Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum putem scadea probabilitatea ca un eveniment sa se intample

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Pesimistii nu sunt deloc prosti atunci cand se gandesc ca cel mai rau lucru care se poate intampla are si cea mai mare probabilitate. De fapt prin gandurile lor scad probabilitatea ca acel eveniment(rau) sa se intample.
Cum se explica asta ? (urmeaza concluzii personale)
Mai stiti emisiunea cu cele 3 porti dintre care doar una e cea castigatoare ? Well, matematica ne ajuta si este demonstrat ca daca iti schimbi alegerea initiala (dupa deschiderea unei porti goale) ai mai multe sanse de castig. In cazul ala avem o cantitatea de informatie care se adauga, si anume stim ca una dintre porti este sigur goala. Asa ca daca alegem din nou, vom avea 50% sanse sa castigam in loc de 33% anterior. Dar daca alegem aceasi poarta, vom avea probabilitatea de 50% sau de 33%?
Matematic vorbind orice alegere dintre cele 2 porti ar avea sanse de 50% dar asta doar daca alegem (deobicei pentru a fi siguri ca efectuam fenomenul alegerii schimbam poarta ca sa fie clar ca am ales).
Si daca ramanem la aceasi poarta si totusi suntem sigur ca am ALES din nou, avem aceasi sansa de 50%.
Dupa cum se observa, sansele cresc nu prin schimbarea neaparata a alegerii ci doar prin ALEGERE, fenomenul alegerii este cel care dicteaza sansele ca un eveniment sa se intample.

Ok, so cum facem ca sa scadem sansele ca un eveniment rau sa se intample ? Simplu: ALEGEM !
Si alegem exact poarta care credem ca e "eveniment rau" (desi nu avem nicio informatie deci e alegere nedocumentata, noi doar credem ca e probabila). Un pesimist crede ca e probabil ca un eveniment rau sa se intample, in mintea lui el a ALES o singura data, daca erau doar 3 posibilitati, atunci sansele ca ca acel eveniment chiar sa se intample sunt de 33%, cu toate acestea el nu primeste alte informatii si daca nu mai face o alta alegere in urma unei adaugari de informatii, sansele vor ramane de doar 33% ca acel eveniment rau sa se intample. Care sunt sansele ca celelalte 2 evenimente mai favorabile sa se intample ? 67%. So, deodata prin simpla alegere sansele ca un eveniment favorabil sa se intample unui pesimist sunt mai mari.

#2
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017
Mda, Murfy nu a fost prost....

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu stiu ce vrei sa spui, insa sunt cel mai mare pesimist pe care il poate cunoaste cineva. Posted Image
Avantajul e ca mai rau decat la ce te-ai gandit nu se poate intampla, dezavantaju e ca esti mereu stresat.Posted Image

#4
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
la ora asta imi pare "obositor" sa calculez ghinionu' ! ... :)

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Post_-AppleS-_, on 12 decembrie 2017 - 23:14, said:

Mai stiti emisiunea cu cele 3 porti dintre care doar una e cea castigatoare ?
Nu.

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Dafuq, daca toti erau pesimisti nu s-ar fi inventat nimic, am fi ramas in epoca de piatra, pentru ca tuturor inventatorilor le-ar fi fost teama sa scoata ceva nou, nu cumva sa nu le iasa Posted Image

Edited by pufonel, 13 December 2017 - 00:30.


#7
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Asta mi-a adus aminte de un banc...

Un om de stiinta a declarat ca nu mai calatoreste cu avionul. Dupa calculele ale, probabilitatea ca sa fie o bomba la bordul avionului este foarte mare si nu vrea sa-si riste viata. Dupa ceva timp lumea il vede coborand din avion linistit cu un diplomat in mana. Lumea il intreaba ce l-a determinat sa-si schimbe... decizia iar el raspunde ca a calculat si probabilitatea ca la bordul avionului sa fie doua bombe si i-a iesit foarte mica, aproape zero.

Posted Image

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View Post_-AppleS-_, on 12 decembrie 2017 - 23:14, said:

Matematic vorbind orice alegere dintre cele 2 porti ar avea sanse de 50%
Si tot matematic vorbind, portile au probabilitati diferite. 33%, 66%.
Aceiasi matematica, dar aplicata unei intelegeri diferite a situatiei.
Formulata intr-un anume fel, situatia pare clara, dar matematic e ambigua.

#9
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
initiatorul o da cu mucii in fasole cand analizeaza probabilitati ...

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
@initiator.

cauta colapsarea functiei de unda. e ceea ce cauti  ;)

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Chestia cu cele trei portii ...este doar o interpretare matematica , nu reflecta realitatea . Gadeste asa : cele trei portii au pozitii fixe la prima alegere . La a doua alegere , poti lasa la fel sau poti inversa pozitia  celor doua ramase . Sa spui ca pozitia pe care se afla un obiect  creste statistic sansele sa contina ceva anume ....este absurd . Dar matematic are acoperire . Interpretarea problemei este gresita , nu statistica . Este joc de suma zero ...scaderea probabilitatii ca un lucru sa se intample este echivalenta cu cresterea probabilitatii ca un lucru ( chiar acelasi ) sa nu se intample .
Este la la LOTO . Nu astepti sa nimeresti ...nu astepti ca numerele extrase sa fie aceleasi cu ale tale ...ci fortezi probabilitatea ca  numerele tale sa fie cele extrase .
( 99,99 % dintre cei care citesc asta ...nu inteleg nimic )

Edited by JurasikMan, 13 December 2017 - 10:28.


#12
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009

View Post_-AppleS-_, on 12 decembrie 2017 - 23:14, said:



initiatorului topicului:
cred ca o sa iti placa mult serialul "Person of Interest"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate