Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Inchisoare pt neplata contributiilor

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
142 replies to this topic

#19
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnotrust, on 11 decembrie 2017 - 19:59, said:

Daca nu va convine, de ce sunteti in casa sau in magazine dupa porcarii si tone de mancare pentru aruncat de craciun in loc sa fiti in strada sa le aratati bulangiilor din PSD cum sta treaba ?
pentru ca ei sunt Sefii...de aia. Posted Image
in strada sunt mascaricii executanti

Edited by Dude_2nd, 11 December 2017 - 20:00.


#20
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostDude_2nd, on 11 decembrie 2017 - 20:00, said:

pentru ca ei sunt Sefii...de aia. Posted Image
in strada sunt mascaricii executanti
In strada sunt cei care nu dorm si nu bat din palme ca retardoizii cand vad luminile puse din bani publici furati de tarancuta Firea si partidul ei jegos si monstruos....

Edited by notrust, 11 December 2017 - 20:04.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDude_2nd, on 11 decembrie 2017 - 19:59, said:

nu am sefi, si in nici un caz sefi din aia la care faci tu referire Posted Image
Daca nu ai sefi, e si mai rau, inseamna ca lucrezi degeaba...

#22
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Ceva ce cred ca are  legatura cu subiectul.
Am prins din zbor ultimele cuvinte ale ministrului justitiei azi la declaratia ce a dat-o dupa vizita la penitenciarul unde a fost greva.
Cand a facut referire la numarul celor care ies si care intra in puscarie, ultima fraza a sunat cam asa:
Numarul celor care ies din puscarie, este mai mare decat al celor care intra, din pacate!
Spusese mai inainte ca trebuie sa analizeze, sa faca nus,ce cerere  la un for european, si vor vedea ce masuri se impun pentru a rezolva problema gardienilor.
...
-posibil sa fi avut o continuare ce putea sa-i schimbe sensul, dar atunci s-a oprit reportajul tv, a sunat ca o parere de rau.
Poate nu a vrut sa sune asa (ca le pare rau ca scad nr. celor din puscarii).
---
Sau sa aiba ei (guvernul actual), un plan sa tina puscariile pline?

Edited by costeld69, 11 December 2017 - 20:17.


#23
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Romania, tara cu cea mai mare evaziune fiscala din Europa, unde daca-ti zice careva sa nu mai furi de stingi iti sar in cap tot aia care sunt anti furt  Posted Image

Deci e bine sau nu sa furam, ca nu-i foarte clar ?

(aia de la ZF sunt, in stilul lor clasic, monumentali: lasa sa inteleaga ca toata economia Romaniei e cladita pe evaziune fiscala....)

Edited by vlad1102, 11 December 2017 - 20:14.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, nici eu nu înțeleg de ce jelește lumea pe topicul ăsta! = ))) Jeliți că nu mai puteți face evaziune fiscală? :o:

#25
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postvlad1102, on 11 decembrie 2017 - 20:12, said:

lasa sa inteleaga ca toata economia Romaniei e cladita pe evaziune fiscala

Dacat 1/3 din ea.

#26
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007

View PostMembruAnonim, on 11 decembrie 2017 - 20:09, said:


Daca nu ai sefi, e si mai rau, inseamna ca lucrezi degeaba...
Adanc e putzul gandirii unora. Poti sa te explici putin? Daca lucrez pentru mine, ma auto-intretin sau am propria firma cu sau fara angajati inseamna ca munca mea nu are valoare? Daca da, detaliaza, te rog, vreau sa iti inteleg concluzia.

#27
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004

View PostMembruAnonim, on 11 decembrie 2017 - 20:16, said:

Da, nici eu nu înțeleg de ce jelește lumea pe topicul ăsta! = ))) Jeliți că nu mai puteți face evaziune fiscală? Posted Image:
Cine nu are firma nu intelege, e firesc.

#28
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nu prea inteleg... Adica daca firmele trebuie sa faca totul legal 100% e naspa? Se duce economia pe copca?
Voi va auziti ce ati inceput sa aberati?

PS: eu am firma. cu angajati foarte putini si castig foarte mic, dar platesc contributiile lunar. Tocmai ca mie cu firma imi convine asta, faptul ca s-ar putea sa mai dispara din firmele concurente e la fix.

Edited by Seteh, 11 December 2017 - 20:47.


#29
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007

View PostMembruAnonim, on 11 decembrie 2017 - 20:16, said:

Da, nici eu nu Ăźnțeleg de ce jelește lumea pe topicul ăsta! = ))) Jeliți că nu mai puteți face evaziune fiscală? :o:
Nu, ci pentru ca au o noua arma mai puternica cu care sa ameninte pe cei care nu joaca pe placul lor sau nu dau spaga.

#30
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004

View PostSeteh, on 11 decembrie 2017 - 20:45, said:

Nu prea inteleg... Adica daca firmele trebuie sa faca totul legal 100% e naspa? Se duce economia pe copca?
Voi va auziti ce ati inceput sa aberati?

PS: eu am firma. cu angajati foarte putini si castig foarte mic, dar platesc contributiile lunar.
Dupa cum am spus si pe celalalt thread, daca lucrezi in retail, nu cred ca vei avea probleme, daca nu primesti banii pe loc nu dai marfa, e simplu.
Dar sa luam cazul in care emiti facuri la 30 de zile. Iti plateste toata lumea la 30 de zile? Sa zicem ca ai 2 clienti mari carora le emiti facturi la 30 zile, si platesc la 45, deci cu intarziere de 15 zile. Lucru obisnuit in Romania. Tu intri la inchisoare la 30 de zile daca nu platesti. Ce faci? La 30 de zile ai insuficienti bani in visterie. Aduci de-acasa sau faci inchisoare. Sunt sigur ca ti se pare un mod excelent de a face afaceri in Romania.

Edited by Cris007, 11 December 2017 - 20:51.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postonzaueb, on 11 decembrie 2017 - 20:42, said:

Adanc e putzul gandirii unora.
Ironia a trecut un pic deasupra capului tau

#32
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View PostCris007, on 11 decembrie 2017 - 20:49, said:

Dupa cum am spus si pe celalalt thread, daca lucrezi in retail, nu cred ca vei avea probleme, daca nu primesti banii pe loc nu dai marfa, e simplu.
Dar sa luam cazul in care emiti facuri la 30 de zile. Iti plateste toata lumea la 30 de zile? Sa zicem ca ai 2 clienti mari carora le emiti facturi la 30 zile, si platesc la 45, deci cu intarziere de 15 zile. Lucru obisnuit in Romania. Tu intri la inchisoare la 30 de zile daca nu platesti. Ce faci? La 30 de zile ai insuficienti bani in visterie. Aduci de-acasa sau faci inchisoare. Sunt sigur ca ti se pare un mod excelent de a face afaceri in Romania.
Ce spui tu inseamna o firma care nu are nici un castig lunar niciodata. Daca vrei sa stii banii firmei sunt banii firmei nu poti sa iti iei BMW in fiecare luna. Sau de fapt poti dar daca iti intarzie un client cu plata si tu nu platesti contributiile din profitul din lunile trecute o sa intri la zdup. Mi se pare corect, daca vrei Bamboo si Bembeu....

#33
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004

View PostSeteh, on 11 decembrie 2017 - 20:56, said:

Ce spui tu inseamna o firma care nu are nici un castig lunar niciodata. Daca vrei sa stii banii firmei sunt banii firmei nu poti sa iti iei BMW in fiecare luna. Sau de fapt poti dar daca iti intarzie un client cu plata si tu nu platesti contributiile din profitul din lunile trecute o sa intri la zdup. Mi se pare corect, daca vrei Bamboo si Bembeu....
Eu cred ca defapt nu ai nicio firma, ca altfel nu-mi explic ce e cu naivitatea ce rezulta din aceasta parere pe care ai expus-o. Da, exista multe firme in Romania care nu au suficient "castig" lunar ca sa plateasca taxele pe care statul le cere lunar. Nu e din cauza lor, exista o multime de motive, care sunt independente de vointa patronilor. Ma mira ca nu cunosti un fapt absolut banal ca acesta.

Edited by Cris007, 11 December 2017 - 21:02.


#34
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View PostCris007, on 11 decembrie 2017 - 20:44, said:

Cine nu are firma nu intelege, e firesc.

Mda, n-ai cum sa intelegi daca n-ai firma si nu bagi mana...

#35
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View PostCris007, on 11 decembrie 2017 - 21:02, said:

Eu cred ca defapt nu ai nicio firma, ca altfel nu-mi explic ce e cu naivitatea ce rezulta din aceasta parere pe care ai expus-o. Da, exista multe firme in Romania care nu au suficient "castig" lunar ca sa plateasca taxele pe care statul le cere lunar. Nu e din cauza lor, exista o multime de motive, care sunt independente de vointa patronilor. Ma mira ca nu cunosti un fapt absolut banal ca acesta.
Ma tu economie stii? Ai firma? CUm calculezi profitul? Il calculezi inainte sa platesti contributiile? Pai de aia dau firmele faliment. Stii ce e ala profit brut? sau profit net? Mai studiaza si dupa aia sa vorbesti.
Auzi si tu ce spune....

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSeteh, on 11 decembrie 2017 - 21:05, said:

Ma tu economie stii? Ai firma? CUm calculezi profitul? Il calculezi inainte sa platesti contributiile? Pai de aia dau firmele faliment. Stii ce e ala profit brut? sau profit net?

Firmele micro, din Romania, nu fac profit.. stau pe pierdere ca sa aiba patronul cartea de munca undeva, nu din alte motive. Stiu mai multe firme in situatia asta.  Patronul nu are loc de intors, de asta tine pravalia deschisa, altfel era inchisa de mult.  Plus ca mai mananca si el una-alta de pe rafturi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate