Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Achizitie monitoare active de buget strict pentru auditie home-use

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Va salut, si va cer sfatul pentru achizitia unor monitoare de studio active(amplificate), nu conteaza dimensiunea, dar sa sune placut intr-o sufragerie, iar ca pret sa nu treaca de 1200 lei (noi sau sh). Placa de sunet este un Audigy 4, pozitionarea va fi pe latura lunga a camerei (deci cam 4-5 metri distanta intre boxe) si pozitia de ascultare va fi pe pozitia opusa(pe latura cealalta). Genurile muzicale ascultate sunt cele cu mult bass si mai putin pretentioase ca detalii in sunet (deep house, tech house, tribal house, minimal, dar si alte genuri uneori). Avand in vedere ca nu o sa am o placa profesionala sa scot untul din boxe, ma gandesc ca avand corectiile bass/treble din placa de sunet, poate mai compensez lipsa de reglaje a unor monitoare.
M-am gandit la :
- KRK Rokit 6 RPG2 (doar sh)
- M-audio BX8a Deluxe (doar sh)
- Behringer Truth B2031a (doar sh)
- Behringer Truth B2030a (doar sh)
- JBL LSR305 noi (sau sh daca gasesc)
Am avut Microlab Solo 6 si niste Infinity 21i cu un Denon PMA-525R, de care am fost multumit doar partial. Acustica sufrageriei e naspa, bassul nu suna foarte ok, pare cam flat, fara extensie, si mi-ar placea ceva cu un bass misto la volum mic. Exact si asta ma intereseaza, sunet ok la volum mic-mediu. Nu ma intereseaza putere si marime si precizie de audiofil.
Ca referinta, am KRK Rokit 8 care suna demential in studio, si mi-e teama ca vor suna prost in sufrageria mea, dar daca ar suna peste ce-am avut (microlab solo 6 si Denon + Infinity) la volum mic as fi multumit.
Mersi anticipat oricum, si stiu ca sunt baieti priceputi aici care dau sfaturi bune(cum de altfel am mai si primit).

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,577
  • Înscris: 08.03.2017
Nu ai nevoie de monitoare audio la genul de muzica pe care il asculti , in sensul ca nu sunt eficiente .
Recomand sa te gandesti la un sistem 2.1 cu amplificator dedicat , separat .
Bas puternic la volum mic doar cu un sub dedicat scoti , din monitoare niciodata.

#3
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,049
  • Înscris: 10.04.2006
+1 pentru lipsa bas in monitoare.
Am fost in aceeasi situatie ca tine si mi-am luat pe rand JBL LSR 305, nu aveau bas deloc.
Luat 308, ceva mai bine dar tot lipsea cu desavarsire.
Asa ca am luat un subwoofer si acum am 2.1 ca sa am bas la volum mic.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Trebuie intervenit in primul rand la acustica incaperii si pozitionarii incintelor. Acolo se pare ca e problema.
Monitoarele de studio nu au in niciun caz  "mai mult bas" decat boxe pasive de raft HI-FI de dimensiuni similare.
Nici solutia cu boxe de podea sau cea cu subwoofer nu va da rezultate daca nu se intervine la acustica incaperii.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 andreyi, on 14 decembrie 2017 - 08:36, said:

Va salut, si va cer sfatul pentru achizitia unor monitoare de studio active(amplificate), nu conteaza dimensiunea, dar sa sune placut intr-o sufragerie,
Monitoarele de studio nu sunt pentru audiţie muzicală!
Pentru audiţie trebuie să-ţi iei un sistem hi-fi 2.0, adică două boxe. Nu recomand 2.1 sau 5.1 pentru muzică, adică strict pentru audio.
Monitoarele, aşa cum le spune şi denumirea, sunt pentru monitorizare; sunetul lor este plat, tocmai pentru ca reglajele corecte să le faci din instrumentele muzicale, din procesoarele de efecte, din mixer, din procesoarele de sunet etc.

#6
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Pai si daca folosesc reglajele din placa de sunet sau din monitoare pentru un plus de bass sau inalte nu va fi ok? O recomandare de boxe de raft si un amplificator sh as lua in considerare, daca monitoarele pica.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Monitoarele de studio se conecteaza de obicei la interfete audio profesionale(de obicei cu iesiri balansate). Nu prea se conecteaza la placi de sunet obisnuite(tip consumer) de pc.
Despre ce buget vorbim? Chiar SH.

#8
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 PSC, on 14 decembrie 2017 - 12:25, said:

Nu recomand 2.1 sau 5.1 pentru muzică, adică strict pentru audio.
Nu recomanzi pentru că ai auzit măcar un 2.1 făcut cum trebuie și nu suna bine sau din principiu?

#9
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Bugetul e mic rau, adica 1000 lei. Dar am gasit Krk rokit 6 la banii astia. Daca am alternativa ca sunet, optez pentru altceva. Nu ma intereseaza foarte mult conectica, telecomanda,etc. Vreau sa sune placut.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Krk au sunetul mai pe basi in general, deci s-ar putea sa se potrivească. Dacă ai cum insera pe ieșire și un eq "smile", o sa ai și un sunet plăcut.

#11
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Mersi de info. Placa de sunet fiind un Audigy 4 are bass si treble (care au facut treaba ok), si pot regla. Monitoarele KRK au si un reglaj HF pentru inalte din ce-am vazut, deci cat de cat as putea s-o scot la capat. Ma intereseaza ca sunetul sa fie cat mai "in fata", nu mai vreau sunet infundat, lipsa medii, etc.
Am mai vazut niste Magnat 202 sau 808 noi, recomandate pe forum, in eventualitatea imperecherii cu un amplificator sh. M-as putea incadra si la varianta asta, dar mi-e sa nu iasa mai slab sunetul, conectica si comoditatea unui amplificator nu ma intereseaza. Daca nu am alternativa (boxe noi sau sh + amplif) la monitoarele astea KRK Rokit 6, le-as lua. Sau cele Behringer ca au multe reglaje pe ele, si par din review-uri peste M-audio BX8. Nu mor daca nu e bass-ul asteptat sau rezonanta potrivita, doar sa sune corect si placut cat de cat. Si-mi pot crea si un sweet spot la nevoie.

Edited by andreyi, 15 December 2017 - 08:48.


#12
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,049
  • Înscris: 10.04.2006
Dintre krk Rokit, jbl lsr și yamaha hs, krk urile mi se pare că se auzeau foarte înfundat.

Nu poți obține multe informații dintr-un video de pe Youtube, dar era un test cu cele 3 monitoare și se aude diferența, respectiv că krk sună mai înfundat.

#13
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Ce parere aveti de m-audio bx8 d3? Ma tenteaza avand in vedere ca se duc la 1300 lei noi.

#14
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
In afara de M-audio BX8 D3, mai iau in considerare si un amplif sh si niste boxe de raft Monitor Audio MR2(am vazut ca sunt reduse pe la 850 lei) si un amplificator sh din lista:
- Luxman LV-102
- technics SU-VZ320
- Yamaha AX-380
- Pioneer VSX 519 V-K (asta ma incanta cel mai mult ca e mai nou)
Ce s-ar potrivi cu boxele respective?
Iau in considerare si Magnat MMS202 plus un amplif din lista (astea sunt in zona mea si le pot vedea/auzi), dar daca merita Monitor Audio sau M-audio BX8 D3 mai mult, le iau p-alea.

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Technics-ul scoate-l din lista ca oricum suna prost ,inclusiv pe bas. Nici Yamaha nu prea are bas.

#16
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Mi s-a pus pata si am comandat M-Audio AV32.1 nou (cel 2.1) la 800 lei. Sper sa ma multumeasca. Oricum n-aveam bani de cine stie ce monitoare.

Edited by andreyi, 18 December 2017 - 20:45.


#17
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 PSC, on 14 decembrie 2017 - 12:25, said:

Monitoarele de studio nu sunt pentru audiţie muzicală!
[...] sunetul lor este plat
Ba sunt, și pentru audiție muzicală, dacă-ți place să auzi "adevărul" (sunetul "plat"). Nu dictezi tu ce gusturi să aibă oamenii. ;)

#18
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 donjoe, on 22 decembrie 2017 - 09:27, said:

Ba sunt, și pentru audiție muzicală, dacă-ți place să auzi "adevărul" (sunetul "plat"). Nu dictezi tu ce gusturi să aibă oamenii. Posted Image
Sunetul plat ca sunetul plat, dar monitoarele sunt concepute a fi ascultate în near field, in timp ce boxe "normale" se folosesc în far field. Asta e o diferență destul de importantă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate