Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

HDD Caddy pentru Asus x550ldv - mutare HDD si instalare SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Salutare,

As dori sa cumpar un HDD Caddy pentru un Asus x550ldv. Vreau sa mut HDD-ul in locul de DVD-Writer si sa pun SSD-ul in locul HDD-ului.

Problema e ca am gasit o tone de modele de laptop Asus 550L, sunt 90% sigur ca am nevoie de un caddy de 12.7mm dar as vrea sa merg la sigur. Din pacate nu este laptopul meu si nu pot sa fac verificari/teste sa il desfac ca sa vad cam cum as face instalarea si ce tip de SSD am nevoie astfel incat sa fie compatibil tot.

Are cineva acest model si a facut o instalare similara?


L.E.: nu gasesc optical caddy exact pentru modelul asta de laptop, ma gandesc ca daca iau unul pt x550ld ar trebui sa functioneze, nu?

Modelul optic pe care ma gandesc sa il cumpar: https://www.emag.ro/......<br /><br />

In specificatiile laptopului nu scrie ce marime e rackul optic: https://www.asus.com...<br /> <br /> O sa urmez pasii acestia pentru instalare: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y71mgaM3fY0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MeT4L, 11 December 2017 - 20:56.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Deschide unitatea DVD si masoara interiorul. Eu zic ca-i de 9.5mm

Edited by neagu_laurentiu, 11 December 2017 - 20:59.


#3
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 15.07.2017
Scoți DVD-Writer (de la minutul 5:33 aici- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hX99doKvR4s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]) și pleci cu el, ca model, la vânătoare de caddy-uri.
Ce-o fi așa de greu?
Sau n-am înțeles eu problema ta?

Edited by Rubin1977, 11 December 2017 - 21:04.


#4
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Din pacate nu pot sa il deschid, pentru ca nu e al meu, vreau sa fac cadou SSD-ul cuiva si sa il si instalez impreuna cu cele 2 caddy-uri.



Nu pot sa desfac / iau laptopul cu mine Posted Image

Edited by Dany_Darke, 12 December 2017 - 09:16.


#5
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 15.07.2017
De ce 2 caddy-uri? Doar unul ese suficient.
Renunți la DVD, în locul lui vei monta cu ajutorul sertarului (caddy) vechiul HDD iar în locul celui din urmă montezi SSD-ul.
Instalezi sistemul și programele pe SSD iar vechiul HDD îl vei folosi partiționat în 2-3 ptr. altele: filme, muzică, jocuri, fișiere *.doc, *.xls, *.pps create de utilizator etc.

Șterge citatul de mai sus.
Ocupă inutil spațiu.

Edited by Rubin1977, 11 December 2017 - 21:23.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMeT4L, on 11 decembrie 2017 - 21:01, said:

Din pacate nu pot sa il deschid, pentru ca nu e al meu
Pai nu in maruntaiele lui ci doar capacul unde introduci DVD-ul. Poti masura inaltimea.

#7
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
@Rubin, nu mai pot da edit, sorry. E aceeasi marime la SSD cu HDD?

@Neagu, o sa incerc sa masor, momentan nu am acces la el, o sa incerc sa masor asa.

#8
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 15.07.2017

View PostMeT4L, on 11 decembrie 2017 - 23:12, said:

@Rubin, nu mai pot da edit, sorry. E aceeasi marime la SSD cu HDD?
SSD-ul încape în locul HDD-ului iar acesta în caddy care încape în locul DVD-ului pe care îl poți face Mobil Extern Device. :)

#9
f3elg0od

f3elg0od

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.11.2015
Salut ! Stiu ca threadul este relativ vechi, dar e cel mai recent pe tipul asta de laptop :-s. Doar o scurta intrebare, daca ma puteti lumina va rog. Am procurat un Asus X550LDV, dar nu mai am bateria de la el. Vreau sa achizitionez o baterie noua, numai ca nu stiu ce model trebuie sa fie, iar modelele astea de laptop nu se mai pun la vanzare din cate am observat. As aprecia foarte mult un insight de la detinator daca se pupa modelele, pentru a nu deschide un thread nou doar cu asta.
Link catre modelul de laptop: https://www.emag.ro/...d/pd/DZYPZBBBM/

Multumesc anticipat !

Edited by f3elg0od, 04 February 2018 - 22:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate