Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Judecata impotriva deciziei de incetare a contractului de munca

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
La mine au fost în jur de un an, un an și ceva, fiecare. Sincer, mi-aș fi dorit să țină mai mult :)

#20
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postcaiuscorneliu, on 14 decembrie 2017 - 23:16, said:

Au și recunoscut că mai bine mă țineau, ieșeau mai ieftin. Cu alții însă le-a mers, făceau șicane și oamenii își dădeau demisia. Eu aveam însă timp și eram dispus să mai stau prin instanțe..
Te felicit!
Pai poate multi nu inteleg de ce patronul vrea sa iti dai demisia, asta inseamna ca pe acelasi post nu mai poate angaja alta persoana, ca ei primesc ajutoare de la stat. Asa daca iti dai tu demisia pot sa angajeze pe altcineva ca nu este vina firmei.
Iti dai demisia? Adica drepturile tale, adio somaj, adio asigurare de sanatate.

View Post_Smiley_, on 15 decembrie 2017 - 09:36, said:

cat au durat procesele? cat de lungi au fost cei "cativa ani de zile" ( © Argent) in care ai stat acasa si ti-ai primit ulterior salariul?
Nu conteaza ca nu costa asa de mult si fie vorba intre noi... tu ai interes sa dureze cat mai mult ca patronul plateste leafa, tu platesti doar 500-1000 de lei la avocat.
Instantele de judecata o buna parte din an au vacanta, procesele dureaza.

Patronul nu te poate da afara ca asa vrea el, adica te poate da, dar trebuie sa te trimita in somaj, trebuie sa iti respecte drepturile, ca tu o sa mergi mai departe si o sa ceri o hartie cu sumele platite catre stat pe ultimul an si daca patronul nu ti-a platit toate sumele... pai o sa se vada pe hartia aia, asa ca majoritatea au interes sa iti dai demisia sa nu te mai duci mai departe, sa nu mai ai drept la somaj, sa nu te mai duci pe la ITM sa mai afli treburi diverse si sa il dai in judecata pe langa plangere la ITM.

Trebuie sa zambesti de bucurie cand iti cere patronul demisia, sa incepi sa strangi dovezi.
Identic cand te plateste cu alta suma, faci poze, faci copie la statul de plata adevarat.
Strange dovada prietene cand lucrezi pe la privat ca pot face o lista cu diverse lucruri de pe la privat, patite de cunosinte de ale mele si de mine, deci patronul nu este asa de destept cat sa acopere toate astea, doar mizeaza ca FIIND FIRMA LUI, EL FACE CE VREA.
Legea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate