Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Pietre la limba?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ma doare in gat pe partea dreapta, initial am zis ca este ceva de la sinuzita, m-a tras curentul si etc... m-am uitat mai atent in gura si in partea dreapta in spatele la limba pe peretele din dreapta se vede un punct alb, deci ori este o afta bucala si m-am lovit eu cu ceva mancare, am atins peretele cu vreo bucata de paine sau corvrig, oricum ceva tare cat sa zgarie peretele respectiv si sa rezulte o afta bucala(alba) ori am pietre la limba.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AIGpUPiipOE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam in cat timp se vindeca aftele bucale? Si pietrele la limba se pot scoate la doctorul de familie sau trebuie trimiere la chirurgie?
Nu reusesc sa ma uit prea bine la ele ca lumin cu lanterna de la telefon si cum apas pe limba imi vine sa vomit.

Exact in zona asta, doar ca se vede ceva alb mai mic.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ziXj8FVGBMY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Clateste-te cu bicarbonat de sodiu.
Si ia suplimente cu magneziu daca vrei sa scapi de orice fel de pietre in organism: la amigdale, rinichi, vezica, etc.

#3
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Deci o sa astept cateva zile sa nu fie vreo afta bucala, dar pare pietricica fixata in peretele drept din gura, pietricica alba.
O sa incerc si cu bicarbonat de sodiu.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006
Pietre la limba? Posted Image Posted Image

#5
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
La canalele glandelor salivare.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
cred ca este vorba mai degraba despre amigdaliti, depuneri intarite si urat mirositoare, formate in cavitatile amigdalelor.
ai avut infectii in gat, raceli, raguseli dese in copilarie sau si la aceasta varsta ? exudat faringian ai facut vreodata ?
incearca sa mananci covrigi uscati sau coaja tare de paine, s-ar putea sa iasa amigdalitul din cavitate.

#7
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
asta am eu acum nu stiu cum sa fac sa supravietuiesc

#8
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am mancat ceva covrig tare si de atunci ma tot supara gatul, avand sinuzita cronica am zis ca de la vremea asta am facut sinuzita, cand ai sinuzita cronica ceva durere de gat sau de cap intra la "este de la sinuzita".

Asa ca am luat o lingura de bucatarie si am dat dat peste zona respectiva sa vad ce este, piatra sau afta bucala, am dat cu coada de la lingura si a sarit piatra din loc.
A ramas o gaura de toata frumusetea in locul respectiv, din pacate am inghitit piatra si am doar gaura, cred ca erau 2 pietre ca am mai bagat degetul ca se mai vedea ceva alb si acum am o gaura mare si una mica.
Deci pietre erau.
Am facut ceva gargara cu apa cu sare ca ma doare gatul.

Ce sa va zic? Nici nu stiam ca exista asa ceva, o sa ma uit maine mai atent ca acum sunt obosit la cat m-am cautat prin gura.

M-a lasat si durerea de ureche, o sa cumpar maine bicarbonat si o sa fac si gargara cu bicarbonat.
Va multumesc mult de tot.

Edited by Argent, 13 December 2017 - 21:34.


#9
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Este pe youtube un filmulet cu un medic tanar care se opereza singur de pietre la canalele glandei salivare: sta in baie, in fata oglinzii, si se scocioraste o vreme si apoi scuipa doua pietre.

Poti face fotografii cu camera foto pusa pe macro, blitz-ul activat. Faci mai multe, descarca-le pe calculator si vei gasi cel putin una in care se vede bine locul.
(Eu fac asa cand trebuie sa merg la stomatolog, pentru a sti eu insumi ce noutati s-au mai ivit in partile mai greu vizibile ale danturii. Pa un monitor de 19, vad perfect orice detaliu).

Edited by Anca12, 13 December 2017 - 22:23.


#10
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Pai si dupa indepartare nu se mai formeaza?

#11
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Cine stie? Poate se mai formeaza, poate mai intarzii formarea...

Ar trebui stimulate glandele salivare, de ex. sa nu moi painea in ciorba, ci sa mesteci painea mai uscata in saliva (prima digestie) si apoi sa adaugi in gura ciorba.

La o chiuveta de bucatarie, daca nu dai debit la apa, nici azi, nici maine, se acumuleaza depunerile pe teava de scurgere.

Trebuie sa-ti reglezi si tipul alimentatiei, au spus colegii, mai sus.

#12
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am facut gargara cu sare si gargara cu bicarbonat.
Am bagat periuta la amigdalite ca asa apare pe google, cica pe langa ca asa se curata limba se poate da si cu periuta pe pertele respectiv sa razuiasca pietre.
Gaura se observa in continuare.
Am facut gargara cu apa si sare, am bagat strepsils si paracetamol, m-a mai lasat gatul.

Am scos ceva sange si cu o chestie mai ciudata de undeva de sub limba, am facut gargara si am dat cu periuta.
La 21:00 ma duc si mai fac o gargara cu bicarbonat.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Gaura asa ramane, nu se vindeca, poate sa se mai micsoreze, atat.

#14
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Incerc sa ma documentez de ce naiba au aparut pietrele astea, o sa cumpar maine si ceva ceai de Limba Cerbului, sa nu cumva sa imi apara pietre la rinichi. Cel putin in urma cu cativa ani nu aveam asa ceva ca am facut o ecografie.
Ce sa zic? Incerc sa fac un obicei sanatos din gargara cu bicarbonat, sa ma uit cu atentie prin gura.

#15
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Pietrele in organism apar de la carenta de magneziu, calciul are nevoie si de magneziu pentru a fi asimilat in mod corect, altfel se depune aiurea, apar pietre la diverse organe, apare tartru, se calcifiaza vasele de sange, etc. Omul de azi prea mult calciu in dieta, poate sa fie si de la apa de robinet prea dura de pilda, si insuficient magneziu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ApxLTx5M45I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ma pregatesc de culcare si o sa urmaresc video manine ca la ora asta nu cred ca retin prea multe.
Doar vreau sa intreb daca ajuta la ceva daca iau o cana care filtreaza apa?

Apa de la robinet beau, ba chiar ma gandesc ca beau foarte putina apa, daca beau 1 litru de apa este minune, beau o sticluta mica de 500ml de apa pe zi, cred ca nici macar o sticluta de apa nu beau.

Edited by Argent, 15 December 2017 - 22:12.


#17
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
De cand am citit patania ta stau si ma caut in gura in fiecare seara inainte sa ma bag in pat.... mai ceva ca la stomatolog

#18
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Pai trebuie sa bei 2 litri de apa zilnic, altfel o sa ai probleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate