Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Opere bacalaureat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Trebuie invatate cate doua opere literare pentru examenul de bacalaureat la limba si literatura romana de: Mihai Eminescu, George Bacovia, Tudor Arghezi, Lucian Blaga, Ion Barbu, Nichita Stanescu?
De Lucian Blaga ce opera as putea invata pe langa "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii"?
Pot fi subiecte la bacalaureat despre paralela literara intre doua opere diferite cum ar fi "Luceafarul" si "Floare albastra" sau "Floare albastra" si "Plumb"?
Mircea Cartarescu intra in programa de bacalaureat pentru subiectul III?Stiam ca nu intra in programa si nu e autor canonic dar o profesoara mi-a recomandat sa invat o opera si de acesta, "Georgica a IV-a" sau "Ciocnirea".
Sunt dintr-o promotie anterioara.

#2
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Aşa şi ?

#3
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Trebuie invatata cate o opera de la fiecare autor canonic . De exemplu Costache Negruzzi nu e canonic , asa ca Alexandru Lapusneanu nu e obligatoriu de invatat , iar asta nu e singurul exemplu , sunt mai multe opere care nu sunt obligatoriu de invatat . Mai exact , POT PICA dar nu singure ! Pica mereu alaturi de alte variante , ale autorilor canonici .
Progama difera in functie de profilul uman/real.
Nu pot pica paralele intre subiecte la bac.Tema si viziunea despre lume ,particularitatile ale unui personaj principal , relatia dintre personaje , etc .
De la Blaga invata doar Eu nu strivesc corola .. nu te complica , o opera e de ajuns .
Iar despre Carturescu , nu cred ca e in progama si daca este , sunt sanse minime sa pice asa ceva .

#4
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Unii profesori de ce recomanda cate doua opere de acei autori?
Sa ne incurce mai mult banuiesc, ca daca ne-ar fi ajutat ne-ar fi spus exact ce opere trebuie invatate.
Pe langa autorii canonici trebuie sa ii invatam si pe cei necanonici, pe urma daca nu am doua opere stiute de acei autori s-ar putea sa pice ceva de aia ce nu am invatat...
De Mihai Eminescu intr-o carte de pregatire scrie ca trebuie de invatat trei opere, iar Morometii doar un volum nu ambele.

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Ce inseamna "sa inveti operele"? Daca prin asta intelegi "sa memorezi niste comentarii stupide dintr-o culegere cretina, facuta de unul sau mai multi profi sa ia niste bani de la fraierii de parinti", atunci poti s-o lasi balta :P Mai bine citeste creatiile respective si fa-ti un plan de idei, macar vei avea mai putin de "tocit".

#6
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Deci nu mai e nevoie sa studiez alte opere de acelasi autor?O singura poezie e de ajuns pentru acei poeti?

#7
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postsmiley2, on 11 decembrie 2017 - 20:31, said:


De Lucian Blaga ce opera as putea invata pe langa "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii"?


Lumina de ieri

Caut, nu ştiu ce caut. Caut
un cer trecut, ajunul apus.
Cât de-aplecată e fruntea menită-nălţărilor altădată!
Caut, nu ştiu ce caut. Caut
aurore ce-au fost, ţâşnitoare, aprinse
fântâni - azi cu ape legate şi-nvinse.
Caut, nu ştiu ce caut. Caut
O oră mare rămasă în mine fără făptură
Ca pe-un ulcior mort o urmă de gură.
Caut, nu ştiu ce caut. Subt stele de ieri,
subt trecutele, caut
lumina stinsă pe care-o tot laud.

Motivatie : e scurta , cica "profunda" si iubita de gagici. Asas ca poa dupa bac o sa te ajute sa "aprofundezi" ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate