Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Patronii se plang ca nu gasesc salariati

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#19
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Caz real :
Studenta la facultatea aia pt ingineri topografi (cum ii zice ? ), in ultimul an face practica la o firma , termina facultatea si vrea sa ramina in cadrul firmei. Ok, i s-a facut oferta sa ramina pe salariul minim deoarece NU ARE EXPERIENTA. Plm, ultimul an a facut practica la firma aia si nu are experienta !!!
Urmarea, " Adio Romania" cu directia Germania, acum tipa e inginer topo la Deutsche Bahn, nu se mai intoarce in Tara.
O fi bine, o fi rau ?

#20
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 lil debul, on 12 decembrie 2017 - 20:58, said:

Caz real :
Studenta la facultatea aia pt ingineri topografi (cum ii zice ? ), in ultimul an face practica la o firma , termina facultatea si vrea sa ramina in cadrul firmei. Ok, i s-a facut oferta sa ramina pe salariul minim deoarece NU ARE EXPERIENTA. Plm, ultimul an a facut practica la firma aia si nu are experienta !!!
Urmarea, " Adio Romania" cu directia Germania, acum tipa e inginer topo la Deutsche Bahn, nu se mai intoarce in Tara.
O fi bine, o fi rau ?
...pai iti dau exemplu! sunt fabrici intregi care au angajati de peste 10 ani continuu si sunt calificati necalificati ca in prima zi! Nici macar nu au o hartie de calificat macar in cadrul firme respective!

Edited by stlk, 12 December 2017 - 21:07.


#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Kroghy, on 12 decembrie 2017 - 20:56, said:

Nu e nici o criza de oferta de forta de munca.
E criza de sclavi platiti cu salarii de mizerie pentru 10-12 ore pe zi in conditii improprii.
E normal ca oamenii sa inceapa sa-si ceara drepturile si sa nu mai fi interesati de munca multa pentru salariul minim impus de lege.
Daca salariile cresc atunci si forta de munca vine si este multumita.
Astazi a fost concurs de angajare pe doua posturi la mine la serviciu si la proba practica au fost 12 candidati pe 2 locuri. Salariul nu e mare dar sunt conditii bune, se respecta programul de lucru si angajatul este tratat cu respect.
Deci exista si asemenea patroni, dar pe astia nu-i lauda nimeni.
Si-n alta ordine de idei, cei care refuza sa lucreze "in conditii mizere si exploatati la sange de patronii care aveau mormane de bani cu care si-au facut firmele", nu mor de foame. Daca ar muri, ar munci oricum, pe oricat. Nu le mai tot plangeti de mila.Daca nu ar avea a"alte venituri", inclusiv ajutoare sociale, de somaj,... s-ar duce si taras pe burta la munca.

 lil debul, on 12 decembrie 2017 - 20:58, said:

Caz real :
Studenta la facultatea aia pt ingineri topografi (cum ii zice ? ), in ultimul an face practica la o firma , termina facultatea si vrea sa ramina in cadrul firmei. Ok, i s-a facut oferta sa ramina pe salariul minim deoarece NU ARE EXPERIENTA. Plm, ultimul an a facut practica la firma aia si nu are experienta !!!
Urmarea, " Adio Romania" cu directia Germania, acum tipa e inginer topo la Deutsche Bahn, nu se mai intoarce in Tara.
O fi bine, o fi rau ?
Adica a ocupat un post de "inginer"in timpul facultatii? Ca daca nu, de unde experienta de "inginer"?

#22
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 stlk, on 12 decembrie 2017 - 20:51, said:

Pai cum sa nu, in loc sa dea banii celui proaspat angajat in plus (bonus de angajare), va da voua! de parca munciti voi in locul lui si el primeste fix salariul minim pe economie sau nici ala! Pai atunci sa nu se mai planga patronii vostrii ca nu vin oamenii sa se angajeze!
Ati ajuns sa aveti "referali" care fac bani pentru voi! (un fel de PTC) si ca sa zic si un pic Spam-eri, mai aveti sa scrieti pe aici: "haide ba! care vrei un loc de munca?" "nu mai sta ba acasa,hai la munca!" (conditiile si salariul nici nu mai conteaza).
Ti-am povestit doar ce am vazut rin firma.
Lucrez la o firma care plateste bine...are de unde...si racoleaza tot timpul.
...si n-am adus pe nimeni, nu garantez decat pentru mine Posted Image

 myshyk, on 12 decembrie 2017 - 20:47, said:

Mai, nu v-ati saturat sa-i injurati pe cei care va ofera de lucru? VOI, de ce nu sunteti "PATRONI"? Ce va lipseste? AIA de ce pot sa devina patroni, iar voi, doar bocitoare? Sunt aia mai destepti, mai dotati decat voi cu alea barosane?Alea pe care va tot calcati voi ca sa puteti urla ca din gura de sarpe. Va obliga cineva sa va angajati la "lipitorile alea care sug sangele proletariatului"?  Voi de ce nu puteti deveni lipitori care sug sange de proletar?  Cine va opreste?
@Alexa 32
"Daca faci o firma si vrei sa lucrezi corect n-ai nicio sansa, te omoara statul si concurenta neloiala."
Pe astia care va sug sangele, de ce nu-i omoara statul? si concurenta neloiala?


Fii linistit ca nici nu se munceste, doar se "lucreaza"! Singurii romani care muncesc, sunt aia care vin de dincolo cu bani acasa. Intrebati-i pe aia ce inseamna "munca".
  Eu nu injur pe aia care-mi ofera de lucru...spun doar care e parerea mea despre ce vad in firmele romanesti.
La mine la munca e ok, in toate privintele....fii linistit in privinta asta.:)


Afara am lucrat...si mai lucrez...cred ca stiu cum e in mod direct...nu cum am auzit de la unul sau altul.

Edited by alexa32, 12 December 2017 - 21:12.


#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 stlk, on 12 decembrie 2017 - 21:04, said:

...pai iti dau exemplu! sunt fabrici intregi care au angajati de peste 10 ani continuu si sunt calificati necalificati ca in prima zi! Nici macar nu au o hartie de calificat macar in cadrul firme respective!
Pentru ca alea sunt posturile disponibile. Si daca se califica, zboara, fiindca nu angajeaza nimeni calificati pe posturi de necalificati, cu salarii de calificati. Iar cu salarii de necalificati, nu se angajeaza calificatii. Logica de trei lei.
@Alexa
Deci tu plangi in locul alora,....

Edited by myshyk, 12 December 2017 - 21:11.


#24
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 myshyk, on 12 decembrie 2017 - 21:08, said:

Adica a ocupat un post de "inginer"in timpul facultatii? Ca daca nu, de unde experienta de "inginer"?
Ce intrebare pui! Pai daca la Deutsche Bahn e inginer topo, pentru firma aia romaneasca nu avea experienta?
myshyk

habar nu am ce vrei sa spui, eu vorbesc de posturi pentru calificati unde se tin an in sir necalificati ca sa nu fie platiti cu se cuvine!
Sunt alte fabrici similare unde califica aproape pe toata lumea dupa 3 luni (in afara de cei care mai au nevoie sa invete), nu e o calificare nationala ci interioara dar ii califica! Deci se poate nu se vrea!

Edited by stlk, 12 December 2017 - 21:20.


#25
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 stlk, on 12 decembrie 2017 - 21:04, said:


...pai iti dau exemplu! sunt fabrici intregi care au angajati de peste 10 ani continuu si sunt calificati necalificati ca in prima zi! Nici macar nu au o hartie de calificat macar in cadrul firme respective!
Si pe mine ma omoara nemtii astia cu calificarile, parca nu se mai termina frate si toate pe banii lor.

Eu sint convins ca multi patroni nu gasesc angajati da' las ca si multi angajati nu gasesc patroni (patroni, nu bisnitari).

 myshyk, on 12 decembrie 2017 - 21:08, said:





Adica a ocupat un post de "inginer"in timpul facultatii? Ca daca nu, de unde experienta de "inginer"?
Adica a facut un an de practica in firma aia in timpul facultatii dar cind a fost s-o angajeze normal, la terminarea studiilor au bagat-o pe aia cu lipsa de experienta dar tu te faci ca nu intelegi si eu nu am chef si rabdare sa explic lucruri evidente.

Sau altfel, la DB cum de a avut experienta si au angajat-o ???

#26
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 stlk, on 12 decembrie 2017 - 21:12, said:

Ce intrebare pui! Pai daca la Deutsche Bahn e inginer topo, pentru firma aia romaneasca nu avea experienta?
Pai la noi se fac studii de fezabilitate foarte avansate, nu se incurca nimeni cu incepatori, suntem o tara cu traditii in studiile de fezabilitate. Noi facem 7 studii de fezabilitate pana sa facem o autostrada sie ventual nu o mai facem. Posted Image

Angajatorul meu era foarte dezamagit ca mi-am dat demisia din senin. In domeniul meu aia fara experinta lucra se angajeaza pe ~1700 de euro si dupa trei luni cam ~1900. Nenea asta implinisem anul si vroia sa stau pe 1700 cand restul din domeniu incep de la 2050. Am stat cat lucram intro locatie faina si din cauza ca faceam acceasi ruta de cateva ori pe saptamana era treaba super lejera si eu aveam eficienta maxima. Cand vroia sa ma trimita si la munca nasoala si pe bani putini i-am spus la revedere si gata.
Si in domeniul meu e criza de personal, multi angajatori romani au impresia ca au sclavi la dispozitie asa ca lumea pleaca sa lucre la strain ca ala macar respecta regulile.

Edited by SpeedDemon, 12 December 2017 - 21:23.


#27
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006

 alexa32, on 12 decembrie 2017 - 21:10, said:

...si n-am adus pe nimeni, nu garantez decat pentru mine Posted Image

Cred ca ai inteles gresit sistemul.

#28
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 SpeedDemon, on 12 decembrie 2017 - 21:21, said:


Nenea asta implinisem anul si vroia sa stau pe 1700 cand restul din domeniu incep de la 2050. Am stat cat lucram intro locatie faina si din cauza ca faceam acceasi ruta de cateva ori pe saptamana era treaba super lejera si eu aveam eficienta maxima. Cand vroia sa ma trimita si la munca nasoala si pe bani putini i-am spus la revedere si gata.
Si in domeniul meu e criza de personal, multi angajatori romani au impresia ca au sclavi la dispozitie asa ca lumea pleaca sa lucre la strain ca ala macar respecta regulile.

Dacă lucrezi cu acceasi logica cu care te exprimi in scris încep să îi înțeleg pe angajatori.

#29
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 myshyk, on 12 decembrie 2017 - 21:10, said:


@Alexa
Deci tu plangi in locul alora,....
Nu plang, povestesc cauzele, parerea mea ca sunt impartite.
Nu este vina exclusiva a patronilor...problema e impartita, intre ei , stat si angajati.
Totusi consider ca angajatii au vina cea mai mica.
Ultimul lucru care-l respecta (unii) patroni este contractul de munca al angajatilor.

Uita-te in comert...transporturi...servicii..e jale. Cum dreaq sa lucrezi la Auchan sau Carrefour?...mai bine in depozite in UK...mult mai bine.

Cert este ca am vazut multi...foarte multi, care au plecat din tara si au fost mult mai apreciati si platiti pentru o munca egala cu ce faceau in Ro.

Am vazut multe firme in Ro care si-a pierdut toata echipa doar batandu-si joc de angajati, rude si prieteni in posturi cheie sau incompetenti, doar pentru faptul ca cereau mai putin...dar produceau mult mai putin...si de aici rezultatul, asta in servicii unde e nevoie de oameni cu experienta pentru servici de calitate. Te lovesti peste tot de lipsa personal, slab pregatiti sa incompetenti.

#30
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 alexa32, on 12 decembrie 2017 - 21:10, said:

Ti-am povestit doar ce am vazut rin firma.
Lucrez la o firma care plateste bine...are de unde...si racoleaza tot timpul.
...si n-am adus pe nimeni, nu garantez decat pentru mine Posted Image
Credeam ca ai dus viitori angajati (viitori colegi de munca ) contracost!

Edited by stlk, 12 December 2017 - 21:46.


#31
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Este simplu, tinerii nu merg sa munceasca la acei patroni pentru ca, cel mai probabil, afacerile respective au conditii de munca cel putin dubioase.

Exemplu anul asta m-am angajat la o firma mare internationala (au mai multe sedii in diverse tari). La angajare am fost anuntat ca voi avea tot felul de conditii relativ ok de munca (doar ok, nu vreun lux ceva) cu pauze oficiale, cu vestiar propriu, cu marire de salariu dupa cateva luni etc. . Doar ca sa ajung eu la concluzia dupa cateva luni ca totul e mare porcarie si un mare cacat bagat cu forta pe gat.  In primul rand ca erau vreo 12 vestiare la 50 de angajati, nu aveam acces la apa potabila, trebuia sa merg la firme vecine sa beau apa, zona de masa era jegoasa (nu ma refer la curatenie, ci la zona in sine adica pereti tavan), salopeta de lucru zero, veneam cu hainele mele de acasa care normal ca trebuia sa le schimb pe banii mei cand mi se rupeau, iar cand venea vorba de salariul promis, si eu si altii am primit replica "mai sunt 100 ca voi la poarta". Ei pai daca acei patroni au impresia ca eu ma duc la muncesc ca boul la ei, in conditii mizere si mergand numai pe minciuni, se inseala grav. Mai bine sa puna mana sa mareasca salariile la un nivel relativ ok pentru zona respectiva si sa imbunatateasca condiitile de munca si atunci chiar o sa fie (fizic nu doar cu vorba) acei 100 de oameni care asteapta la poarta sa se anagajeze la ei.  Altfel, daca nu sa taca din gura si sa lase prostiile astea cu postarile pe facebook.

Nu cred ca exista firma in Romania care sa ofere salarii atractive si conditii bune si care sa se planga ca nu vin oamenii la interviuri, hai sa fim seriosi.

edit: vreau doar sa spun ca nu sunt vreunul care are figuri in cap si nu vreau sa ma murdaresc sub unghii la munca, din contra, am lucrat ca sclavul prin alte parti si in conditii relativ nasoale, deci nu ma feresc de munca. Dar in momentul cand te angajezi la o firma care are anumite pretentii de la tine, ei pai atunci si tu ca angajat ai anumite pretentii de la firma respectiva, e o strada cu doua sensuri treaba asta cu pretentiile.

Edited by CeapaIndustries, 12 December 2017 - 22:17.


#32
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 myshyk, on 12 decembrie 2017 - 21:08, said:

Deci exista si asemenea patroni, dar pe astia nu-i lauda nimeni.
Angajatorul e cea mai veche (prima) universitate din Romania.
Salariile sunt mici, 2-3 mii ron "in mana", insa exista respectarea programului de lucru si respectarea angajatului.
Concurenta de 5:1 la angajare, conteaza si calitatea angajatorului.

Edited by Kroghy, 12 December 2017 - 22:24.


#33
mimic

mimic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.12.2017
Se plang patronii  ACUMA cand 9 romani pleaca din tara la fiecare ora sa dea cu sapa , sa dea cu matura   sau sa serveasca shaorma la Paris sau Frankfurt........  sau cand 6/10 femei  care se joaca cu dildoul pe Chaturbate sunt ROMANCE (restul fiind columbience).

Nouă români pleacă din țară în fiecare oră


Dar stai sa vezi ce frumos o sa fie peste 2-3 ani, cand deja vor pleca 15-20 de romani pe ora, cand mai mult de 30% din generatia nascuta dupa 2000 va fi emigrata in vest.  
Or sa ajunga sa te plateasca doar  sa vii la INTERVIU (acolo, 30-50 lei).




Nah, nu-i vina  patronilor. E firesc ca in oricare tara capitalista ca ei sa fie zgarciti si lacomi si sa trateze angajatii ca pe sclavi.  


Vina o poarta in intregime comunismul salbatic in care este varata tara asta de 70 de ani, si mai ales sistemul de invatamant de stat care produce numai loaze pe banda rulanda capabile doar sa toceasca materii inutile, dar si parintii care n-au un pic de cultura educationala, de a-i creste in spirit competional.
Acum, ca pesedistii au bagat si revolutia fiscala, multi patroni se gandesc sa-si mute afacerile prin India sau China.  


O vina o poarta  universitatile   Mass-Media si Hollywoodul  (adevarate cuiburi de neomarxisti liberali progresisti)  ca numai filmele si serialele le vara in cap oamenilor idei cum ca sunt SPECIALI, ca nu are rost sa-si murdareasca mainile si sa-si rupa spatele invatand meserie.

#34
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
De obicei tinerii competenți au treabă multă și nu au timp și nici motiv să se plângă pe Facebook.

Nu pot să dau mulți bani unui angajat fără experiență în condițiile în care sistemul academic românesc e o glumă, deci diplomele nu au valoare. Orice semioligofren poate să termine o facultate în România și orice angajator știe asta.

Cea mai mare problemă a românului e că are mereu impresia că nu e vina lui, orice ar fi. Nu e vina lui când votează partide care destabilizează economia și omoară domeniul privat, nu e vina lui că alege să facă o facultate prost clastă sau inutilă, nu e vina lui că nu-și găsește anagajați  pentru afaceri dubioase și construite pe bază de țeapă.

#35
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007

 myshyk, on 12 decembrie 2017 - 20:47, said:

Mai, nu v-ati saturat sa-i injurati pe cei care va ofera de lucru? VOI, de ce nu sunteti "PATRONI"? Ce va lipseste? AIA de ce pot sa devina patroni, iar voi, doar bocitoare? Sunt aia mai destepti, mai dotati decat voi cu alea barosane?Alea pe care va tot calcati voi ca sa puteti urla ca din gura de sarpe. Va obliga cineva sa va angajati la "lipitorile alea care sug sangele proletariatului"?  Voi de ce nu puteti deveni lipitori care sug sange de proletar?  Cine va opreste?
@Alexa 32
"Daca faci o firma si vrei sa lucrezi corect n-ai nicio sansa, te omoara statul si concurenta neloiala."
Pe astia care va sug sangele, de ce nu-i omoara statul? si concurenta neloiala?


Fii linistit ca nici nu se munceste, doar se "lucreaza"! Singurii romani care muncesc, sunt aia care vin de dincolo cu bani acasa. Intrebati-i pe aia ce inseamna "munca".
Nu ofera nimeni de lucru. Doar cauta cu disperare sclavi. Ia nu mai "oferii" tu de munca, sa vedem, te mai poti rupe-n figuri cu bemveul si ifoneul?! Uite ca s-a taiat macaroana si prostul de roman nu mai vrea sa fie iobag. Respect tinerilor care refuza aceste "oferte' de munca. N-ati inteles nici pana acum ca daca nu are cine sa va munceasca muriti si voi, "patronii", cu toate ideile vostre "stralucite" de afaceri?!

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu cred ca exista o criza a fortei de munca in Romania dar exista un dezechilibru pe piata muncii in sensul ca sunt foarte multe joburi nemotivante platite prost: ex: call-center si foarte putine joburi bazate pe ceva concret, unde sa inveti ceva, sa poti sa progresezi real in cariera, sa poti sa ajungi de la junior, la senior in aceeasi companie.

Toate joburile alea entry-level nu sunt motivante decat pentru un tanar aflat la inceput, care accepta conditiile asa cum sunt, ca trebuie sa inceapa de undeva.  In rest, pentru categoria de salariati cu peste 5 ani de experienta (nu mai vorbesc de joburi pentru cei cu peste 10-15 ani experienta) aproape ca nu sunt joburi decente, care sa merite.  

Cand spun joburi nemotivante ma refer la urmatoarele:  salarii mici, program extins - peste 8 ore, nevoi de munca ale angajatorului in weekend sau in ture de noapte, pe aceiasi bani ca si cand ai lucra normal, conditii de munca la limita (adica minimul necesar cat sa nu te scufunzi), planuri de cariera si de pregatire profesionala pentru angajati ZERO sau pe acolo, perspective de a acumula cunostinte transferabile tot ZERO.
Faptul ca mai toate "centrele de servicii la casca" s-au mutat masiv in Romania indica clar ca in tarile de origine nimeni nu mai e dispus sa puna o casca pe cap si sa prospecteze clienti vanzandu-le minciuni si tzepe.

Cei care spun ca nu gasesc muncitori la tara sunt tampiti din start - munca nu e un scop in sine (daca am avea bani care sa creasca in pomi, n-ar mai munci nici draku) ci un mijloc de asigurare a banilor necesari traiului. Ori... la tara, majoritatea oamenilor au gospodarii si se ingrijesc de ele, multumindu-se cu putinul pe care il produc acolo si cu optiunea pentru o viata linistita in care sa nu depinzi de nimeni (ceea ce ne dorim cu totii).

Daca, de maine s-ar fabrica hard-disk-uri sau memorii VNAND in Romania pun pariu ca s-ar calca lumea in picioare sa lucreze intr-o astfel de fabrica.  In call-center insa, n-au decat sa  lucreze tampitii din presa care scriu astfel de articole, ca cel din postul initial.

LE:  N-am nimic cu call-centerele sau cu jobul de casca in sine, dar peste 80% nu sunt joburi de client-service ci joburi de abordat oamenii si vandut tzepe, sau de dus cu zaharelul clienti care vor sa scape de contract.  De asta, recomand doar temporar un astfel de job deprimant unui tanar la inceput de drum.

Edited by rosix, 12 December 2017 - 22:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate