Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Help!Legare benzi RGB la plafoniera auto

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mario3331

mario3331

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2016
Salutare! Deschid acest topic pt că nu mai știu pe cine sa întreb pt rezolvarea problemei...
Situația sta in felul următor:mi.am cumpărat niște benzi RGB cu ideea de a le monta in masina la picioare ,un fel de lumini ambientale care sa se aprindă și să se stingă progresiv atunci când deschid sau închid ușa.pt asta le.am legat chiar din spatele becului de la plafoniera .problema este că merg un pic cam aiurea și anume atunci când deschid ușa se aprind benzile odată cu plafoniera dar la o secunda se sting.la fel fac și când închid ușa, adică se aprind o secunda atunci când începe să se stingă plafoniera.... Legăturile sunt făcute bine pt că am verificat cu un led firul care duce in modulul rgb și merge odată cu plafoniera dar când pun benzile merg asa cum am spus...cred că e ceva din modul,că e consumator prea mare...poate totuși are cineva o explicație
Multumesc

Edited by mario3331, 14 December 2017 - 00:13.


#2
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
Uite-te peste acest tutorial facut de un roman. El are dacia logan sau ceva de genul. Explica cum a legat firele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sJcDDAt1lxQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 14 December 2017 - 00:10.


#3
mario3331

mario3331

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2016
Mulțumesc,stiu tutorialul.el le.a legat pe contact dar eu vroiam sa le leg pe plafoniera

Edited by mario3331, 14 December 2017 - 00:24.


#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Pãcat cã țin puțin...nu-s construite pentru on\off'uri prea multe.
Fain ca idee

Eu am pus de 1o w fãra polaritate în plafonierã și la parasolare. Aprinse toate 3, lumineazã și sub scaune....dar la fel, nu țin. 3-4 luni. Fain noaptea cînd descui...ai o luminã feericã în interior

Edited by sarac.lipit, 14 December 2017 - 01:08.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Eu îmi pun fir unicolor, foarte subțire, din silicon.

#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 mario3331, on 14 decembrie 2017 - 00:04, said:

...am cumpărat niște benzi RGB ...
Ce soi de benzi ?
Esti sigur ca sint la 12V ? (sa nu cumva sa fie la 5V)
Daca le legi direct la bateria masini, functioneaza bine ? Posibil sa nu se impace cu modulul masini care controleaza luminozitatea becului din plafoniera, ala ce face sa se "stinga" progresiv becul dupa o anumita perioada de timp.

#7
mario3331

mario3331

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2016
Da,sunt de 12 v și merg bine pt că ele aveau mufa pt bricheta.
Da,e ceva legat de modul și de stingerea sau aprinderea  progresiva,dar ce?care sa fie explicația?

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai la becul din plafoniera tu nu ai chiar 12V, ca ai mai putin. Cind deschizi si inchizi usa, becul din plafoniera este alimentat printr-un variator de tensiune care alimenteaza becul la o tensiune mai mica, ca sa-i scada din intensitatea luminoasa. Becul din plafoniera fiind cu filament, se aprinde si la 6V, numai ca nu lumineaza asa de tare. Acum nu stiu sa-ti spun chiar exact ce se intimpla, dar cert este ca atunci cind becul de plafoniera trece pe variator, benzile tale RGB nu se mai impaca cu variatorul.

Nu stiu sa-ti spun exact care ar fi rezolvarea. Dar mai mult ca sigur ca un coleg electronist este posibil sa vina cu o idee.
Dupa mintea mea si avind in vedere ca am putine cunostinte in electronica, eu as masura prima data ce tensiune am la bec, dupa care as face un mic montaj cu un tranzistor si un releu, plus ce mai trebuie, ca sa pot actiona cu tensiunea becului din plafoniera bobina releului si cu contactele releului as alimenta banda din alta parte.
Daca asa nu merge, ca si asa se incurca treaba cu variatorul de tensiune, as lega banda de becul din usa. Singura problema ar fi ca daca inchid usa, se stinge si banda si in cazul asta se impune si montarea unui temporizator cu releu, care sa functioneze la 12V.

Sa vedem insa ce spun colegi care se pricep la electronica.

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
mario3331, eventual specifica modelul si anul de fabricatie a masinii pentru ca cei ce-s cunoscatori sa-ti indice unde-i modulul ce variaza tensiunea de alimentare a becului din plafoniera, eventual ce solutii poti adopta direct in cazul tau, fara pre multe complicatii locale in plafoniera.

#10
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
...si uite asa va mai aparea o stire de genul:
http://stirileprotv....-capitalei.html
http://www.ziare.com...iseleff-1223433
http://alba100.ro/al...ns-mers-0050371

#11
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
@initiator la ce masina vrei sa faci tu treba asta? Poate cineva. care stie mai multe despre modul in care sunt alimentate becurile din plafoniera, ar putea da o solutie de rezolvare.

Poate ar trebui sa ai un modul care sa alimenteze cu 12V ledurile, modul care sa isi ia 12v (de la bricheta sa zicem) si care doar sa primeasca semnal on/off de la plafoniera.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate