Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Programe pentru calcule electrotehnice în mediul CAD

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Alex_1kV

Alex_1kV

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.12.2017
Salut. Vreau sa va prezint un nou program pentru calcule electrotehnice şi proiectarea iliminarii stradale în mediul CAD.

MeteorCalc SL pune la dispoziție următoarele caracteristici principale:
Simularea de rețele iluminat stradal la orice nivel de complexitate;
Calculul de curenți de scurt-circuit. Cu renții de scurt circuit sunt calculaâi conform IEC60909 (ultima ediție 2016;
Calculul de pierderi voltaj. Pierderile de voltaj în iluminatul stradal datorat încărcărilor neechilibrate sunt calculate pentru fiecare fază individual luând în considerare pierderile în conductorul neutru;
Calculul sumei puterii și curenților de încărcare. Curenții de încărcare sunt calculați pentru fiecare fază individual și pentru conductorul neutru;
Specificații și explicații ale echipamentului. Sunt disponibile următoarele specificații: stâlpi iluminare stradală, fundații stâlpi, The following specifications are available: street lighting poles, pole foundations, corpuri de iluminat, cabluri, cabluri, dispozitive de împământare, echipamente electrice și cabluri;
Obținerea de tabele de date ale unităților de iluminat strada utilizate în proiect;
Desenarea automată a schemelor detaliate a alimentatoarelor stradale;

Edited by ggelu, 20 December 2017 - 19:11.
-


#2
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
la pretul ala nu merita investitia in soft

#3
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Mda... am reusit pana la urma sa vad despre ce e vorba , dar pretul... e mai scump decat BricsCAD-ul pt care am dat 600 euro si MeteorCalc SL costa 900 euro...
Nu merita investitia.

Edited by ggelu, 20 December 2017 - 19:11.


#4
Alex_1kV

Alex_1kV

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.12.2017
MeteorCalc este un program foarte specializat. Productivitatea proiectanților de instalații de iluminat exterioare crește de câteva ori prin utilizarea acestui plugin, și investiția se plătește după primul proiect mare.  Ce preț considerați acceptabil?

#5
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai... nu concep ca un plugin sa fie mai scump decat softul suport. Chiar de la Fairsoft am luat BricsCAD-ul cu 600 si un plugin sa fie 900... e deja bataie de joc. Lasa ca mai bine e cu creionul si hartia ca si pana acum ca nimeni n-a murit de atata matematica.

#6
Alex_1kV

Alex_1kV

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.12.2017
Înțeleg argumentele dvs. Dacă plugin-ul este mai scump decât platforma CAD - pare anormal. Dar există platforme CAD mai ieftine decât MeteorCalc și există platforme CAD mai scumpe decât MeteorCalc (AutoCAD).
Vă sugerez să descărcați versiunea de încercare și să evaluați posibilitățile tehnice. Veți face proiecte de 5-10 ori mai rapide. Apropo, puteți să faceți în mod liber proiecte reale (mici) utilizând versiunea trial.
Am scris acest subiect pentru a nu promova MeteorCalc, ci pentru a obține critici constructive din partea profesioniștilor din acest forum.

#7
Alex_1kV

Alex_1kV

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.12.2017
“Lasa ca mai bine e cu creionul si hartia ca si pana acum ca nimeni n-a murit de atata matematica”   Vreți să faceți toate calculele, să trasați diagrame și să obțineți specificații timp de 10 minute? Am auzit că de la 1 februarie, FairSoft oferă reduceri foarte mari

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate