Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Probleme usa apartament noua (Arta Door)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017
Salut,

Revin cu o noua problema (daca va uitati la postarile mele recente, toate cu probleme legate de renovarea apartamentului Posted Image ).
Daca tot am intors casa cu susul in jos, am decis sa schimb si usa de la intrare. Dupa cautari si documentari nu prea lungi ce e drept, m-am oprit la acest model de usa:

https://www.dedeman....88-cm/p/6039276

O fi buna, rea, aia mi-a placut.
Au venit baietii, au montat-o si aici au inceput problemele... Stiti ca pe partea cu balamalele sunt niste cilindri mici care intra in tocul usii. Cica anti-spargere, dar sunt prinsi cu niste suruburi fragile. Iar acesti cilindri nu se pupa perfect cu locasurile si freaca de mansonul lor de plastic. Unul a frecat asa de rau ca s-a slabit iar surbul nu mai tine, a trebuit sa il dau jos si ii chem pe cei de la montaj sa rezolva.

Bun, asta nu ar fi o problema asa grava, pot sta si fara.

Ce ma framanta mai tare este ca din cele 3 balamale, cea de sus pare ca tine cea mai mare greutate, cea de la mijoc ar mai avea 3-4mm de intrat ca sa sustina, iar cea de jos este foarte aproape de contact complet dar cu complet. In schimb usa este dreapta.Practic din 3 balamale, doar de una sunt sigur ca imi sustine usa. Ce se poate face in aceasta situatie? (Usa are 2 ani garantie, deci as putea sa chem producatorul, dar daca s-ar putea rezolva acasa cu o surubelnita, ar fi mult mai bine.

Si inca 2 probleme, poate legate. Chederul este foarte dur si ai nevoie de forta sa inchizi usa. Evident prietena protesteaza vehement Posted Image  . Se va mai lasa in timp? Poate ca o consecinta, clanta este cam zgomotoasa la inchidere si deschidere/ De incuiat se incuie foarte usor.

In concluzie, ce sa fac cu problemele astea ( in afara de a schimba usa, nu imi mai pun odata vecinii in capPosted Image ) ?

Edited by Zarax, 14 December 2017 - 11:44.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ce fel de cheder, pune o poza ?
La balamale, toti meseriasii stiu ca greutatea sta in aia de sus, daca se pun 3 balamale aia din mijloc trebuie montata mai sus de jumate.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pentru treaba cu balamalele (pe care le-ai vazut cu ochiul liber ca sunt de proasta calitate) ar trebui sa te folosesti de garantie. O usa care nu e prinsa solid in balamale se va lasa in timp spre toc si nu se va mai inchide cum trebuie.
Pentru cheder si zgomot insa, asta-i usa... Am si eu niste vecini in bloc care au montat o usa de buncar si, cand umbla la ea se aude in toata scara... Asta-i viata.

Edited by Dany_Darke, 16 December 2017 - 14:15.
nu cita fara rost


#4
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,551
  • Înscris: 25.04.2007

 overseas, on 14 decembrie 2017 - 11:57, said:

Ce fel de cheder, pune o poza ?
La balamale, toti meseriasii stiu ca greutatea sta in aia de sus, daca se pun 3 balamale aia din mijloc trebuie montata mai sus de jumate.
dorele, cu afirmatia asta m-ai lamurit.

#5
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Eu zis sa rupi raul de la radacina,schimba prietena,pune poza(nu cu prietena, asta este domeniul lui petre)cu chederul, si vom gasi o rezolvare

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Sesizeaza firma producatoare sa trimita pe cineva sa o pasuiasca . Sigur acele balamale permit reglaj , la cele de lemn , clasice se "reglau" cu saibe puse pe cuiul de la balama , le ungeai cu untura de porc si 1 an nu auzeai nimic . Chedarele se pot da cu silicon , exista special pentru garnituri de usi si geam .
Cat a costat usa fara montaj ? daca ne pui o poza cu ea ar fi mai bine, cu usa.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Usile metalice sunt de obicei grele sau foarte grele. Sunt usi care sar binisor de 50kg.
In conditiile astea este oarecum normal ca usa sa se "mai lase" dupa montaj iar problemele astea se rezolva din reglaje.
Si problema cu clanta zgomotoasa se poate rezolva. Pentru asta s-a inventat vaselina Posted Image
Sunt chiar spray-uri cu vaselina foarte bune pentru operatiunea asta.
In ceea ce priveste garnitura de etansare, eu zic ca este mai bine sa fie mai dura - va tine mai mult

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 Cousteau, on 14 decembrie 2017 - 12:16, said:

dorele, cu afirmatia asta m-ai lamurit.

gigele, baga, suntem cu urechile ciulite

#9
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 16.01.2011
Am o usa oarecum asemanatoare insa cam tot in categoria asta de buget. Te sfatuiesc din start sa schimbi butucii pentru ca cei ce ii ai acum din fabrica sunt niste chinezarii de doi bani. Mie mi-a intrat cineva in casa si m-am invatat minte desi niciun butuc nu e 100% infailibil.

#10
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017
Revin cu completări.

Am chemat în prima instanță pe cei de la montaj. Dupa cum mă așteptam, băieții nu prea au avut ce face. Luni o să îi sun le cei cu garanția sa vedem ce fac. Tot luni pun și poze, in weekend sunt plecat. Cat despre butuci, sunt Yale, eu zic că sunt de calitate. Macar ăștia :)).

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
a trecut lunea, a mai venit cineva?

#12
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017
Salut, in urma cererii populare ( slai Posted Image  ), revin cu amanunte dupa mai bine de un an de folosire. Din start, eu sunt multumit.
Cilindrii aia mici care oricum erau doar de forma i-am dat jos, usa se inchide foarte bine.
Balamalele au niste suruburi de reglaj din care am mai ajustat si in timp s-a asezat pe pozitie mai bine.
La inceput se inchidea super greu, dar dupa cateva luni de folosire, s-a mai lasat si acum se inchide perfect. Clanta la fel, nu mai face nici un zgomot.
Broastele nu au nici o problema, merg ca unse. Daca la inceput au fost ceva probleme, in timp s-au rezolvat se pare.

Dupa un an de folosinta, nu are urme de uzura. Ajuta si faptul ca sus si jos are canturi metalice de protectie.

Ce sa zic, pentru cat am dat pe ea, e super ok. Aveti grija totusi la firma care monteaza, sa fie baieti mai seriosi ca aia ai mei.

A, inca un amanunt. Pe site-ul dedeman, scrie ca are 50kg. Niciodata!!! Am fost cu un prieten in ideea ca doi oameni o pot lua lejer. Mare greseala! Are 100kg cel putin, si 3 oameni am murit pe scari pana la etajul 9.

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
Ai idee daca se regleaza stanga dreapta? Vad ca are doar 2 inbus.Attached File  1547196046723.jpg   138.54K   42 downloads

Edited by slai, 11 January 2019 - 10:41.


#14
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017

View Postslai, on 11 ianuarie 2019 - 10:39, said:

Ai idee daca se regleaza stanga dreapta? Vad ca are doar 2 inbus.Attachment 1547196046723.jpg

Nu sunt chiar expert si nu mai tin minte cum am procedat exact, nu as sti sa zic cu siguranta... poti incerca sa misti de suruburi si vezi cum se deplaseaza, o iei pe incercate. Am facut o cautare pe google, dar nu am gasit mai mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate