Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Facebook si vanzarea ilegala de tigari

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Eu nu inteleg un lucru.
Daca cineva ar pune acelasi anunt aici pe forum, toti ati sari cu fundul in sus si l-ati raporta la moderatori, l-ati face de c@cat si ati urla de ce nu primeste bann in secunda doi.
Dar cand cineva a facut exact acelasi lucru pe FB, il luati peste picior ca e comunist, nu-si vede de treaba lui, sau e nervos pe concurenta.

Dar ce sa faci, oamenii cu 2 fete exista peste tot.

Si da, ar trebui sa fie treaba celor de la FB sa nu tolereze/incurajeze actiuni ilegale pe reteaua lor. Daca de exemplu l-ar injura careva pe Dragnea, imediat s-ar trezi cu contul blocat si eventual un proces. Dar vanzarile de tigari de contrabanda sau chiar injuriile si comentariile rasiale sunt ok, atat timp cat nu sunt in engleza sau nu ating pe cineva sus-pus.

Edited by Hider141, 12 December 2017 - 09:54.


#38
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Hider141, on 12 decembrie 2017 - 09:50, said:

Dar vanzarile de tigari de contrabanda sau chiar injuriile si comentariile rasiale sunt ok, atat timp cat nu sunt in engleza sau nu ating pe cineva sus-pus.
Hmmm...ai realizat în ce lume ai crezut cã intri!
Felicitãri!

#39
sidsilviu

sidsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.02.2007
Ce-mi plac astia care arunca constant un ochi peste gard si nu isi vad de tarlaua lor. pe sistemul: Sa moar si capra vecinului...

#40
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006

 Hider141, on 12 decembrie 2017 - 09:50, said:

Si da, ar trebui sa fie treaba celor de la FB sa nu tolereze/incurajeze actiuni ilegale pe reteaua lor.
De unde sa stie Facebook ca aia fac ilegalitati? Cum isi poate da seama ca nu vand tigarile pe factura, sau ca nu sunt din UK chiar daca anuntul zice Romania? Poate ala s-a dus in UK fumator cu rezerve, si dupa ce s-a lasat a ramas cu cartusele astea pe care vrea sa le vanda.

Sunt situatii posibile, chiar daca putin probabile, dar cum crezi ca poate verifica FB lucrurile astea din niste poze si trei cuvinte? Tie ti-ar placea sa fii banat pe supozitii?

OP daca stie el sigur ca aia vand ilegal, e liber sa mearga la Politie, si se vor face investigatii. Desi e o miscare de cacat si cred ca ii cunoaste pe vanzatori, altfel nu inteleg de unde atata ura. Sunt pline grupurile de vanzari de pe facebook de tot felul de produse similare, nu din cauza unor oameni care incearca sa faca un ban in plus se duce pe apa sambetei tara asta.

#41
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 scaiba, on 11 decembrie 2017 - 23:09, said:

Dacă toată înțelegerea ta se rezumă la câștiguri personale, nu, nu vei putea înțelege niciodată.
Mie îmi pare și de prost gust să acuzi colegul care a luat atitudine că ar avea năravuri de comunist, dar desigur este doar opinia mea.

Ce câștig spunându-ți asta?
Personal nimic, spre mirarea ta...


La domnia ta nu ma mira nimic, pe coleg nu il acuza nimeni, esti informat gresit, ( sau trebuia sa scriu prost informat?. din fericire nu sunt mitocan), sau poate nu ai citit bine postul, dar sunt obisnuit sa ma ataci din toate directiile, si spre mirarea dumitale am hotarat sa devin imun, pacat ca nu pot sa iti ascund postarile, pentru mine chiar sunt de prost gust, dar gusturile nu se discuta, din pacate,poate ar trebui sa citesti si invers, ca sa intelegi ca aici in cazul asta nu este vorba de a lua atitudine, sa luam atitudine in strada impotriva guvernului, impotriva nedreptatii, sa luam atitudine impotriva celor ce ne fac viata grea, sa luam atitudine impotriva unuia care vinde tigari mi se pare de porc, ti-e teama ca nu are guvernul destui bani de sifonat ? ti-e teama ca se va imbogati omul ala?
P.S. Sper ca data viitoare sa nu mai bagi in seama postarile mele, te-am rugat public sa faci asta, dar naravul din fire nu are lecuire,si inainte sa ma ignori total, poate ne spui si noua cu ce te deranjeaza omul ala ca vinde cateva pachete de tigari, si eu am primit mai demult de la cineva un carton de tigari, 10 pachete, nu mai fumam de cativa ani, si le-am dat cadou, mi s-a parut ca pierd prea mult timp ca sa vand 10 pachete de tigari, dar daca postam pe facebok ca vand acele 10 pachete cred ca imi puneai eticheta de contrabandist, corect ?

Edited by Platon, 12 December 2017 - 13:50.


#42
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
sint tigari cumparate de pe aeroport, din zona libera. ai dreptul la 4 cartuse si nici nu se considera bagaj suplimentar!

#43
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 sarac.lipit, on 12 decembrie 2017 - 00:00, said:

Sunt consternat!
Faci o rețea de socializare și nu ai o trupã de mascați sã curețe rumînia de evazioniști!
Sunt consternat!
Stai asa ca nu e vorba de Romania, ci de UK!
Initiatorul a precizat asta.

Deci il deranjeaza ca altii isi permit sa-si faca reclama pe FB, iar el nu s-a gandit la varianta asta, deci ii cam strica piata. (neagra)

#44
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
asa cum am spus, in UK se aduc tigari cumparate legal de pe aeroport si se revind cu un beneficiu modest! ar fi preferabil de pindit pe cei care vind mahorca netimbrata prin pietele noastre!

#45
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 Platon, on 12 decembrie 2017 - 13:47, said:

...dar sunt obisnuit sa ma ataci din toate directiile...
Respiră adânc și relaxează-te.
Nu te bagă nimeni în seamă, am răspuns inepției pe care ai scris-o legată de catalogarea drept comuniști, a celor care nu-i acceptă pe ăia care fură curent, mai ciupesc câte un leu, mai o învârteală, că așa-i modelul; viața grea și nesimțirea mare.
Putea să o scrie și Popescu, și Ionescu ori Gheorghe, răspundeam la fel.
Da' chiar așa, tu cine ești? Posted Image

 Platon, on 12 decembrie 2017 - 13:47, said:

...P.S. Sper ca data viitoare sa nu mai bagi in seama postarile mele, te-am rugat public sa faci asta, dar naravul din fire nu are lecuire...
Dacă ești oleacă bolnăvor, permite-mi să te asigur de toată compasiunea, se mai întâmplă.
Dacă nu-i boală, ar fi bine să îți vii în fire și să nu pretinzi nimănui când și cui să scrie pe un forum public.
Să nu ai parte de dezamăgiri, zic, poate ți-e greu să le duci...

#46
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Am impresia ca inițiatorul exagerează.  Nu știu dacă știe dar acum un an,  imediat după alegeri, anrm a scăzut redevența la resurse iar statul a pierdut 1.4 miliarde euro,  în timp ce inițiatorul o arde aiurea pe fb pentru 100€. Ieși în stradă să strigi după hoți,  nu pe fb.

#47
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 flavius18, on 11 decembrie 2017 - 21:16, said:

Cine precizeaza ca vanzarea de haine nu este in scop comercial? si vanzarea de tigari este.

Sunt curios cati prieteni ai pe FB... la ce baiat esti.

Cand o ruda de a ta va muri cu zile  prin spital, sau va fi operata pe viu caci nu mai este anestezic in spital, se te gandesti ca asta e si din cauza baietasilor care fac "combinatii" cu tigari de contrabanda.
Cei din nordul Europei au un nivel ridicat de trai pentru ca aia acolo nu fac "combinatii".
Cei din sudul si estul Eurpei sunt vai mama lor tocmai pentru ca e plin de combinatori.

Orice activitate ilegala trebuie raportata, e datoria ta de cetatean.
In Romania e fix invers, ala care denunta o ilegalitate e catalogat ca turnator, jet , sifon.... BTW, tot se intreba azi Guran la radio daca nu cumva romanii chiar sunt o natie de hoti...

#48
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Cred că le e greu ălora de la Facebook să urmărească legislația peste tot, să știe ce este și ce nu este legal. Nici nu prea sunt în măsură să spună, doar să facă presupuneri.

Am observat și eu că Facebook este plin de vânzări ilegale de bunuri. S-a mutat bazarul în online.

Din ultimele zile, de pe un grup:
- Un pitbul matur vândut de un băiat de vreo 17 ani unui copil de 14 ani. A fost simpatic, că după ce au comentat unii că nu-i prea ok ce se întâmplă, că n-au voie nici unul să dețină, a apărut mama cumpărătorului, care i-a gonit imediat, că ce se bagă ei în ce face copilul ei;
- Gentuțe Gucci la 30 de lei;
- Tutun la kg;
- Dezmembrări pe marginea drumului. Cumpără un băiat mașini, le pune în fața porții și le dezmembrează acolo;
- Porci vânduți de crescători amatori (număr mare de capete, nu 10, acolo);
- Cai piele și os și răniți la vânzare (de ăștia chiar mi s-a făcut milă);

Întreba cineva mai sus că de ce unele vânzări sunt legale și altele ilegale. Se consideră ilegală o vânzare în care se caută obținerea de profit. Eu, dacă-mi vând telefonul pentru că mi-am luat altul, e cât se poate de clar că nu caut obținerea de profit, ci valorificarea unui bun. În schimb, dacă cumpăr constant telefoane din China și le vând pe Facebook, e clar că urmăresc profitul, deci fac ceva ilegal.
La altele, e legislația specifică. N-ai voie să deții cantități mai mari de 1kg de tutun, de exemplu.

Iar dacă inițiatorul "concurează", în ideea în care are un butic la care vinde țigări, legal, care e problema?

Chiar invers mi se pare o problemă. Să fii plătitor de taxe și să n-ai nici o problemă cu vânzările ilegale. Tu plătești taxele pe care le plătești și poate că ți se par mari și pentru că există un procent mare în țara asta, care nu plătesc taxe, muncesc la negru, vând la negru. De ce n-ai avea nici o problemă cu asta? Cu atât mai mult dacă ai o afacere, în cam orice domeniu. Cum ar fi să muncești legal, să-ți plătești toate taxele, dar să n-ai probleme cu ăia care fac același lucru, dar fără să plătească taxe? Păi aia e concurența ta. Și e mereu neloială.

Se rulează ceva miliarde de euro prin evaziune fiscală, în România. Nu-i o chestie așa simplă, să-l lași și pe ăla să vândă o țigară. Ăla care vinde țigări alimentează afacerea care le produce, care poate fi foarte mare.

Nu văd cum poți să fii plătitor de taxe, de bună credință și să susții evaziunea. Mi se pare chiar ciudat.

Eu pe-astea le raportez la Poliție, pe formularul de pe site. Dacă se face ceva cu ele sau nu, habar n-am. N-am primit niciodată răspuns.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate