Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Crestere de salarii cu 35% la unii bugetari de la 1 decembrie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sa descopere de ce nu sant bani ..

#20
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
Intrebare: aceste mariri includ scaderea salariului cu 25% sau sunt in plus?

#21
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 OriginalCopy, on 14 decembrie 2017 - 00:19, said:

E foarte bine ca le maresc. Inseamna ca avem bani la vistierie. Simtul civic ne spune sa asteptam pana ne vine randul, asa cum se intampla si afara. Vrem o tara ca afara, corect? Apai sa ne comportam ca afara. Omul sfinteste locul.
Nu, nu sant bani la vistierie, ne imprumutam pe pietele private externe, ca sa-i aruncam. Deficit bugetar asta inseamna, diferenta intre incasari si plati.

#22
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 catalina1, on 14 decembrie 2017 - 01:40, said:

: Academiei Oamenilor de Ştiinţă din România; cluburilor sportive universitare; Institutul Cultural Român; Secretariatul de Stat pentru Culte; instituţiilor publice de spectacole sau concerte aflate în subordinea consiliilor locale sau judeţe

Ti se face rau. Câți bani aruncați, chiar și fără măririle astea...
Noi posibili votanti pesede dar dintro categorie sociala mai inalta.

Edited by Benderbut, 14 December 2017 - 06:44.


#23
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
''Crestere de salarii cu 35% la unii bugetari de la 1 decembrie''
Inseamna ca inflatia va fi de 40%, vom avea cea mai scumpa benzina, motorina si preturi marite la toate produsele, fata de toata Europa.

Edited by nico123, 14 December 2017 - 06:47.


#24
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,289
  • Înscris: 31.08.2006

 ioana1973, on 14 decembrie 2017 - 06:38, said:

Nu, nu sant bani la vistierie, ne imprumutam pe pietele private externe, ca sa-i aruncami.

  Bani pe care ii vor plati generatiile care ne vor urma, daca ne vor mai urma aceste generatii la ce ritm de plecare a tineretului e in Romania. Dar, sigur ca politicienilor putin le pasa de acest aspect.

#25
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004
Eu vad in stire ca se majoreaza cu 35% salariul brut. In mana ajunge mai putin. Sa nu fie o chestie ca la ITisti, adica astia erau scutiti de niste impozite si trebuie sa creasca cu 35% brutul ca sa ajunga cam la tot atat in mana cat castigau si pana acum odata cu mutarea la anagajat a contributiilor. Daca mai scadem si inflatia...

PSD-ul e mester la mariri pe hartie.

#26
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,104
  • Înscris: 03.07.2008

 Chayah, on 14 decembrie 2017 - 02:06, said:

Eu mă întreb de unde vor fi scoși banii ăștia.

Sunt trei surse de finantare:
1. Imprumuturi;
2. Imprumuturi;
3. Imprumuturi.

#27
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,911
  • Înscris: 31.03.2003

 OriginalCopy, on 14 decembrie 2017 - 00:19, said:

E foarte bine ca le maresc. Inseamna ca avem bani la vistierie. Simtul civic ne spune sa asteptam pana ne vine randul, asa cum se intampla si afara. Vrem o tara ca afara, corect? Apai sa ne comportam ca afara. Omul sfinteste locul.
In cazul asta de ce statul nu-si achita datoriile contractuale si cele asumate prin legi?
De ce este lasata la o parte infrastructura in anul 2018, conform bugetului?

#28
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 01.05.2004

 oaspetele, on 14 decembrie 2017 - 07:26, said:


De ce este lasata la o parte infrastructura in anul 2018, conform bugetului?
Altă întrebare!?

#29
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,911
  • Înscris: 31.03.2003
Ce dracu mai caut eu in tara asta?

#30
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Studiu de impact la PSD? Singurul studiu care m-ar interesa la PSD, ar fi studiul de impact al unui glont cu capatana lui Draqnea.

Edited by sas1975, 14 December 2017 - 08:30.


#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 Einstein_Albert, on 14 decembrie 2017 - 00:22, said:

mda, intre timp  nu prea mai sunt bani de platit indemnizatia de crestere copil.
Ei nu sunt... sunt in buget.

#32
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

 OriginalCopy, on 14 decembrie 2017 - 00:19, said:

Simtul civic ne spune sa asteptam pana ne vine randul, asa cum se intampla si afara. Vrem o tara ca afara, corect? Apai sa ne comportam ca afara. Omul sfinteste locul.

Si cat ar trebui asteptat pentru niste drumuri decente, pentru ceva autostrazi, pentru trenuri care merg cu ceva mai mult decat 50 km/h? Pana se depopuleaza orasele din Moldova si din Baragan? Sau este un numar minim de morti pe strazi, care trebuie atins, pana cand cineva hotaraste ca asteptarea s-a terminat?
Dar pentru niste spitale decente pana cand trebuie asteptat? Pana ne mor bunicii din cauza de lipsa de tratament pentru boli cronice? Sau pana ne mor sotiile la nastere din cauza de infectii intraspitalicesti netratate pentru ca nu au fost fonduri? Pana murim noi ca nu se mai continua programul cu hepatita C? Sau mai rau,  pana ne mor copiii din cauza de ....... (Doamne fereste!, dar asta e una din realitatile cotidine romanesti carora nu i-a venit randul dar ....... trebuie sa se astepte civilizat! "Ca afara!"
Ouups. Greseala mea. Bolnavii nu prea voteaza, copiii nu, iar mortii doar cu cine trebuie! Deci deduc ca cel putin un studiu de oportunitate s-a facut!

Din ce am retinut de-a lungul timpului stiu ca ai ceve firma in domeniul IT ului, oricum am vazut ca esti unul dintre cei mai priceputi pe aria de specialitate (felicitari, chiar apreciez asta). Am vazut ca esti foarte exigent cand iti cauti colaboratorii (am vazut un anunt de al tau candva), iarasi bravo tie - stii ce vrei si de ce ai nevoie, cu toate ca, iarasi, am vazut mai demult, cum cineva te lua peste picior in legatura cu cat de putin esti dispus sa-ti platesti angajatii ( irelevant ).
Unde vreau sa ajung: hai sa luam una din institutiile de mai sus, recte Curtea de Conturi. Poti sa-mi spui cum se ajunge acolo? Este una din cele mai dezirabile si ravnite pozitii. Salarizare super ok, munca usoara, responsabilitate minima. Cati din cei care sunt angajati acolo au ocupat o functie in urma unui concurs corect? Cati au ajuns pe functii pe baza de "voce si talent"? Si nu ma refer neaparat la politrucul pulifrici ajuns acum in locul lui Vacaroiu!

Avand in vedere ca:
- astia de la Curtea de Conturi verifica primarii, consilii judetene etc despre cum au cheltuit bani publici si pot dispune recuperarea banilor, pot face rapoarte care ajung in Justitie etc;
- in particular, avem situatia de Teleorman in care urmeaza sa stabileasca, la vot (noaptea mintii) in Consiliul Judetean daca acesta se constituie in parte civila impotriva Teldrum (vai ce suspans, dar daca ....?).

nu este evident ce rost au majorarile astea?

Si o ultima intrebare, nu vreau sa o iei ca atac la persoana:
Ai vreun contract cu statul?

Edited by gelublabla, 14 December 2017 - 08:50.


#33
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

 aris86, on 13 decembrie 2017 - 23:55, said:

...se majorează cu 30% cuantumul brut al salariilor de bază de care beneficiază personalul din cadrul: Academiei Oamenilor de Ştiinţă din România...
Mda, floarea savantilor din Romania, printre care Dinu Sararu si IPS Teodosie. Despre AOSR : https://pressone.ro/...de-intretinuti/
Teoretic, pseudo-academia asta are printre obiective si cercetarea. Eh, hai sa vedem cata cercetare fac: http://www.aosr.ro/e...a-1996-prezent/

Quote

„România liberă“: Cum a fost alcătuit bugetul AOSR pe 2017?
Adrian-Alexandru Badea: Bugetul este de 7,1 milioane de lei. Suma de 1,3 milioane reprezintă salariile personalului de sprijin, pentru care avem o schemă de 56 de oameni. Peste 40 de posturi sunt ocupate. Suma de 5,2 milioane de lei reprezintă indemnizațiile membrilor AOSR. Membrii titulari primesc o indemnizație brută de 2.000 de lei, membrii corespondenți de 1.400 de lei, iar membri de onoare 1.000 de lei. Membrii prezidiului au cu 20% mai mult. Indemnizațiile reprezintă cea mai mare parte din buget. Este vorba de 500.000 de lei pe lună.

Care este bugetul alocat pentru cercetare-dezvoltare?
Foarte mic. Anul acesta am avut alocați 516 mii de lei. Asta pentru că noi suntem finanțați, sută la sută, de la bugetul de stat. Și dacă bugetul spune că nu sunt bani, asta e. Sunt oameni care nu depun eforturi foarte mari în cadrul Academiei, pentru că sunt în vârstă, sunt bolnavi. Și la noi vârsta medie este de peste 70 de ani. Academiile, în toată lumea, sunt instituții de consacrare, cu oameni care au făcut ceva în viața lor, ajunși, spre pensie. Ei sunt primiți într-un astfel de for.

Există, totuși, un Centru de cercetări avansate...
Practic, l-am desființat, pentru că nu mai are cu ce să funcționeze. Banii -care veneau pe proiectele de cercetare, adică venituri proprii, se duceau direct la bugetul de stat. În aceste condiții, nu puteam plăti oamenii implicați în aceste proiecte. De doi ani, în Legea bugetului de stat scrie că nu avem dreptul să încasăm nimic pentru că toți banii atrași se varsă direct la bugetul de stat. La minister, mi s-a spus că singura soluție este aceea de a ne face un Institut de Cercetări, pe persoană juridică. Am făcut actele și le-am depus la Ministerul Cercetării. Centrul de Cercetări Avansate va fi transformat în institut.

Care sunt dotările Centrului?
Noi avem 80 de calculatoare și laptopuri. Eu spun că sunt chiar prea multe. Nu cred că există un membru al nostru care să aibă nevoie de un laptop. Noi avem membri asociați persoane fizice și juridice. Avem asociați, persoane juridice, diverse universități. Facem cercetările împreună, pentru că membrii noștri provin din aceste universități.
Mai mult de atat, la ei pe site apare o evaluare ISI din 2015 - majoritatea articolelor publicate de acesti ilustrii oameni de stiinta sunt in reviste romanesti, cu citari 0. Sunt si cateva articole cu citari decente dar acolo savantii nostri sunt autori secundari/tertiari.
Si nu in ultimul rand, pagina principala a AOSR unde isi prezinta activitate, cum ar fi prezentarea absolut geniala SÂNGELE VERDE DIN IARBĂ DE GRÂU - o idee promovata si de Hippocrates Health Institute, o organizatie ce anunta ca pot trata cancerul prin metode raw vegane/traditionale: https://sciencebased...-the-spotlight/
Astia sunt savantii Romaniei, platiti de la bugetul de stat sa-si decerneze premii si sa se simta importanti. Activitate stiintifica serioasa ioc, impact pentru societate 0. Dar hai sa le dam mai multi bani pentru ca fuck logic.
Ah, da e si Ecaterina Andronescu printre ei. Ca doar nu putea chiar ea sa lipseasca.

Edited by vpiti, 14 December 2017 - 08:54.


#34
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 26.02.2010
In vara, au crescut indemnizatiile doar membrilor Academiei Romane, insa la angajatii din Institutele Academiei Romane, ultima majorare de salariu a fost in decembrie 2015, sunt oameni cu vechime in munca de 40 de ani si primesc salariu minim pe economie, deoarece au salariu calculat la nivelul anului 2009 plus spor de importanta nationala si de vechime.
Incepe sa starneasca masee populare intre ele.

#35
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
degeaba, sunt mariri plafonate de grilele din legea salarizarii, adica ei cresc cu 35% brut, vreo 7% net, dar in limita anexelor pe salariile brute din 2022
deci in nici un caz nu sunt sume importante, vor beneficia cei cu salarii ff mici (1500-2000-3000 de lei), cei de mai sus vor fi oricum plafonati si poate chiar vor avea salariile scazute

#36
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 Chayah, on 14 decembrie 2017 - 02:06, said:

Eu mă întreb de unde vor fi scoși banii ăștia.

s-a rectificat bugetul la sfarsitul lui noiembrie si la capitolele la care nu se mai pot finaliza achizitiile/investitiile se iau banii si se realoca acolo unde se pot termina niste lucruri sau de redistribuit la social, restante ale comunitatilor locale, etc.
asa a fost in fiecare an.
tot ce a fost bugetat pentru investitii (in special) si nu s-a cheltuit, s-a redistribuit in noiembrie, pentru cheltuieli manevrate de multe ori pe ascuns in decembrie.
toate guvernele au facut asa si baga cheltuieli pe ascuns de ochii presei, se fac si manevre mari, fix cat sa ajunga la 2,98% deficit, ca sa fim laudati ca nu l-am depasit.
parca ciolos anul trecut vroia sa dea prin redistribuirea fondurilor de la autostrazile nefacute la cumpararea de fregate de cateva ori mai scumpe decat le luau altii.

Edited by casuta_papusilor, 14 December 2017 - 09:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate