Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Harta regionalismelor

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postionelmironescu, on 30 decembrie 2017 - 17:42, said:

Nu m-am gîndit. Luminează-ne.


Da, s-a mai discuta și a fost degeaba. Văd că nimeni nu poate pricepe că muntenește nu este „după” în loc de „de pe”. Este „du pă”.
Inși ca Japan nu pot pricepe asta și nici nu vor, pt că explicația asta nu a dat-o vreun academician ci am dat-o eu.  Păi, ce  mă compar io cu academicienii?
Ei nu pot accepta că DUPĂ e format din DU și din PĂ.
Adică în Moldova poa să fie „di pi”:  ia mîna di pi mini!
În Muntenia poa să fie „dă pă”: ia mîna dă pă mine!
dar nu poa să fie: „ia mîna du pă mine”, cred ei cu tărie nestrămutată. Pot ei să fie așa de naivi ca să creadă că cineva care spune că...„ia mîna du pă mine” se referă la înapoia lui, adică spune „ia măna după mine”?
Ăștia-s niște mari naivi puțin învățați, deși unii au citirt cărți de lingvistică și de gramatică. Cum i-ai scos cu nasul din carte nu mai știu nimic.
corect ce spui. Insa mi se pare de-a dreptul grotesc cand vad cate unul care foloseste in scris expresia: "ia mana dupa mine", sau "am descarcat ceva dupa internet". De aici pleaca de fapt confuzia.
Ca in rest e asa cum zici in legatura cu folosirea lui "du pă", strict in graiul specific anumitor zone din tara.

Edited by dan1980_25, 30 December 2017 - 19:35.


#20
moodysson

moodysson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.12.2006
Asa cum am promis, revin cu o parte din hartile rezultate.

https://ibb.co/album/hGm61F

Orice parere sau critica (constructiva) e bine venita. Posted Image

#21
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postmoodysson, on 25 august 2018 - 12:53, said:

Orice parere sau critica (constructiva) e bine venita. Posted Image
În loc de „altă denumire” ar trebui precizată denumirea, care înțeleg că e termenul standard. Ar fi acceptabil „altă denumire” dacă ar fi niște regionalisme cu arii de răspîndire foarte mici și nu le poți înșira pe toate, dar cînd e varianta majoritară nu prea o mai poți trece la altele.

Și neapărat scrieți tot textul cu diacritice. O lucrare lingvistică scrisă fără diacritice, indiferent cine o face, lasă impresia de neprofesionalism.

În rest felicitări! E foarte interesant să-ți poți forma o imagine grafică a răspîndirii regionalismelor. Impresia generală a publicului e că dacă un cuvînt e moldovenism, să zicem, atunci el este folosit în Moldova. De fapt nu e chiar așa. Isoglosele nu urmează granițele.

#22
moodysson

moodysson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.12.2006
Multumesc pentru raspuns!
La alta denumire intra termenul standard si alte regionalisme. Spre exemplu, cuvantul cartofi mai are inca zece regionalisme pe care nu le-am cartografiat din cauza ariei de raspandire restranse, asa cum ati spus.

La ce text va referiti ca e scris fara diacritice?

Edited by moodysson, 25 August 2018 - 20:28.


#23
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postmoodysson, on 25 august 2018 - 20:27, said:

La alta denumire intra termenul standard si alte regionalisme. Spre exemplu, cuvantul cartofi mai are inca zece regionalisme pe care nu le-am cartografiat din cauza ariei de raspandire restranse, asa cum ati spus.
Atunci ar trebui puse separat termenul standard și „alte regionalisme”.

View Postmoodysson, on 25 august 2018 - 20:27, said:

La ce text va referiti ca e scris fara diacritice?
La toate textele de la pagina https://ibb.co/album/hGm61F

- o viziune cartografica
- gogoasa
- pepene rosu
- palnie
- cos de nuiele

#24
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004
Bună ziua!
Am avut o discuție cu alt utilizator, și aș dori să întreb o persoană care se pricepe, dacă termenii văz și io sunt regionalisme. Mulțumesc.

”io văz că tu ai dat mâncare găinilor”

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate