Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

iMac Pro

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 martian_693, on 01 februarie 2018 - 13:56, said:

in viata de zi cu zi e o pierdere de bani.
Este un workstation, are pretul unui workstation. Nu e o pierdere de bani deloc, e o investitie.
Linus (de la Linus tech tips) a facut un calcul cu un desktop PC cu componente cu aceleasi caracteristici (performanta si calitate), inclusiv monitor 5K si a iesit mai scump cu 200USD fata de imac.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SONKIJd8xRM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ro_explorer, 01 February 2018 - 14:11.


#20
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

 ro_explorer, on 01 februarie 2018 - 14:09, said:

Este un workstation, are pretul unui workstation. Nu e o pierdere de bani deloc, e o investitie.
Linus (de la Linus tech tips) a facut un calcul cu un desktop PC cu componente cu aceleasi caracteristici (performanta si calitate), inclusiv monitor 5K si a iesit mai scump cu 200USD fata de imac.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SONKIJd8xRM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Fix la aia m am uitat și eu. Și gândeste te ca asta e fără sistem de operare, fără suport tehnic, fără asamblare. Adică gen dacă pui astea împreună deja ieși cu 300 400 de dolari mai scump. Ziceți ca nu contează aceste lucru dar contează dacă este sa facem o comparație 100% corecta

#21
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 ro_explorer, on 01 februarie 2018 - 14:09, said:

Este un workstation, are pretul unui workstation. Nu e o pierdere de bani deloc, e o investitie.
Linus (de la Linus tech tips) a facut un calcul cu un desktop PC cu componente cu aceleasi caracteristici (performanta si calitate), inclusiv monitor 5K si a iesit mai scump cu 200USD fata de imac.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SONKIJd8xRM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

tot nu as cumpara un produs apple. EVER!

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Asta e problema ta, complet subiectiva. Vezi ca opiniile absolute sunt o caracteristica nu prea de laudat ;) ... "open your mind".
Eu unul cumpar ce mi se pare mai bun pe piata si se incadreaza in bugetul meu, indiferent ce scrie pe produs.

Edited by ro_explorer, 09 February 2018 - 01:36.


#23
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 ro_explorer, on 09 februarie 2018 - 01:35, said:

Asta e problema ta, complet subiectiva. Vezi ca opiniile absolute sunt o caracteristica nu prea de laudat Posted Image ... "open your mind".
Eu unul cumpar ce mi se pare mai bun pe piata si se incadreaza in bugetul meu, indiferent ce scrie pe produs.
nu pot sa vb decat din punctul meu de vedere.

fiecare cumpara ce vrea. insa in cazul apple , nu as da 1 penny ever la compania asta.

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Pot sa intreb de ce? Te-au batut cand erai mic? Iti baga mana in buzunar? Daca e doar asa, ca ti se pare tie, te incadrezi perfect in categoria "apple haters" si, dupa cum stim cu totii, "haters gonna hate" ... ceea ce nu inteleg, dar accept si categoria asta ca parte a societatii.

Un lucru e cert, cu toate ca astia cu mrul muscat nu sunt niste sfinti si cu toate avansurile tehnologice de azi, nu exista nici o alta companie care sa ofere doar produse de top cu calitate echivalenta Apple pe toata gama. Pe vremuri eram ca tine, "hater" pentru ca propaganda si vedere ingusta ... intre timp am ajuns sa vad hands-on cum sta treaba. Bravo lor ca ridica stacheta, inclusiv cu iMac Pro-ul in discutie.
Arata-mi alt workstation "all-in-one" (de la orice alta companie de pe planeta) cu puterea de calcul si suita de software + customer support care macar sa se apropie tangential de imac-ul asta.

Banuiesc ca pe acelasi principiu nu ti-ai cumpara nici o tesla, ever. E aceeasi filozofie in spate: doar produse HIGH-END, doar calitate de top, fara compromisuri. Asta, bineinetles, vine cu un pret pe care, ce sa vezi? multi vor sa il plateasca.

#25
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 ro_explorer, on 10 februarie 2018 - 01:05, said:

Pot sa intreb de ce? Te-au batut cand erai mic? Iti baga mana in buzunar? Daca e doar asa, ca ti se pare tie, te incadrezi perfect in categoria "apple haters" si, dupa cum stim cu totii, "haters gonna hate" ... ceea ce nu inteleg, dar accept si categoria asta ca parte a societatii.

Un lucru e cert, cu toate ca astia cu mrul muscat nu sunt niste sfinti si cu toate avansurile tehnologice de azi, nu exista nici o alta companie care sa ofere doar produse de top cu calitate echivalenta Apple pe toata gama. Pe vremuri eram ca tine, "hater" pentru ca propaganda si vedere ingusta ... intre timp am ajuns sa vad hands-on cum sta treaba. Bravo lor ca ridica stacheta, inclusiv cu iMac Pro-ul in discutie.
Arata-mi alt workstation "all-in-one" (de la orice alta companie de pe planeta) cu puterea de calcul si suita de software + customer support care macar sa se apropie tangential de imac-ul asta.

Banuiesc ca pe acelasi principiu nu ti-ai cumpara nici o tesla, ever. E aceeasi filozofie in spate: doar produse HIGH-END, doar calitate de top, fara compromisuri. Asta, bineinetles, vine cu un pret pe care, ce sa vezi? multi vor sa il plateasca.

apple nu face produse high end. face doar produse scumpe.

si da, sunt apple hater. si tot timpui voi fi unul. am lucrat cu firma asta 1 an de zile si sunt scarbit.  nu are rost sa intram in versus si discutii ca , dupa cum spuneam mai sus, e parerea mea. la fel cum tu ai alta parere si eu am una diferita.

PS: cred ca sistemul de operare apple ma scarbeste cel mai mult. de la concept pana la design. e o puscarie de os. indiferent ca e pe telefon sau computer.

parerea mea e ca totul apple e facut de comunisti. problema reala e ca lumea inca nu isi da seama de mentalitatea apple , care nu e sa faca produse bune si simple. mentalitatea lor e sa stoarca lumea de ultimul banut. si lumea e oarba ca le ia ochii brandul si cuvintele pompoase care le folosesc cand prezinta ceva.

si mai mult , cand lucram cu ei , ma rugau si ma implorau ca atunci cand vb de produsele lor sa folosesc cuvinte gen (revolutionising , improving , changing people s lifes , etc...) doar ca sa spele la creier.

orice ar spune oricine , fie si tim cook langa mine tot hater o sa raman. pt ca stiu ca sub mantaua asta de perfectiune si inovatie (alt cuvant lol) e defapt un produs de tot rahatul si un concept de toata rusinea.

eu nu o sa cumpar nici un produs de al lor vreodata. orice ai spune tu sau altii. pur si simplu nu cumpar bullshitul si marketingul lor. mai ales ca am lucrat cu ei si stiu cat de jeguri sunt si cat de mult inseala lumea cu niste produse de o calitate indoielnica si mai ales cu un software atat de slab incat e numai marketingul de ei.

daca ai stii ce se intampla in spatele cortinei vei observa ca apple nu e o companie de soft si hard. e o companie de marketing. probabil cea mai buna companie de marketing. produsul e un jeg.

Edited by martian_693, 10 February 2018 - 10:24.


#26
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

 martian_693, on 10 februarie 2018 - 10:13, said:

apple nu face produse high end. face doar produse scumpe.

si da, sunt apple hater. si tot timpui voi fi unul. am lucrat cu firma asta 1 an de zile si sunt scarbit.  nu are rost sa intram in versus si discutii ca , dupa cum spuneam mai sus, e parerea mea. la fel cum tu ai alta parere si eu am una diferita.

PS: cred ca sistemul de operare apple ma scarbeste cel mai mult. de la concept pana la design. e o puscarie de os. indiferent ca e pe telefon sau computer.

parerea mea e ca totul apple e facut de comunisti. problema reala e ca lumea inca nu isi da seama de mentalitatea apple , care nu e sa faca produse bune si simple. mentalitatea lor e sa stoarca lumea de ultimul banut. si lumea e oarba ca le ia ochii brandul si cuvintele pompoase care le folosesc cand prezinta ceva.

si mai mult , cand lucram cu ei , ma rugau si ma implorau ca atunci cand vb de produsele lor sa folosesc cuvinte gen (revolutionising , improving , changing people s lifes , etc...) doar ca sa spele la creier.

orice ar spune oricine , fie si tim cook langa mine tot hater o sa raman. pt ca stiu ca sub mantaua asta de perfectiune si inovatie (alt cuvant lol) e defapt un produs de tot rahatul si un concept de toata rusinea.

eu nu o sa cumpar nici un produs de al lor vreodata. orice ai spune tu sau altii. pur si simplu nu cumpar bullshitul si marketingul lor. mai ales ca am lucrat cu ei si stiu cat de jeguri sunt si cat de mult inseala lumea cu niste produse de o calitate indoielnica si mai ales cu un software atat de slab incat e numai marketingul de ei.

daca ai stii ce se intampla in spatele cortinei vei observa ca apple nu e o companie de soft si hard. e o companie de marketing. probabil cea mai buna companie de marketing. produsul e un jeg.

Easy, eu de exemplu am un Hackintosh, iPad dar telefon cu Android nu sunt nici hater nici fan. Poate putin hater de Windows avand in vedere ceea ce se intampla. Poti sa aduci argumente pentru faza ca este un produs de tot rahatul ? Uite hai sa incepem cu iMac Pro.

De ce este un produs de tot rahatul ?

#27
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 maxb2000, on 11 februarie 2018 - 00:07, said:


Easy, eu de exemplu am un Hackintosh, iPad dar telefon cu Android nu sunt nici hater nici fan. Poate putin hater de Windows avand in vedere ceea ce se intampla. Poti sa aduci argumente pentru faza ca este un produs de tot rahatul ? Uite hai sa incepem cu iMac Pro.

De ce este un produs de tot rahatul ?
pt ca e parerea mea. ca toate produsele apple sunt niste mizerii. si pt ca sunt subiectiv , nu tre sa dau nici un argument.

la fel cum altii cred ca apple sunt cele mai tari eu cred invers. opinii si opinii. free country eh?

#28
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

 martian_693, on 11 februarie 2018 - 11:46, said:

pt ca e parerea mea. ca toate produsele apple sunt niste mizerii. si pt ca sunt subiectiv , nu tre sa dau nici un argument.

la fel cum altii cred ca apple sunt cele mai tari eu cred invers. opinii si opinii. free country eh?

Ideea este ca aia care cred acest lucru au argumente care orice om. Asa cum si eu pot avea argumente ca Android e de rahat in anumite capitole.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt argumente Pro si Contra.
Va rog doar sa pastrati discutia in limitele decentei.

#30
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OR5ZUl0Q-NI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

super tare... spune multe clipul asta

#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Soune exact care e treaba: busesti telefonul/laptopul in afara garantiei, platesti de te rupi, indiferent ca se inlocuieste un surub, o mufa, un buton sau toata placa de baza. Dar primesti garantie pe respectiva reparatie si certificarile de calitate corespunzatoare. Nu iti baga nimeni mana in buzunar. E un contract bi-lateral ... nu te forteaza nimeni sa mergi pe calea lui.
Cat despre rant-ul cu datele care nu se pot recupera, pai bravo mai .. cu le ceri celor de la Apple sa iti hachuiasca telefonul? Nu or sa o faca niciodata ... este datoria ta sa iti faci backup la date, altfel, bye bye (e valabil peste tot, si la android).

Treaba asta este vallabila peste tot, nu numai la Apple. Nu are absolut nici o relevanta filmuletul de mai sus ... brainwashing si nimic mai mult: "nu cumparati Apple ca e omu' rau in spate care va jupoaie" ... pai nu cumparti, nu va faceti griji, are cine Posted Image ...

Edited by ro_explorer, 13 February 2018 - 01:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate