Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

All inclusive in Romania, doar in vis

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Cand ai un copil mai il indesi intr-o singura camera/pat, dar cand ai doi cheltuielile explodeaza.
Ai nevoie de doua paturi -> apartament sau 2 camere.
Sa nu uitam si durerea biletelor de avion!

#20
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View Postsarac.lipit, on 13 decembrie 2017 - 10:24, said:

Depinde ce pretenții ai pentru nervii ãia. Noi mergem pentru saramura de oase și glodul specfic Techirghiolului. Concediul îl fac la aer curat...la munte. Aici locuiesc.
Aaaa. 4oo euri cu drum cu tot dizãl 1,4, 12ookm. în 2, 6 zile...pe aici ....scump...?
Avand in vedere ca plec la mare 1 saptamana din cele 52 ale anului, vreau sa evit sa ma enervez si sa vin mai obosit decat am plecat. Cand ai si copii, e mai greu fara all inclusive.
Asa ca, all inclusive, 7 zile in BG, la 3-4 stele, sejur cumparat din iarna de obicei (pt ca reducere de pana la 25% si se simte) = vreo 750-800 eur fara drum. Oricum platesti drumul si la noi, deci tot aia e. Plus ca, la noi in Romania, unu sau doi copii = cota parte din pretul unui adult, nu prea exista inclus/moka/gratis, etc. Pe cand la bulgari, 1 copil pana la 11-12 ani sta moka si al doilea plateste destul de putin.
Concluzia e ca decat sa dau 500-600 eur la noi (cazare si mancare, nu in super conditii si cine stie ce) in statiunile Non-Mamaia, ca atunci nu ne atingem in suma asta decat de vreo 2 zile, prefer sa mai pun 100-200 de eur si sa ma simt bine.

Edited by Magicwisewolf, 13 December 2017 - 11:00.


#21
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View Postdem3ntor, on 13 decembrie 2017 - 09:57, said:

salut
caut un hotel in Romania, pe litoral, pentru sezonul estival 2018, all inclusive.
Recomand ... Albena.
Faci pasaport la copii, iti iei de acuma ceva, Boryana, Gergana sau Kaliakra daca vrei fix pe plaja, ori Ralitsa mai departe de plaja, dar ai gratuit la Aquapark. Ar trebui sa iesi pe la 1.000 de euro.

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Mamaia pute. Am fost, după mai mulți ani, anunț trecut, având în gând opinia proprie că Mamaia este giuvaierul stațiunilor la mare din România. Dezamăgire. Un jeg fără limite. Bodegi obosite, murdare și neîngrijite. Am rămas cu un gust amar. Prețurile au evoluat, da. Restul se află în regres total.
Nu pot merge prea departe, dar măcar la bulgari, tot ajung anul viitor, apoi, mai departe.

#23
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View Postrosix, on 13 decembrie 2017 - 10:32, said:

Nu se poate realiza un all-inclusive autentic in Romania pentru ca suntem o tara in care si hotelierii si turistii au probleme cu mancarea. Primii se tem ca se mananca prea mult, la romani, cei din urma se cazeaza strict cu scopul de a se indopa - mancarea fiind un lux insuficient la romani, potrivit ultimelor statistici ale EUROSTAT (practic din cauza escrocilor politici care s-au tot perindat pe la putere in ultimii 30 de ani, masa romanului nu a fost niciodata indestulatoare, mereu fiind chestii noi si mai multe de platit...). Asa ca exista o temere de a oferi un all-inclusive autentic, iar atunci cand este oferit, practic costa mai mult decat face...

E si o chestie de comoditate, cred, ca, daca vrei ... poti sa faci un all-inclusive in care preponderent sa fie chestii ieftine pe masa (tot felul de salate si amestecuri) si numai 10% carne si preparate din carne... caz in care romanul oricum se indoapa punand din toate... poti iesi la o medie buna.

Trebuie sa depasim si noi, ca romani, cred, mersul la all-inclusiv doar pentru mancare... Trebuie sa mergem, desigur, si pentru asta (nu are rost sa ne mintim pe noi) dar nu doar pentru asta.
Aici ai dreptate si nu prea.
Ceea ce spui tu, cu romanii nemancati, era valabil acum cativa ani, in care faceau risipa si nu intelegeau ca isi pot pune o bucata de ceva in farfurie si, daca nu le place, pot gusta altceva si tot asa. Isi puneau Everestul pe farfurie si ramaneau Alpii dupa ce terminau, adica peste 50% din ce au pus initial. Si era risipa, sunt de acord. Dar, in ultimii 3-4 ani am observat o civilizare a romanilor, din Bulgaria cel putin, am vazut ca isi puneau civilizat in farfurie, se duceau de mai multe ori daca vroiau in plus si ramanea foarte putina mancare in farfurie la final. Bineinteles, exista si exceptii, cei care nu reusesc sa se civilizeze. Dar e valabil si pt alte natii. Am vazut si alti turisti de alte nationalitati care puteai sa juri ca sunt romani infometati...Si veneau din tari civilizare, nu bananiere sau rude cu foamea...
Deci, pot sa spun ca romanii incep sa intre pe fagasul bun din ce am vazut in ultimul timp, consumatorul incepe sa se civilizeze. Si da, consider ca poate fi o afacere si la noi cu All Inclusive, dar cu pretentia sa scoti profit in cativa ani, nu in luna iunie esti pe minus si la inceput de septembrie a aceluiasi an esti deja pe plus. Nu merge asa...

Edited by Magicwisewolf, 13 December 2017 - 11:09.


#24
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

View PostMagicwisewolf, on 13 decembrie 2017 - 10:22, said:

Eu am zis ca nu mai pun piciorul in Romania la mare pana nu vad schimbari radicale si consider ca merita.
M-am saturat sa imi bat joc de banii si nervii mei Posted Image , asa ca pas...Posted Image
Pana nu te duci sa le dai bani si sa ridici pretentii, nu o sa schimbe nimic.
Altfel, vor oferi servicii doar pentru cei multumiti ca ajung la mare.

Edited by sfantu.dracu, 13 December 2017 - 11:10.


#25
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View Postaflorin27, on 13 decembrie 2017 - 11:06, said:

Recomand ... Albena.
Faci pasaport la copii, iti iei de acuma ceva, Boryana, Gergana sau Kaliakra daca vrei fix pe plaja, ori Ralitsa mai departe de plaja, dar ai gratuit la Aquapark. Ar trebui sa iesi pe la 1.000 de euro.
Corect. In Albena mai recomand si hotel Malibu si Laguna Garden. Au 4 stele ambele si sunt ok calitate vs pret. Pt cine este interesat, poate descarca PDF-ul de mai jos.

View Postsfantu.dracu, on 13 decembrie 2017 - 11:09, said:

Pana nu te duci sa le dai bani si sa ridici pretentii, nu o sa schimbe nimic.
Altfel, vor oferi servicii doar pentru cei multumiti ca ajung la mare.
Daca sunt doar cativa care doar fac galagie si atat, fara OPC sau altceva, nu se va schimba nimic. Si atata timp cat gradul de ocupare este 99-100% sau chiar 110% pe alocuri, o sa ii doara in cur de nemultumirile tale. Cea mai buna metoda este sabotajul finaciar, prin ocolirea lor in proportie foarte mare pentru 1-2-3 ani. Si sa vezi atunci cum te pupa si in cur, numai sa stai la ei si sa cheltui bani la ei.
Nu stiu daca mai e asa, dar mi-a povestit cineva ca a gasit in Grecia acum niste ani (cand erau ei prin mijlocul crizei), cazare cu 1 eur pe noapte. Daaaa, exact, 1 eur pe noapte. Si vb de conditii bune, nu jeguri. Faceau asta in ideea in care scoteau pe partea cealalta cu magazinele si tavernele lor si practic, turistul cam tot banii aia ii cheltuia dar pe servicii de masa si distractii + magazine, in loc de cazare. Mi s-a parut desteapta treaba asta, ca ii atragea la ei asa. Si turistul cheltuia pt ca se simtea bine, dar cheltuia cu placere. Un fel de "ia-mi banii, dar frumos".

Attached Files


Edited by Magicwisewolf, 13 December 2017 - 11:20.


#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View Postdem3ntor, on 13 decembrie 2017 - 09:57, said:

salut
caut un hotel in Romania, pe litoral, pentru sezonul estival 2018, all inclusive.
Am ramas cracanat, la propriu, cand am vazut ce preturi au.
La venus la mera resort - 1600euro, pentru 2 adulti si 2 copii la sf. lui iulie 6nopti
La phoenicia - 2200euro - 7 nopti

Ce este cu preturile astea?

nu mai cauta, ca-ti pierzi timpul degeaba.
la banii ceruti in Romania, pe litoral, pentru un astfel de concept, faci o vacanta mult mai reusita la vecinii bulgari, la greci sau chiar in turcia - transport individual sau cu avionul.
majoritatea hotelurilor de pe litoralul nostru sunt tot cele vechi, construite de comunisti, camerele sunt mici, baile si mai mici, total insuficiente pentru doi adulti si doi copii.

Edited by corinadaniela, 13 December 2017 - 11:29.


#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdem3ntor, on 13 decembrie 2017 - 09:57, said:

La phoenicia - 2200euro - 7 nopti

Enorm.
Sub banii aia mergi in vacanta in Africa Meridionala,Asia de Sud-Est,Caraibe,etc.

Edited by adisz, 13 December 2017 - 11:52.


#28
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

View PostMagicwisewolf, on 13 decembrie 2017 - 11:19, said:

Daca sunt doar cativa care doar fac galagie si atat, fara OPC sau altceva, nu se va schimba nimic.
Nu mi-a trebuit niciodata galagie sau OPC.
Doar un zambet si o cerere politicoasa.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdem3ntor, on 13 decembrie 2017 - 09:57, said:

salut
caut un hotel in Romania, pe litoral, pentru sezonul estival 2018, all inclusive.
Am ramas cracanat, la propriu, cand am vazut ce preturi au.
Piata si preturile, simplu. Multe hoteluri au all inclusive si sunt orientate pe familie si copii si se gasesc in Mamaia, 3stele si 1/2 (adica 3 stele +)

View Postrosix, on 13 decembrie 2017 - 10:32, said:

Nu se poate realiza un all-inclusive autentic in Romania pentru ca suntem o tara in care si hotelierii si turistii au probleme cu mancarea.
Nu mai dezinforma.

Edited by andreic, 13 December 2017 - 12:54.


#30
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008

View Postadisz, on 13 decembrie 2017 - 11:50, said:

Enorm.
Sub banii aia mergi in vacanta in Africa Meridionala,Asia de Sud-Est,Caraibe,etc.
Mergi pe dracu... 2 adulti si 2 copii (care nu stim ce ani au).

#31
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cel mai bun concediu la mare e ala la marea Mediterana in a doua jumatate a lui septembrie, inceputul lui octombrie. Preturi la jumatate, nu e aglomerat, apa marii e fiarta, temperatura exterioara e pe la 25-27 grd, adica exact asa cum e mai bine.
Nu stiu de ce va ingramaditi toti la mizeria de la noi si in plin sezon.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdem3ntor, on 13 decembrie 2017 - 09:57, said:

La venus la mera resort - 1600euro, pentru 2 adulti si 2 copii la sf. lui iulie 6nopti
La phoenicia - 2200euro - 7 nopti
Ce este cu preturile astea?
Astea sunt resorturi de lux, 4 si 5 stele. Phoenicia are de toate pentru toti si e cel mai scump daca ai pretentii, au si apartamente si dinalea sus cu terase ca in filme, terenuri tenis, gradini, mai multe restaurante (kastane e totusi cel mai oki)... piscine multe, unele incalzite.
Este Phoenicia cel cu 7 cladiri si mai e Phoenicia Luxury terminat recent langa el... acu nu stiu la care faci referire, am fost un sezon la ala "normal"... cand am fost eu nu erau inca all inclusive, erau demipensiune, acum am auzit ca este complet la mese.

Vrei preturi mai decente la astia ? Urmareste pe facebook sau site-ul lor, au early booking cateodata. Perioada cea mai scumpa de booking este 15 iulie-15 august.

View PostFriskey, on 13 decembrie 2017 - 12:53, said:

Nu stiu de ce va ingramaditi toti la mizeria de la noi si in plin sezon.
Place si prefera, in special cei din tara nu neaparat din Bucuresti.

Edited by andreic, 13 December 2017 - 13:00.


#33
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Cu banii aia, 2 adulti si 2 copii, cu mic dejun inclus la hotel, poti gasi oferte in Spania la Marea Mediterana, la hoteluri de 4 stele.
Mi-a luat 5 minute sa caut. De exemplu, in Alicante, hotel de 4 stele pentru ~1300 Euro, drumul cu avionul (2 adulti, 2 copii) ~760 Euro.

Pentru 6 zile, in lulie.

Dar daca tie iti place in Romania...

[ https://i.imgur.com/G4nZZJb.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.imgur.com/PWg3OaT.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View PostpexCom, on 13 decembrie 2017 - 14:39, said:

Cu banii aia, 2 adulti si 2 copii, cu mic dejun inclus la hotel, poti gasi oferte in Spania la Marea Mediterana, la hoteluri de 4 stele.
Mi-a luat 5 minute sa caut. De exemplu, in Alicante, hotel de 4 stele pentru ~1300 Euro, drumul cu avionul (2 adulti, 2 copii) ~760 Euro.
Ai cautat prost si compari mere cu pere.
Ce ai pus tu acolo e cazare si mic dejun si compari cu un all-inclusive? Pai mai adauga la asta minim 600 de euro, 2 mese zilnic la 4 persoane si ceva transport. Plus ca pretul ala e in lire.

#35
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View PostFriskey, on 13 decembrie 2017 - 12:53, said:

Cel mai bun concediu la mare e ala la marea Mediterana in a doua jumatate a lui septembrie, inceputul lui octombrie. Preturi la jumatate, nu e aglomerat, apa marii e fiarta, temperatura exterioara e pe la 25-27 grd, adica exact asa cum e mai bine.
Nu stiu de ce va ingramaditi toti la mizeria de la noi si in plin sezon.


majoritatea celor care aleg sa-si petreaca sejurul la malul marii, aici sau pe alte meleaguri, au si unul sau mai multi copii, fiind asadar conditionati de perioada vacantei de vara.
cum scoala incepe de la an la an din ce in ce mai devreme (in 2018 va incepe luni 10 septembrie...mureau astia din invatamant daca incepeau lunea urmatoare, pe 17...de devansat au devansat mereu, puteau si ei sa amane, ca nu se facea gaura in cer...) este clar de ce in varf de sezon este si mare aglomeratie, chiar daca si preturile sunt "la maxim".

pe de alta parte, altii care lucreaza in diverse firme si companii, nu=si pot lua concediu cand vor muschii lor in timpul verii, a inceput din ce in ce mai des sa se practice obiceiul de a-ti programa concediul "de vara" inca din primele luni ale anului respectiv, sa ai un inlocuitor care sa-it preia atributiile, dar sa poata si alti colegi sa prinda macar o saptamana de concediu in perioada iunie-august.
iar aglomeratia pe litoral e si mai si in week-endurile din timpul verii, cand foarte multi vin pentru 1-2-3 zile, fie la distractie/diverse concerte, fie sa se bucure de plaja, mare, soare, pana la plecarea in concediul propriu-zis, care poate fi oriunde - tot pe litoralul romanesc, la munte, in alta tara, samd.

#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postioppo, on 13 decembrie 2017 - 12:53, said:

Mergi pe dracu... 2 adulti si 2 copii (care nu stim ce ani au).

Pai sa vedem:
2200 de euro 7 zile.
4400 euro 14 zile.
Eu am stat 16 zile cu AI (doua persoane) in Sri Lanka cu 2600 de euro,din care 1500 de euro au costat biletele de avion.
Asa-i ca dracu' nu-i chiar atat de negru?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate