Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Estimare pret reparatie indoitura

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Buna seara. Am o indoitura pe un Citroen C3. Ma poate ajuta cineva un pret aproximativ al reparatiei? Indreptat, chituit, vopsit. Nu merge doar chituit ca e prea mare indoitura. Un pret orientativ macar la o reparatie facuta corect, nu de mantuiala.Attached File  Indoitura.jpg   91.08K   198 downloads

Culoarea e metalizata.
Luneta si stopul se cumpara separat. Ma intereseaza reparatia indoiturii, eventual bara spate care nu e deformata decat 1 mm adancita, nu stiu la aia ce poate face, eventual doar vopsita.
Vreau sa stiui daca sa iau banii de la asigurare si sa o duc in service . Ca daca stau dupa ei dureaza 2 luni. Ideea e sa ma incadrez cu toata reparatia in banii primiti chiar daca pun stop din dezmembrari.
Luneta o sa o caut la un centru de parbrize. Eventual pe comanda.

Edited by PoeOvidiu, 13 December 2017 - 22:43.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
350lei fara chituire, sunt niste baieti care indreapta cu "ventuze". Problema e ca este luata vopseaua...

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Pai nu e deformata vizibil. Se simte doar daca pui mana. Dar trebuia si un mistocar.

Ma intereseaza si cu vopsire. ca e belita vopseaua. Posibil sa fie destul de mult de vopsit. Nu stiu unde pot incepe si termina ca e dintr-o bucata panoul ala.

Edited by PoeOvidiu, 13 December 2017 - 22:49.


#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,440
  • Înscris: 31.01.2010
Bara o indrepti cu un pistol de incalzit.
Asa se procedeaza

Edited by Ion_Bumbu, 13 December 2017 - 23:00.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Da, bara se face. Indoitura e cu probleme, s-a...presat muchia. Nu va iesi doar cu ventuze. Trebuie indreptat, incarcat, vopsit. Nervi de fier sa ai.

#6
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Daca se închide bine hayonul poți lua banii liniștit. Acum depinde de cit îți oferă.
Din dezmembrări poate e mai ieftin hayon complet fata de o luneta noua .
Lovitura e mica, daca e meseriaș vopsește local și pierdut de zici că nici nu a fost atinsă.
Estimez din burta, in euro și acoperitor:  100 reparația aripii, 50 bara, 50 stopul 100 hayon 50 vopsit daca nu e la culoare.

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Mulțumesc. Am hotărât sa luam banii și sa o facem noi chiar dacă e nevoie sa mai punem ceva.  Nu ne permitem sa stăm 2 luni fără mașină.
Haionul nu e îndoit decât sub luneta puțin.  Are un fel de zgârietură adâncă de 1mm . Se vede si in poza.Dar aia cred ca nu afectează. De închis se închide perfect.

Edited by PoeOvidiu, 14 December 2017 - 06:29.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Un element costa caa 3-4oo, montatul vreo 2oo si vopsitul 3oolei.
Din cauaza asta am zis ca poate merge indreptat cu ventuze, iar pentru muchie si zgarieturi merge un pic de chit (dar foarte putin) si vopsit.

Edited by arg, 14 December 2017 - 07:36.


#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Stiti ceva de parbrize Fuyao ? Mi se pare cam chinezesc numele dar au un centru mare de parbrize chiar langa mine. As intreba la ei de luneta dar mi-e frica sa nu fie nasoale.

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Am sunat la ei. Au luneta pe stoc. 290 de lei cu montaj cu tot. Una SH e 200 si am si sansa sa nu mearga dezaburirea. Cred ca o montez azi. Au un loc liber de la 11. Mi-au oferit 1100 lei asigurarile. Deci mai raman 700 pentru reparat indoitura  si bara spate, ca un stop e 100 de lei in dezmembrari. Cred ca ma incadrez chiar daca mai pun eu 100 de lei nu e bai.

Edited by PoeOvidiu, 14 December 2017 - 09:29.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu as pune luneta noua.

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Pai noua si pun. La 290 de lei cu montaj cu tot cat e noua nici nu ma gandesc sa pun veche. E 200 una veche plus inca vreo 50-60 montajul. Asa ca pentru 20-30 de lei nu merita.

Am gasit si stop in Cluj. 60 de lei. Azi il iau. Deci raman 750 pentru indoitura si vopsit bara.

Edited by PoeOvidiu, 14 December 2017 - 10:26.


#13
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Reparat in regie proprie iesi cel mai bine doar ca sumele decontate sunt fara TVA.
De ce nu intrebi si matale de un tinichigiu bun in Cluj asa doar dam cu presupusul
200-250 lei manopera la Logan si 300-350 de lei manopera la auto straine asta in Oradea dar daca vrei lucru de calitate eu am platit si 350 de lei la Logan

Edited by Nytro84, 14 December 2017 - 10:58.


#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Chiar asa. Stie cineva un tinichigiu bun in Cluj?

Am lasat masina la montat luneta. 290 de lei cu 2 ani garantie la luneta si 10 luni la montaj.

Edited by PoeOvidiu, 14 December 2017 - 11:58.


#15
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

 arg, on 14 decembrie 2017 - 07:36, said:

Din cauaza asta am zis ca poate merge indreptat cu ventuze,
Ventuzele se folosesc cind masina are vopseaua intacta si sint indoituri valurite.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
am vazut cum se lucreaza, mestereau baietii la o usa infundata de Mazda, muchia mai avea neregulalitati, dar nu se vedeau decat de aproape si in lungul muchiei.
350lei si 2 oameni cateva ore.

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Am adus masina. Am sters zona cu o carpa si surpriza. Vopseaua e belita fix langa muchie dar are doar 2 zgarieturi. ce Se vedea de parea dusa era nu stiiu ce. cred ca luata de pe tir. Ma tenteaza tare sa nu o mai revopsesc. Sunt doar 2 zgarieturi de 2 cm de lungi si de 1-2mm latime.
O sa incerc sa fac poze cand demontez in seara asta stopul. Sa se vada mai bine. dar daca se poate scoate fara revopsire mai degraba as retusa zgarieturile cu varful unei scobitori bagat in vopsea pe nuanta. Eventual comand 50 ml vopsea sau cat e minim.  Eventual revopsesc doar bara.
Muchia nu e prea afectata sau daca e nu e vizibil. Am pus si mana si nu se simte aproape deloc. Practic e indoita fix langa muchie.


Apropo. Luneta Fuyao pare ok.  Chair daca firma care monteaza se numeste "New Xin Wang" . Spre deosebire de originala parca are pe lateral partea aceea neagra putin mai ingusta cu 1 cm. Se vede marginea capitonajului de plastic. In rest e ok.

Edited by PoeOvidiu, 14 December 2017 - 16:49.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Pai daca nu te deranjeaza vopseaua vb cu ventuze.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate