Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Lipire Samsung S8 plus.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dirt01

dirt01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.12.2016
Are coltul spart si are o bucatica sarita si as vrea sa-i pun ceva acolo in loc. Imi este ca daca ii pun folie de sticla o sa stea ridicata in acea parte in care este lipsa bucatica aia din display.Ar merge sa ii pun un pic super glue sau o bucata de scotch apoi sa pun folie de sticla peste. Ce parere aveti ?

Attached Files


Edited by dirt01, 13 December 2017 - 14:43.


#2
mircea_aq

mircea_aq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 09.07.2008
Sa faci ceea ce trebuie, se repara intr-o ora:

Nume Piesă: Display
Cost Piesă: 1022.06 RON
Manoperă: Inlocuire componente cu lipire
Cost Manoperă: 83.3 RON
Include Adeziv: Da
Cost Adeziv: 18.2 RON
Observații: Rama face parte din modulul display.

#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
eu sunt de parere sa lasi tehnologia asta avansata si sa iti iei un telefon simplu sau mai greu de spart. Sau eventual sa schimbi displayul cu sticla. Lasa jucatul, ca dauneaza.

Edited by Al3xandru35, 13 December 2017 - 15:01.


#4
dirt01

dirt01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.12.2016

View PostAl3xandru35, on 13 decembrie 2017 - 14:56, said:

eu sunte de parere sa lasi tehnologia asta avansata si sa iti iei un telefon simplu sau mai greu de spart. Sau eventual sa schimbi displayul cu sticla. Lasa jucatul, ca dauneaza.
nu as fi dat atatia bani pe un telefon, dar l-am luat cu 1000 lei si e in perfecta stare de functionare, doar vreau sa ii pun o folie pe ecran si ma gandeam ca o sa incomodeze un pic jos acolo daca nu face contact perfect.

#5
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
de incomodat normal ca o sa incomodeze, e sticla sparta si adezivul de la folie nu o sa se aseze corect. Eu unul nu l-as fi luat. Pe langa ca pot sa iti intre cioburi de sticla in deget, ai sansa sa ti se extinda crapatura in timp, sau la urmatorul impact, bye bye display. O husa dinaia military ar merge mai bine ca o folie.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
1) cauta o protectie de sticla care se lipeste si peste portiunea curbata de ecran. Nu adopta metoda "dorel" cu superglue, fiindca in viitor nu mai poti inlocui sticla/ecranul.
2) ai grija sa nu te trezesti cu Politia sau fostul proprietar la usa, daca telefonul e cumparat de la un necunoscut. 1000 de lei e prea putin pentru un S8 Plus, chiar si in starea asta.

#7
dirt01

dirt01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.12.2016

View PostHider141, on 13 decembrie 2017 - 15:08, said:

1) cauta o protectie de sticla care se lipeste si peste portiunea curbata de ecran. Nu adopta metoda "dorel" cu superglue, fiindca in viitor nu mai poti inlocui sticla/ecranul.
2) ai grija sa nu te trezesti cu Politia sau fostul proprietar la usa, daca telefonul e cumparat de la un necunoscut. 1000 de lei e prea putin pentru un S8 Plus, chiar si in starea asta.

View PostAl3xandru35, on 13 decembrie 2017 - 15:03, said:

de incomodat normal ca o sa incomodeze, e sticla sparta si adezivul de la folie nu o sa se aseze corect. Eu unul nu l-as fi luat. Pe langa ca pot sa iti intre cioburi de sticla in deget, ai sansa sa ti se extinda crapatura in timp, sau la urmatorul impact, bye bye display. O husa dinaia military ar merge mai bine ca o folie.
L-am luat de la un amanet cu garantie 30 de zile, nu cred ca o sa fie vreo problema. Nu are nici o fisura pe ecran sau altceva doar acolo jos, o sa pun putina banda neagra apoi folie de sticla cu full cover cu margini negre.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdirt01, on 13 decembrie 2017 - 15:24, said:

L-am luat de la un amanet cu garantie 30 de zile...
Ramane valabil ce am scris mai sus. Cele mai multe produse de la amanet sunt vandute de catre hoti, fiindca asa scapa cel mai repede de ele.
Sunt 99,9999% sigur ca e si cazul telefonului tau.

#9
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Daca nu stiti ce vorbiti nu mai induceti oamenii in eroare.
Se poate schimba toata sticla fara display mult mai ieftin.
Am schimbat pana acum la mai multe modele de samsung+ceva iphone-uri fara nici un fel de probleme.
Unui singur S6 a aparut o bula dupa cateva luni deoarece propietaru mi-a adus un lipici ieftin.
Se poate face acasa insa daca nu ai mana fina si foarte multa rabdare nu iti recomand deoarece vei sparge disply-ul

Nu iti recomand sa folosesti lipici/scotch.
Comanda sticla din china+lipici loca mai bun mai mult de 100 lei nu este, apoi te duci la un service si intrebi cat costa sa il schimbe.

#10
mtcojo

mtcojo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 21.03.2005
Buna idee super informație...treci peste ESD...

#11
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009

View PostDementozaur25, on 13 decembrie 2017 - 18:26, said:

Daca nu stiti ce vorbiti nu mai induceti oamenii in eroare.
Se poate schimba toata sticla fara display mult mai ieftin.
Am schimbat pana acum la mai multe modele de samsung+ceva iphone-uri fara nici un fel de probleme.
Unui singur S6 a aparut o bula dupa cateva luni deoarece propietaru mi-a adus un lipici ieftin.
Se poate face acasa insa daca nu ai mana fina si foarte multa rabdare nu iti recomand deoarece vei sparge disply-ul

Nu iti recomand sa folosesti lipici/scotch.
Comanda sticla din china+lipici loca mai bun mai mult de 100 lei nu este, apoi te duci la un service si intrebi cat costa sa il schimbe.
Ei află cu stupoare că la S7 edge și S8/S8+ nu poți schimba numai sticla deoarece ecranul este curbat și nu îl poți dezlipi acasă, plus că s-ar putea în timp să te alegi cu aceea dungă roz sau verde, asta dacă reușești să îl faci. Baftă la ESD.

#12
tank

tank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 07.09.2006
La s8 poti schimba doar sticla. Am gasit un tip pe olx. E 600 de lei. Am trimis o prietena sa o schimbe si e foarte multumita.

#13
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Posttank, on 26 decembrie 2017 - 18:21, said:

La s8 poti schimba doar sticla. Am gasit un tip pe olx. E 600 de lei. Am trimis o prietena sa o schimbe si e foarte multumita.
Si? Esti fericit? De prietena, nu de sticla, ca aia nu se schimba decat cu foarte mari riscuri.

#14
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

View PostMMVVDD, on 20 decembrie 2017 - 15:26, said:

.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZpKb6-uCKPw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite ca se poate.[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZpKb6-uCKPw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dementozaur25, 29 December 2017 - 01:22.


#15
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
Și îți place ce a lucrat tipul acolo. Mie cel puțin nu mi se pare profesionist. Nu are mașină de vidat...bla bla bla. Lucru nașpa.

#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Pentru o solutie de avarie sau in lipsa de fonduri pentru un ansamblu de display+touchscreen probabil merge.

Se vede in clip si in altele de pe canalul respectiv ca aproape la fiecare telefon rasar cate unul sau mai multi pixeli morti sau raman si cu urme de la torta (primul clip cu Galaxy Note Edge).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate