Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

De ce s-a stricat dulceata?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
qqn

qqn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.12.2017
Am facut acum 5 luni gem de piersici dupa o reteta de pe net:
- am taiat piersicile
- am pus zahar si lamaie
- le-am lasat asa 30 min
- dupa le-am fiert 2 ore
- dupa ce s-a racit am pus-o in borcane

Am gustat-o atunci si era buna. La cateva zile am mancat din ea, si la fel, era buna. Astazi cand am deschis un borcan, avea un miros urat, mucegai pe deasupra, si era.. naspa la gust. Am aruncat-o pe toata.

Ce am facut gresit de s-a stricat?

#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Sunt taman ț variante.
Borcanele le-ai sterilizat la micounde?
Capacele le-ai fiert?

#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Orice conserva trebuie sterilizata , ca sa fie o conservaPosted Image

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
cand dulceata mucegaieste atunci nu a fost fiarta destul sau nu are zahar cat trebuie.
Bunica punea deasupra un strat subtire de zahar ca sa nu mucegaiasca.

Sau nu ai sterilizat borcanele si capacele.

In general mucegaieste cand intra in contact cu aerul.

Edited by business11, 13 December 2017 - 11:46.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Gender Not Telling

You should...


Am facut si eu chestii prin bucatarie citind tutoriale de pe net, tot pe aria asta am ajuns. Ba cu juma de casa in spuma, ba cu peretii cu ciorba radauteana, ba cu bucataria in flacari...

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 qqn, on 13 decembrie 2017 - 11:51, said:


nu

No fix de aia.
Existau deja in borcane, pe capace, medii proprice de dezvoltare a mucegaiului.
Pe langa asta, nu le-ai inchis etans astfel incat le-ai oferit aer ca sa creasca.

Anul viitor deschide topicul inainte sa incepi :)

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Borcanele trebuie spalate si sterilizate. Eu, dupa ce le spal bine, le bag in cuptorul incins pentru 10~15min si, dupa ce le scot, pun dulceta/compotul in ele asa fierbinti cum sunt (folosind manusi bineinteles). Pun capacul si rastorn borcanul cu gura in jos, pe un prosop/carpa, si il las asa pana se raceste. Am prins “secretul” cu ani in urma de la o gospodina si de atunci nu am dat gres niciodata. Nu mucegai, nu gust modificat, nu … nimic.

#8
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

 Naijax, on 13 decembrie 2017 - 12:01, said:

Borcanele trebuie spalate si sterilizate. Eu, dupa ce le spal bine, le bag in cuptorul incins pentru 10~15min si, dupa ce le scot, pun dulceta/compotul in ele asa fierbinti cum sunt (folosind manusi bineinteles). Pun capacul si rastorn borcanul cu gura in jos, pe un prosop/carpa, si il las asa pana se raceste. Am prins “secretul” cu ani in urma de la o gospodina si de atunci nu am dat gres niciodata. Nu mucegai, nu gust modificat, nu … nimic.
''Cine știe, cunoaște Posted Image '' Note +10 Posted Image Un exemplu bun de urmat întocmai!

Edited by TheStarkestTruthMatters, 13 December 2017 - 12:14.


#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cel mai sigur, trebuia sa sterilizezi borcanele. adica, dupa ce le-ai inchis, trebuia sa le fierbi in baie de apa vreo 80 de minute.
mai exista posibilitatea sa pui dulceata fierbinte in borcane, dar e riscant.

#10
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 qqn, on 13 decembrie 2017 - 11:38, said:

Am facut acum 5 luni gem de piersici dupa o reteta de pe net:
- am taiat piersicile
- am pus zahar si lamaie
- le-am lasat asa 30 min
- dupa le-am fiert 2 ore
- dupa ce s-a racit am pus-o in borcane

Am gustat-o atunci si era buna. La cateva zile am mancat din ea, si la fel, era buna. Astazi cand am deschis un borcan, avea un miros urat, mucegai pe deasupra, si era.. naspa la gust. Am aruncat-o pe toata.

Ce am facut gresit de s-a stricat?

Nu cred ca era reteta de dulceata ca aia ii total altfel si trebuie sa ai zahar 1kg/kg fructe, ai incercat ceva tentativa de gem.
O reteta de pe vremea bunicii care nu prea da gres nici in zilele noastre arata altfel:
-tai/desfaci fructele (daca ii cazu) si le pui direct in oala la fiert, fara apa, fara zahar, fara nimic. Nu le pui cu zahar si le tii 2 zile sa dospeasca ca nu faci jinars.
-fierbi tot pana cand zeama lasata de fructe incepe sa se ingroase. Dureaza vreo 2-3 ore cel putin in fuctie de foc si de cantitate, timp in care trebuie sa amesteci sa nu se prinda de fundul oalei.
-adaugi zaharul. 600-700g/kg fructe. Nu pui mai putin ca o sa-ti iasa o borseala dupa cateva luni.
-fierbi tot, amesteci si elimini spuma care rezulta. Dupa ce scoti (aproape) toata spuma mai fierbi vreo 15-20 min tot.
-borcanele trebuie spalate bine si sterilizate in cuptor.
-bagi gemul cald in borcanele calde, le legi cu celofan sau le pui capac.
-pui borcanele pe o patura groasa (sau ceva izolant) ,le acoperi cu alta patura groasa si le lasi sa se raceasca lent pana a2-a zi.

Cu reteta asta poti sa tii gemul si 3-4 ani si nu se strica. Tin minte cand eram copil ca am avut un borcan de gem de afine desfacut si uitat in camara vreun an si l-am gasit "mumificat", da comestibil si fara gram de mucegai.

Edited by gabyxm, 13 December 2017 - 12:24.


#11
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

 qqn, on 13 decembrie 2017 - 11:38, said:


- dupa ce s-a racit am pus-o in borcane


Se pune fierbinte in borcane.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,502
  • Înscris: 30.10.2003

 gabyxm, on 13 decembrie 2017 - 12:22, said:

Cu reteta asta poti sa tii gemul si 3-4 ani si nu se strica. Tin minte cand eram copil ca am avut un borcan de gem de afine desfacut si uitat in camara vreun an si l-am gasit "mumificat", da comestibil si fara gram de mucegai.
Ala a fost un gem de care nici mucegaiul nu a vrut sa se mai atinga :))))


Ce este mucegaiul?
Mucegaiurile sunt ciuperci microscopice saprofite sau parazite care traiesc pe plante sau materie animala, sub forma de filamente (Fungi) care se inmultesc prin spori. De obicei, cresc si se dezvolta in conditii de umiditate si caldura insa o pot face usor si la temperatura din frigider.

#13
Rhandy

Rhandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 18.07.2012
Poti sa sterlizezi borcanele la microunde sau pur si simplu spalate bine borcanele si capacele, pusa dulceata fierbinete in ele, la inceput putin lichid si plimbat pe toti peretii borcanului, umplut, inchis etans si lasat sa se raceasca sub niste paturi. Eu asa am invatat si tine dulceata ani de zile. Cele mai vechi borcane de dulceata pe care le am sunt din 1995. Bineintelese sunt inca nedesfacute. Mai desfac cate unu odata la ceva timp si mananc. Sunt foarte bune :)

Edited by Rhandy, 13 December 2017 - 12:59.


#14
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 Bursul, on 13 decembrie 2017 - 12:27, said:

Ala a fost un gem de care nici mucegaiul nu a vrut sa se mai atinga Posted Image)))

Pai nu asta ii scopul oricarei conserve? Sa reziste cat de mult timp, sa fie comestibila si sa nu se mucegaiasca/borseasca/dospeasca dupa cateva luni de stat in borcan?
Stai linistit, ca l-am taiat felii cu cutitu si l-am mancat asa Posted Image . Era comestibil 100%, fara probleme.
Asta se intampla si la silvoiz daca sta multa vreme. Ii fiert foarte bine si nu prinde mucegaiul de el chiar daca nu-i inchis ermetic. Daca sta multa vreme il gasesti mumificat.

#15
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Spun si eu cam la fel, cu unele nuante:

Gemul de piersici este predispus la mucegaire, este mai fleoscait.

Se face gemul, scazut mai mult, nu prea zemos. Cand este aproape gata, in cuptorul rece se pun borcanele spalate si se aprinde cuptorul. In acest mod, borcanele goale se vor incalzi lent, se vor relaxa tensiunile interne si nu vor crapa (pastrez aceleasi borcane de ani de zile, de acum nu mai crapa).

Dupa un sfert de ora de infierbantare, se ia cu o carpa uscata cate un borcan, se pune fierbinte pe un prosop gros (nu pe alceva, sa nu aiba soc termic) si se pune cu lingura de lemn gemul fierbinte in borcanul fierbinte. Primele dua linguri turnate sunt critice, daca borcanul este prea incins, fierbe in el ce ai inceput sa torni (eu "miros" de aproape aerul ce radiaza din borcan, imi mdau seama ca este prea fierbine, mai astept o jumatate de minut).

Imediat ce s-au umplut cele 10 borcane de 800, inchid borcanele si tot atunci le introduc in cuptorul cu focul la minim, unde le las 20 minute, apoi sting focul si las acolo borcanele pana a doua zi.

Deci smecheria consta in a lucra tot lantul acesta fara pauze, fara racire, totul este fierbinte si nu intra bacterii si alte acelea.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 qqn, on 13 decembrie 2017 - 11:38, said:

Am facut acum 5 luni gem de piersici dupa o reteta de pe net:
- am taiat piersicile
- am pus zahar si lamaie
- le-am lasat asa 30 min
- dupa le-am fiert 2 ore
- dupa ce s-a racit am pus-o in borcane

Am gustat-o atunci si era buna. La cateva zile am mancat din ea, si la fel, era buna. Astazi cand am deschis un borcan, avea un miros urat, mucegai pe deasupra, si era.. naspa la gust. Am aruncat-o pe toata.

Ce am facut gresit de s-a stricat?

ai aruncat tot gemul sau tot continutul borcanului cu gem mucegait ? facusera mucegai si celelalte borcane ?
borcanul respectiv a facut mucegai pentru ca au existat conditiile propice dezvoltarii acestuia - capace/borcane nesterilizate, contact cu aerul, inchidere neetansa a borcanului.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
N-au fost etans inchise borcanele, Trebuia  dupa fierbere, cand ai pus-o in borcane, sa le intorci cateva secunde borcanele cu capacul in jos, ca sa se astupe eventualii pori. Eu asa am vazut ca face nevasta-mea. Sau sa folosesti aspirina, pentru conservare.

Edited by myshyk, 13 December 2017 - 14:33.


#18
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Eu nu am sterilizat nimic, am spalat borcanele, le-am uscat bine cu servetele de bucatarie, si apoi am pus in borcane asa mai fierbinte, am inchis capacele si gata, am dulceata din 2009 vara foarte buna doar ca s-a mai intarit ceva (pe unde iese apa asta chiar nu stiu, de se intareste), sunt inchise ermetic.

Reteta era asa: 1 Kg capsuni, 300 g zahar, pus cu o zi in urma zaharu peste ele, se lasa sirop si fiert in acel sirop fara apa pana se leaga normal.
NU conteaza ca pui 1 kil sau 300 g zahar la 1 kil de capsuni, pentru ca la final tot atata procent zahar are si e la fel de legat, diferenta este ca daca pui 1 kil de zahar, fierbi mai putin timp pana se leaga, daca pui 300 g fierbi mai mult pana se leaga tot la fel.
Mie mi-a iesit cu 66 g carbohidrati la 100 g dulceata, aia din comert are intre 66 si 75 g carbo, deci mi-a iesit f bine.
Daca e fiarta bine si se leaga cum trebuie, nu se muncegaieste.
Am pus ca prostul mai putin zahar crezand ca asa reduc cantitatea de zahar la 100 g dulceata, m-am inselat, m-am ales cu 2 ore de mestecat in loc de mai putin.

Zaharul e cel mai bun conservant, asa de idiot si de daunator e, ca nici bacterile nu-l baga in seama, desi e o sursa de energie, n-are nici un fel de nutrient folositor.
Numai noi oamenii ne punem pe el de ne-am nenorocit.

Exista ceva numit deoxyglucose phosphate adica tot ca zaharul si glucoza doar ca nu se metabolizeaza.
Intra in organism dar...nu se transforma in energie, oare ne-am mai ingrasa daca facem dulceata cu asta ?!
Era mai simplu sa inlocuim cu indulcitori dar nu poti...face dulceata cu asa ceva ! Trebe zahar sau glucoza destula peste fructe sa-si lase siropu pana a doua zi, chiar daca ai pune apa cu indulcitori ce fierbi ? Nu merge, nu se leaga apoi.
Dulceata adevarata e aia fara gelatina, fierbi in siropul fructelor pana se leaga.
Astia pun gelatina ca reduca mult cantitatea de zahar per 100 g dulceata, dar aia nu mai e dulceata, are un gust de tot rahatul, fierbe putin si se leaga de la gelatina, nu in mod natural sa scada.

Edited by versacic, 16 December 2017 - 06:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate