Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Colectoare solare Panosol CS30 58/1800 vs Westech HY-H58 ? Sugestii, recomandari ...

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Salutare tuturor, luna viitoare as vrea sa investesc intr-un sistem solar pt apa calda menajera, 30 de tuburi si boiler bivalent de 300l (2 adulti si 2 copii). Momentan avem doar o centrala Viessman Vitopend 100 fara nici un boiler.

Garantia este aproape identica, la sistemul Panasol este 10 ani (panouri), 3 ani boiler (Tesi) si 2 ani pt restu (automatizare, etc).
La Sistemul Westech garantia pt colectorul solar e tot 10 ani, 5 ani pt boiler (S-line), si 2 ani pt restul.

Personal as alege Panasol doar pt ca sunt produse in Romania (am eu o chestie sa incurajez cat pot consumul produselor romanesti :) ) dar pe de alta parte, imi plac cele de la Westech pt ca (cel putin teoretic, si de aceea am si inceput acest topic, pt a afla daca intr-adevar produc mai multa energie) produc mai mult multa energie datorita oglinzii CPC, mi s-a parut o chestie desteapta sa introduca acea oglinda in interiorul tubului, pt a o proteja de mizerii, dar sincer, pt ca nu am avut niciodata panouri solare, nu stiu daca la cele cu oglinda in exterior, chiar e o problema ca se murdreste -putin/mult- oglinda aceea. Oglinda cred ca e utila in sezonul rece cand zileel sunt mult mai scurte, in rest , banuiesc ca vara cu orice sistem nu ai probleme ca nu se incalzeste apa in boiler, chiar si cele fara oglinda.

Alta chestie importanta pt mine, e sa pot cumva prelua datele din automatizarea solara, ma intereseaza in special temperatura din colector (cu cea din boiler cred ca o sa ma descurc, monitorizez deja cu un ESP8266 temperatura din boilerul parintilor, banuiesc ca la fel o sa pot introduce inca un senzor si la boilerele astea solare).
La sistemul Panasol automatizarea oferita a fost SR208c, am vazut ca are o interfata RS485, iar optional se poate achizitiona un Adaptor WiFi – RS485 (cod C.615) despre care nu gasesc nici o informatie, nu stiu daca trebuie sa descarc vreo aplicatie pt telefon, sau efectiv ma conectez pe IP-ul adaptorului si vad acolo toate datele - as prefera aceasta varianta :)
Iar la sistemul Westech se ofera automatizarea RESOL DeltaSol CS/2 la care se poate conecta la fel un adaptor VBus LAN, care parca e destul de scump (~120Euro), dar dupa o cautare foarte rapida pe google am gasit deja un post in care cineva a reusit sa comunice prin Vbus cu un Arduinio, chiar daca eu nu folosesc Domoticz, e un un semn ca se pot obtine acele valori fara achizitionarea acelui adaptor, pt care va trebui sa descarc si o aplicatie pt a vedea informatiile.
Eu incerc sa imi adun toate informatiile legate de casa intr-o singura interfata, nu imi place deloc ideea sa ai o aplicatie pt camerele video, alta aplicatie pt controlul centralei, alta aplicatie pt prizele cu comutator wireless, alta aplicatie pt sonerie .. etc. Deocamdata am reusit sa adun la un loc cam tot ce mi-am dorit, o singura interfata in care vadd camera de supraveghere, temperaturile de afara, din boiler, din baie (si umiditate), urmeaza sa mai pun un senzor si in living, presiune aer comprimat (in atelier am cateva utilaje care merg cu aer), status complet al LAN-ului, vad toate device-urile conectate, iar acum lucrez la sistemul de notificari pt oricare din acesti senzori, deocamdata am doar pt LAN. Daca o sa iau un sistem solar de incalzire este musai sa am si valorile senzorilor in aceasta "aplicatie" :)

Acum va rog pe voi, cei care aveti sisteme solare sa imi spuneti dezavantajele si avantajele acestor sistem, sau si alte recomandari, nu m-am blocat doar pe aceste doua marci.

Si aproximativ cam cat costa instalarea unui sistem solar, in medie, nu ma intereseaza o suma fixa. Deocamdata sistemul Panosol este mai scump, dar poate si fiindca se ofera inclusiv instalarea in pachet, pe cand la Westech e doar pretul pachetului complet (cam aceleasi componente ca si la Panosol)

Multumesc, o seara faina!

#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
sa-l stapanesti sanatos !...
austriacu' ala de taie padurile "poporului roman" este oricum mai destept ca tine ! ... :)

#3
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Pe aria asta nu cred ca vei obtine mai multe sfaturi . Incearca pe aria de instalatii , e un topic dedicat.

#4
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
@ggelu Mersii pt sugestii, am ales pana la urma panourile Westech HY-H58-30.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate