December 2017 - 13:55.


#40
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 Friskey, on 14 decembrie 2017 - 13:54, said:

Bre,  te mai intreb o data: crezi ca asigurarile in Ro sunt moca? Sau crezi ca daca ti se impune taxa de mediu esti scutit de asigurare?
Nu, nu e moca, dar nici nu dai 400 de euro pe an numai pe asigurare. Si apoi mai ai si impozitul, adica vreo 500 de euro in total. Fa un calcul simplu si vezi unde iesi mai ieftin. La ora actuala merita sa ai masina inmatriculata pe Bulgaria numai daca are o cilindree foarte mare, doar asa ai avea un avantaj financiar. Eventual avantajos mai este si pentru cei ce locuiesc langa granita si se pot duce anual acolo pentru a-si reface actele de rezidenta si sa aiba masina inmatricualta direct pe numele lor. Insa pentru noi restul din tara ce avem masini inmatriculate prin intermediul unor firme, nu mai este niciun avantaj financiar din pricina costurilor foarte mari ale asigurarilor bulgaresti.

Edited by Real_NEO, 14 December 2017 - 14:09.


#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,519
  • Înscris: 07.02.2003

 Quoriah, on 14 decembrie 2017 - 13:39, said:

Sa vedem cum explica PSD-ul ca trebuie sa dai 200 EUR taxa cand masina ta a costat 2000 EUR dupa ce au scos taxa anterioara care era de max 300-400 EUR (plata unica).
Nu o sa explice, dai si gata.

#42
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Daca tot este o taxa pe poluare,sa plateasca poluatorul,adica ala care merge cu masina,eu am masina,dar prefer mersul pe jos cu masina ies foarte rar,de ce sa platesc taxa de poluare,baga ma taxa in pretul combustibilului si atunci plateste ala care polueaza.

#43
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 bobyploiesti, on 14 decembrie 2017 - 14:25, said:

Daca tot este o taxa pe poluare,sa plateasca poluatorul,adica ala care merge cu masina,eu am masina,dar prefer mersul pe jos cu masina ies foarte rar,de ce sa platesc taxa de poluare,baga ma taxa in pretul combustibilului si atunci plateste ala care polueaza.
Vezi cum obtin ce vor hotii de la voi ?
In bezina este taxa de poluare si de drum, NEXT....

#44
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 bobyploiesti, on 14 decembrie 2017 - 14:25, said:

Daca tot este o taxa pe poluare,sa plateasca poluatorul,adica ala care merge cu masina,eu am masina,dar prefer mersul pe jos cu masina ies foarte rar,de ce sa platesc taxa de poluare,baga ma taxa in pretul combustibilului si atunci plateste ala care polueaza.
Pai in benzina deja se gaseste taxa de poluare si de drum ! Sa se taxeze de mai multe ori acelasi lucru, sau cum ?

Edited by Real_NEO, 14 December 2017 - 14:39.


#45
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Eu mi-am dat masina anul asta, ce bine.

Lasati sa bage taxa de poluare ca e tara  plina de rable.

Eu sunt pro taxa
200 euro taxa+impozitul+asigurarea daca ai o rabla de 1000-1500euro eu zic ca  e bine

#46
tot_iooo

tot_iooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 18.04.2007
De fapt majorează impozitul auto dar nu vor ca banii să ajungă la administrația locală ci la cea centrală.

#47
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 zzhunt, on 14 decembrie 2017 - 14:40, said:

Eu sunt pro taxa
200 euro taxa+impozitul+asigurarea daca ai o rabla de 1000-1500euro eu zic ca  e bine
Si eu sunt pro expulzarea PSDul cu alegatori cu tot.
Ca astia sunt cancerul tarii. Milogii, hotii, cersetorii, scutitii de taxe, capusile din spatele celor care muncesc.

Edited by notrust, 14 December 2017 - 14:51.


#48
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 bobyploiesti, on 14 decembrie 2017 - 14:25, said:

Daca tot este o taxa pe poluare,sa plateasca poluatorul,adica ala care merge cu masina,eu am masina,dar prefer mersul pe jos cu masina ies foarte rar,de ce sa platesc taxa de poluare,baga ma taxa in pretul combustibilului si atunci plateste ala care polueaza.
Este deja taxa asta in combustibil :)
De multa vreme.

#49
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Asa e, dar nu vede nimeni asta. Ma refer la cei ce ar trebui sa vada.

#50
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Corect ,taxa este in benzina,cum mulți spuneți,stiam si eu,dar daca nu merg cu masina,de ce sa platesc taxa de poluare,masina polueaza stind pe loc?

#51
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 bobyploiesti, on 14 decembrie 2017 - 14:52, said:

Corect ,taxa este in benzina,cum mulți spuneți,stiam si eu,dar daca nu merg cu masina,de ce sa platesc taxa de poluare,masina polueaza stind pe loc?
Probabil ca va exista o posibilitare de a scoate din circulatie masina pe o perioada determinata ca si in cazul in care nu ai RCA valabil , ( cred ) .

#52
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 bobyploiesti, on 14 decembrie 2017 - 14:52, said:

Corect ,taxa este in benzina,cum mulți spuneți,stiam si eu,dar daca nu merg cu masina,de ce sa platesc taxa de poluare,masina polueaza stind pe loc?
N-ai inteles nimic.
De ce sa mai fie o taxa de poluare, daca deja platim in benzina una ?
Asta ar trebui sa intrebi...
Intrebarea pe care o pui tu face jocul politicienilor.

#53
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
De acord cu ce spui.......De ce sa mai fie o taxa de poluare, daca deja platim in benzina una ?

#54
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

 andreic, on 14 decembrie 2017 - 14:06, said:

Nu o sa explice, dai si gata.

De acord cu tine :)

Era doar o intrebare retorica!

 notrust, on 14 decembrie 2017 - 14:54, said:

N-ai inteles nimic.
De ce sa mai fie o taxa de poluare, daca deja platim in benzina una ?
Asta ar trebui sa intrebi...
Intrebarea pe care o pui tu face jocul politicienilor.

Dubla taxare. Aici sunt alte probleme care din nou pot duce la anularea taxei in instanta.

Inainte, puteau spune ca taxa de mediu era pentru inmatricularea masinii. Acum devine o taxa pe poluare care deja este regasita in benzina iar asta e o problema dpdv legal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate