Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce lege e asta 17/2014 ? E comunista facuta cu dedicatie pentru viitor pt smsarii politici sau ce ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View PostVincentiu_1981, on 08 martie 2018 - 00:14, said:

Atunci vindeti voi numai catre proprietari straini.
Dar numai catre straini si toate terenurile agricole din Romania.
Si toti strainii astia sa exporte tot in afara, iar noi sa ne uitam la ei cum exporta si nu mai avem ce manca si noi sa importam tot ce e de mancat, sa fim pe zero la tot.


Ba da, produc efecte pozitive.
Democratia are anumite limite, trebuie intelese si cam atat.
Nu poti face orice, altfel se creeaza haos, ca si asa avem de-a face numai cu manipulare peste tot.

Pai problema e ca s-a ingradit si dreptul romanilor de a cumpara. Eu ca roman, daca ma intorc in tara si vreau sa ma apuc de agricultura, nu pot fiindca legea asta imi blocheaza toate caile de a cumpara pamant in timp util.
Deci ori A - Ori trebuie sa iau in arenda si sa depind de fitele unuia care poate se hotaraste sa anuleze contractul de arenda in toiul recoltei ca asa vrea muschiul lui si stie ca legea se misca prea greu si efectiv intra si imi fura recolta sau vrea sa-mi produca daune si sa ma blocheze pe mine in a-mi utiliza recolta.

ori B - trebuie sa iau in arenda si sa astept un an de zile si abia apoi am drept sa cumpar.

INTELEGI ? Cum vine treaba asta ca statul roman sa-mi blocheze mie ca roman dreptul sa cumpar ? Parca va plangeti toti ca a plecat tineretul si nu are cine mulci terenul, si acum cand vrea tineretul sa se intoarca sa faca agricultura, voi puneti bete in roate.

Defapt schema e alta...scopul nu e sa blocheze strainii, ca deja ua intrat si s-au saturat de pamant, scopul e sa blocheze accesul tinerilor sa nu creasca nivelul de trai. Ca daca se intorc prea multi, si fac toti agricultura, apoi ce te faci cand astia nu mai voteaza cu partidele clasice si au putere economica si decizionala ? Asa ca lasa sa-i blocam pe toti sub pretextul ''aparam tara de straini'' canddefapt strainii care au deja pamant in RO pot sa cumpere in continuare fiindca au capital sa cumere terenurile vecine pe baza legii.

Deci explica-mi cum pot sa cumpar eu pamant azi, ca roman, cand nu am teren unde sa fiu vecin sa ma leg, nici nu vreau in arenda ?

View PostVincentiu_1981, on 08 martie 2018 - 00:57, said:

Efectele pozitive sunt toate cele prin care se evita efectele negative pe care le-am enumerat mai sus.
Ce-i asa greu sa intelegi?
Vrei sa-ti desenez?

Efectul pozitiv este acela ca nu mai videm tara la straini ca sa nu ajungem in situatia de a nu mai avea niciun control. Tara, nu pamantul.
Dar si asa am vandut-o inadmisibil de mult.
Vorbim despre evitarea unui pericol de securitate nationala.
Dar cui vindem tara ? Ca uite nici la romani nu se paote vinde. Si efectul negativ major e ca s-a blocat tranzactionarea prin limitarea cumparatorilor. Acum terenul e 3-7000 hectarul agricol si e asa doar fiindca nici un roman fara teren nu poate sa cumpere teren. ne referim strict la extravilan, cum e in lege, apoi intravilan agricol nici nu are rost deja vorbim de 20k la milion per ha.

Si nu mai folosi cuvinte precum ''tara'' ca e vorba de teren agricol.

Edited by 77777-7, 25 September 2018 - 23:40.


#38
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
In ce tara esti?
De ce nu cumperi teren agricol in tara in care esti acum?
Hai sa fim seriosi, vor tinerii romani sa se intoarca in tara ca sa cumpere teren agricol? Posted Image Posted Image
Cred ca glumesti. Legea este extrem de buna, e o lege valabila si pentru celelalte state ale UE.

Edited by Vincentiu_1981, 30 September 2018 - 22:37.


#39
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Is serios. Terenul e mai ieftin in Ro, asa si cum ar trebui sa fie avand in vedere puterea de cumparare si lipa de infrastructura si ''tara''.
Legea e facuta dupa ce toti politicienii si rudele lor de 20 de grade si-au facut plinul la terenuri furate prin retrocedari ilegale pe care apoi le-au comasat in zeci/sute/mii de hectare prin schimburi ilegale si apoi le-au vandut la straini pe milioane/zeci de milioane de euro...si acum a venit vremea sa puna bete in roate viitorului influx de capital...cei ce se intorc din afara cu bani. Daca se apuca prea multi romani de agricultura si capata independenta financiara atat ei cat si cei din jurul lor si intr-un mod mai restrans si comunitatile in care se afla, atunci se diminueaza masa de prostime de la tara si nu mai voteaza nici dracu cu partidele FSNiste.

#40
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,162
  • Înscris: 28.06.2005

View Post77777-7, on 02 octombrie 2018 - 07:43, said:


Legea e facuta dupa ce toti politicienii si rudele lor de 20 de grade si-au facut plinul la terenuri furate prin retrocedari ilegale pe care apoi le-au comasat in zeci/sute/mii de hectare prin schimburi ilegale si apoi le-au vandut la straini pe milioane/zeci de milioane de euro...
Poți demonstra asta?


#41
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View Postsfantu.dracu, on 02 octombrie 2018 - 10:11, said:

Poți demonstra asta?
Ia de aici https://www.google.c...ocedari ilegale

#42
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,162
  • Înscris: 28.06.2005
Ai spus toți politicienii.


#43
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Post77777-7, on 02 octombrie 2018 - 07:43, said:

Daca se apuca prea multi romani de agricultura si capata independenta financiara atat ei cat si cei din jurul lor si intr-un mod mai restrans si comunitatile in care se afla, atunci se diminueaza masa de prostime de la tara si nu mai voteaza nici dracu cu partidele FSNiste.
Exact, iar in cazul asta prostimea de la tara va fi inlocuita cu prostimea de pe facebook unde tot ce zboara se mananca si se va vota cu ochii inchisi propaganda cealalta, aia oculta, ma refer la minciuna si manipularea care este sistemica si reprezinta coruptia absoluta.

#44
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View PostVincentiu_1981, on 03 octombrie 2018 - 21:19, said:

Exact, iar in cazul asta prostimea de la tara va fi inlocuita cu prostimea de pe facebook unde tot ce zboara se mananca si se va vota cu ochii inchisi propaganda cealalta, aia oculta, ma refer la minciuna si manipularea care este sistemica si reprezinta coruptia absoluta.
Asa si ? Treaba fiecaruia ce crede in timpul sau privat. Atat timp cat isi platesc taxele si nu fac infractiuni, putin imi pasa ce face fiecare pe facebook.

Ce-i asta la tine ? E pe sistemul 'sa moara capra vecinului daca isi castiga un trai decent si are bani de internet si facebook ?

Ca asa imi pare...invidie curata..ori prea mult timp liber...ori amandoua....Deci chiar asa in halul asta...vai vezi dom'le se muta astai pe internet.. SI CE ???

Cu ce te afecteaza pe tine treaba asta ?

70% din popor, din toate judetele si orasele si din capitala, ati tot votat cu curul 28 de ani. Asa ca acum nu puteti sa fiti moraisti ''vezi dom'le se informeaza prost''. Cat timp s-a raspandidt minciuna si prostul gust si manevrele ati tacut toti malc. In special astia peste 45-50 ani. Acum aveti dintr-o data ceva de cotcodacit cu privire la tineret. Dupa ce v-ati luat apartamente gratis de la Ceausescu, si pamant pe 2 milioane vechi hectarul, acum aveti de cotcodacit la adresa tinerilor CARE AU FOST FUGARITI IN AFARA DIN CAUZA VOASTRA ca tot votati de 28 de ani cu partidele FSN.

Ai citit bine...mai scriu odata PARTIDELE F S N ...le-ati votat garla toti. Acum cand apare un partid cu seva coloana vertebrala, adica USR, care se trage din oameni care stiu ce-i aia democratie si stat adevarat ca au trait pe afara ceva ani, acum v-o frecati cu ''hastag rezist pute dom'le'', ''vin sorosisti'' si ''multinationalele''.

BA VOI chiar nu aveti pic de bunt simt si vreo urma de responsabilitate ? Acum va ucide si va roade invidia...cum dom'le sa vina astai din afara si tineretul in special, inapoi in tara sa faca agricultura. CE DOM'LE vrei sa faca bani sa stea pe facebook ?

Deci e stric pe sistemul ''sa moara capra vecinului''. Ce jeg de tara.

Edited by 77777-7, 04 October 2018 - 09:13.


#45
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu te-ai regasit deja in minciuna si propaganda oculta facuta pentru dictatorul din umbra care spune cum trebuie sa gandeasca masele?

Ca tot am plecat de la aceasta lege cu vanzarea terenurilor. Te oftici ca se dau niste legi bune in Romania si protejeaza tara impotriva vanzarii fara cap catre toti strainii?

Si ca tot ne aflam in Europa si in UE: de ce te vaiti de aceasta lege daca ea este prezenta si in celelalte state membre UE? Iar UE chiar recomanda ca terenurile agricole sa fie vandute tinand cont de aceste reguli asa incat sa nu se instraineze pamantul in totalitate si sa nu ajugem sa cersim dupa produsele noastre strainilor care ce vor face altceva decat sa exporte veniturile si profiturile si sa plateasca cat mai putin in tara? Sau de ce nu ar fi chiar si rau intentionati si ar cumpara fiecare cate o bucata de pamant la noi in tara doar pentru ca este ieftin pe care apoi sa se cace si sa nu faca nimic cu acel pamant asa cum s-a intamplat la privatizari unde majoritatea care au cumparat au fost rau intentionati si au distrus tot, vanzand pe componente, dezmembrand totul si neproducand nimic ulterior.
Pai de asta am ajuns unde suntem, ca la privatizarile alea a existat un rau sistemic care a distrus aproape tot ceea ce s-a privatizat pentru ca au fost oameni de toate felurile care au actionat in mod convergent catre acelasi lucru: distrugere.
Asa si acum, vezi cum e cu manipularea asta si cu propaganda.
Crezi ca stii ceva, dar de fapt aproape tot ceea ce crezi ca stii este fals sau se bazeaza pe misticism.

Si eu vroiam sa votez cu USR, dar uite, daca scopul lor este acela despre care vorbesti aici cu vanzarea sau de ce nu, chiar cedarea terenurilor agricole catre straini, atunci imi pare rau, dar ma cac in partidul tau de oculti.

Vezi totusi ca USR-ul tau este plin de cacat pe dinauntru, iar tu sustii aceasta mizerie oculta care imbratiseaza cu atata ardoare abordarea de tip nihilist.
Ia vezi ce spune aici: https://www.hotnews....lte-ori-psd.htm

Sport la votat.

Edited by Vincentiu_1981, 04 October 2018 - 19:52.


#46
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View PostVincentiu_1981, on 04 octombrie 2018 - 19:51, said:

Nu te-ai regasit deja in minciuna si propaganda oculta facuta pentru dictatorul din umbra care spune cum trebuie sa gandeasca masele?

Ca tot am plecat de la aceasta lege cu vanzarea terenurilor. Te oftici ca se dau niste legi bune in Romania si protejeaza tara impotriva vanzarii fara cap catre toti strainii?

Si ca tot ne aflam in Europa si in UE: de ce te vaiti de aceasta lege daca ea este prezenta si in celelalte state membre UE? Iar UE chiar recomanda ca terenurile agricole sa fie vandute tinand cont de aceste reguli asa incat sa nu se instraineze pamantul in totalitate si sa nu ajugem sa cersim dupa produsele noastre strainilor care ce vor face altceva decat sa exporte veniturile si profiturile si sa plateasca cat mai putin in tara? Sau de ce nu ar fi chiar si rau intentionati si ar cumpara fiecare cate o bucata de pamant la noi in tara doar pentru ca este ieftin pe care apoi sa se cace si sa nu faca nimic cu acel pamant asa cum s-a intamplat la privatizari unde majoritatea care au cumparat au fost rau intentionati si au distrus tot, vanzand pe componente, dezmembrand totul si neproducand nimic ulterior.
Pai de asta am ajuns unde suntem, ca la privatizarile alea a existat un rau sistemic care a distrus aproape tot ceea ce s-a privatizat pentru ca au fost oameni de toate felurile care au actionat in mod convergent catre acelasi lucru: distrugere.
Asa si acum, vezi cum e cu manipularea asta si cu propaganda.
Crezi ca stii ceva, dar de fapt aproape tot ceea ce crezi ca stii este fals sau se bazeaza pe misticism.
Pana aici esti complet paralel. Nu ai priceput nimic in viata asta.
Ce legi bune ba ???? Deja ti-am explicat ca legile astea nu-s bune ci sunt facute sa protejeze mafia ce deja s-a umplut de pamant. Deci deja te-au fraierit, ti-au luat pamantul cu retrocedari ilegale, si acum cand are si romanul posibilitatea economica, cu bani cinstiti munciti in afara, sa intre pe piata imobiliara, acum nu numia ca e deja mai greu fiindca tot iinfractorii s-au umplut cu mii de hectare cu bani furati, dar doi la mana ti-au bagat legea asta pe gat care itit blocheaza accesul in caz ca un jmecher cu bani facuti din afaceri c ustatul ,adica unul din miile de milionari de carton, se trezeste sa-ti faca competitie si acum vanzatorul e obligat sa taraganeasca vanzarea pana cand se da ultimul pret. Inainte puteai sa gasesti pamant si sa faci cumpararea, si era gata..Acum trebuie sa publici 30 de ziel ca sa dai goarna la toti infractorii cu bani murdar isa se bage i nfata ta.
Est iefectiv prea chior ca sa vezi ca astia iti dau de 2 ori teapa.


Si eu vroiam sa votez cu USR, dar uite, daca scopul lor este acela despre care vorbesti aici cu vanzarea sau de ce nu, chiar cedarea terenurilor agricole catre straini, atunci imi pare rau, dar ma cac in partidul tau de oculti.

Vezi totusi ca USR-ul tau este plin de cacat pe dinauntru, iar tu sustii aceasta mizerie oculta care imbratiseaza cu atata ardoare abordarea de tip nihilist.
Ia vezi ce spune aici: https://www.hotnews....lte-ori-psd.htm

Sport la votat.
Mai bine cacatul din USR, mic si slab calitativ, decat oceanele de cacat din toate partidele FSN-iste adica PSD, PDL, PNL, PNTCD, UDMR, ALDE, etc. De 28 de ani toate partideel astea la un loc nu au reusit sa faca 100 km de autostrada, chinezii fac 270 km autostrada pe an. Ineficienta partidelor FSN-iste si hotia lor sunt nemarginite.

Edited by 77777-7, 05 October 2018 - 10:16.


#47
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Esti total paralel cu realitatea. Propaganda de tip USR te-a facut sa crezi ca e bine sa vindem tot pamantul la straini fara niciun discernamant, ca si cum terenul agricol romanesc este obiectul comun al tuturor natiilor de pe intreg globul pamantesc.
Daca tot esti asa infocat, de ce nu cumperi teren agricol in alte state din UE? Lasi tara asta in pace, ca USR-ul tau n-are fata de Romania, poti sa-l arunci la gunoi in Coreea de Nord.
Si inca o data iti spun ca aceasta lege este excelenta, iar USR-ul nu va putea da vreodata legi bune de acest fel. Ei doar ii vor haitui si ii vor ameninta cu plangerile penale pe cei care au alte pareri decat acea secta oculta numita USR.

#48
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Daca vinziteren la straini, tot parte a statului roman ramane. Si nu e vorba ca vindem la straini, deja strainii au cumparat portiuni suficiente. Acum e vorba ca romanii care se intorc in tara dupa munca pe afara in conditii foarte grele, aia dupa care plange toata babaciunea comunista ramasa in tara cu mana intinsa la pomana FSN-ista ca vezi dom'le au plecat in afara in loc sa stea in tara sa munceasca pamantul...eiuite ca nu ai ce pamant sa mai muncest ifiindca acum toti jmecherii cu mii de hectare au prremptiune prin simplul fapt c au multa suprafata si deci multa limita de teren aidca sunt vecini cu multe alte mii de hectare si legea asta e facuta cu dedicatie pt ei. Dar comunistul roman nu pricepe fineturi din astea...si-o ia in freza de 28 de ani si tot nu a priceput nimic.
Catdespre faptul ca tu poti sa vezi viitorul ''usr nu va putea niciodata'' cand defapt nici nu vezi trecutul de 28 de ani ai FSN-istilor...e grav rau de tot cu astai ca voi...toti spalati de creier de comunism asa de tare incat aveti memorie de cateva zile sau maxim saptamani....Probabil ca USR a furat si devalorizat toata tara timp de 28 de ani.

Edited by 77777-7, 05 October 2018 - 21:23.


#49
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Legea este facuta pentru tara asta si nu pentru vreun smecher din tara, asa cum o fi si in tara in care esti. Daca nu s-ar fi dat aceasta lege evident ca vanzarea terenurilor agricole care straini ar fi continuat, ca doar nu-i oprea nimeni sa mai cumpere atata timp cat aveau bani. Strainii nu au cumparat portiuni suficiente, ar mai fi cumparat in continuare din belsug, ca deocamdata nu au cumparat "decat" un pic peste 40%, asa ca pana la 100% mai au destul!
Nu prea inteleg de ce vrei sa te intorci in tara daca acum este atata coruptie si se fura ca in codru si de ce nu ramai in tara in care esti ca sa continui sa muncesti in conditii grele si mai bine sa cumperi acolo pamant si sa lucrezi acolo. Mai bine cumperi acolo o bucata mai mica de pamant decat sa iei o bucata mai mare de pamant aici, apoi o lucrezi acolo si te imbogatesti direct acolo, ca sa nu mai fie nevoie sa vii aici sa iti fure PSD-ul toti banii din buzunar.
Adica a ajuns nivelul de trai in Romania atat de bun incat abia astepti sa te intorci in tara in in plus sa te mai si vaiti ca esti furat zi de zi?
Daca USR-ul nu exista in urma cu 28 de ani sau in urma cu 15 ani, asta nu este o scuza pentru ei ca trebuie sa recupereze toata aceasta perioada pierduta si sa manipuleze grosolan si prin metode neortodoxe/oculte ca sa bage ura si dezbinarea in populatie. Uita-te bine sa vezi ca toate informatiile pe care le detii din USR sunt false.
Prostimea de la tara stie mai multe decat prostimea de pe facebook care pune botul la orice manipulare si propaganda.
Temele prezentate pe facebook sunt false in totalitate, mai ales alea care provin de la USR.

#50
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Prostimea de la tara a distrus tara, unu la mana prin frecat menta cu agricultura de subzistenta si mentalitate comunista, doi la mana fiindca au tacut malc cat timp s-a furat s idezmembrat toata industria si vanduta la fier vechi, toti lupi moralisti dar nici unul nu a sunat la politie zi de zi sa reclame furturile de exemplu la sistemele de irigatii, acum se vaita ca nu au irigatii si nu pot face agricultura, si apoi mor de ciuda si invidie pe sistemul capra vecinului fiindca altii vin di nafara cu capital si echipamente noi, tractoare, pompe, irigatii, etc, si trei la mana fiindca-s prosti..inca au wc in fundul curtii...ce sa le mai ceri sa voteze cu capul.

#51
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,162
  • Înscris: 28.06.2005
7, ești prea vehement.

#52
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Post77777-7, on 06 octombrie 2018 - 22:06, said:

Prostimea de la tara a distrus tara, unu la mana prin frecat menta cu agricultura de subzistenta si mentalitate comunista, doi la mana fiindca au tacut malc cat timp s-a furat s idezmembrat toata industria si vanduta la fier vechi, toti lupi moralisti dar nici unul nu a sunat la politie zi de zi sa reclame furturile de exemplu la sistemele de irigatii, acum se vaita ca nu au irigatii si nu pot face agricultura, si apoi mor de ciuda si invidie pe sistemul capra vecinului fiindca altii vin di nafara cu capital si echipamente noi, tractoare, pompe, irigatii, etc, si trei la mana fiindca-s prosti..inca au wc in fundul curtii...ce sa le mai ceri sa voteze cu capul.
Cei care au plecat in strainatate tot de la tara au sunat la politie cand era furat sistemul de irigatii? Sau doar stiu sa dea cu parul si sa nu faca nimic?
Membrii USR de acum au sunat pe vremea aceea la politie sa anunte ca sistemele de irigatii erau distruse?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate