Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

P+E rustic/mediteranean reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
639 replies to this topic

#595
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017

 mee_haitza, on 16 iunie 2021 - 13:57, said:

Am tamplaria la fata zidului/tencuielii exterioare, urmeaza sa izolez cu vata de 15. Cum ar fi bine sa montez vata raportat la rama pvc a geamului? E ok sa o acopar pe fiecare latura cam 1 cm?

Edited by mee_haitza, 18 June 2021 - 22:32.


#596
Don_Rafael

Don_Rafael

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.11.2017
Da, este in regula. Vezi ca cei de la Ejot au niste profile speciale care se pun pe margini intre vata si toc.
Atentie si la colturile de la exterior, ca acolo apar cele mai multe crapaturi, daca nu pun bucati de plasa ("batiste").

La baza ferestrei, chiar daca ai solbanc, trebuie sa calculezi ce inaltime iti trebuie pentru pervaze.

#597
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 Don_Rafael, on 18 iunie 2021 - 23:37, said:

Vezi ca cei de la Ejot au niste profile speciale care se pun pe margini intre vata si toc.

E vorba de acele armaturi ce se lipesc pe toc? (poza?)

#598
Don_Rafael

Don_Rafael

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.11.2017
Da, se lipesc pe toc si au o plasa care vine prinsa cu adeziv pe vata.
Cred ca le gasesti la ei pe site. Contacteaza un distribuitor si te va ajuta cu toate informatiile.
Mai sunt si niste profile care se pun pe vata la partea exterioara de sus a ferestrei. Sunt un fel de profile cu picurator.

#599
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Attached File  20210724_141246.jpg   339.61K   86 downloads

Poza facuta sambata in pod

Si o poza interesanta cum patrunde lumina prin tiglele de aerisire, neavand astereala, sub tigla fiind doar folia



Attached File  20210724_141033.jpg   86.77K   78 downloads

Edited by mee_haitza, 26 July 2021 - 13:23.


#600
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Attached File  20210824_092244.jpg   2.6MB   29 downloadsAttached File  20210824_092253.jpg   2.49MB   32 downloads

Am facut bransamentul la apa. Instalatorul a folosit teava hdpe100 valrom sdr11 32x30, Gas kit in loc de aqua kit, cu dunga galbena, pe motiv ca e mai gros peretele...el a fost cel care a procurat materialele si m-am vazut in fata faptului implinit. . E vreo problema? Dupa specificatii par identice tevile aqua kit cu cele gaz kit de la valrom.  
Poate fi mai"nepotabila" teava de gaz decat cea de apa sau ar fi altceva ce nu ar recomanda-o pt a fi folosita  la bransament  de apa?

#601
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
ma astept ca cele pt apa potabila sa respecte niste standarde mai stricte legate de compozitia chmimica a materiei prima din care sunt fabricate, tinand cont ca intra in contact cu apa.

nu stiu daca cele de gaz sunt la fel.

De ce o fi crezut ca o teava HDPE de apa nu ar fi suficient de rezistenta, nu pricep.

#602
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Voi cu cata vata/polistiren ati acopetit tocurile fereatrelir/usilor in zona de spalet? Este 2 cm dimensiubea standard?
Eu am tampkaria la fata tencuielii de pe fatada, deci vin cu vata direct peste tamplarie. Tocul geamului are 8 cm. Daca vin cu 2 cm peste plus masa spaclu, profil etansare tamplarie perete cu plasa, cam cu cat as ramane la final?

#603
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Cred ca e prea tardiv raspunsul si intre timp ai facut spaletii. Nu veni cu vata peste toc decat eventual 1-2 cm, vata este moale in grosime, duri sunt doar cca 2 cm din partea ce se monteaza in exterior. Ideal pentru spaleti este XPS, eu am acoperit 4 cm din toc cu polistiren, ppofilele cu plasa, adezivul si decorativa mai iau cca 1 cm.

Edited by danwd, 23 September 2021 - 07:22.


#604
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Intradevar, am facut deja spaletii. Am venit cu vata 2 cm peste rama. Daca stiam mai repede ca exista xps de 1 cm cred ca as fi venit cu vata 1 cm iar celalalt cm ar fi fost xps-ul. Acum e prea tarziu si nu mai vreau sa iau din rama pt ca ar arata aiurea.
Nu stiu cat e de ok ca in unele locuri am adezivul sub vata, la vedere la spalet, cam 1 cm. Acolo cred ca e cam punte termica. Unde am putut, am pus vata in spatiul acela... multumesc pt raspuns!Attached File  20210927_101811.jpg   1.25MB   83 downloads

#605
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Va rog niste sfaturi cum sa procedez privind urmatoarele:

Spaletul de jos de la balcon, se vad grinzile pe care se va aseza podeaua tip deck a balconului, mai tarziu. Cum sa protejez si izolez spaletul? E doar vata acolo, tamplaria e la fata tencuielii. E armat cu coltar, plasa si adeziv.
Attached File  20211019_170100.jpg   1.24MB   59 downloads

Zona unde tigla intalneste fatada. E suficient sa pun acolo o banda adeziva bituminoasa sika, lipita de fatade respectiv pe tigla?
Attached File  20211019_170640.jpg   1.06MB   62 downloads

Zona de intalnire capac pervaz-spalet...cum pot proceda sa ma asigur ca nu am infiltratii?  Nu am pus silicon inainte de a trage decorativa pe spaleti crezand ca vor veni generos peste capace cu decorativa, dar nu a fost asa. Acum as incerca cu decorativa dar cred ca imi vor spune muncitorii ca nu va iesi sau le e frica sa nu ramana urme daca ajunge decorativa prin alte locuri pe fatada...sa pun doar o fasie de silicon acum?
Attached File  20211019_165447.jpg   713.07K   63 downloads

La profilul de contact tamplarie perete am avut niste surprize, fie au taiat din cauciucul ce ar trebui sa ramana  pt ca altfel decat cu cutter-ul nu au putut desprinde partea detasabila, fie am niste zone in care nu cred ca a fost lipit calumea la montaj, ca stare mi-a ramas o deschidere mai mare acolo, nu e inchis etans, cum defapt nu cred ca e nici unde acel cauciuc se aseaza pe tamplarie. Am pus silicon sika -11 fc+... sa pun peste tot unde e spatiu?
Attached File  20211019_172830.jpg   767.79K   61 downloads

Attached File  20211019_172632.jpg   665.45K   51 downloads

#606
MCM84

MCM84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.09.2014
la 1: inteleg ca vine un balcon, deci trebuie o protectie ca sa nu calci din greseala si hidroizolatie in partea de jos a usii. acolo iti bate ploaia cel mai probabil
2: cu plumb, tabla sau o banda speciala care e foarte scumpa. ti-ai facut singur acoperisul? de ce nu o facut dorel si acolo? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v2TyE_cJveU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
3: montajul e incorect. trebuie ca marginilie respective sa intre in polistiren, adica atunci cand curge apa de pe perete sa cada direct pe pervaz. plus folosit benzi comprimabile, ca sa nu se crape. https://energytools....rbank-einbauen/

#607
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Muncitorii mei vor sa foloseasca adeziv baumit duocontact pt rosturi la placarea cu caramida aparenta (caramida tiganeasca feliata), pe care o vreau cu un aspect rustic, in interior. A mai folosit cineva solutia asta?
Eu stiam de ceva kit weber...care nu stiu cum arata. Nu vreau un aspect prea ingrijit, vrau sa arate cat mai autentic si sa nu apara probleme in timp...

#608
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am folosit weber chit pt piatra. Adezivul ala pt polistiren nu are in compozitie mici pietricele care-i dau un aspect de rosturi de piatra-caramida. Merge si ala probabil..dar fa niste teste înainte..

#609
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Mersi. Daca nu cer prea mult, ai putea pune o poza, cand/daca ai timp?

#610
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
As vrea ca mobilierul si blatul din bucatarie sa le fac precum in poze. Este necesar sa ridic ziduri de sustinere din caramida si blatul sa il fac din beton armat sau din structura de profile alu si gipscarton ar fi suficient?Attached File  Screenshot_20211118-105751_Chrome.jpg   122.32K   45 downloadsAttached File  Screenshot_20211116-113905_Chrome.jpg   59.15K   43 downloads

#611
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
As vrea sa pun pe pardoseala dusului walk in o gresie rustica, nerectificata, cu marginile neregulate precum cea din imagine. Din experienta userilor, poate fi problematica o astfel de gresie in zona respectiva, in sensul ca ar putea sta apa in rosturi, chiar si cu panta data catre rigola? In timp asta ar afecta rosturile si ar presupune intretinere/refacere?

Attached File  20211122_123636.jpg   141.75K   34 downloadsAttached File  20211118_161234.jpg   1.62MB   27 downloads

As vrea sa pun pe pardoseala dusului walk in o gresie rustica, nerectificata, cu marginile neregulate precum cea din imagine. Din experienta userilor, poate fi problematica o astfel de gresie in zona respectiva, in sensul ca ar putea sta apa in rosturi, chiar si cu panta data catre rigola? In timp asta ar afecta rosturile si ar presupune intretinere/refacere?

Attached File  20211122_123636.jpg   141.75K   34 downloadsAttached File  20211118_161234.jpg   1.62MB   27 downloads

#612
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Sta in rosturi si face mucegai.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate