Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Hdd wd blue caraie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Situatia e asa, am luat un wd blue 1T iar dupa 4 luni a incepti sa faca figuri
L-au schimbat pe garantie

Acum iar m-am trezit ca face si asta figuri dar asta a inceput sa cararie la fiecare download

Pana de curand era ok, rapid silentios.

Acum orice descarca caraie, si pare lent, si la un update in Steam de joc caraie

L-am testat cu utilitarul wd rezulta ok

In tune pro daca ii dau bencmark da eroare

Garantia a expirat la magazin dar fiind inlocuit probabil e vazut ca nou si pare in garantie pe siteul celor de la wd, mai e in garantie dupa serial exact de la data cand a fost inocuit.

O fi pe duca si asta?

A avut cineva experienta cu astia de la wd direct pe site?

Attached Files



#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Baga o poza de la "Health".

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Da-i un test drive cu WD Data Lifeguard Diagnostic tool:
http://products.wdc.....ashx?id=KbtpQt

Vezi ce si cum. Daca situatia se prezinta roz, atunci WD Support:
http://products.wdc.....ashx?id=StS6IL

#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
https://postimg.org/image/4lebw7ubl/

In teste nu da nici o eroare in WD Data Lifeguard Diagnostic tool

In Call of Duty WWII   de exemplu caraie in draci, agata cand ma joc, merge ce merge si bang se blocheaza pt 2-3 secunde

Edited by zzhunt, 12 December 2017 - 17:43.


#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pot fi foarte multe cauze.Poate fi serie proasta, poate fi vreun "varcolac" pe acolo, daca e desktop si placa de baza sau saursa au pbl...iar e nasol.Am mai patit si eu ceva de cenul, stiu un sistem la care nu tinea mai mult de un an un hdd.A schimbat cateva hdd-uri in cativa ani, am dedus ca au fost pbl pe la sursa sau pcb, se umbleau de bad-uri. si nu le-am putut repara cu nimic, am reusit ceva la unu, intr-o saptamana a facut altele noi.E oc pe pc?Pot fi extrem de multe cauze, eu personal am patit cand faceam oc pe un sistem mai vechi, daca saltam ceva mai mult, crapa hdd-ul si trebuia sa fac reinstalare de sistem(deci fff multe cauze posibile).Daca la memorii, pcb sau sursa e mai simplu, se pot depana mai usor sau crapa direct, la hdd e mai greu pt ca restul componentelor il pot distruge si nu pot spune mare lucru daca nu verifici macar tensiunile.

Cert e ca te poti astepta oricand ca hdd-ul ala sa pice cu tot, eu i-as da un format complet ca sa vad ce se intampla.Poate crapa la format cu complet, stii o treaba sigura daca moare la format cu complet.

Edited by ionutz_joe2009, 12 December 2017 - 18:26.


#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu e de la pc ca mai am si 2 ssd si inca un alt hdd samsung F3 mai nene merg hdd-urile astea samsung de rup, 6 ani fara probleme  astea noi parca sunt din mamaliga facute. Facute intentionat sa pice, primul hdd wd blue a crapat dupa ce i-am dat un test cu hdd tune si imediat a inceput sa faca figuri.

Daca stiam as fi luat 1-2 hdd samsung de rezerva chiar daca erau numai sata2

#7
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ai nimerit serie proasta...Sunt si WD bune, eu am, nu stiu insa cat de mare e rata de defectiune in comparatie cu alte marci.

Edited by ionutz_joe2009, 12 December 2017 - 18:30.


#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Am mai avut un segate trecea toate testele dar nu puteai instala nici un windows pe el ca murea.

Am facut o sesizare la wd cu niste poze si o inregistrare sa vad ce zic si ei.

Edited by zzhunt, 12 December 2017 - 18:30.


#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Asta este, am si eu hdd vechi de 15 ani...(Un Barracuda).Cand nimeresti serie cu pbl, nu ai ce face.Poate ca WD s-a mai degradat.Mai am unu, se invarteste de 3 ani incontinuu pe un mici pc, a fost initial pe un laptop cumparat acum vreo 12 ani(a mers si pe ala incontinuu vreo 5-6 ani cred).Unele chiar nu mor, orice le faci, nu crapa.


Da-i un format cu complet, daca crapa...inseamna ca e mort, slabe sanse sa-l mai scoti cu utilitare(eu nu prea am reusit, cand crapa, crapa, pot fi reparate doar pe termen scurt, la unu s-a chinut 4 zile un utilitar).

Edited by ionutz_joe2009, 12 December 2017 - 18:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate