Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

soricei in pod

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
animax20000

animax20000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 21.08.2006
Buna ziua stimati colegi de forum.Cum se poate scapa de soricei in pod?Am incercat cu mancare de soricei(pasta aceea colorata) si cu capcana de soareci...dispar ptr 1,2 luni si apoi apar iar..mentionez ca,casa este noua si este de tip duplex.Multumesc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pisică ?

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
poze, din ce materiale e podul, ce depozitezi in el, ce e dedesubt

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,114
  • Înscris: 22.05.2003
Cel mai eficace si ieftin mijloc ramane pisica.
O pisica clasica, fara figuri de felina de rasa.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
Atata timp cat soriceii vor avea mancare...vor veni mereu..

#6
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Toamna se trag de pe camp pt iernare, lipici, otrava, incearca si aparat cu ultrasunete, io am dat rateu da am auzit-o pe una ca asa scapa. Si eu ma confrunt cu problema asta in special toamna.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009
daca in zona exista si teren agricol sau lasat in paragina, de acolo vin soarecii...
exista diverse substante repelente, unele pe baza de ardei iute, altele pe baza unor compusi chimici care se presupune ca ar alunga soarecii, pentru ca acestia nu suporta mirosul/gustul acelor substante.
mai sunt capcanele cu lipici, aparatele cu ultrasunete....
http://www.einsectic...trol-soareci~60

#8
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Nu pune otrava, ca mor acolo, si ai un parfum de zile mari, nu doar in pod, ci si in casa...lasa sa functioneze in pod un radio mic, la un volum oricat de mic, si pleaca soarecii de acolo, nu suporta galagia.

#9
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
A mai buna metoda de a scapa de soareci cred ca este lipiciul, este vreo 6-7 lei in Auchan, pui lipici pe o coala de hartie sau pe o bucata de carton. Ceva boabe de otrava si dulciuri in mijloc.
Si capcana respectiva mai prinde goange si paianjen.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003
Mi-am adus aminte de filmul asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qcNMWo7e4Fc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Assur, on 13 decembrie 2017 - 10:51, said:

Nu pune otrava, ca mor acolo, si ai un parfum de zile mari, nu doar in pod, ci si in casa...lasa sa functioneze in pod un radio mic, la un volum oricat de mic, si pleaca soarecii de acolo, nu suporta galagia.

Daca soriceii sunt manelisti si le pui Guta, sigur nu or sa plece. Ar putea functiona cu metal. Soricei cu plete nu prea am vazut.

On: si eu zic ca pisica e cea mai buna solutie.

https://forum.softpe...pam-de-soareci/
https://www.fara-dau...apam-de-soareci


Ion Cazacu, din Chişinău, ne-a povestit cum a reuşit să scape de o astfel de problemă. „De fapt, şobolanii apăruseră la vecinul meu, care era plecat peste hotare pentru mai mult timp. Aşa cum trăim în casă pe pământ, rozătoarele s-au răspândit şi la noi şi au început să intre în pivniţă, unde aveam mai multe provizii. Atunci am contactat vecinul, care era în Anglia, au venit rudele acestuia şi, împreună, am început să căutăm soluţii. Am încercat să scăpăm de ei cu ajutorul capcanelor şi al otrăvurilor, dar erau prea mulţi, şi am fost nevoiţi să chemăm o echipă specială, care a efectuat timp de două săptămâni mai multe proceduri de deratizare. Pe perioada lucrărilor, am plecat la ţară. Când ne-am întors, şobolanii nu mai erau. Întreaga procedură ne-a costat vreo 500 de lei”, spune Ion Cazacu.
Centrul de Sănătate Publică organizează trimestrial activităţi profilactice, în urma unui contract semnat cu Primăria municipiului Chişinău. „Prevenirea este cea mai bună armă, de aceea se şi efectuează dezinfectarea locurilor potenţiale pentru înmulţirea şobolanilor”, spune Olga Volcovschi, directoare adjunctă a Centrului de Sănătate Publică Chişinău.

Edited by Bursul, 13 December 2017 - 10:59.


#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Asa numita otrava nu e deloc otravitoare, e doar un anticoagulant, le face hemoragie interna, le da senzatia de sufocare si bestiile cauta sa iasa afara la aer. In mod normal ar trebui deci sa ii gasesti morti pe afara.

#12
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Pre ultimii 4 i-am depanat "manual"  Adica prinsi de coada si evacuati (cu bolta) pe fereastra Ptr asta trebe sa il pronzi in staiu incgehsuit, soacrecu incearca sa se piteawsca, mascheze ... si asta fu. Pot sa il oei  si de ceafa sim sa il strangi nitelus ...

#13
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 Ghita_Bizonu, on 13 decembrie 2017 - 11:28, said:

Pre ultimii 4 i-am depanat "manual"  Adica prinsi de coada si evacuati (cu bolta) pe fereastra Ptr asta trebe sa il pronzi in staiu incgehsuit, soacrecu incearca sa se piteawsca, mascheze ... si asta fu. Pot sa il oei  si de ceafa sim sa il strangi nitelus ...
In curtea vecinului i-ai aruncat?

ON: Cum ziceau si cativa mai sus, cea mai buna solutie ramane pisica. Cu otrava, ultrasunete, radio, casetofon, mp3, dvd-player si altele nu prea faci nimic.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ai cum sa scapi. Scenariul se va repeta in fiecare toamna cand soarecii vin sa ierneze in locurile mai calde, vara pleaca, din cauza caldurii. Sufar de aceeasi problema, acoperisul din lemn si casa din lemn sunt casuta soriceilor....mai nou izolatia din polistiren, pusa pe "mamaligi" .

Edited by MembruAnonim, 13 December 2017 - 11:50.


#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Eu am pisică de când ne-am mutat, mai nou nu apucă şoarecii să vină de pe câmpul din faţa noastră că-i arestează deja pisica de acolo.

#16
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
e buna ideea cu pisica ,dar, cum e cazul meu ,intrarea cetre pod se face din camera,asa ca numai sa inchizi pisica acolo si nu e prea ok,in schimb tot cu jeleuri am rezolvat si eu.

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Lasa-ma sa ghicesc: ai casa invelita in polistiren. Polistirenul e raiul soarecilor, asa ca e foarte probabil sa ai izolatia varza.

#18
animax20000

animax20000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 21.08.2006
Podul este din lemn,iar casa este izolata cu polistiren..am pus mancare si capacane de soricei..cu mancarea am gasit la diferenta de 3 luni 2 soricei..apoi o perioada nu au mai fost..au aparut cand a venit frigul mai tare

am izolatia de la etaj,dintre etaj si pod din polistiren..sa scot polistirenul si sa izolez cu vata minerala?multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate