Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Card bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
A mai avut cineva senzatia ca banca ii ciupeste, intentionat sau poate din greseala, bani de pe card ?
Sau cazuri concrete, demonstrate se cunosc ?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am impresia ca primesc SMS imediat cum iese un ban de pe card, dar in urma intrebarii tale incep sa ma-ndoiesc de sanatatea mea mentala.
Vocile, vocile! Voi le auziti?

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Despre ce card e vorba, de debit sau credit?
Ai tu situatii in care inexplicabil ai ramas fara bani pe card sau vrei doar sa ai o discutie generica?
Daca ai impresia ca-ti dispar sume mici de pe card uita-te in extrasele de cont, poate iti sunt luate niste sume drept comisioane.
Spre exemplu cardurile de credit au comisioane la toate extragerile ori cele de debit la extrageri de la ATM-urile altor banci.

#4
sergiu37

sergiu37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.11.2006
Da, de multe ori.
Se cheamă comisioane.

#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Mie mi s-a întâmplat de curând cu un card de debit. Am cumpărat ceva de la magazinul x în valoare de 500 lei plătind cu cardul. Prin SMS-ul m-au anunțat că s-a extras o singură sumă de 500 lei. Când intru prin internet banking constat doua extrageri identice, una după alta. Iau legătura cu banca, mă trimit la magazin. Iau legătura cu magazinul, mă trimit la serviciul PayU service. Ăia nu și nu că la bancă e vorba. Încerc zile întregi să dau de cineva....în sfârșit recunosc că e o greșeală a băncii și după alte zile, acte de completat mi se întorc banii în cont. Dacă nu verificam, pierdeam banii. Mai e o chestie tare. Am descoperit de card. Prin retragerea sumei de doua ori ajung pe minus cu 500 lei. La sfârșitul lunii mi se oprește comision pt suma „retrasă” din overdraft. După ce-mi dau banii îndărăt ( greșeala lor recunoscută) comisionul retras rămâne. Deci se „ciupește”.

Edited by orlandobarbulescu, 14 December 2017 - 11:53.


#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
nope, e schema aia cand ti se fura a 4-a zecimala dupa virgula

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAdm, on 14 decembrie 2017 - 11:37, said:

Eu am impresia ca primesc SMS imediat cum iese un ban de pe card, dar in urma intrebarii tale incep sa ma-ndoiesc de sanatatea mea mentala.
Vocile, vocile! Voi le auziti?
Depinde si de banca. La ING (cel putin la mine) alertele prin SMS sunt active numai pentru sume de la 100 de lei in sus. Dar oricand pot verifica pe site sau in aplicatia ING.

View PostOpelAstra2002, on 14 decembrie 2017 - 11:32, said:

A mai avut cineva senzatia ca banca ii ciupeste, intentionat sau poate din greseala, bani de pe card ?
Sau cazuri concrete, demonstrate se cunosc ?
Stii ca exista "chestia" aia numita extras de cont, nu-i asa?
Il poti cere printat de la banca, il poti vedea actualizat pe site-ul bancii si in aplicatie, si poate poti primi chiar si rapoarte zilnice/lunare pe mail.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostOpelAstra2002, on 14 decembrie 2017 - 11:32, said:

A mai avut cineva senzatia ca banca ii ciupeste, intentionat sau poate din greseala, bani de pe card ?
Sau cazuri concrete, demonstrate se cunosc ?

Deloc, am doua carduri de credit - unul galben de cumparaturi Raiffeisen si unul maro Star BT si imi tin toate socotelile intr-un Excel.  Pe cel de la Raif cred ca il am de 17 ani.. nu am observat nicio ciuguleala in afara de taxele pe care le stiu... Cel Star BT are doar vreo 5 ani si, la fel... socotelile pe care le tin in Excel apar si in extras.

De regula, in extras scrie ce bani se iau si ce reprezinta. Numai ca, daca nu iti tii singur socotelile ai tendinta sa uiti ca ai dat luna trecuta 2.03 lei pe o apa in Mega Image

Recomand tuturor, daca nu sunteti foarte comozi sa va tineti o socotela intr-un Excel.. in care veti introduce bonurile de POS, pe care le puteti si pastra.
Veti avea max 30 de inregistrari pe luna si veti sti exact ce sume ati cheltuiti pentru a putea confrunta cu extrasul.  Stiu ca e un comportament de pensionar chetros, dar va scapa de stress si bataie de cap atunci cand va apuca indoielile cu privire la sumele utilizate pe card.

Edited by rosix, 14 December 2017 - 12:10.


#9
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostOpelAstra2002, on 14 decembrie 2017 - 11:32, said:

A mai avut cineva senzatia ca banca ii ciupeste, intentionat sau poate din greseala, bani de pe card ?
Sau cazuri concrete, demonstrate se cunosc ?
La mine banii pe card se inmultesc miraculos la fiecare verificare.....bine e posibil sa nu fie asa, eu netinand o socoteala stricta a banilor de pe card....dar senzatia e ca am tot timpul mai multi bani pe card decat socot eu....E vorba de singurul card pe care-l am cel de debit....

#10
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,071
  • Înscris: 19.12.2012
Ce mi se pare de maxim prost gust. ca intotdeauna greseala e in avantajul bancii si in defavoarea clientului. Am avut si eu cateva patanii cu brd si otp.
Pe scurt, atentie mare la tranzactiile esuate cand faceti plati la POS uri ca riscati sa platiti cumparaturile de mai multe ori

#11
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Am card la CEC ;si eu am avut senzatia ca imi dispar bani de pe card ,dar cum n-am tinut niciodata evidenta exacta a sumelor din cont , n-am dat importanta,am crezut ca mi se pare  - pana ce la un supermarket am incercat sa platesc cu cardul; tranzactia a esuat de 2 ori ,pana n-am mai avut bani in cont,asa ca am platit cu alt card .A doua zi am fost la ATM si am scos miniextrasul de cont si pe el se vedea ca platisem de 2 ori cumparaturile cu cardul CEC (in afara de cea ,,legala'' cu celalalt card). Noroc ca pastrasem chitanta cardului cu care platisem; am facut o cerere cu copie dupa chitanta si am primit banii inapoi dupa o saptamana ....totusi era vorba de o suma de genul 173,05 lei ...incasata de 2 ori de acelasi magazin la interval de 1 minut , care i s-ar fi parut oricui in neregula  ...chiar nu exista o protectie software la asa ceva ?!
Acum fac si eu ca pensionarii : in ziua de salariu golesc cardul..

Edited by tinel231, 14 December 2017 - 13:16.


#12
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006

View PostHider141, on 14 decembrie 2017 - 12:00, said:

Depinde si de banca. La ING (cel putin la mine) alertele prin SMS sunt active numai pentru sume de la 100 de lei in sus. Dar oricand pot verifica pe site sau in aplicatia ING.


Stii ca exista "chestia" aia numita extras de cont, nu-i asa?
Il poti cere printat de la banca, il poti vedea actualizat pe site-ul bancii si in aplicatie, si poate poti primi chiar si rapoarte zilnice/lunare pe mail.
Poti sa reduci la 50 lei suma pentru care sa primesti alerta in aplicatia de pe tel. la ING.

#13
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Eu am alerta prin sms la intrari/iesire bani in cont.
BROM, 7 lei. (Internet banking inclus, ca sa vezi cum iti ciupeste banca aia 7 lei din contract :D)

#14
radian3

radian3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.04.2007
La ING poti avea alerta si de la un leu. Si chiar un leu costa lunar sa vezi tot ce misca in cont, in maxim cateva minute de la tranzactie

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Cred ca depinde de cont (curent, de salariu, etc.).
Eu am cont in care primesc salariul, si limita minima e de 100 de lei (verificat in aplicatie pe mobil si in browser).

Edited by Hider141, 14 December 2017 - 22:44.


#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostClovis, on 14 decembrie 2017 - 12:08, said:

La mine banii pe card se inmultesc miraculos la fiecare verificare.....bine e posibil sa nu fie asa, eu netinand o socoteala stricta a banilor de pe card....dar senzatia e ca am tot timpul mai multi bani pe card decat socot eu....E vorba de singurul card pe care-l am cel de debit....

Ar trebui să facem schimb. Eu pățesc taman invers. Poate ne reglăm amândoi. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate