Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Rog sfat upgrade procesor placa baza AM3

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
puiuus

puiuus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.02.2011
Va salut! Detin o placa de baza Asus M4A88TD-V EVO/USB3, procesor Athlon 2 645 3.1 ghz ,Nvidia geforce gt 1030 si 8gb ram.Actualul procesor imi face bottleneck si as vrea sa il inlocuiesc cu cea mai buna optiune raport pret performanta.Am citit pe un forum ca nu e recomandat procesor de 125w.Sistemul este cam vechi..ce ma sfatuiti sa fac?

#2
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,552
  • Înscris: 23.09.2017
Depinde de bugetul tau, de cerintele tale, de ce vrei sa faci cu calculatorul (office, gaming etc).


LE1:
Ca fapt divers:
AMD Phenom II X6 este cel mai puternic compatibil cu placa ta de baza. Consumul este insa 95W/125W. Cauta si tu informatii sa vezi daca este cuptor sau nu. Decizia iti apartine.
SH undeva la 300 lei. Poate gasesti si mai ieftin.

LE2: Conteaza foarte mult sa ne spui ce faci cu calculatorul si ce buget ai.

Edited by alex342, 12 December 2017 - 01:39.


#3
puiuus

puiuus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.02.2011
Pentru office merge minunat in configuratia actuala.Gaming doar CS GO si programe de sah (cpu intensiv).In CS GO fps-urile variaza f mult,de la 60..200.Placa video cam 40% procesorul 80..100%.Exista si varianta x6 95w.Buget 200 lei

Edited by puiuus, 12 December 2017 - 01:41.


#4
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,552
  • Înscris: 23.09.2017

View Postpuiuus, on 12 decembrie 2017 - 01:40, said:

Pentru office merge minunat in configuratia actuala.Gaming doar CS GO si programe de sah (cpu intensiv). In CS GO fps-urile variaza f mult,de la 60..200.Placa video cam 40% procesorul 80..100%.Exista si varianta x6 95w.Buget 200 lei

CS GO este CPU based, se bazazeaza foarte mult pe procesor.

LE:

AMD Phenom II X4
AMD Phenom II X6

Cauta si tu pe olx si vezi ce preturi gasesti.


https://www.olx.ro/o...html#8f72f4984c
https://www.olx.ro/o...html#8f72f4984c
https://www.olx.ro/o...html#f331982114

Edited by alex342, 12 December 2017 - 01:59.


#5
puiuus

puiuus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.02.2011
Probabil e greu de gasit nemaifiind in productie..Multumesc.

#6
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,552
  • Înscris: 23.09.2017
Urmareste niste teste X4 VS X6

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qpW8yls5GHo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


-------------------

CS:GO X4

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ma8R325AkPE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]






--------------------
CS:GO HIGH FPS TEST - PHENOM II X4 965 & GTX 660 2GB   - procesorul la 70 de lei din link.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DefoiMJ11n0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 12 December 2017 - 02:09.


#7
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
x4 gasesti usor si ieftin. x6 mai greu, dar daca ai rabdare gasesti. Eu am luat acum vreo 2 luni un 1045T cu 200 lei.
Placa ta stie deblocare. Daca gasesti sa il poti si incerca sa mearga stabil, un x2 deblocabil in x6 il iei la ~50 lei.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
https://www.asus.com...3/HelpDesk_CPU/

Vezi aici lista, apoi te uiti care sunt mai puternice ca al tau, incerci sa te orientezi pana prin 95W TDP si in functie de pret si oferta cumperi.

Cum e 1030-ul ? Oare duce GTA 5 ?

#9
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View Postalex342, on 12 decembrie 2017 - 01:24, said:

Depinde de bugetul tau, de cerintele tale, de ce vrei sa faci cu calculatorul (office, gaming etc).


LE1:
Ca fapt divers:
AMD Phenom II X6 este cel mai puternic compatibil cu placa ta de baza. Consumul este insa 95W/125W. Cauta si tu informatii sa vezi daca este cuptor sau nu. Decizia iti apartine.
SH undeva la 300 lei. Poate gasesti si mai ieftin.

LE2: Conteaza foarte mult sa ne spui ce faci cu calculatorul si ce buget ai.

Ala cu 70 lei e cooler, nu procesor, iar 300 lei e prea mult pentru 1035T
Cauta pe forum CG, ca gasesti pana in 200 lei un x6, daca nu te grabesti.

Vezi daca il mai are asta.
http://forum.compute...ml#post49189627

LE: puiuus, de unde esti?

Edited by AMETHIST, 12 December 2017 - 08:28.


#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Sugestia mea,ramai pe procesorul actual si fa-i overclock.E un procesor ce merge destul de sus si s-ar putea sa scapi de probleme.

#11
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
yo sunt de moda veche ! ... nu-mi plac "up-grade"-urile  nici "over-clock"-urile ! ...
dealtfel, sunt convins ca un AM3, nu va "merge" niciodata ca un i7 cu o sursa de 700 W ! ...

Edited by realduc, 12 December 2017 - 09:58.


#12
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Si ce legatura are mesajul tau cu threadul? :))

#13
puiuus

puiuus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.02.2011
Multumesc pentru raspunsuri! Sunt din Reghin jud. Mures,probabil ca voi achizitiona procesorul prin posta.Doar sa apara oferta. Am ramas surprins de faptul ca un procesor x2 poate fi deblocat la x6.Oare chiar e posibil?Am vorbit cu persoana care vindea acel 1045t pe forum,din pacate e vandut.Procesorul actual nu are L3 cache si nu e un performer cu overclocking.L-am ridicat pana la 3.6Ghz din bios,cu aproximativ aceleasi temperaturi,se simte un plus de performanta dar tot face bottleneck.Mai mult nu vreau sa-l fortez.Cred ca L3 cache-ul are un rol semnificativ si bineinteles inca 2 procesoare logice pot  face diferenta. Pentru colegul care ma intrebat de placa video pot sa spun ca sunt super multumit de ea.Am varianta de la Asus OC 2gb ram ddr5, cooler activ.E foarte silentioasa.Sunt filmulete pe youtube in care merge bine si pe jocuri de ultima generatie,dar impreuna cu procesoare mult mai bune.Eu joc doar CS GO si analizez partide de sah :).

#14
puiuus

puiuus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.02.2011
De ce nu e indicat un procesor black edition de 125w?Placa video consuma doar 30w,accesoriile inca vre-o 100 si am sursa de 550w.Consumul de curent e mare sau poate fi instabil?

#15
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Nu duce placa de baza, mai exact etajul de alimentare al procesorului ( VRM-ul ). Acela face din 12V de la sursa principala in jur de 1V - 1,5V, necesari alimentarii procesorului. Curentul consumat de un procesor in functionare maxima e comparabil cu cel de la un aparat de sudura.

#16
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Iar vorbiti doar sa va aflati in treaba. Placa de baza duce fara probleme si procesoarele de 125W. Intradevar sunt mai calde si consuma mai mult, dar de dus le duce.
Oricum la SH cele mai "raspandite" sunt 1045T, desi si alea sunt cam rare. :))
Am cautat si eu sa iau un 1100T de 125W dar nici o sansa la pret decent.

@puiuus: Din x2 merge in x4, nu in x6. x4 960T mergea in x6. Dar in niciunul dintre cazuri nu e garantat.

#17
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 27.03.2010

View Postpuiuus, on 12 decembrie 2017 - 01:19, said:

...Actualul procesor imi face bottleneck si as vrea sa il inlocuiesc cu cea mai buna optiune...
Nu cred ca-ti face bottleneck procesorul.
Pe unul din calculatoare am un MSI GT 1030 racit pasiv si configuratia este asemanatoare cu a ta: Placa de baza ASRock FM2A88M-HD+ R3.0, Athlon X4 845, 2x4GB DDR3 2400MHz, SSD 120GB si HDD 2TB. Am testat placa video si pe un I5 4570 cu 16GB DDR3 1600MHz si in jocuri nu am vazut diferente. Singurele diferente le-am vazut in 3DMark11 si Vantage.
Tu chiar daca perzi 2-3 fps nu este mare branza ca in jocuri nu se simt. Mai bine faci overclock la placa video. A mea suporta +200MHz la GPU si +600MHz la memorii. Folosesc MSI Afterburner si si l-am setat sa aplice frecventele alea la startup.  Jocurile in care am testat GT 1030 au fost: Rise Of The Tomb Raider (20 Years Celebration), DOOM, GTA V, Dirt 4 si BF1.
Probabil ca pe tine te-ar ajuta mai mult un SSD. Nu merita sa mai investesti in alt procesor pentru ca L3 nu aduce un spor semnificativ de performanta.

Edited by sys, 13 December 2017 - 11:28.


#18
puiuus

puiuus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.02.2011
Asa ma gandeam si eu in legatura cu procesoarele de 125w.In specificatiile placii de baza,de pe site-ul Asus ,e specificata toata gama de procesoare pe 125w, cu conditia sa fie AM3.Totusi as opta pentru un procesor de 95w,de preferat cel mai performant.Nu sunt adeptul overclockingului exagerat.Probabil ca pentru asta e nevoie si de o racire mai performanta,deci mai multi bani investiti.
  CS GO este un joc bazat mult pe procesor.Daca ai putea sa faci testul cu acest joc ar fi mai relevanta diferenta dintre procesoare.Am testat si eu cu Afterburner ,unde am vazut cum se chinuie procesorul meu in timp ce placa video era intre 40..60%.Un procesor  nu merge la 100%,doar daca aplicatia respectiva este construita astfel sau procesorul nu face fata .Comparatie gen un motor de 300cp nu este fortat la fel ca unul de 100cp,ambele tractand la deal o remorca de 2 tone.Ma gandesc de mult  la un SSD,dar nu are legatura cu procesarea,desi timpii de incarcare ar fi mult mai mari.Daca cu un x6,reusesc sa obtin 30fps+ si caderi de performanta mai mici,ma declar multumit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate