Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre minciuna si mincinosi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Mi-a cerut o dată nevasta: "spune-mi că mă iubeşti"! eu i-am răspuns: "de ce, vrei să te mint?"...

#20
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

View PostZark, on 13 decembrie 2017 - 11:55, said:

Chiar cunosc pe cineva care minte foarte mult.

Minciuni pe care le tolerez la acea persoana: am atatia bani la banca (si el nu isi permite un pachet de tigari)... am firma in orasul cutare (si el nu conoaste o strada in orasul respectiv)... am facut aia si aia in ziua cutare (chiar daca nu-si da seama ca in ziua aia era la baute cu mine)... astea ma amuza, desi ma prefac ca cred cand imi zice, sunt om bun, ii fac pe plac.

In cazul asta este vorba de fictiune, omul ala isi inventeaza identitati.  Si eu stiu dintr-astia din care isi inventeaza identitati.


Quote

FICȚIÚNE, ficțiuni, s. f. 1. Reprezentare falsă produsă de imaginația cuiva (obișnuită în creațiile literare) și care nu corespunde realității; născocire, plăsmuire a imaginației. Cu ficțiunile pe care le ceteam întărîtam și mai mult suferința mea. GALACTION, O. I 101. Am avut totdeauna deosebită aplecare pentru ficțiuni. ANGHEL, PR. 175. 2. (Jur.) Procedeu prin care legea presupune existența unui fapt (fără ca acesta să existe) pentru a face din el fundamentul unui drept. – Pronunțat: -ți-u-.


O fictiune frumos scrisa se numeste roman sau nuvela.  Sunt mincinosi care sunt talentati la scris, spre exemplu VCTudor. Bine, ala era si putin dilimache.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMarro, on 13 decembrie 2017 - 12:22, said:

Am citit undeva, nu mai stiu unde, ca omul e singura fiinta din universul cunoscut care-si fura singur caciula si apoi se jura ca nu fura.
Nicio alta vietate nu e capabila de minciuna.

Intr-adevar,mare constatare.Cred ca a durat foarte mult pana si-au dat seama.
Stau si ma intreb ce alta vietate,in afara de om,poate sa graiasca/vorbeasca astfel incat sa fie capabila de minciuna?

View Postzartdato1-0, on 13 decembrie 2017 - 13:17, said:

spre exemplu VCTudor.

Sa nu-mi zici ca ai citit ceva scris de el.In afara de gunoaiele din ziare.

#22
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View PostMarro, on 13 decembrie 2017 - 12:22, said:

Am citit undeva, nu mai stiu unde, ca omul e singura fiinta din universul cunoscut care-si fura singur caciula si apoi se jura ca nu fura.
Nicio alta vietate nu e capabila de minciuna.
Si maimutele mint, nu asa complex ca omul. Inteligenta vine la pachet cu minciuna.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaicozac, on 13 decembrie 2017 - 13:07, said:

Mi-a cerut o dată nevasta: "spune-mi că mă iubeşti"! eu i-am răspuns: "de ce, vrei să te mint?"...
Sper că ai adăugat un zâmbet în convorbire, fiindcă altfel fie nu mai cunoşteai mâncare caldă în acea zi, fie nu mai serveai desert.

#24
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
A TRECUT 1 AN

Attached Files



#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postomuspan, on 13 decembrie 2017 - 13:56, said:

Si maimutele mint, nu asa complex ca omul. Inteligenta vine la pachet cu minciuna.
Pentru cei care ne-au creat actuala versiune a sistemului de operare cu care funcţionăm, minciuna reprezintă un aşa-zis final release al acestei versiuni.
Probabil că următoarea versiune, pe lângă asta, va veni cu funcţii noi, împrumutate, să zicem, de la cameleon: să ne schimbăm culoarea pielii în funcţie de mediul înconjurător sau de ansamblul poşetă+săndăluţe, să ne schimbăm fizionomia feţei atunci când imităm pe cineva, să putem vorbi şi pe alte limbaje în afara celui uman... cine ştie cum va evolua şi genetica celor din Pleiade.

Edited by PSC, 13 December 2017 - 14:36.


#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Minciuna poate fi "inghitita" doar daca e o chestiune de viata si de moarte, sau, daca e atat de frumoasa si denota atata inteligenta, incat devine de admirat. In rest, sunt inutile in cele mai multe cazuri.

#27
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
sinceritatea iti poate aduce boli necunoscute eu uite asta apreciez ca si cinematografie uite o mostra de film
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wgyePqFyhK8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Bai nu stiu, da eu cunosc pe unu ce minte de sparge. Om in toata firea. Simte nevoia sa minta, nu stiu, da baga de el niste minciuni mari cat china. Il prinzi cu minciuna repede, n'are nici'o jena.
Sau ii spui o chestie azi, il inveti cum sta treaba la un coclender si cateva saptamani mai tarziu, il vezi asa cu un ton grav cum iti explica procedura si spune ca e fara gres si numa asa a procedat in ultimii 10 ani. Te uiti la el si nu stii daca e atat de bou sau tu atat de prost si te inseala memoria cand stii f bine ca doua saptamani mai devreme planta varza cu verdele'n jos...
Amu m'am invatat, daca misca buzele, e clar, minte. Sunt unii din astia.
Voi ce credeti ca povestile au aparut asa din senin?

#29
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

View Postjamalex2001, on 13 decembrie 2017 - 14:32, said:

A TRECUT 1 AN

Minciuna politica sau minciuna de manipulare.  Asta este una dintre cele mai perverse, se amesteca un strop de adevar si se pune un lighean de minciuni, punand tot timpul inainte stropul de adevar.  Cei mai perversi folosesc stilul asta de minciuni.
Chestia este ca daca ii acuzi de minciuna iti vin cu stropul de adevar, sunt tupeisiti si tari in gura, vorbesc mult fara sa spuna nimic, dar dovada totala ca sunt mincinosi este atunci cand fac totul ca sa ii reduca la tacere pe cei care le spun ca-s mincinosi!  Cand un suspect de a fi mincinos iti interzice sa-i spui ca-i mincinos (sub diferite forme) sau face totul ca sa iti interzica posibilitatea sa iti exprimi unghiul de vedere, atunci iti da certitudinea ca este mincinos.  E suficient sa vezi televiziunile mincinoase din Romania.
Dar cel mai recent exemplu il avem astazi in parlament, mincinosii Pesede au incalcat regulamentul ca sa inchida gura opozitiei.

View Postargentum, on 13 decembrie 2017 - 16:07, said:

Bai nu stiu, da eu cunosc pe unu ce minte de sparge. Om in toata firea. Simte nevoia sa minta, nu stiu, da baga de el niste minciuni mari cat china. Il prinzi cu minciuna repede, n'are nici'o jena.
Sau ii spui o chestie azi, il inveti cum sta treaba la un coclender si cateva saptamani mai tarziu, il vezi asa cu un ton grav cum iti explica procedura si spune ca e fara gres si numa asa a procedat in ultimii 10 ani. Te uiti la el si nu stii daca e atat de bou sau tu atat de prost si te inseala memoria cand stii f bine ca doua saptamani mai devreme planta varza cu verdele'n jos...
Amu m'am invatat, daca misca buzele, e clar, minte. Sunt unii din astia.
Voi ce credeti ca povestile au aparut asa din senin?

Sunt deliciosi astia, ei sunt mitomanii!  Posted Image

Edited by zartdato1-0, 13 December 2017 - 18:53.


#30
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
sunt deliciosi cat timp sunt la stadiul de gluma. dar depinde de context, poate fi profesional, poate fi in familie etc., problema poate deveni f grava. astia, in stadiu cronic, devin violenti. nu violenta fizica, ci verbala, comunicare, bully, etc. relatia cu ei devine f dificila. isi tin minciuna pana in panzele albe, neaga orice evidenta, trec la discreditatrea celuilalt etc. pana la urma si pe forum vedem asa ceva, da pe forum, dai click pe o alta pagina si gata. in real life mai grei cu ignoratu in anumite situatii. ii ai membrii de familie, colegi, prieteni etc.
eu dau cu ignor cat pot, dar e destul de dificil. relatiile devin toxice etc.
nu stiu daca e regula generala, ma gandesc ca am o experienta relativ limitata, am intalnit doar doua cazuri, un pic diferite, dar ambele oarecum in aceeasi palarie. ce pot spune, pe baza observatiei mele, e ca mereu ii vezi in alte anturaje. nimeni nu'i poate suporta prea mult.

#31
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View Postadisz, on 13 decembrie 2017 - 13:43, said:

Intr-adevar,mare constatare.Cred ca a durat foarte mult pana si-au dat seama.
Stau si ma intreb ce alta vietate,in afara de om,poate sa graiasca/vorbeasca astfel incat sa fie capabila de minciuna?

bai, minciuna intra in sfera moralei.  Doar oamenii necinstiti mint.
E un fel de intoarcere intentionata a unui rationament cu susul in jos. Si o fac, fie refuzand adevarul unei concluzii, fie distorsionandu-l.
Cand spunem ca nicio alta vietate nu e capabila de minciuna, nu ne referim la capacitatea gandacilor sau a babuinilor de a face inferente si de a le intoarce pe dos, ci la faptul ca, distorsionand adevarul prin minciuna, omul nu se ridica nici macar la nivelul unui animal incapabil sa cunoasca adevarul si cu atat mai putin sa-l distorsioneze. Cu alte cuvinte, decat sa fii necinstit si sa minti  mai bine te-ai catara in craci si ai urla ca un babuin.

Altceva ce sa zic? tu poti sa stai in continuare sa te intrebi care animal face "critica ratiunii pure" a babuinilor.

View Postzartdato1-0, on 13 decembrie 2017 - 13:03, said:

A se minti pe sine!  A-si fura singur caciula!
Chiar, de ce crezi ca fac unii oameni asta? De ce crezi ca ajung sa se minta pe sine?  Ce crezi ca  ii determina pe unii mincinosi sa-si autojustifice, siesi, minciunile?
E simplu. De prosti ce sunt.
Minciuna nu are de-a face cu inteligenta ci cu prostia. Doar un prost nu intelege ca adevarul e intotdeauna cartea castigatoare - chiar daca pentru el platesti un pret mare.

Edited by Marro, 14 December 2017 - 00:10.


#32
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Minciuna este un mecanism adaptativ pentru a iesi din situatii nasoale de multe ori.
De multe ori ai de castigat mintind, si aia cum ca minciuna are picioare scurte e vrajeala uneori, daca stii sa minti, nu se afla, bine, depinde de caz.

#33
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postscaiba, on 13 decembrie 2017 - 12:28, said:

Nu ştii câinele meu.
Porcu' ăla se pârțuie ca o iapă, pute de îți cade părul din nas și se uită apoi la mine cu niște ochi mari, și goi...
Degeaba am încercat să le explic unor amici că n-am fost eu și degeaba mă privea câinele insistent, ei au zis tot ca și tine:


Mincinos mic. Dai vina pe caine !

#34
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostMarro, on 13 decembrie 2017 - 12:22, said:

Am citit undeva, nu mai stiu unde, ca omul e singura fiinta din universul cunoscut care-si fura singur caciula si apoi se jura ca nu fura.
Nicio alta vietate nu e capabila de minciuna.
asa am crezut si io multa vreme, dar mi-am dat seama ca m-am inselat. sunt multe animale care mint, de ex cucul, porumbeii aia ce fac pe mortii, cameleonul, caracatita......

#35
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

View Postargentum, on 13 decembrie 2017 - 18:51, said:

sunt deliciosi cat timp sunt la stadiul de gluma. dar depinde de context, poate fi profesional, poate fi in familie etc., problema poate deveni f grava. astia, in stadiu cronic, devin violenti. nu violenta fizica, ci verbala, comunicare, bully, etc. relatia cu ei devine f dificila. isi tin minciuna pana in panzele albe, neaga orice evidenta, trec la discreditatrea celuilalt etc. pana la urma si pe forum vedem asa ceva, da pe forum, dai click pe o alta pagina si gata. in real life mai grei cu ignoratu in anumite situatii. ii ai membrii de familie, colegi, prieteni etc.
eu dau cu ignor cat pot, dar e destul de dificil. relatiile devin toxice etc.
nu stiu daca e regula generala, ma gandesc ca am o experienta relativ limitata, am intalnit doar doua cazuri, un pic diferite, dar ambele oarecum in aceeasi palarie. ce pot spune, pe baza observatiei mele, e ca mereu ii vezi in alte anturaje. nimeni nu'i poate suporta prea mult.

Sunt de acord, asa-i, pot da dovada de agresivitate in modul lor de comunicare, cand li se spune in fata ca mint sau cand le sunt demontate minciunile, dar nu toti, unii dintre ei.
Ii gasesc deliciosi din pozitia de simplu spectator, daca esti nevoit sa fii in contact permanent cu astfel de mincinosi trebuie sa fie un calvar.  In general e vorba de tulburari psihice, chiar daca nu foarte grava, la cei mai multi mitomani. Principala caracteristica a tulburarilor psihice este deformarea realitatii (contruirea unei lumi imaginare care sa ii permita confortul psihic necesar, nu degeaba li se spune nebuni celor care au discursuri ireale/absurde).  

Dar astea sunt cazurile de mincinosi patologici, cazurile cele mai grave sau cele mai triste/haioase in functie de pozitia din care priveste fiecare.

Ma intreb cum poate fi interpretata minciuna ministrului ala care aduce bursa de la Londra la Bucuresti. Eu cred ca este o minciuna, nu doar prostie, destinata unui public extrem de prost.  Cam acelasi public caruia ii era destinat clipul pentru sustinerea legilor hotesti promovat de proasta de la Craiova, Olguta.  

Adica minciunile cu intentie, altele decat cele ale celor cu tulburari psihice, sunt calibrate in functie de public.

#36
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017
Exista minciuni care salveaza vieti si exista minciuni care te degradeaza sufleteste, care distrug. In spatele unei minciuni sau unui adevar sta intodeauna iubirea sau neiubirea, curajul sau lasitatea, un spirit slab sau unul puternic etc. Conteaza, prin urmare, de ce minti sau de ce spui adevarul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate