Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Trump este decis sa reia misiunile lunare cu astronauti

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
mimic

mimic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.12.2017

View Postdoxan, on 13 decembrie 2017 - 01:05, said:

Pentru cei care poate nu cunosc personajul...Ben Rich a fost seful Skunk Works, parintele tehnologiei stealth, printre altele. Salutam decizia domnului presedinte Donald Trump de a investi in stiinta si cunoastere, cred ca este posibila construirea cu ajutorul lui SLS  a unei statii spatiale la punctul Lagrange L2 pana in 2024 cand isi va termina dansul cel de-al doilea mandat. Ar fi o mare performanata, care ar putea permite crearea in viitorul indepartat a unui avanpost uman permanent pe Luna si apoi Marte.
Inainte de toate insa, este absolut vitala construirea de depouri orbitale cu combsutibil care vor reduce mult costurile misiunilor deep space care se intrevad la orizont.

Si cu ce te avantajeaza pe tine sau pe mine ca muritori de rand  ca avem avanposturi pe Luna si pe Marte la 50 de  milioane de km distanta de Pamant  ?
Ca oricum,  nici in 1000 de ani nu o sa avem tehnologie si trai ca-n Star Trek.
Si  in mod sigur, nici in 100 000 de ani nu o sa contactam civilizatii extraterestre si nu o sa zburam de la o planeta la alta  si intorcandu-ne inapoi cu  viteza Warp intr-o chestiune de cateva zile cum vedem in Star Trek sau Mass Effect.  


Pentru profesori de istorie contemporana sau pentru  savantii de la NASA si lobbyistii care isi mai umplu buzunarele  e ceva reconfortant   ,  dar cu ce e avantajoasa explorarea spatiala pentru americanul alb de rand din Rust Belt care si-a pierdut jobul de miner sau camionagiu fiindca compania pentru care lucra s-a mutat in China sau angajeaza doar mexicani ilegali?

De obicei, parca progresistii, ecologistii si libetarzii  o ardeau cu explorarea spatiala la modul fanatic... aia care mai nou militeaza pentru cuplarea sexuala dintre Oameni si Extraterestri!  




Nu-i planeta asta destul de perfecta ca sa ne tina?

Edited by mimic, 13 December 2017 - 01:30.


#20
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Iarasi ai dreptate, nu va contrazic. Eu insa ca si entuziast in domeniu, mi-ar place mult sa vad din nou rovere cu echipaj uman pe Luna. M-as multumi repet, chiar si cu o statie la un punct Lagrange in timpul putinilor ani din viata care mi-au mai ramas.
La Marte nu pot visa, fiindca stiu ca o asemenea expeditie nu va putea avea loc pana in 2040, asta in conditii optime de finantare. Sper totusi ca aceasta noua administratie de la Casa Alba sa aloce mai multi bani decat Bush & Obama. NASA are un buget destul de auster care nu permite mari fluctuati, fara a umbla la alte proiecte deosebit de vitale, cum ar fi observatorul James Webb , o finantare ok ar fi cam de la 30 de miliarde de $ pe an, abia atunci ar fi suficienti bani atat pentru astronomie, exlorarare a sistemului solar & SLS.

#21
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View Postmimic, on 13 decembrie 2017 - 01:25, said:

Si cu ce te avantajeaza pe tine sau pe mine ca muritori de rand  ca avem avanposturi pe Luna si pe Marte la 50 de  milioane de km distanta de Pamant  ?
Ca oricum,  nici in 1000 de ani nu o sa avem tehnologie si trai ca-n Star Trek.
Si  in mod sigur, nici in 100 000 de ani nu o sa contactam civilizatii extraterestre si nu o sa zburam de la o planeta la alta  si intorcandu-ne inapoi cu  viteza Warp intr-o chestiune de cateva zile cum vedem in Star Trek sau Mass Effect.  

Eu cred ca aceste declaratii ale lui Ben Rich, din poza link, au fost serioase si nu in gluma cum au incercat unii spuna unii sceptici ca sa vopseasca pisica. Daca ne uitam cel putin la declaratiile 3 si 4, atunci tot ce face azi Nasa, si defapt dintotdeauna, e praf in ochi, fiindca avem deja tehnologiile care zici ca nici in 1000 de ani nu o sa le avem. http://projectavalon...ch_quotes_1.gif

[ http://projectavalon.net/Ben_Rich_quotes_1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by IVANV, 13 December 2017 - 01:52.


#22
mimic

mimic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.12.2017

View Postdoxan, on 13 decembrie 2017 - 01:33, said:

Iarasi ai dreptate, nu va contrazic. Eu insa ca si entuziast in domeniu, mi-ar place mult sa vad din nou rovere cu echipaj uman pe Luna. M-as multumi repet, chiar si cu o statie la un punct Lagrange in timpul putinilor ani din viata care mi-au mai ramas.
La Marte nu pot visa, fiindca stiu ca o asemenea expeditie nu va putea avea loc pana in 2040, asta in conditii optime de finantare. Sper totusi ca aceasta noua administratie de la Casa Alba sa aloce mai multi bani decat Bush & Obama. NASA are un buget destul de auster care nu permite mari fluctuati, fara a umbla la alte proiecte deosebit de vitale, cum ar fi observatorul James Webb , o finantare ok ar fi cam de la 30 de miliarde de $ pe an, abia atunci ar fi suficienti bani atat pentru astronomie, exlorarare a sistemului solar & SLS.


Eu imi pun mai multe sperante in Space X.

Pana una alta, anul viitor e de asteptat ca Space X   sa trimita doi astronauti pe orbita Lunii,   adica pentru prima data in ultimii 40 de ani, trimite astronauti mai departe de propria orbita a Pamantului........ ceva ce  nu s-a mai intamplat de prin 72', chit ca nu aselenizeaza

In ritmul asta, prin 2020 ar urma sa trimita astronauti pe Luna si prin 2030 pe Marte.

Deci,  da-o naibii de NASA ca si asa a devenit o institutie birocratizata si inutila care iroseste pe NIMICURI   si putinii bani de la buget pe care ii primeste.

Edited by mimic, 13 December 2017 - 01:56.


#23
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Space X nu are inca un heavy launch vehicle precum o sa fie SLS, Falcon Heavy nu va putea nici macar sa plaseze pe orbita lunara un Dragon. Si doresc inca o data sa emfazez ca tot ce a reusit Musk a fost ca urmare a unor contracte oferite de NASA, deci in final a platit tot contribuabilul american. Daca o sa analizezi atent...vei observa ca Space X nu e atat de privata precum spun ei, s-au lansat intr-adevar si in piata comerciala de sateliti, dar inca nu pot oferi clientilor preturi mai mici decat rusii & ucrainienii.
Nu e o insertie orbitala ci o misiune circumlunara, cum se vorbea la un momendat prin 2012 ca vroia sa organizeze o firma privata din America folosind o capsula Soyuz, cel mai probabil Space X vor amana respectiva misiune pana in 2019.

Edited by doxan, 13 December 2017 - 02:17.


#24
mimic

mimic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.12.2017

View Posttriumf, on 13 decembrie 2017 - 02:40, said:

Fatza de Putin e un circar
Eu ma bucur oricum ca n-a iesit Hillary si cercul ei de islamofili  care voiau razboi cu Rusia.  



Mai bine un presedinte care iroseste  bani in rachete pentru explorare spatiala decat in  gloante  pentru razboaie inutile si costisitoare  gen Irak.....

Edited by mimic, 13 December 2017 - 03:31.


#25
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006

View Postzzhunt, on 12 decembrie 2017 - 23:57, said:

Bani cheltui aiurea
Zborul pe lună ajuta cu ce?

Dar ce propui sa se faca de banii aia?

#26
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
"palpabil" nu avem nimic ! ...
doar "povesti made in NASA" !
exista o "teorie a conspiratiei" (elaborata de cei fara "doctorate") care spune ca nici o fiinta vie nu poate supravietui dincolo de magnetosfera terestra ! ... Posted Image

Attached Files


Edited by realduc, 13 December 2017 - 08:15.


#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostAnn0nyym0us, on 12 decembrie 2017 - 23:59, said:

Io as pune in naveta si un sustinator avid al Flat Earth. De preferabil o vedeta care sustine trendul.


Chiar exista asa ceva? Adica no, gluma gluma dar exista unii care vorbesc serios despre asta?

#28
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Trebuie sa trimita o misiune pe Marte, pana nu ajung chinezii primii acolo.

#29
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postsoarce, on 12 decembrie 2017 - 23:42, said:

Sper sa primim de data asta o vedere de pe Luna ca sa nu mai fie dubii:

http://edition.cnn.c...moon/index.html

View Postpasilla, on 12 decembrie 2017 - 23:57, said:

Posta Romana nu are contract cu Posta de pe Luna Posted Image

View Poststlk, on 13 decembrie 2017 - 00:05, said:

Ca nu a ajuns vreunul pe luna pana acum si sunt doar niste povesti de adormit copiii!

View Postpufonel, on 13 decembrie 2017 - 00:07, said:

Cum adica "sa le reia"? Pai n-au fost niciodata acolo, totul e o facatura! Am si dovada:
Spoiler
Posted Image

View PostCaleaAdevarulSiViata, on 13 decembrie 2017 - 00:31, said:

S-au descurcat ei in 69, cu tehnologia de editare video din ziua de azi se rezolva mult mai usor


In  iepoca asta pRosttmoderna sa sustii tampenii e o virtute...
Ba! CaleaAdevarulSiMinciunica in 69 tehnologia era de rahat. Trebuia sa te stradui sa te prefaci ca ar fi adevarat .. .. Stars War a avu5t suucesu enorm care s-a prelungit pana azi din cauza ca era prumul film in care trebuia sa iti aduci aminte ca ce vezi ... e fabricat.  Ce credti voi ca e normal (sa ai un telefon cu ecran de 5 inces plin de grafica) pe atunci noua ni se parea de-a, dreptu stupid (mie si acum)
Uite aici maximul de efecte speciale din anul 1966 :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CYHuJayozus?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
compara cu Juurasik 1 care a beneficiat de revolutia Star War .
O saimi ziceti ca car ca mar ca tehnologia secreta ... Ineresul ptr imagine si grafica e ceva mia tarziu.. decat 1965. Atunci oricum ne uitam mirati la un listing la imprimanta .. cestie valabila peste tot!
Insa este ceva ce in pRostmodernism nimeni  nu gandeste si zice "outside box" ...
Ca in anii 60 exista URSS si era la apogeu... Ca URSS dorea si ea sa ajunga pe luna... Ca in cursa lunaraa URSS incepuse  ca favorita "ce va agsi prumul astronuat american care va debarca pe luna? Un sovietci cu un buchet de flori zambind :bine ai venit! Dar de ce ai intarziata atata?"
Ori surprinzator SUA castiga? CASTIGA! In cea mai amre si spectaculoasa cursa ce a v azut omenirea pana acum!!
Si mai rau ptr URSS ... nu a trimis pameni pe Luna nici in 1969, nici in 70, 73 .. Adica daca la icneput puteai crede ca au avut probleme doar cu capsula de reintrarre (moartea lui Komarov urmata de moartea celor 3) incepeai sa te gandesti si la altceva.. Decizoa ca renunta (cand muricanii termionau progra mmu Apollo) era rationala - insa cadn au fots rusii rationali in cestii de genu asta? Numa cand strugurii erau   acri!!
Tot ce a aurmat - Enegia, Proton, "statia"  a stat in ujmbra acestui esec.
Adica daca pana atinci se putea crede/sustone ca nu prea sunt interesatai de o masina mai bna ca Moscbiciu si Volga ca ambittile lor sunt mai "inmalte", mai ptin terestre , ca vpr iesi "sus si afara" .. s-a rasturnat. Stinta si tehnologia sovietica au inceput sa fie privite mai . critic.. ca sa zic asa au plecat in cursa aproape de unii singuri ... si nici pe locu 2 nu au ajuns!!!!
Ce vreau sa zic cu aceasta lunga paranteza?
CXa URSS monitoriza f atent si strict activitatea legata de Apolo ... adica radare si urmariea emisiunilor . Ca analizau cu extrema atentie .... si ca ASELENIARILE au fost pe bune!!!
Caci ce lovitura de imagine ar fi fost ptr Brejnev sa demostreze ca aselenizxarea este un fals! Ca americanii sunt niste excroci si  gangsteri de Chicago!
In loc de asta Kremlinul a trebuit sa inghita ca .. ca totusi nu prea mai au niste asi in maneca si ca au  luat-o-n mana cu gratie!! Si dupa nici 25 de ani ... URSS a disparut si noi am falat ca de fapt in 73 nu aveau racheta care sa ii duca pe Luna. Ceva legat de incapacoitatea de a produce motoare grele ...
Dar a inceput cam asa : <b>It's Called Sputnik!</b>
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1dSkX9VySOI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci .... tacerea sovietcia confirma ca austonauti americani au aselenizat . Punct.
Restu sunt prostii care au la baza un film artistic : Capricorn One ...

#30
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009

View Postrealduc, on 13 decembrie 2017 - 08:12, said:

"palpabil" nu avem nimic ! ...
doar "povesti made in NASA" !
exista o "teorie a conspiratiei" (elaborata de cei fara "doctorate") care spune ca nici o fiinta vie nu poate supravietui dincolo de magnetosfera terestra ! ... Posted Image

mai bine zis, fara costum de astronaut

#31
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Bravo Trump, nu toate lumea se gandeste la facebook si proteste.

#32
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Trump e un pacalici , cel mai mare cosmar al SUA, nu are nici un merit  in decizia asta , ea a fost luata   in congres, ceruta de NASA cu mult timp in urma   pt a crea pe luna o baza permanenta in vederea accesului la Marte..
In scurt timp populatia Terei ajunge la 10 miliarde , iar resursele sunt limitate , asta e scopul unei mari puteri .

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Both Trump and Pence have made it clear since the 2016 campaign that they would like to send astronauts back to the moon.
During a 2016 campaign event near NASA's Kennedy Space Center in Florida, Trump pledged to "free NASA from the restriction of serving primarily as a logistical agency for low Earth-orbit activities" and "instead refocus on space exploration."
"Under a Trump administration, Florida and America will lead the way into the stars," he said.
Pence, during the first meeting of the National Space Council in October, said the Trump administration "will return American astronauts to the moon, not only to leave behind footprints and flags, but to build the foundation we need to send Americans to Mars and beyond."
"The moon will be a stepping-stone, a training ground, a venue to strengthen our commercial and international partnerships as we refocus America's space program toward human space exploration," Pence said.
Other Republicans, namely former former House Speaker Newt Gingrich, have expressed interest in going back to the moon.


Mi se pare aiurea cum toata treaba asta e una politica. Pana acum nu erau bani, nu avea rost sa se mearga pe Luna etc. Dintr-o data uite ca se poate. Eu zic ca e bine ca Trump a semnat chestia asta si ca se vor baga bani in cercetare. Dar programele astea ar trebui sa fie cu bataie lunga, adica sa nu vina iar unii si a zica: pai nu mai mergem pe Soare ca nu are rost, nu sunt bani, etc, etc.

#34
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostBursul, on 13 decembrie 2017 - 12:02, said:

Mi se pare aiurea cum toata treaba asta e una politica. Pana acum nu erau bani, nu avea rost sa se mearga pe Luna etc. Dintr-o data uite ca se poate. Eu zic ca e bine ca Trump a semnat chestia asta si ca se vor baga bani in cercetare. Dar programele astea ar trebui sa fie cu bataie lunga, adica sa nu vina iar unii si a zica: pai nu mai mergem pe Soare ca nu are rost, nu sunt bani, etc, etc.


Mie ce m mi se pare airea este ca azi in era internetului unii se multumesc doar cu Huo ! la oase! poacaliciul!!! si alte i din acetea considerate ca dovezi a unei inteogente elevate .. Ata d leveate ca nu te poti face de ras nzicadn ca au fots omanei (mericani) pe luna!!!


Deci care ar fi motivul ? Heliu 3! https://en.wikipedia.org/wiki/Helium-3
Si naspa very bad rau de tot Dragonul Celest incepe sa zica ceva de Luna si heliu 3 .. Ma ropg ar putea fi din ciclu cu cel mai mare pitic din lume sau cu tratirul pasnic care doboara 4 avioane F 4 agresoare .;.. insa naspa programul spatila chinez continua cu .. nare discretie insa ferm si le-a scapat helium 3 pe gura ...

#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Singura motivatie este readucerea americii in epoca cind votantii lui cred ca era "great", cind se realizau chestii de genul asta. Eu nu ma supar atita vreme, e un lucru pozitiv chiar daca motivatia e indoielnica. Orice ban bagat in explorarea spatiului si stiinta/cercetare e foarte important, atita ca beneficii concrete pe termen lung cit si ca moral, atitudine si psihologie.

#36
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007

View Postdoxan, on 13 decembrie 2017 - 01:33, said:

Iarasi ai dreptate, nu va contrazic. Eu insa ca si entuziast in domeniu, mi-ar place mult sa vad din nou rovere cu echipaj uman pe Luna. M-as multumi repet, chiar si cu o statie la un punct Lagrange in timpul putinilor ani din viata care mi-au mai ramas.
La Marte nu pot visa, fiindca stiu ca o asemenea expeditie nu va putea avea loc pana in 2040, asta in conditii optime de finantare. Sper totusi ca aceasta noua administratie de la Casa Alba sa aloce mai multi bani decat Bush & Obama. NASA are un buget destul de auster care nu permite mari fluctuati, fara a umbla la alte proiecte deosebit de vitale, cum ar fi observatorul James Webb , o finantare ok ar fi cam de la 30 de miliarde de $ pe an, abia atunci ar fi suficienti bani atat pentru astronomie, exlorarare a sistemului solar & SLS.
Iti dai seama cum ar fi sa bage banii pentru armament in astronomie si cercetare spatiala... 600 de miliarde de dolari ar face minuni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate