Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inchisoare pt neplata contributiilor

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
142 replies to this topic

#37
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
E al 3lea thread deschis pe acest subiect, dupa ce in primul spuneam si eu ce astazi spun si altii in OP:
Foarte multă lume nu înţelege pe ce se bazează această creştere economică record din România: pe creditul furnizor, care a înlocuit creditul bancar şi care, în final, poate să dărâme un întreg lanţ de business dacă cineva, pe lanţ, nu-şi plăteşte datoriile.
Din Ziarul Financiar http://m.zf.ro/opini...a-stat-16849208

Dar desigur, @Seteh crede ca e o chestie de patroni care-si iau bmw-uri si ca in rest nu e nicio problema.

Fie, spor la dezbatut, eu mi-am dat destul cu parerea si pe celelalte threaduri, vom vedea cine si cum a avut dreptate, nu mai e mult.

Edited by Cris007, 11 December 2017 - 21:15.


#38
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Lucrurile sunt simple.Contributiile retinute si platite de angajator sunt de fapt banii angajatului.Este normal sa nu" te joci "cu banii angajatului deoarece nu sunt ai tai.Daca nu-ti permiti sa platesti un angajat in mod decent si sa-i platesti toate contributiile si taxele la stat, lasa pe altul sa-si faca o firma si sa lucreze corect.

Legat de pedeapsa cu inchisoarea, nu sunt de acord cu asta pentru nici o infractiune legata de bani(inventati de oameni).O sa se schimbe treaba asta in viitorul indepartat, cand mentalitatea oamenilor va evolua...Sa nu uitam ca banii sunt inventati de oameni(sa se recupereze banii+anumite interdictii financiare ulterior)si nu inchisoare deoarece viata nu a fost inventata de oameni....Inchisoare doar pentru crime, viol, batai,hartuiri,etc

Edited by gump4, 11 December 2017 - 21:35.


#39
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
@gump4 - asta de gandire simplista.
Daca n-au paine, sa manance cozonac, nu-i asa?

=====
Sa zicem ca eu sunt patron de firma de opinci.

Cu 3 angajati fac 1000 de opinci/luna, dar nu le pot vinde direct, ci prin clienti cu magazine, ce imi platesc la 30 de zile.
Dupa 30 de zile vad ca n-am banii de la clienti si ei zic ca opincile nu se vand, sa ii mai pasuiesc cu plata sau sa iau inapoi opincile.

Trec 60 de zile si tot nu se vand opincile, clientii cer ragaz 90 de zile.

Dupa 90 de zile ma enervez si cer inapoi opincile, dar aflu ca de fapt opincile au fost vandute, iar banii au fost dati pe impozite la stat ca sa nu intre clieetii la inchisoare.
Clientii nu sunt solvabili, nu am ce executa si oricum dureaza o vesnicie.

Eu ce ma fac? Nu mai am rezerve dupa 3 luni si pt ca nu am bani de impozite risc si eu dosar penal!
Inchid afacerea de opinci, dau oamenii afara, vand ce mai am, platesc darile si apoi ma angajaez la stat!
====

E un caz simplist, dar simtomatic pt economia noastra.

Angajatii mei se vor duce la multinationalele ce produc opinci de calitate sau se duc in somaj.

#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdm, on 11 decembrie 2017 - 21:33, said:

Eu ce ma fac, pt ca deja nu mai am rezerve si pt ca nu am bani de impozite risc si eu dosar penal.
Inchid afacerea de opinci, dau oamenii afara, vand ce mai am, platesc darile si apoi ma angajaez la stat!

Te imprumuti la banca, la camatari (IFN) sau la vecini... sa poti plati darile...  Ia uite, bai nene, da ce statul sa sa astepte sa-ti vinzi tu opincile?  Vrei sa fii patron in Romania (sa nu mai lucrezi in call-center) pui un ban deoparte.

Pensionarii tre sa-si ia pensia la timp bey... nu sta dupa nenorocitii de patroni...ca n-au ei bani.

Edited by rosix, 11 December 2017 - 21:36.


#41
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
@Adm
De ce sa complicam lucrurile daca ele sunt simple de fapt?

Posibil ca problema sa fie chiar afacerea cu opinci.Posibil ca agentii tai sa nu fi gasit clientii cei mai potiviti pentru comercializarea acestor opinci.Pretul poate fi foarte mare raportat la calitatea pe care o oferi.Motive putem cauta mereu daca dorim sa nu gasim solutii...Plus, cred ca cel mai important este ca patronul sa lucreze in echipa cu angajatii sai , nu sa stea intr-un turn de fildes...Legat de bani, intotdeauna trebuie sa avem rezerve, indiferent ca suntem persoane fizice ori juridice, pentru a nu ajunge in situatii cel putin delicate...Numai bine si apreciez raspunsul tau macar aici....Numai bine!

#42
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View PostAdm, on 11 decembrie 2017 - 21:33, said:

@gump4 - asta de gandire simplista.
Daca n-au paine, sa manance cozonac, nu-i asa?

=====
Sa zicem ca eu sunt patron de firma de opinci.

Cu 3 angajati fac 1000 de opinci/luna, dar nu le pot vinde direct, ci prin clienti cu magazine, ce imi platesc la 30 de zile.
Dupa 30 de zile vad ca n-am banii de la clienti si ei zic ca opincile nu se vand, sa ii mai pasuiesc cu plata sau sa iau inapoi opincile.

Trec 60 de zile si tot nu se vand opincile, clientii cer ragaz 90 de zile.

Dupa 90 de zile ma enervez si cer inapoi opincile, dar aflu ca de fapt opincile au fost vandute, iar banii au fost dati pe impozite la stat ca sa nu intre clieetii la inchisoare.
Clientii nu sunt solvabili, nu am ce executa si oricum dureaza o vesnicie.

Eu ce ma fac? Nu mai am rezerve dupa 3 luni si pt ca nu am bani de impozite risc si eu dosar penal!
Inchid afacerea de opinci, dau oamenii afara, vand ce mai am, platesc darile si apoi ma angajaez la stat!
====

E un caz simplist, dar simtomatic pt economia noastra.

Angajatii mei se vor duce la multinationalele ce produc opinci de calitate sau se duc in somaj.


In cazul tau datorezi statului cam 10 milioane , sau cat o fi la 3 angajati pe minim. Daca nu ai sa-i dai legea asta e ultima ta problema.
Iar, faptul ca te joaca asa reatilerii inseamna ca ai niste probleme.

Indiferent, statul nu-i banca ta si nu-i responsabil ca tu sa ai o afacere indiferent cat de prost manager esti

#43
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pe voi nu va lasa cu gura cascata cate milioane are de platit un om drept impozite, taxe si contributii dintr-un job de rht?  Pe mine, da.

#44
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007

View PostMembruAnonim, on 11 decembrie 2017 - 20:50, said:


Ironia a trecut un pic deasupra capului tau


Tu sa fii sanatos!

Edited by onzaueb, 11 December 2017 - 22:10.


#45
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Intr-o lume ideala asa e, doar ca in practica e cam asa:

- afacere mica, fara multe rezerve, ce supravietuieste. Patronul roman nu are capital!
- angajati dezinteresati
- angajati interesati doar sa ia salariul si sa rupa usa.
- piata concurentiala mare, cifra de afaceri mica.

Presiunea e prea mare pentru micile afaceri!
De ce credeti ca stam asa de prost (cred ca pe ultimul loc in UE) la numarul de firme?

Am o prietena care de 2 saptamani are firma noua (eu i-am pus la dispozitie spatiu pt sediul social).

E povestea clasica: toata avutia stransa la munca de birou o baga intr-o afacere ce spera sa mearga, cat sa munceasca pt ea, nu pt altii.

A ratat aproape o luna pt ca vecinii de apartament nu i-au dat voie sa faca la ea in casa sediu social fara activitate!
O lege cretina cere aprobarea vecinilor (+ a asoc de proprietari) si pt firme ce au doar sediul social intr-un apartament de bloc!
O vecina i-a zis ca ii semneaza doar daca ii plateste ea 50% din intretinere, pt ca are bani sa isi faca firma (roman clasic).

Ia ghici ce se intampla dupa ce s-a vazut cu CUI si cont in banca:
- faci imprumut asociat, dar nu recuperezi TVA, deci 20% din banii investiti intial adio!
- impozit pe venit, deci desi va merge mult timp pe pierdere (pana amortizeaza banii imprumut asociat), ea tot va plati impozit pe cifra de afaceri, adica aduci bani de acasa ca sa dai statului! E aberant, s-a ajuns intr-un stadiu in care mediul fiscal nu mai e compatibil cu realitatea.

Voi nu va dati seama ce calvar este, cum e sa iti pice fata cand afli ca desi esti pe pierdere, tu trebuie sa platesti un stat ingrat, care iti pune piedici la orice pas!
Parca iti e dusman, nicidecum partener.

Pe nimeni nu intereseaza daca nu ai bani! Sa tiparesti sau sa mori!

Mori chiabure, mori! Pastele matii!

#46
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostAdm, on 11 decembrie 2017 - 19:27, said:

Mai exista un efect pervers: vor supravietui cei mari, dispare concurenta si cresc preturile.

O guvernare impotenta si infricosata, care ia masuri mioape cu efecte adverse devastatoare.

Ne trag intr-o spirala a mortii.
Sigur ca important este ca patronake sa poata sa-si intretina in continuare cele 3 amante si sa-si mai cumpere o scara de bloc!
Ca zeci/sute de mii de sclavi se vor trezi peste 5-10-30 de ani ca nu pot primi pensie pentru ca nu s-au platit contributiile (sint deja in situatia asta o gramada de persoane) este normal sa nu intereseze pe nimeni!

View Postdjl, on 11 decembrie 2017 - 19:28, said:

Aţi votat "bine", trăim cu toţii "bine".
tu oricum nu ai servici asa ca nu te afecteaza, la ce chibitezi aiurea?

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttytysor, on 11 decembrie 2017 - 22:09, said:

patronake
Sa moara bibiloi ce exprimare de clasa a 10 seral...

#48
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
@tytsor - recomandarea mea este sa te faci patronake, in acest fel vin automat cele 3 amante, un bemweu si o mare valoare!
Sa vezi ce distractiv este sa platesti impozite, sa intretii 3 amante si sa faci revizia la reprezentanta bemweu...

#49
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostAdm, on 11 decembrie 2017 - 21:33, said:

@gump4 - asta de gandire simplista.
Daca n-au paine, sa manance cozonac, nu-i asa?

=====
Sa zicem ca eu sunt patron de firma de opinci.

Cu 3 angajati fac 1000 de opinci/luna, dar nu le pot vinde direct, ci prin clienti cu magazine, ce imi platesc la 30 de zile.
Dupa 30 de zile vad ca n-am banii de la clienti si ei zic ca opincile nu se vand, sa ii mai pasuiesc cu plata sau sa iau inapoi opincile.

Trec 60 de zile si tot nu se vand opincile, clientii cer ragaz 90 de zile.

Dupa 90 de zile ma enervez si cer inapoi opincile, dar aflu ca de fapt opincile au fost vandute, iar banii au fost dati pe impozite la stat ca sa nu intre clieetii la inchisoare.
Clientii nu sunt solvabili, nu am ce executa si oricum dureaza o vesnicie.

Eu ce ma fac? Nu mai am rezerve dupa 3 luni si pt ca nu am bani de impozite risc si eu dosar penal!
Inchid afacerea de opinci, dau oamenii afara, vand ce mai am, platesc darile si apoi ma angajaez la stat!
====

E un caz simplist, dar simtomatic pt economia noastra.

Angajatii mei se vor duce la multinationalele ce produc opinci de calitate sau se duc in somaj.
fara suparare, dar nu cred ca ati condus vre-o firma in ultimii 40 de ani!

#50
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007

View Posttytysor, on 11 decembrie 2017 - 22:09, said:


Sigur ca important este ca patronake sa poata sa-si intretina in continuare cele 3 amante si sa-si mai cumpere o scara de bloc!
Ca zeci/sute de mii de sclavi se vor trezi peste 5-10-30 de ani ca nu pot primi pensie pentru ca nu s-au platit contributiile (sint deja in situatia asta o gramada de persoane) este normal sa nu intereseze pe nimeni!


tu oricum nu ai servici asa ca nu te afecteaza, la ce chibitezi aiurea?

De unde e "boala" asta pe unu care are o firma si se chinuie sa faca ceva? De unde stii tu care e un patron cinstit si care e "patronake" cu amante, bemveu si bloc? Ai incercat sa-ti faci o firma, s-o pui pe picioare in ciuda mizeriilor cerute si necerute de functionarii lui peste? Ai incercat sa construiesti ceva care sa mearga? Sa vezi cum e sa te arda vreun inspector de fiecare data cand se schimba cineva in anaf sau in guvern, desi ai tot ce e necesar din pdv legal?
Ce e impartirea asta in sclavi si patronake? Doar alb si negru, sclav si baron stiti sa vedeti? Doar aia din guvern sunt cei intregi la minte si sfinti si orice tuna si traznesc trebuie luat de bun si invatat ca pe biblie?
Chiar e greu sa mai avem spirit critic fata de conducatorii din guvern? Si sa nu ne convina cand pun presiune pe oameni cand ei insisi au nevoie de acei oameni ca sa aibe buget si sa fie realesi?

#51
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View PostAdm, on 11 decembrie 2017 - 22:07, said:

....


Sunt doua probleme distincte:

- mediul biroctatic (sau cum sa-i zic?) care ingreuneaza o afacere
- evaziunea.
(taxele -  n-as zice, in RO sunt relativ ok)

La al doilea punct, priveste si invers: firma noua de catering care concureaza cu un rahat de firma, fondata in '94, care a avut un an profit ('95) si care are doi angajati (patronul si ma-sa), desi are 4 masini de livrare in flota.

E mega fun sa intri in comeptitie cu unu' din asta cand tu chiar iti platesti taxele.


Ideal se umbla la ambele puncte, dar si daca primul nu se rezolva nu este un motiv ca al doilea sa fie tolerat.

Edited by vlad1102, 11 December 2017 - 22:20.


#52
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMembruAnonim, on 11 decembrie 2017 - 22:10, said:

Sa moara bibiloi ce exprimare de clasa a 10 seral...
incep sa cred ca psdeaua a luat citeva masuri bune totusi! prea s-a iesit la atac impotriva lor! sincer, ma doare la bascheti ca patronake se va gindi de doua ori daca sa reduca numarul amantelor sau sa plateasca contributiile catre stat!

#53
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Si treaba cu pensia e ca actualii angajati platesc pensia actualilor pensionari, deci peste 15-20-30 de ani, acei angajati, cati or mai fi atunci, voi plati pensiile pensionariilor de atunci. Iar raportul activi/pensionari e in continua scadere, deci n-ai activi, n-ai pensie. N-are treaba cu ce draci visezi tu azi si aici.
Economia de la craiova e asta. Au avut grija sa arda si sansa unor pensii mai mari in viitor cu banii de acum.

Edited by onzaueb, 11 December 2017 - 22:23.


#54
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postonzaueb, on 11 decembrie 2017 - 22:18, said:

De unde e "boala" asta pe unu care are o firma si se chinuie sa faca ceva? De unde stii tu care e un patron cinstit si care e "patronake" cu amante, bemveu si bloc? Ai incercat sa-ti faci o firma, s-o pui pe picioare in ciuda mizeriilor cerute si necerute de functionarii lui peste? Ai incercat sa construiesti ceva care sa mearga? Sa vezi cum e sa te arda vreun inspector de fiecare data cand se schimba cineva in anaf sau in guvern, desi ai tot ce e necesar din pdv legal?
Ce e impartirea asta in sclavi si patronake? Doar alb si negru, sclav si baron stiti sa vedeti? Doar aia din guvern sunt cei intregi la minte si sfinti si orice tuna si traznesc trebuie luat de bun si invatat ca pe biblie?
Chiar e greu sa mai avem spirit critic fata de conducatorii din guvern? Si sa nu ne convina cand pun presiune pe oameni cand ei insisi au nevoie de acei oameni ca sa aibe buget si sa fie realesi?
ce legatura au cele de mai sus cu evaziunea si CU RISCUL CA SUTE DE MII DE ANGAJATI SA NU POATA PRIMI PENSIE??? sint deje aproape doua miliane in situatia asta, eu ca angajat, daca nu sint bun dispar sau imi gasesc de lucru la nivelul la care corespund, smecherii sint batuti in cuie? credeti ca ala de la anaf e prost cind il arde? mai bine ciocu' mic, daca sapa mai adinc, zboara direct in puscarie la cita evaziune se face in tara asta! se poate renunta la o parte din acesta si macar platii banii pentru pensia sclavilor! dar greu sa te dezbari de narav! patronake ala care merge de peste doua decenii in pierdere si in fiecare luna ''imprumuta'' firma cu bani, de unde ii are, daca merge numai in pierdere? la fel ca pe functionarii vamali, nu-i credeti prosti pe cei care va controleaza, ca nu sint!

View Postonzaueb, on 11 decembrie 2017 - 22:20, said:

Si treaba cu pensia e ca actualii angajati platesc pensia actualilor pensionari, deci peste 15-20-30 de ani, acei angajati, cati or mai fi atunci, voi plati pensiile pensionariilor de atunci. Iar raportul activi/pensionari e in continua scadere, deci n-ai activi, n-ai pensie. N-are treaba cu ce draci visezi tu azi si aici.
Economia de la craiova e asta. Au avut grija sa arda si sansa unor pensii mai mari in viitor cu banii de acum.
draguta, n-ai de unde sa stii, dar daca patronake nu ti-a platit contributiile azi, miine nu vei avea vechimea necesara pentru pensie chiar daca practic ai fost sclav cei 35 de ani necesari!
Se pare ca este o masura foarte buna, iese mizeria la suprafata mai repede decit era de asteptat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate