Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

ghivece si jardinere din polistiren ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
unii spun ca cea mai buna metoda de a cultiva plante in balcon sunt jardinerele din polistiren !
voi ce parere aveti ? ... Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TCuGzrLdKPk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by realduc, 13 December 2017 - 07:08.


#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Parerea mea e ca da.

#3
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
ce parere sa am, o planta poti sa o pui in orice suport ca sa creasca, important este sa-i priasca mediu in care a fost pusa si sa se dezvolte

#4
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postpascali_daniel, on 13 decembrie 2017 - 07:53, said:

ce parere sa am, o planta poti sa o pui in orice suport ca sa creasca, important este sa-i priasca mediu in care a fost pusa si sa se dezvolte
Corect ;)

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
dincolo de substrat, presupunand ca avem -5ºC, varza moare mai greu intr-o jardinera de polistiren, nu ?... :)

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Apare mai repede mucegaiul in sol? Apa din belsug, temperatura relativ constanta,....

#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postmyshyk, on 13 decembrie 2017 - 08:51, said:

Apare mai repede mucegaiul in sol? Apa din belsug, temperatura relativ constanta,....
cum se "vede" ca nu ai "grijit" o planta in viata ta ! ...no offence ! ... :)

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu, aia e treaba nevesti-mi, doar ca eu am lucrat mult cu polistiren si stiu cat de repede mucegaieste in cónditii propice.

#9
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
exista o metoda de cultivare hidroponica numita "in baie nutritiva" foarte folosita in olanda. se folosesc placi de polistiren in care se dau gauri f mici unde se planteaza saminta. placile plutesc intr-un bazin cu solutie nutritiva. se foloseste indeosebi mult la salata, varza. placile sint reciclabile. da presupun ca solutia include si ceva antimucegai.
[ http://www.inhabitat.ro/wp-content/uploads/2014/06/b2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.inhabitat.ro/wp-content/uploads/2014/06/b2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.inhabitat.ro/wp-content/uploads/2014/06/b2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cum eu am o dambla cu reciclatul, cu niste ani in urma am folosit partea de polistiren expandat de la un vas de wc, pe post de rasadnita. pe linga plantele respective am avut parte de o foarte frumoasa cultura de mucegaiuri si licheni. plus ca zeama de la udat a colorat disgratios polistirenul.

Attached Files

  • Attached File  b2.jpg   98.43K   18 downloads

Edited by gomez99, 13 December 2017 - 10:18.


#10
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
un ghiveci normal de plastic negru, stand cateva ore in soare ce temp. credeti ca are "pamantul" din interior ?...
sau betonul de pe balcon odata incalzit la soare poate transmite caldura pamantului din ghiveci ?

Edited by realduc, 13 December 2017 - 11:45.


#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postrealduc, on 13 decembrie 2017 - 08:08, said:

dincolo de substrat, presupunand ca avem -5ºC, varza moare mai greu intr-o jardinera de polistiren, nu ?... Posted Image
da...dar tot moare. deci nu-i nici o afacere pana la urma.

View Postrealduc, on 13 decembrie 2017 - 11:44, said:

un ghiveci normal de plastic negru, stand cateva ore in soare ce temp. credeti ca are "pamantul" din interior ?...
sau betonul de pe balcon odata incalzit la soare poate transmite caldura pamantului din ghiveci ?
Nici o planta nu rezista, indiferent daca e plantata in ghiveci sau direct in pamant, daca e pusa la soare direct. Planta trebuie sa aiba soare dimineata (cand soarele nu-I asa de puternic) iar dupa ora 12 umbra sau semiumbra altfel o "arde" soarele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate